Jump to content

e39 520d abia cumparat


badboy2k

Recommended Posts

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu s-a suparat nimeni. eu nu am zis niciodata ca masina nu trage. ba mi se pare excelent cum merge un 2.0D la 180 fara efort, tinand cont d ce greutate trage ( si aici compar cu un golf 4 la aceeasi motorizare ) tocmai d-asta sunt sigur ca acei km sunt reali. de altfel, nici nu cumparam masina daca motorul dadea vreun semn d oboseala, ca sa zic asa. apropo, mai sunt inca 2 sau 3 locuri secrete in care se inreg km la e39 si prin modul de cheie banuiesc, ca te referi la cheile insasi.
Link to comment
Share on other sites

E masina ta e frumoasa dar E39 520d este un model de ocolit datorita performantelor slabe.

 

In al doilea rand nu prea aveai tu cum sa-ti dai seama cand ai luat masina daca motorul trage pt ca el oricum e foarte lent la demaraj.

 

Ti-au zis deja cativa care se pricep, daca s-au dat kilometrii inapoi nu ai cum sa-ti dai seama daca au fost dati inapoi in mod profesionist.

 

P.S: In 2007 deja numai impresioneaza pe nimeni o masina care merge usor cu 180 :blink:

Link to comment
Share on other sites

prietene, nu inteleg cum iti poti da cu parerea nici macar vazand masina respectiva. si crede-ma ca am cum sa-mi dau seama daca trage sau nu masina pt ca am mers si eu cu 2-3 masini la viata mea. am si cronometrat un 0-100 daca vrei sa stii cu ea si e in specificatii, dar nu asta conteaza. modelu nu e deloc d ocolit ca masina de familie. mie mi se pare excelenta pt consum si confort si spatiu. de viteza sunt satul la cati prieteni am pierdut ei. cand va veni vremea unei masini de viteza, va fi un M, dar acum, ca masina de concediu, imi indeplineste cerintele. cat despre cei care se pricep, am si eu p cineva care se priecepe mai bine, zic eu, dar iar nu trebuie sa ma credeti, iar masina pusa pe interfata si cautata in toate locurile posibile afiseaza aceeasi km, cu oarecare mici diferente. Edited by badboy2k
Link to comment
Share on other sites

prietene, nu inteleg cum iti poti da cu parerea nici macar vazand masina respectiva. si crede-ma ca am cum sa-mi dau seama daca trage sau nu masina pt ca am mers si eu cu 2-3 masini la viata mea. am si cronometrat un 0-100 daca vrei sa stii cu ea si e in specificatii, dar nu asta conteaza. modelu nu e deloc d ocolit ca masina de familie. mie mi se pare excelenta pt consum si confort si spatiu. de viteza sunt satul la cati prieteni am pierdut ei. cand va veni vremea unei masini de viteza, va fi un M, dar acum, ca masina de concediu, imi indeplineste cerintele. cat despre cei care se pricep, am si eu p cineva care se priecepe mai bine, zic eu, dar iar nu trebuie sa ma credeti, iar masina pusa pe interfata si cautata in toate locurile posibile afiseaza aceeasi km, cu oarecare mici diferente.

279066[/snapback]

un E39 520d te rogi de el intr-o depasire :blink:

Link to comment
Share on other sites

hahhahaha ma badboy2k

 

Daca erai in stare de M.. nu iti luai acum 520D

 

....Nici eu nu sunt mai breaz sa imi permit M sau 530D sau asa mai departe dar nu ma arunc in afirmatii ce incep cu M in fata.. de aceea tind sa cred ca nu ai mai mult de 18 ani..

 

Apropo tot asa zic si aia de pe dacia club ca loganu e masina de familie si nu tre sa aiba performante...

 

sa ai noroc de aia 140.000 km cu micile diferente din diferite locuri... pot sa zic si eu cum mi-a zis mie ciupanezu... "imi place nuanta" cam asa pot sa zic si eu de a ta "imi place designu"... si la mine 520D-u era alegerea foarte usoara dar eu am ales BMW-u expre sa nu mai fiu in situatii de depasire cand trebuia sa ma rog de masina ... si acum e alta viata cand intri in depasire ,vine masina din fata si esti relaxat ca oricand daca dai talpa treci linistit fara cea mai mica problema ... Am inceput si eu sa simt experienta,.. obisnuit de la depasiri cu vento.. la depasiri cu 525D..cand vine masina din fata face disperat cu farurile... ca esti pe contra sens.. treci frumos de masina depasita.. mai schimbi posturile de radio piesele la cd.. si apare si masina din fata dis

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

nu ma rugam de 520d in nici o depasire chiar si inaintea chipului. suta in 10.2s stock dar pe urma urca destul de constant pana dupa 160, cand incepe sa oboseasca. daca nu 'depasesti' boyraceri performantele sunt mai mult decat corecte in raport cu consumul. dupa chip se misca cam ca un 525d, urcase cam la aceeasi putere cu avantajul greutatii mai mici. e o masina corecta si nu e deloc ocolit 520d, in vest sunt chiar populare.
Link to comment
Share on other sites

@badboy2k: Eu ti-am vb frumos, nu vb cu mine cu prietene ca nu ne cunoastem si nu sunt prieteni!

