Jump to content

Sa fiu sincer sa nu ? Fac si poll !


Remus R.

Sinceritate sau prostie?  

253 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Asadar, cat de curand, adica in cateva zile/saptamani vreau sa imi vand masinuta. Am un 318d din 2002-06, facelift. O am de 4 ani si 3 luni, sunt al 2 lea proprietar. Masina am cumparat-o din DE eu la 128 000 km din reprezentanta.

Momentan masina are 238 000 km. Totodata masina e destul de bine dotata, in sensul ca are navi mare, magazie cd-uri, xenon, scaune full electric cu memorii, jante, sezori de tot felul etc.

 

Toate cunostiintele mele imi spun ca masina nu isi arata varsta, eu fiind eu finut :D si un pasionat de masini, in general, dar in special de bmw, am avut grija de ea ca de ochii din cap :lol: .

Nu am avut la ea nici o problema, am schimbat la timp consumabilele, 30% din km pe care i-am facut, i-am facut pe afara( plec destul de des in excursii), o tin in garaj de cand o am, etc.

 

Ca o concluzie masina e foarte intretinuta si arata bine.

 

Acum ca v-ati facut o idee despre masina, va prezint si marea dilema prin care trec. E vremea maritisului, inainte de a o da, m-am uitat la "concurenta". Eu nu vreau decat pretul pietei, nici mai mult nici mai putin, pretul pe care masina il merita, insa intampin cateva mari probleme:

 

 

Pretul vreau sa fie de la 8999 in jos, cu cat mai mult in sus cu atat mai bine :)

Am vazut ca in jur de 8500 ar fi din punctul meu de vedere pretul corect. Insa pretul corect este calcat in picioare de oferte false. La pretul asta teoretic iei masina cu 160 000 km :)

Nu am vazut masina concurenta pentru a mea din acelasi an cu km peste 150 000, majoritatea sunt cu 130 000, 150 000 km etc :) si cele care sunt cu km mai multi , sunt raritati si se vede ca sunt varza si ca oricum le-au fost dati km inapoi pentru ca nu mai incapeau cifrele pe ecran. Un om cu minte si logica isi da seama ca astea sunt masini din alea care au apartinut unui batranel care mai avea si alta masina ...

 

Eu am plecat de la ideea ca trebuie sa fiu sincer si sa gasesc un pasionat care sa inteleaga ca pretul e cat e pentru ca masina are km pe care ii are, altfel pretul ar fi fost mai mare. As vrea sa pot sa insist eu la vanzator sa o ducem la service inainte de a o vinde/cumpara. Vreau sa ii arat cartea service in care mi-am notat eu absolut tot ce am schimbat la ea, cand am schimbat si de ce.

 

 

 

INSA

 

 

Merita?

Sa ii dau km inapoi?

Sunt fraier daca sunt sincer?

Sa las pe cineva sa se ocupe de vanzare si sa-i faca ce vrea pt un comision ?

Se pot da km inapoi fara sa se vada?Exista posibilitatea asta sau sunt doar fabule si zicatori?

 

Mai multe cunostiinte care se ocupa cu masini imi spuneau ca masina "merita cu 2000 mai mult daca ii fac km un 138 000 asa".

 

Instinctul imi spune sa renunt la "eventualul surplus" si sa fiu domn, insa sunt curios ce ati face si voi. Parerile prietenilor mei sunt impartite?

 

Mai mult cred ca toti ne confruntam cu situatia asta, de aici si ideea de a face un topic ...

 

 

VOI CE ATI FACE ? :)

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Money talk's .

 

Romanul este fudul . daca ii arati o masina cu 300.000 km in stare impecabila si una cu 120.000 km mult mai slab dotata si cam neingrijita , 70% vor alege masina neingrijita .

 

Asa ca nu vad de ce nu ai da km inapoi , oricum sansele ca masina ta sa ajunga pe mainile unui cunascator sunt foarte mici .

 

Eu asa as proceda daca as fi in locul tau .

Link to comment
Share on other sites

Nu merita. Prefer sa cumpar o masina cu 280.000 de km reali, decat una cu 120.000 de km (si cine stie cati reali).

 

Singurul caz in care as modifica kilometrajul este daca mi-as schimba motorul. Adica daca caroseria are 200.000 de km si motorul 150.000 de km, as da km caroseriei pana coincide cu cei ai motorului. Doar atat si asta doar la masina propie.

Link to comment
Share on other sites

Subiectul asta e tabu pentru multi.

In situatia ta, e greu de spus ce e de facut, eu am fost in situatia ta si nu o data, indiferent cat de bine arata masina si ce dotari are, ce pret are, 99% din oameni cand vad 200-300 de mii km, dau inapoi. Psihologic vorbind, daca vin 10 oameni sa vada masina cam 9 pleaca cand vad km. daca ar f undeva la 110-140 de mii, cam toti 10 ar lua-o.

