Jump to content

Inchidere centralizata 520i


Apple

Recommended Posts

Cum dom'le... nu mai ai incuietori?  :) si ce ai?  :blink: Gauri?  :)

Nu mai inteleg nimic... :)

104387[/snapback]

 

Nu am gauri, esta manerul la fel ca pe usha spate. :D

 

Un prieten cu un E34 din Sinaia a profitat de faptul ca a vopsit mashina shi a anulat complet manerele de pe spate... shi a pus un sitem cu butoane, apasa un buton shi sarea un pic usha, ca portbagajul la Espero, de exemplu...

 

Shi a ieshit mishto, ziceai ca e coupe :D

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition
Nu am gauri, esta manerul la fel ca pe usha spate.  :)

 

Un prieten cu un E34 din Sinaia a profitat de faptul ca a vopsit mashina shi a anulat complet manerele de pe spate... shi a pus un sitem cu butoane, apasa un buton shi sarea un pic usha, ca portbagajul la Espero, de exemplu...

 

Shi a ieshit mishto, ziceai ca e coupe :)

104391[/snapback]

 

hahahahaha, imi inchipui ce dezorientat tre' sa fie unu care vrea sa-ti sparga masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu si inca un prieten cu un 5er.nu am inteles prima oara ce este si cel care mi-a pus alarma pe masina mi-a zis ca nu e buna inchiderea centrala.

am momente cand nu mi se inchide portbagajul...am desfacut,am curatat si dupa un timp la fel.am impresia ca de la lovituri nu face contact bine... dar... am urmat instructiunile de pe e34.net si am sincronizat usile ca la carte si acum din telecomanda alarmei nu mai imi face figura asta,singurul inconveniet ar fi ca nu se incuie si portbagajul uneori...tre sa verific tot timpu...

sa mai desfac inca o data si sa curat???

Link to comment
Share on other sites

hahahahaha, imi inchipui ce dezorientat tre' sa fie unu care vrea sa-ti sparga masina  :D

104413[/snapback]

 

:) :blink: :) :)

 

cred ca e super cand ramai fara baterii la telecomanda sau nu mai merge. :D :bounce:

104428[/snapback]

 

Am backup sistem dashtept! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu si inca un prieten cu un 5er.nu am inteles prima oara ce este si cel care mi-a pus alarma pe masina mi-a zis ca nu e buna inchiderea centrala.

am momente cand nu mi se inchide portbagajul...am desfacut,am curatat si dupa un timp la fel.am impresia ca de la lovituri nu face contact bine... dar... am urmat instructiunile de pe e34.net si am sincronizat usile ca la carte si acum din telecomanda alarmei nu mai imi face figura asta,singurul inconveniet ar fi ca nu se incuie si portbagajul uneori...tre sa verific tot timpu...

sa mai desfac inca o data si sa curat???

104437[/snapback]

 

Asta e beleaua... trebuie curatzate din nou. Insa incearca cumva manareshti mufa astfel k (,) contactele sa devina mai ferme, iar mufa asigur-o cumva, cu un sigiliu d'ala de plastic...

Link to comment
Share on other sites

:blink:  :)  :)

Inchiderea asta centralizata... ce batai de cap da... :)

104375[/snapback]

 

 

Greu este sa inchizi o masina :D

 

Pai prima pozitie,se inchid usile fara asigurare,a 2-a se asigura,la a 3-a se inchid geamurile si trapa.

 

Daca usile se deschid singure dupa ce au fost inchise,este defect un contact de la o usa sau un electromagnet.

Link to comment
Share on other sites

Greu este sa inchizi o masina :blink:

 

Daca usile se deschid singure dupa ce au fost inchise,este defect un contact de la o usa sau un electromagnet.

104589[/snapback]

 

E vorba de contactele de cap de cursa de la servomotoarele usilor din fata, nu ?

Daca sistemul nu sesiseaza ca servomotorul a ajuns la cap de cursa intr-un anumit timp se da comanda inversa.

