Jump to content

E92 330 coupe(2007) sau 645i (2004)


carla

Recommended Posts

  • Replies 117
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1. Costuri de intretinere: piesele sunt mai ieftine la 330i decat la 645i.

2. Fiabilitate: 645i e cu 3 ani mai batran si oricum daca faci o statistica banuiesc ca nu arata bine pt seria 6.

3. Taxe si consum: 645i iarasi pierde. Impozitul este enorm, iar din cauza consumului, o sa mergi din benzinarie in benzinarie (chiar daca nu te deranjeaza costurile pt benzina, o sa te enerveze sa stai cu pompa in ea tot timpul)

4. Look: seria 6 are look-ul urat preluat de la E60. Are linii urate si diforme. E92 este unul dintre cele mai frumoase BMW-uri in existenta. In opinia mea doar E39 cu pachet M sau Z4 arata mai bine decat E92.

5. Comfort: iarasi castiga detasat E92. E mai inalta, are suspensia mai putin rigida. E mai de oras.

6. Viteza: desi un 330i are suficienta performanta pentru drumurile din Romania, intr-adevar 645i castiga la aceasta categorie. O sa-ti tot vina sa-i lasi pe ceilalti din fata sa se duca... si apoi sa-i prinzi din urma intr-o secunda. :)

 

 

Overall, eu (ca si ceilalti) as alege E92.

Link to comment
Share on other sites

am eu un E92 330i daca te intereseaza,60.000km. foarte multe optiuni. 27k euro,toate istoria ei se poate afla de la reprezentanta pana la ultimul km.

motorul si cutia mai au garantie 2 luni la Bavaria.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=58741&st=0

post-667-1264418373_thumb.jpg

Edited by kewlya
Link to comment
Share on other sites

2 ani de zile am tot visat la 635d....dar dupa ce am condus un 630i pt 2 min in parcare la ABV m-a pus pe ganduri .

Totusi este o masina care cat de curand va iesi din productie , are 6 ani , este mai inghesuita decat E92 [locuri in spate nu stiu dc au mai pus ] impozitu este cam mare , casco la fel , plus ca la viteze 180 + si la 3 si la 6 iti "fluiera" vantu .

 

Eu dupa un studiu de piata de 3-4 luni in care luasem in consideratie : Cls , seria 6 , E92 , porsche cayenne , X5 si X6 , m am ales cu un X6 care este un compromis ideal.

In locu tau as alege un 330d/335d E92 pachet M . sau Chiar un 330d facelift [ motoru nou de 245 Cp este f performant 0-100 6 secunde si un consum de nimic]

sunt banii tai in fond eu zic sa te gandesti bine :)

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

Si eu as merge pe E92, e o masina mai noua, motoarele sunt super, aspectul nu mai vorbesc.

 

In plus, motoarele pana in 3000 cmc mi se par alegerea ideala pentru costuri decente (impozit, revizii, etc).

 

Seria 6 a facut senzatie poate cand a aparut si inca era pe piata E46...dar sa fim seriosi, e o masina invechita si din punctul meu de vedere chiar uratica.

 

Cum au spus si colegii, ai putea sa iei in considerare si variantele diesel de la motorul de 3 litri...o sa fii surprinsa de ce sunt in stare :)

Link to comment
Share on other sites

Sigur ca da.

Pentru mine conteaza mult si design-ul masinilor, seria 6 arata ca un gandac scarbos, seria 3 coupe este o masina superba.

Asta este o parere subiectiva.

Seria 6 este din 2004, relativ veche.Motorul N62 nu este un campion in privinta fiabilitatii , eventualele probleme fiind foarte costisitoare.Bine, conteaza si cati km are masina, si daca sunt reali...

Seria 3 este o masina foarte fiabila, motoarele sunt extraordinare.La modul general vorbind, probleme individuale bineinteles ca exista si acolo.

Probabil seria 6 este mai impunatoare pentru unii, asta daca te intereseaza parerea oamenilor de pe strada, a vecinilor,...arata a masina mai "scumpa".

Am condus ambele masini, ambele se conduc extraordinar, insa as alege seria 3 fara sa ma gandesc.

 

+1

Clar E92

E si mai noua... in plus, nici nu vreau sa ma gandesc cat consuma 645 :)

Acum depinde si de ce o cumperi... din pasiune sau de fite :)

 

In opinia mea e92 peste 1 an 2 o sa ajunga sa umple strazile asa cum a facut si seria e46..