Numai cand vad km mare, dau inapoi, e trist, sunt masini bune la peste 200 de mii, nu inteleg atitudinea asta, romanul cu buna stire, cumpara masina la 120 de mii, stiind ca sunt extrem de mari sanse sa aibe 300 de mii, dar sunt multumiti ca ceasul le arata 120 de mii.

Daca ai nevoie de bani, n-ai timp de pierdut cu oamenii, da km inapoi, daca nu te grabesti, ai un pic rabdare, ca vine si omul ce apreciaza masina asa cum e. Mai rar... dar exista si asa oameni.

Link to comment
Share on other sites

Nu merita. Prefer sa cumpar o masina cu 280.000 de km reali, decat una cu 120.000 de km (si cine stie cati reali).

 

Singurul caz in care as modifica kilometrajul este daca mi-as schimba motorul. Adica daca caroseria are 200.000 de km si motorul 150.000 de km, as da km caroseriei pana coincide cu cei ai motorului. Doar atat si asta doar la masina propie.

 

 

Asta e celalalt punct de vedere :)

 

Oricum m-ar interesa si aspectul tehnic, adica ii rog DOAR pe cei care cunosc ADEVARUL ABSOLUT :lol:

 

Se pot da in vreun fel km inapoi fara sa se vada ( nici daca verifica Moise - si nu ma refer la Guran ) ?

Link to comment
Share on other sites

lasa km asa....daca e intretinuta corespunzator nu e o piedica la vanzare...cel putin eu ma uit mai intai la starea generala a masinii, uzura si apoi la problemele tehnice care sunt mai mari sau mai mici...in functie de asta negociez la pret

 

bafta la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

remus si eu m-am intalnit odata cu aceeasi problema la un targ auto.M-am dus pt cineva cu un sharan din 2002 care avea 255 de mii de km reali (masina luata de noua de el)si vine un individ.se uita, pare omul interesat,chiar foarte,dar cand s-a uitat in bord, imi zice: "aaa, da` are multi km dom'le, ce ai facut cu masina asta?ai facut transport international?"i-am zis daca ii convine e bine , daca nu la fel de bine si pleaca..in final omul a cumparat un sharan de la un samsar care il stiu eu si care avea vreo 600 de mii reali,dar dati inapoi pana la vreo 160.000 de mii. In fine, parerea mea e ca daca e sa o dai la cineva care e intr-adevar pasionat si cunoaste cat de cat de masini , nu are rost sa ii dai km inapoi, pt ca, daca are cat de cat cunostinte de mecanica, stie ca un diesel intretinut duce si pana la 1 mil de km.Daca prinzi o "gasca figuranta", poti sa il prostesti un pic, asa in limita bunului simt..aa si daca tot ai intrebat daca suntem fraieri daca suntem sinceri , de cele mai multe ori raspunsul la intrebarea aceasta e da!
Link to comment
Share on other sites

si eu as da km inapoi..pt faptul ca eu stiu ca nu tepuiesc pe nimeni,e o maisna ok din toate punctele de vedere,asa ca..as da km inapoi doar pt ca lumea fuge de km multi desi masina e ok...asa ca dau km inapoi,masina se vinde,omul e multumit de masina cumparata deoarece e in stare f buna,iar constiinta mea e de asemenea ok:)
Link to comment
Share on other sites

Am votat sa nu-i dai km inapoi,e mai credul si cel ce va vrea sa o cumpere isi va da seama ca e o masina intretinuta,insa nu cred ca o vei da pe forum,doar sa ti-o cumpere vreo ruda care o cunoaste.

 

 

Nici nu intentionez sa o dau pe forum. Forumul conform definitiei e pentru povesti :)

Link to comment
Share on other sites

Subiectul asta e tabu pentru multi.

In situatia ta, e greu de spus ce e de facut, eu am fost in situatia ta si nu o data, indiferent cat de bine arata masina si ce dotari are, ce pret are, 99% din oameni cand vad 200-300 de mii km, dau inapoi. Psihologic vorbind, daca vin 10 oameni sa vada masina cam 9 pleaca cand vad km. daca ar f undeva la 110-140 de mii, cam toti 10 ar lua-o.

Numai cand vad km mare, dau inapoi, e trist, sunt masini bune la peste 200 de mii, nu inteleg atitudinea asta, romanul cu buna stire, cumpara masina la 120 de mii, stiind ca sunt extrem de mari sanse sa aibe 300 de mii, dar sunt multumiti ca ceasul le arata 120 de mii.

Daca ai nevoie de bani, n-ai timp de pierdut cu oamenii, da km inapoi, daca nu te grabesti, ai un pic rabdare, ca vine si omul ce apreciaza masina asa cum e. Mai rar... dar exista si asa oameni.

 

 

Da, ai punctat la partea cu grabitul sau negrabitul . Graba nu e .

 

bafta la vanzare!

