Jump to content

Dimensiuni cauciucuri


Recommended Posts

am schimbat de curand jantele la pisicuta, in loc de 16" am pus 17" si mi se pare ca imi fura la kilometraj, mai precis se pare ca am viteza mai mare decat cea de pe indicator. e ok 255/40/17 la 320i din '94 ? si daca nu, ce variante as avea la jante pe 17" ? Edited by zody
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am schimbat de curand jantele la pisicuta, in loc de 16" am pus 17" si mi se pare ca imi fura la kilometraj, mai precis se pare ca am viteza mai mare decat cea de pe indicator. e ok 255/40/17 la 320i din '94 ? si daca nu, ce variante as avea la jante pe 17" ?

102401[/snapback]

 

Tyre calculator

 

Aici vei vedea diferentza dintre diametrul cauciucului standard shi al celui nou.

 

Tot acolo incerci mai multe variante de 17", sa vezi care e cea mai potrivita pt. tine (are diametrul cel mai apropiat cu al cauciucului stock)

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
are cineva o poza cu un e46, cu jante de 17 si cauciucuri 225/45/17 ?

ma intereseaza cat de mic e talonul si cum se vede pe masina

multumes

201574[/snapback]

 

 

se vede bine ..e mai putin practic cu gropile astea dar de vazut se vede bine :blink:

Link to comment
Share on other sites

au aceleasi dimensiuni care am zis eu ?

ciudat

vad ca nu e mai mic talonul ca la 205/50/17

201628[/snapback]

Ceea ce este foarte normal... Ma rog, este un pic mai mic.. dar nu se vede...

50% din 205=102,5 (205/50/17)

45% din 225=101,5 (225/45/17)

How To Read A Tire: http://www.goodyeartires.com/kyt/readingATire/

Edited by Maverick
Link to comment
Share on other sites

au aceleasi dimensiuni care am zis eu ?

ciudat

vad ca nu e mai mic talonul ca la 205/50/17

201628[/snapback]

dimensiunile anvelopei se citesc dupa cum urmeaya>

latimea 225 = 225mm

inaltimea 45 = 45% din 225

17 = diametrul in inch pe interiorul de janta

acum calculeaza tu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
pai mai demult aveam 225/50/16. am pus 215/55/15 , ma gandeam ca in oras se tureaza mai usor si o scadea consumul. se pare ca m-am inselat. Acum am 215/65/15. d-abia am ajuns pe autostrada la 190km/h, pe cand inainte ajungea mai repede la viteza asta, si chiar la 200. In schimb, consumul a scazut simtitor, chiar si in oras. Deci, intrebarea mea, daca acum imi arata 190Km/h cu 215/65/15, inainte cu 225/55/16 arata 200, e cam aceeasi viteza? De fapt am mai mult de 190 cand arata 190 ?
Link to comment
Share on other sites

pai mai demult aveam 225/50/16. am pus 215/55/15 , ma gandeam ca in oras se tureaza mai usor si o scadea consumul. se pare ca m-am inselat. Acum am 215/65/15. d-abia am ajuns pe autostrada la 190km/h, pe cand inainte ajungea mai repede la viteza asta, si chiar la 200. In schimb, consumul a scazut simtitor, chiar si in oras. Deci, intrebarea mea, daca acum imi arata 190Km/h cu 215/65/15, inainte cu 225/55/16 arata 200, e cam aceeasi viteza? De fapt am mai mult de 190 cand arata 190 ?

214219[/snapback]

 

Defapt in general km nu sunt bine indicati , au o anumita eroare , la asemenea viteze de cam 10-15 km/h ..... deci daca scrie 190 , teoretic ai 170-175......asta e viteza reala !

Link to comment
Share on other sites

Da, stiu ca arata cu ceva mai mult, la orice masina, din constructie. Dar ma interesa cum "minte" vitezometrul cu anvelope de diametru mai mare, fata de unele mai mici. Stie cineva cum citeste viteza votezometrul la un e36? Presupun ca la anvelope mai mari, viteza e mai mare decat cu unele mai mici, la aceeasi turatie sa zicem, ca punct de reper
Link to comment
Share on other sites

Deja e ridicol.

Daca te astepti sa-ti dea cineva toate informatiile mura-n gura, atunci te inseli.

 

Ai toate informatiile necesare in linkurile anterioare pentru a putea trage si singur concluziile.

 

Aici se inchide.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Vreau si eu sa stiu ce dimensiune minima se poate pune pe niste jante 8.5 j fata respectiv 9.5j spate. Jentile sunt pe 19 si m-ar interesa pt un E39.

Am gasit niste cauciucuri 235/35/19 si banuiesc ca intra pe jantile 8.5 j.

Banuiesc ca nu si pe cele mai late.

Link to comment
Share on other sites

Vreau si eu sa stiu ce dimensiune minima se poate pune pe niste jante 8.5 j fata respectiv 9.5j spate. Jentile sunt pe 19 si m-ar interesa pt un E39.

Am gasit niste cauciucuri 235/35/19  si banuiesc ca intra pe jantile 8.5 j.

Banuiesc ca nu si pe cele mai late.

221347[/snapback]

 

 

 

pe 8J intra maxim (maxim fiind in conditiile standard, tu poti sa inghesui mai mare cu 10 ,dar nu iti recomand) .

 

iti dau aici un site care iti spune TOTUL despre masina, este chiar cel mai bestial site pe care l-am intalnit vre-odata. daca ai rabdare sa citesti totul acolo, vei sti-i aprope tot despre masini. Succes

 

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.