E92 a umplut Bucurestiul cel putin , nu exista loc in bucuresti pe unde sa trec sa nu vad un E92/93

 

Si ce daca? :lol:

Si eu era sa renunt la BMW pentru ca e plin Bucurestiul si foarte multi posesori sunt bisnitari si interlopi...

Repet, depinde de motivul pentru care iei masina... daca vrei 645 pentru ca nu mai au multi in Bucuresti, sau ca sa fii vazut in trafic, astea intra la categoria fite maxime :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca cel mai bine mergi cu ambele si vezi in care te simti bine Aici ai sa primesti diverse sfaturi , fiecare spune ca masina lui e cea mai tare , ca nu ar da E36 pe E46 , E46 pe E90 , dupa cum vezi pt unii E92 deja e o masina perimata care e prezenta la orice colt pe strada . Alegerea personala e cea mai indicata , nu poti construi nimic din sfaturi . Alege masina pe care ti-o doresti si in care te simti tu bine . In rest sunt multi struguri acrii pe aici . Bafta !
Link to comment
Share on other sites

multumesc mult tuturor pentru raspunsuri, sper ca acest topic sa le fie util si celorlalti care vor sa faca o comparatie intre cele 2 masini.

 

Din toate cele spuse de voi cred ca va trebui sa testez ambele masini si sa vad daca diferenta de costuri merita.

 

Sincer, mie imi plac enorm amandoua si daca as avea suficienti bani probabil as cumpara ambele modele..

Link to comment
Share on other sites

Eu aº lua 335i, este diferenÞã imensã de feeling Între benzinã ºi diesel, iar atunci când ÎÞi permiÞi un E92, ÎÞi permiÞi ºi consumul unui 335i.

 

Asta e pĂŁrerea mea, nu am chef de polemici inutile, fiecare face dupĂŁ cum ĂŽl taie capul.

Link to comment
Share on other sites

Există varianta mai economică pentru că există oameni care cred că o economie destul de mică totuşi contează, e treaba lor că gândesc astfel.

 

Eu gândesc altfel.

Ori faci ĂŽntr-adevăr economie şi iei un motor de 2 litri diesel care chiar consumă puţin şi iei un 335i sau o altă maşină sport pentru plimbări, week-end, călătorii etc. ori te minţi că faci economie cu un 335d şi de fapt nu prea faci, mai ales când tragi linie după o perioadă şi vezi costurile de ĂŽntreţinere şi taxele.

 

Eu ĂŽn acel filmuleţ observ o diferenţă destul de mare ĂŽn plan practic şi una imensă din punct de vedere al simţurilor.

Am condus şi 335i si 335d şi 330i.

 

La 335i şi 330i se aude incredibil evacuarea, te simţi ca ĂŽntr-o maşină sport, ĂŽn timp ce 335d este o maşină rapidă, ĂŽnsă cam atât din punct de vedere al simţurilor.

 

Prius-ul ăla mi se pare o imbecilitate.

O maşină urâtă şi inutilă.

 

Celalelte hibride au rolul lor, este o chestie destul de mişto să ai şi un motor electric pe care să-l foloseşti ĂŽn aglomeraţie, cam asta ĂŽnseamnă viitorul.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea (ca fan al motoarelor pe benzina) este ca principalele plusuri ale unui motor pe benzina (mai ales la o marca precum BMW), sunt: sunetul pe care il produce motorul in ture, silentiozitatea si finetea acestuia intr-un regim de mers mai putin sportiv, fiabilitatea crescuta a acestuia(mai ales cand te gandesti la ce motorina avem in Romania), o mai buna functionare la temperaturi scazute etc.

Plus ca e si pacat sa cumperi o masina ca seria 6 sau E92(masini sport prin definitie) si sa bagi motorina in ele.

Singurul avantaj al motoarelor diesel este consumul mai scazut si doar atat, nu se pune problema de performante aici.

Si exact cum spune si Ciupanezu, ii vad rostul unui motor diesel doar de cilindree mai mica, care intr-adevar este economic, si doar daca proprietarul face multi km pe an.

Repet, este doar opinia mea.

Edited by ktL745
Link to comment
Share on other sites

:) Vrei autonomie iei altceva Seria 6 e o clasa superioara, nu e o masina de care sa te plangi de autonomie, vrei masina pt drumuri lungi, poti sa alegi Noul GT, seria 6 e cu totul altceva. Bineinteles ca pt multi insemna doar figuri si mai putine cunostine asupra marcii...ca sa nu zic de pasiune. Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.