Adica daca se da comanda de inchidere a usilor, sistemul comanda motorul pe pozitia de inchidere si asteapta cateva secunde sa se inchida contactul ce confirma ca servomotorul chiar a ajuns in pozitia inchis. Daca confirmarea nu vine, sistemul descuie usa la loc.

Link to comment
Share on other sites

E vorba de contactele de cap de cursa de la servomotoarele usilor din fata, nu ?

104590[/snapback]

 

Depinde de anul de fabricatie.Cele mai vechi aveau senzorul pentru usa montat chiar pe stalpul usii.Daca se inchide usa,dar senzorul trimite semnal de usa deschisa,se deschid iar toate usile.Modelele mai noi de E34 nu mai ai senzorul montat pe stalp.

Tu stii mai bine,ca ai avut E34 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Depinde de anul de fabricatie.Cele mai vechi aveau senzorul pentru usa montat chiar pe stalpul usii.Daca se inchide usa,dar senzorul trimite semnal de usa deschisa,se deschid iar toate usile.Modelele mai noi de E34 nu mai ai senzorul montat pe stalp.

Tu stii mai bine,ca ai avut E34 :blink:

104592[/snapback]

 

Pai la E34 conta la inchiderea usilor atat senzorul din servo cat si cel din stalpi.

Cel din servo descuia usa dupa un interval de asteptare. Facea asta atat din motive de protectie al servomotorului cat si pentru ca era folosit sa detecteze incuierea / descuierea usilor cu cheia.

Senzorul din usi era folosit pentru detectarea usilor deschise. Si nu te lasa sa incui usile deloc. Le descuia instantaneu.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Cel din servo descuia usa dupa un interval de asteptare. Facea asta atat din motive de protectie al servomotorului cat si pentru ca era folosit sa detecteze  incuierea / descuierea usilor cu cheia.

104594[/snapback]

 

Daca inchizi cu telecomanda si un electromagnet este defect,tot a 2-a oara se inchide.

Si reglajul tijei actionate de electromagnet este important.Daca nu face cursa complet,se deschid usile iar.

E34 si E32 au avut un sistem de inchidere centralizata destul de aiurea.Cred eu..

Link to comment
Share on other sites

OK... deci mi-am rezolvat masina... desfacut toata fata... bara (care era un pic bulita... se desprinsese din laterale...) masca tot... prins la loc ca lumea... am rezolvat si ambele radiatoare cu ocazia asta... merg ventilatoarele brici... Refacut tot... zici ca e nou-nouta iesita pe poarta fabricii... Si totul functional... Si cu manutele astea doua... desi n-am desfacut si sa repar asa ceva in viata mea... mai ales la un BMW...

M-am uitat la portbagaj dupa chestia aia cu senzorul... n-am decat o mufa care e bine prinsa... dar care nu cred ca din ce fire am vazut eu acolo are vreun alt rol decat pentru lumina din portbagaj si ptr stopurile de pe spate.....

E posibil ca inchiderea centralizata sa fie pusa dupa... sau sa nu fie legata incuietoarea de la portbagaj... Alte idei nu mai am ....

:blink: Oricum ... mi-am rezolvat masina cu propriile forte... ceea ce ma bucura enorm...

:) :)

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat la portbagaj dupa chestia aia cu senzorul... n-am decat o mufa care e bine prinsa... dar care nu cred ca din ce fire am vazut eu acolo are vreun alt rol decat pentru lumina din portbagaj si ptr stopurile de pe spate.....

E posibil ca inchiderea centralizata sa fie pusa dupa... sau sa nu fie legata incuietoarea de la portbagaj... Alte idei nu mai am ....

104800[/snapback]

 

Fama sa inteleg, NU AI PIESA DIN FIGURA, cea care e prinsa cu shuruburile marcate???

post-644-1152983701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ba da.. exact la aia m-am uitat dar totul pare in regula....

