Jump to content

ulei castrol 10w-60,in325ci


Recommended Posts

buna,am si eu o intrebare pt cine stie,am schimbat astazi uleiul,si am pus castrol e sport 10w-60,inainte mergeam cu 5w-30 de la bmw cumparat,masina este un 325ci,si are 260000 km,acum cum am citit aici pe forum am inteles ca ar fi prea gros pt masina mea,ce sa faca sal schimb?am dat cam mult pe el,direct ca sa imi protejey motorul,si acum sa imi fie frica sa nui fi facut rau la motor cu uleiul asta,voi ce ziceti?
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Castrol 10w60 se pune la M-uri. Ai M ? Nu ! pune ce recomanda producatorul pt motorul tau.

 

Logic nu ? :) ... ce chestie...

nu se pune doar la M

 

bine, il poti pune si in Mobra, ai dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

dar pt vara si ture peste 5000 este bun.

Bun dupa ce criterii, cum ai masurat ca uleiul face bine si nu rau? In afara de feeling-ul pozitiv si pe care nu ti-l contesta nimeni, ceva mai concret si mai masurabil ai ? :)

 

Bine, mai e si argumentul ca ai pus din asta ca sa fie bine, sa nu fie rau.

Link to comment
Share on other sites

buna,am si eu o intrebare pt cine stie,am schimbat astazi uleiul,si am pus castrol e sport 10w-60,inainte mergeam cu 5w-30 de la bmw cumparat,masina este un 325ci,si are 260000 km,acum cum am citit aici pe forum am inteles ca ar fi prea gros pt masina mea,ce sa faca sal schimb?am dat cam mult pe el,direct ca sa imi protejey motorul,si acum sa imi fie frica sa nui fi facut rau la motor cu uleiul asta,voi ce ziceti?

 

 

Ti-am atasat mai multe fisiere sa-ti faci o idee . Pe viitor respecta specificatia Longlife pentru motorul tau !

BMW_Oil_Specs_and_Recs.pdf

Link to comment
Share on other sites

ce cesti sa mor de nu,omul ,adica eu sunt diperat si vreau sa stiu si eu daca r putea sai faca rau motorului,si voi faceti glume,vorbiti la misto,si vorbiti de furat de stergatoare,,oare sunteti oameni maturi?sau sunt niste pusti de 18 ani,si eu chiar de la voi cer ajutorul>?
Link to comment
Share on other sites

ce cesti sa mor de nu,omul ,adica eu sunt diperat si vreau sa stiu si eu daca r putea sai faca rau motorului,si voi faceti glume,vorbiti la misto,si vorbiti de furat de stergatoare,,oare sunteti oameni maturi?sau sunt niste pusti de 18 ani,si eu chiar de la voi cer ajutorul>?

Asta din cauza ca esti nou pe aici ..ar trebui sa te obisnuiesti si cu atitudinile astea , faza cu stergatoarele da un search si o sa-ti pice fisa :)

bafta !

Link to comment
Share on other sites

ce cesti sa mor de nu,omul ,adica eu sunt diperat si vreau sa stiu si eu daca r putea sai faca rau motorului,si voi faceti glume,vorbiti la misto,si vorbiti de furat de stergatoare,,oare sunteti oameni maturi?sau sunt niste pusti de 18 ani,si eu chiar de la voi cer ajutorul>?

 

Niste rautati de oameni , dar vezi ca ai primit raspuns pentru problema ta in primele posturi ...restul e can - can , ca de obicei dupa cum vezi . :)

Link to comment
Share on other sites

nasol de tot sincer,si mai ne spunem colegi,chair nu inteleg in alte tari pe seituri asemanatoare ,de ce se vorbeste serios,si nu fac glume de genul asta?chiar nu inteleg cum va ma i puteti intilni la intilniri?cand va suparati aici intre voi sincer?
Link to comment
Share on other sites

Raspunsul este clar, BMW NU recomanda 10-W60 pentru masina ta, dar totodata sunt persoane care sustin ca nu are ce sa se intample rau. Dupa regula empirica ca am pus eu si nu s-a stricat nimic, sau la mine merge de nu stiu cand asa. De aici se poate trage o singura concluzie, si anume nu ca uleiul este bun, ci ca nu-ti sare motorul in aer daca il pui la tine. Cel putin nu imediat.

 

In ciuda tuturor parerilor de pe forum, ar putea fi mai intelept sa asculti recomandarile BMW si sa pui uleiul recomandat de producator.

 

Depinde de tine cui acorzi mai mult credit :) .

Link to comment
Share on other sites

Raspunsul este clar, BMW NU recomanda 10-W60 pentru masina ta, dar totodata sunt persoane care sustin ca nu are ce sa se intample rau. Dupa regula empirica ca am pus eu si nu s-a stricat nimic, sau la mine merge de nu stiu cand asa. De aici se poate trage o singura concluzie, si anume nu ca uleiul este bun ci ca nu-ti sare motorul in aer daca il pui la tine. Cel putin nu imediat.

 

In ciuda tuturor parerilor de pe forum, ar putea fi mai intelept sa asculti recomandarile BMW si sa pui uleiul recomandat de producator.

 

Depinde de tine cui acorzi mai mult credit :) .

 

da asa este paul ai dreptate mss multtt

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte daca l-ai pus de curand ar fi o risipa inutila sa-l arunci. Nu este totusi un ulei prost. Fara sa am o parere avizata cred ca poti sa mergi cu el pana la urmatorul schimb, cu atat mai mult cu cat spui ca nu chinui masina.

Insa la urmatoarele schimburi incearca sa respecti recomandarile producatorului.

Link to comment
Share on other sites

Pe de alta parte daca l-ai pus de curand ar fi o risipa inutila sa-l arunci. Nu este totusi un ulei prost. Fara sa am o parere avizata cred ca poti sa mergi cu el pana la urmatorul schimb, cu atat mai mult cu cat spui ca nu chinui masina.

Insa la urmatoarele schimburi incearca sa respecti recomandarile producatorului.

 

 

 

ok mss mult paul,,este totusi un ajutor ,sfatul tau,daca zici ca nua re ce sami faca problema,am sal las,ca am dat totusi ceva bani pe el,,mss mult mai o dataaaaaaaaaa

Link to comment
Share on other sites

Eu vara folosesc 10-60 care spre deosebire de 5-40 nu se consuma. Motorul merge impecabil dupa ce am folosit uleiul asta. A spune ca e o tampenie fara ca macar sa fi incercat, fara ca macar sa tii cont de uzura motorului este o mai mare tampenie. Intrebarea mea este: ce este mai normal, sa iti consume 4-5l la 10000 km( atat cat consuma un M54), sau sa pui un ulei mai vascos?
Link to comment
Share on other sites

Eu vara folosesc 10-60 care spre deosebire de 5-40 nu se consuma. Motorul merge impecabil dupa ce am folosit uleiul asta. A spune ca e o tampenie fara ca macar sa fi incercat, fara ca macar sa tii cont de uzura motorului este o mai mare tampenie. Intrebarea mea este: ce este mai normal, sa iti consume 4-5l la 10000 km( atat cat consuma un M54), sau sa pui un ulei mai vascos?

 

Uleiul vascos nu este o solutie pentru a 'masca' problemele motorului.Motorul de la masina ta consuma 4-5l la 10000km si dupa ce ai pus 10w60 nu mai consuma deloc?Nu cumva dupa 5-6000km incepe sa consume si din 10w60?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.