 

 

Tx :lol:

 

nu inteleg rostul polului dar am votat oricum .

 

 

Eu am facut mate-fizica, in interiorul raspunsului se pot face interpretari, vreau sa vad dupa cateva zile daca e net favorabil intr-o parte sau alta. Restul e cancan

 

aa si daca tot ai intrebat daca suntem fraieri daca suntem sinceri , de cele mai multe ori raspunsul la intrebarea aceasta e da!

 

 

Mda :)

 

si eu as da km inapoi..pt faptul ca eu stiu ca nu tepuiesc pe nimeni,e o maisna ok din toate punctele de vedere,asa ca..as da km inapoi doar pt ca lumea fuge de km multi desi masina e ok...asa ca dau km inapoi,masina se vinde,omul e multumit de masina cumparata deoarece e in stare f buna,iar constiinta mea e de asemenea ok:)

 

 

Interesant punct de vedere. Azi am fost La MS :)

 

Laudabila initiativa ... dar din pacate romanul este genul de consumator care pune botul la vrajeala cu bosorogul care a tinut masina in garaj 5 ani ... blah blah .... pacat ...

 

:) Cam pune botul , probabil multi isi imagineaza populatia din DE destul de batrana :D

Link to comment
Share on other sites

Eu nu aÂş da km ĂŽnapoi.

 

E clar cã vinzi mai uºor maºina dacã Îi dai, Însã mai bine aºtepÞi un om serios ºi care ºtie la ce sã se uite decât sã o dai unui cocalar care vrea sã impresioneze cu numãrul mic de km.

 

Este adevãrat cã majoritatea probabil ar da km Înapoi, Însã eu cred cã este mai bine sã fii corect În viaÞã chiar dacã este mai greu.

Dacã nu trãieºti dupã niºte principii ºi nu eºti om serios, ce rost mai are sã te plângi cã lumea e plinã de neserioºi ºi de infecÞi? :)

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 8 ani aveam un 525i din '95, super super super misto, argintiu, modelul Executive de la E34 care era foarte deosebit si dotat, ar fi echivalent pe vremea aia la un E60 Individual de pe acum. E39 le numarai pe degete, si abia aparuse faceliftul.

 

Daaaar, avea 360k la bord reali. Cand am vrut sa o vand, primul care a venit, i-a placut la maxim, cand a vazut km masinii, a fugit. Al doilea, la fel, aceasi poveste, masina foarte misto, km prea multi. I-am dat inapoi la 160k, am dat-o la primul care a venit fara nici macar sa negociez pretul.

 

Deci, concluzia o tragi singur.

Link to comment
Share on other sites

Am votat sa nu-i dai km inapoi,e mai credul si cel ce va vrea sa o cumpere isi va da seama ca e o masina intretinuta,insa nu cred ca o vei da pe forum,doar sa ti-o cumpere vreo ruda care o cunoaste.

 

 

Nici nu intentionez sa o dau pe forum. Forumul conform definitiei e pentru povesti :)

 

Cunosc pe cineva de pe forum ......care a achizitionat o masina din Germanica si dupa ce a cumparat-o a dat kilometri inapoi ceva de genul de la 160.000km la 120.000km.....explicatia simpla .." sa moara alti de ciuda" :) ... si nu are nici o intentie sa o vanda.

Definitia forumului este perfect adevarata :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu aÂş da km ĂŽnapoi.

 

E clar cã vinzi mai uºor maºina dacã Îi dai, Însã mai bine aºtepÞi un om serios ºi care ºtie la ce sã se uite decât sã o dai unui cocalar care vrea sã impresioneze cu numãrul mic de km.

 

Este adevãrat cã majoritatea probabil ar da km Înapoi, Însã eu cred cã este mai bine sã fii corect În viaÞã chiar dacã este mai greu.

Dacã nu trãieºti dupã niºte principii ºi nu eºti om serios, ce rost mai are sã te plângi cã lumea e plinã de neserioºi ºi de infecÞi? :)

 

 

Cine a zis ca ma plang ? :)

 

Ai dreptate, cam asa e . SA vedem ce mai zice lumea ...

 

Acum vreo 8 ani aveam un 525i din '95, super super super misto, argintiu, modelul Executive de la E34 care era foarte deosebit si dotat, ar fi echivalent pe vremea aia la un E60 Individual de pe acum. E39 le numarai pe degete, si abia aparuse faceliftul.

 

Daaaar, avea 360k la bord reali. Cand am vrut sa o vand, primul care a venit, i-a placut la maxim, cand a vazut km masinii, a fugit. Al doilea, la fel, aceasi poveste, masina foarte misto, km prea multi. I-am dat inapoi la 160k, am dat-o la primul care a venit fara nici macar sa negociez pretul.

 

Deci, concluzia o tragi singur.

 

Trist ...

 

 

Vezi MYX de asta am facut polul. :lol:

 

Mate fizica ?!?!? :)

Edited by Remus R.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.