Despre consum sa stii ca si 525d consum tot la fel insa cu performante mult mai bune.

Eu nu am nevoie sa vad masina pt ca nu ti-am zis ca s-au dat sigur km inapoi ci am zis la modul general ca daca s-au dat nu ai cum sa-ti dai seama.

S-o conduci cu placere!

@teddy: suta in 10.2 e ca un Logan 1.6 16V ceea ce mi se pare chiar aiurea pt un BMW.

Oricum daca privesti din pct de vedere al consumului si al silentiozitatii motorului 525d este mult mai bun.

Plus ca am auzit mai multi posesori de 520d sa zica despre masina ca e rama deci pt mine e clar.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

nu ma rugam de 520d in nici o depasire chiar si inaintea chipului. suta in 10.2s stock dar pe urma urca destul de constant pana dupa 160, cand incepe sa oboseasca. daca nu 'depasesti' boyraceri performantele sunt mai mult decat corecte in raport cu consumul. dupa chip se misca cam ca un 525d, urcase cam la aceeasi putere cu avantajul greutatii mai mici. e o masina corecta si nu e deloc ocolit 520d, in vest sunt chiar populare.

279162[/snapback]

bmw 520d are 0-100 km/h in 10.6 sec

logan 1.6 16v 105 cai are 0-100 km in 10.5 sec :blink:

Link to comment
Share on other sites

bmw 520d are 0-100 km/h in 10.6 sec

logan 1.6 16v 105 cai are 0-100 km in 10.5 sec  :blink:

279180[/snapback]

 

e si asta un 'argument'... copilaresc ce-i drept. gandeste-te ca totusi suspensiile, directia, franele si repartitia maselor sunt de BMW, nu de dacia. deci comparatia nu are sens mai ales pentru ca nimeni nu si-a luat vreodata 520d ca sa faca liniute. mai ales ca folositi argumentul depasirilor... dupa 100km/h 520d inca are reprize bune, cuplul face diferenta. o benzina de 1.6 care poate fi egala la sprint in mod sigur ramane in urma...

Link to comment
Share on other sites

Asta incepe sa devina o discutie inutila insa im permit o ultima remarca.

La caroseria destul de grea de E39 520d nu prea face fata, asta daca iti place sa mergi relativ sportiv.

Dovada cea mai buna ca 520d este un model submotorizat este consumul identic cu cel de pe 525d...

520d este un model scos din motive pur comerciale si anume pt a acapara si clientii de 1.9tdi-uri VAG.

Link to comment
Share on other sites

e si asta un 'argument'... copilaresc ce-i drept. gandeste-te ca totusi suspensiile, directia, franele si repartitia maselor sunt de BMW, nu de dacia. deci comparatia nu are sens mai ales pentru ca nimeni nu si-a luat vreodata 520d ca sa faca liniute. mai ales ca folositi argumentul depasirilor... dupa 100km/h 520d inca are reprize bune, cuplul face diferenta. o benzina de 1.6 care poate fi egala la sprint in mod sigur ramane in urma...

279202[/snapback]

am vrut doar sa subliniez sprintul 0-100 km/h,atat nimic mai mult :blink:

Link to comment
Share on other sites

bey, a degenerat prea mult discutia. momentan nu sunt in stare de M iar masina e a familiei, de concediu. io imi vad nasu in bucuresti cu fiesta mea iar cand voi fi p piciarele mele va fi alta poveste. nu-mi permit sa cer altceva decat am primit parintilor. si nu te rogi de ea, doar e nevoie de mai multa atentie in depasiri :blink:

iar pt ciupanezu, apelativul era la sensul propriu, nu aveam ganduri de caterink. consider ca la trasul linieie toti au bucatica lor din marca bavareza.

si inca odata subliniez destinatia masinii, de concediu, si crede-ma, daca gaseam 525d in starea in care e asta, p aia as fi luat-o. crezi k mie nu-mi pare rau ca la acelasi consum putea fi mai mult? sunt multumit ca merge impecabil, iar la cat e folosita, isi face treaba.

salutari

Link to comment
Share on other sites

pad_geo, vezi ca sub bord, in partea dreapta, e corpul telefonului...apleaca-te putin si vezi ca are o fanta foarte fina in partea de jos...acolo e bagat sim-ul, cum vine el de nou. Tragi cartela afara si bagi alta in loc. :blink:

ps. e in lateral, nu am fost atent ca explicase cineva mai sus, doar trebuie sa te uiti atent...