:blink:

105077[/snapback]

 

E, ala e electromagnetul de inchidere centralizata, e legat cu o sarma groasa de broasca propriu-zisa - srama care transmite mishcarea de translatzie -. Asha ca scoatei mufa, vezi ca are vreo 5 pini - daca nu ma inshel -, vezi ca trebuie sa aiba un 12v permanent pe el. Are?

 

Pentru lumini in portbagaj e un contact cu 3 fire, shi e separat de mufa asta.

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

buuun,si daca din cheie in momentul in care incui usa se deschid automat si se inchid doar din a doua incercare,iar daca inchid cu telecomanda alarmei se inchid toate usile din prima ce explicatie imi dati?

chiar e ciudat....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

am incercat si cu intrerupatoarele si lumina se stinge in momentul in care inchid masina.am schimbat si modulul de inchidere.am verificat si portbagajul.

mai am azi sa verific inca o usa dar cred ca nu este din cauza ei pentru ca atunci cind totusi se inchide(la a doua incarcare din telecomanda sau din cheie)nu ramane deschias nici o usa.osa verific azi si usa ramasa si o sa mai scriu.

ms mult pentru indicatii.daca nu merge,poate mai aveti idie ca eu nu mai am !

Link to comment
Share on other sites

Cand am cumparat masina mergea inchiderea brici mai putin siguranta de la usa soferului care ramanea tot pe inchis chiar daca descuiam masina de afara.sarea doar cand trageam de clanta din interior.Inrest se inchidea de la toate ialele:fata stamga/dreapta si portbagaj.Dupa o vreme nu se mai inchideau sau deschideau toate usile cand foloseam iala de la portbagaj.IAr de cand a dat frigul inchid cu cheia de la sofer si sare la loc pe deschis iar dupa daca inchid din nou ramae deschisa usa de la pasager fata si restul se inchid.DAca deschid din nou si repet operatiunea de la usa din dreapata fata se inchid toate.Unde e rezolvarea ca sqa nu ma apuc sa desfac amndoua usile din fata.Eu am E34 facelift din 94.
Link to comment
Share on other sites

Cand am cumparat masina mergea inchiderea brici mai putin siguranta de la usa soferului care ramanea tot pe inchis chiar daca descuiam masina de afara.sarea doar cand trageam de clanta din interior.Inrest se inchidea de la toate ialele:fata stamga/dreapta si portbagaj.Dupa o vreme nu se mai inchideau sau deschideau toate usile cand foloseam iala de la portbagaj.IAr de cand a dat frigul inchid cu cheia de la sofer si sare la loc pe deschis iar dupa daca inchid din nou ramae deschisa usa de la pasager fata si restul se inchid.DAca deschid din nou si repet operatiunea de la usa din dreapata fata se inchid toate.Unde e rezolvarea ca sqa nu ma apuc sa desfac amndoua usile din fata.Eu am E34 facelift din 94.

pai eu inca nu am rezolvat si nu mai sti ce sa ii fac !

pana mai da caldura o sa o las asa ca am inghetat trei zile de numa,numa !

sper sa nu se strice modulul de inchidere la cat o frec pina se inchide.

multumesc celor care mi-au mai dat idei si astept cu respect daca mai aveti alte solutii!

stima !

Link to comment
Share on other sites

Salut

Problema poate fi de la portbagaj, eu asa am avut, butonul, mai ales iarna ingheata si nu mai iese de tot, electromangnetul de la inchidere nu mai face toata cursa si nu se mai inchide nici o usa, decat cea de la sofer care nu se poate deschide fiindca e cheia pe pozitia inchis. Incearca sa vezi daca mecanismul de inchidere de la porbagaj nu e uzat sau a inghetat. Mai poate sa fie si de la usita de la rezervor, poate a tras cineva de ea. sau daca ai spalat masina si a fost foarte frig dupa a prins gheata undeva si electromagnetii de la inchidere nu-si mai fac cursa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.