Jump to content

cleme pt prindere fete usa e36


clausthaler1

Recommended Posts

sa cumperi doar noi! ca in timp imbatranesc. deci fara dezmembrari.

 

la magazinele de piese auto, se aduc pe comanda, doar BMW fabrica, nu exista pe aftermarket.

 

Cei care nu stiu s-ar putea sa te creada, asa ca daca nu stii exact, incearca sa nu mai induci lumea in eroare.

 

Targul Vitan e plin de cleme din alea, noi si nefolosite.

Eu personal am cumparat pentru toate fetele de usi, clemele acum 2 ani din Vitan!

S-a mai discutat mai demult, despre cat de bune sau nebune sunt cele din targ fata de cele originale BMW.

Tot din experienta mea personala, pot spune ca si clemele cumparate din Vitan sunt bune, eu neavand probleme cu ele cu toate ca am dat fetele de usa jos de vreo cateva ori pana acum.

Link to comment
Share on other sites

sa cumperi doar noi! ca in timp imbatranesc. deci fara dezmembrari.

 

la magazinele de piese auto, se aduc pe comanda, doar BMW fabrica, nu exista pe aftermarket.

 

Cei care nu stiu s-ar putea sa te creada, asa ca daca nu stii exact, incearca sa nu mai induci lumea in eroare.

 

Targul Vitan e plin de cleme din alea, noi si nefolosite.

Eu personal am cumparat pentru toate fetele de usi, clemele acum 2 ani din Vitan!

S-a mai discutat mai demult, despre cat de bune sau nebune sunt cele din targ fata de cele originale BMW.

Tot din experienta mea personala, pot spune ca si clemele cumparate din Vitan sunt bune, eu neavand probleme cu ele cu toate ca am dat fetele de usa jos de vreo cateva ori pana acum.

deci gasesc in vitan?la magazinele din incinta targului??ai idee cat costa o bucata?...ms pt raspuns! :)

Link to comment
Share on other sites

Da, sigur gasesti !

Practic targul este deschis in fiecare zi, deci poti sa le cumperi oricand de la magazinele alea.

Aia au sigur.

Pretul lor variaza, daca te duci duminica cand este targ cred ca le poti lua si cu 1RON/10buc.

Preturile variaza, dar nu cred sa coste mai scump de 50bani/1buc.

Link to comment
Share on other sites

Sorine vad ca esti din IASI,si eu sunt la facultate in IASI,deci spune-mi si mie te rog de la ce magazin ai luat(daca poti sa detaliezi putin zona TAAARE bine ar fi :) )si cam la ce pretz,ca tre'sa dau si eu jos fetzele de usi ca am cv.pb.cu inchiderea si vre-o 2 ..3 cleme cred ca s-au rupt ca se cam misca aiurea pe acolo fatza de la usa.

Ast.raspunsul tau. :)

Link to comment
Share on other sites

Da, sigur gasesti !

Practic targul este deschis in fiecare zi, deci poti sa le cumperi oricand de la magazinele alea.

Aia au sigur.

Pretul lor variaza, daca te duci duminica cand este targ cred ca le poti lua si cu 1RON/10buc.

Preturile variaza, dar nu cred sa coste mai scump de 50bani/1buc.

thanks!! :)

Link to comment
Share on other sites

Nu mai tin minte exact parca era undeva la 2 lei/buc.

 

La autocenter pe pacurari am gasit.Mergi cu o clema de a ta si iti dau aia identica.

 

Nu sunt chiar identice,astea originale au o scobitura.Mie mi le-a adus pe comanda la acelasi magazin.

Link to comment
Share on other sites

Gasesti la aproape orice magazin de piese auto ,nu cred ca e o piesa care trebuie sa fie originala ca sa o pui pe masina.

 

Prima data am pus de astea universale si scartaiau in ultimul hal fetele de la portiere,iar in unele locuri mai sareau si trebuie sa le imping tot timpul

Link to comment
Share on other sites

Prima data am pus de astea universale si scartaiau in ultimul hal fetele de la portiere,iar in unele locuri mai sareau si trebuie sa le imping tot timpul

 

Cred ca ai luat de-alea ordinare . Nu sunt toate la fel : unele sunt mai subtiri fata de altele .

Oricum cred ca e prea mare tam tam-ul pentru niste cleme de usi ; ce e asa greu sa scoti clema veche te duci la magazin si ceri exact ce ai nevoie . Sau poate postam si noi aici sa ne creasca numarul de posturi . :)

 

 

 

Mama lui de roman !

Edited by cris2dum
Link to comment
Share on other sites

Prima data am pus de astea universale si scartaiau in ultimul hal fetele de la portiere,iar in unele locuri mai sareau si trebuie sa le imping tot timpul

 

Cred ca ai luat de-alea ordinare . Nu sunt toate la fel : unele sunt mai subtiri fata de altele .