276673[/snapback]

 

 

 

mersi frumos..dar din pacate am vandut masina cu mult timp in urma

Link to comment
Share on other sites

Si acum, astia cu 520d nu se mai cheama ca au un BMW ?....

Cand ai 180 si unul in fata iti face o belea de ai de tras de volan, de franat, de evitat si redresat....constati ca, totusi esti intr-un bmw...

Nu mai vorbesc de un accident sau altceva, cum scapi sau nu scapi din el..... stabilitate in curbe si...feeling.

Intr-adevar, cu 520d nu ai pretentii de mare fugareala la reprize si astea, dar sa nu exageram....pe drumuri aglomerate iti faci treaba cu el...cum zicea Jim Carrey "ma deplasez de la A la B"...si asta intr-un BMW :blink:

P.S.: am inteles ca la vale nu-i sta nimeni in fata :)

Link to comment
Share on other sites

cum au zis si altii nu-ti iei diesel ca sa te dai la liniute.iti iei pt a reduce consumul si pt a avea un drum mult mai confortabil.daca esti racer ia-ti benzinar.in rest 520d face exact ce i se cere: ai un demaraj bunicel, o viteza maxima acceptabila si un consum mai mult decat bun iar la comfort ireprosabil.
Link to comment
Share on other sites

Bmw este considerata o marca de autoturism sportiv, nu? Eu cam asta am inteles din prezentarea BMW club si nu numai. Nu pot intelege anumite compromisuri a marcii BMW

decat pe considerentul pietei economice, dar asta nu inseamna sa achizitionezi model submotorizat chiar si ca masina de concediu. E adevarat ca nu am bani sa-mi iau un M, dar macar un 525 este necesar. Parerea mea :blink: Il inteleg perfect pe @Ciupanezu si are perfecta dreptate. Am avut 528 si cand am trecut pe 525 mi se pare un motor slab.

Chiar daca masina arata impecabil, in depasiri nu-ti tin de cald anumite gadgeturi si faptul ca are putin km. ci motorizarea, iar cu riscul de a-mi pune in cap toti posesorii BMW diesel, eu nu concep un motor diesel pe un BMW, fie el din 1950 sau 2007.

Link to comment
Share on other sites

am mai auzit multi ca tine, care nu concep dieseluri pe bmw, sa fim seriosi... nu vorbim de lamborghini, bmw nu face doar masini sport, in vest sunt majoritatea diesel break si sunt masini de munca in care cari si copii si catelul si cumparaturile. poate doar cand vorbim de coupeuri sau doamne fereste cabrio-uri diesel... si mie imi lasa un gust amar, la orice marca.
Link to comment
Share on other sites

si eu am mai auzit din astia ce nu concep diesel pe bmw.. da ei au GPL... daca ai vazut prezentarea aia pe Top gear diesel vs petrol ... eu zic ca masina nu s-a facut de rusine .. o diferenta la tur de pista de 5-6 secunde fata de benzina.. e super , cum tu nu concepi bmw pe diesel poate nici ciupanezu nu concepe motor sub 3,5 pe bmw...

 

si respectivul nu a cumparat 520D degeaba ca si la inmatriculari a platit numa vreo 57 de mil.. si impozitu pe an poate nu depaseste impozitu apartamentului etc...

 

Hai sa nu sarim calu.. una e sa iei masina submotorizata si alta e sa iei cu motor puternic...spre avion.

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Fiecare are conceptia lui si nu tb. sa se supere nimeni. :blink:

Asa cum eu nu mi-as lua niciodata BMW diesel, altul nu poate concepe BMW benzina datorita consumului ridicat. Eu nu am facut o comparatie intre BMW diesel si BMW benzina. Sa nu vb. de GPL sau alti combustibili. Si apoi, fiecare cand isi achizitioneaza o masina, o ia din diferite considerente. Eu am cumparat-o doar ca sa ma plimb si sa merg in concediu. Cumparaturile le fac cu alta.

 

In fine, 520d e totusi BMW si se comporta ca un BMW.

Link to comment
Share on other sites

cu riscul de a-mi pune in cap toti posesorii BMW diesel, eu nu concep un motor diesel pe un BMW, fie el din 1950 sau 2007.

 

Nici eu nu sunt fan diesel, chiar dimpotriva, nu cred ca mi-as mai lua diesel vreodata, dar motoarele noi diesel sunt foarte performante. Cum zicea cineva si mai sus, uita-te aici http://www.carspace.com/videos/play!id=.5b41af41 si o sa vezi ce poate un motor diesel pe un BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.