Oricum cred ca e prea mare tam tam-ul pentru niste cleme de usi ; ce e asa greu sa scoti clema veche te duci la magazin si ceri exact ce ai nevoie . Sau poate postam si noi aici sa ne creasca numarul de posturi . :)

 

 

 

Mama lui de roman !

dar nu esti obligat sa postezi... :)

Link to comment
Share on other sites

Gasesti la aproape orice magazin de piese auto ,nu cred ca e o piesa care trebuie sa fie originala ca sa o pui pe masina.

 

Prima data am pus de astea universale si scartaiau in ultimul hal fetele de la portiere,iar in unele locuri mai sareau si trebuie sa le imping tot timpul

 

Sincer iti spun, dar nu cred o iota din ce spui tu !

Nu cred, pentru ca la mine nu fac asa, cu toate ca nu sunt originale.

Poate ale tale nu sunt chiar identice cu cele originale, e posibil sa fie mai mici, adica partea care intra in usa (varful) sa nu aiba aceeasi lungime ca cele originale.

Eu cand le-am cumparat din Vitan, m-am dus cu o clema originala si era sa cumpar si eu unele care semanau cu cea originala, dar erau mai scurte.

Alt motiv pentru care tie s-ar putea sa-ti scartie usa, ar fi ca suportul care tine clema respectiva este spart iar clema nu mai sta fixa in suport (problema care nu se rezolva nici cu clemele originale).

 

Intr-adevar, clemele care sunt originale, nu au cercul complet pentru a fi mai usor de introdus in suportul de pe fata de usa.

Cele care nu sunt originale, au cercul complet, dar cu un cater se rezolva problema.

 

Cum am spus si mai sus, eu am cumparat clemele din Vitan, si nu am nicio problema cu ele, bineinteles si fetele de usa sunt impecabile, ma refer la suportii care tin clemele.

Totusi, avand in vedere ca ce am cumparat eu din Vitan isi fac treaba bine, mi se pare aiurea sa ma duc pana la Bavaria sa comand aceleasi cleme doar pentru ca au o tesitura si sunt de la BMW si nu sunt mai bune decat cele din targ.

Ma rog, cine are mai multe de cumparat de la Bavaria, le recomand sa cumpere si clemele de acolo daca au un pret bun !

Dar asa, doar pentru 10 cleme sa ma duc la Bavaria... nu cred ca merita efortul !

 

Ca o paranteza: cand mi-am cumparat masina, imi zdranganeau usile pe fata in ultimul hal, geamurile se inclinau si ieseau din chedere sau de pe sina iar fetele de usa erau prinse cu holzsuruburi. Era enervat, ce sa mai!

Primul lucru care l-am rezolvat, a fost sa cumpar clemele ! Le-am luat din Vitan pentru ca acolo le-am gasit, pe la magazine aia nu stiau ce cod au.

Dupa ceva timp am fost la Bavaria si am comandat toate chederele de la usile din fata, toate suruburile care se gasesc in usile din fata, toate clemele de la geamuri care culiseaza pe sine dar nu am comandat si clemele pentru fetele de usi pentru ca nu mai aveam nevoie.

Intre timp am cumparat si niste fete de usi in buna stare, si am folosit aceleasi cleme cumparate din targ si care se aflau pe fetele vechi de usa.

 

In general, si eu sunt adeptul lucrurilor originale, dar la clemele astea chiar nu vad rostul unui drum pana la Bavaria.

Link to comment
Share on other sites

Da, sigur gasesti !

Practic targul este deschis in fiecare zi, deci poti sa le cumperi oricand de la magazinele alea.

Aia au sigur.

Pretul lor variaza, daca te duci duminica cand este targ cred ca le poti lua si cu 1RON/10buc.

Preturile variaza, dar nu cred sa coste mai scump de 50bani/1buc.

am intrebat la magazin despre aceste cleme si mi-a aratat vanzatorul cateva modele universale...unele semanau cu ce am eu,am cumparat 1 buc de proba,dar nu intra piciorusul rotund,in gaura de la fata de usa,cu toate ca pareau la fel,acestea din magazin nu aveau crestatura aceea jos la piciorus...o sa incerc alt model,pretul era de la 1ron/buc - 2 ron/buc

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca nu te costa nimic sa faci tu crestatura aia !

am incercat cu un sfic...insa nu-mi iese bine cresatura ,ca cele de fabrica!au piciorusul mai mare cele de la magazin...atasez o poza cu o clema care am avut-o originala...am mai vazut unele tip bradut,dar nu stiu cat de bine tin

post-31383-1267884105_thumb.jpg

Edited by clausthaler1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Am si eu probleme cu aceste cleme, foarte multe sunt rupte si imi umbla fetele de usi.

Deci aceste cleme se pot introduce in suportul de plastic? Eu incerc sa scot o clema din suport si nu reusesc deloc.

Am si cativa suporti dezlipiti de fata de usa. Ce recomandati pt lipire? Am o pasta Bison, dar e pentru metal.

Mai am o problema cu un geam care sare din macara. Am schimbat o data macaraua, a mers bine o vreme, dar acum iar sare. Ar trebui schimbat chederul?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.