Jump to content

E36 Sound System


vimann

Recommended Posts

Ma gandea msa facem un efort colectiv sa vedem care ar fi configuratia ideala pentru un sistem audio la un E36. Niste modificari vor urma si la masina mea(am boxele originale) prin toamna.

Din cate am inteles difuzoarele de la picioare sunt de 13, cele de pe spate sunt de 10, dar nu stiu cum e cu cele din fetele de usi din fata. Sunt tweetere sau medii ? Am citit undeva pe net ca ar fi medii.

Acum ii intreb pe cei care au pus boxe mai mari pe spate(adaptoarele pentru ovale 16x9), se merita trecerea la ele? Din cate am vazut adaptorul ala e doar o rama, care inlocuieste cutiutele in care stau boxele originale.

Iar la cele de la picioare ar merge unele mai bune de 13, dar din cate vad tot ce e de 13 e coaxial si nu-i vad rostul. Doar bass la picioare,cum ?

 

Astept orice completari,hai sa facem un topic interesant, sunt sigur ca sunt destui audiofili interesati.

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles difuzoarele de la picioare sunt de 13, cele de pe spate sunt de 10, dar nu stiu cum e cu cele din fetele de usi din fata. Sunt tweetere sau medii ? Am citit undeva pe net ca ar fi medii.

 

Pe spate mai exista un model rotund cu difuzoare mai mari, ceva nestandard intre 13 si 17. Cele din usi sunt tweetere.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inlocuit cele originale pe fata cu un set de Alpine, pe spate cele rotunde in carcasa de plastic cu JBL ovale de 21cm iar playerul e un JVC. Se aude excelent. Tweeterele din usi au ramas aceleasi.

 

Pe spate am am facut niste adaptoare si pe post de distantiere din lemn frumos si aia e.

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat difurile de la picioare si cele din spate cu SONY X-pload cele din usi au ramas originale, playerul este un DVD(China :) :)) si in portbagaj un JBL de 250RMS...cu setarile de riguare(nici prea mult bass nici prea putin, reglaje la medii) sunetul este super si inauntru si afara, chiar si cand sunt usile sau geamurile deschise...
Link to comment
Share on other sites

se poate face si un sistem aftermarket mai bun decat Harman Kardon.

 

cele din usi (la sedan) sunt de inalte, cele de la picioare medii, si spate bass (99% asa e la mine).

 

uite aici un DIY interesant de la bavsound, si mai sunt:

 

Super linkul, nici nu ma asteptam sa fie asa. Eu am tot auzit de la alti posesori de e36 ca nu exista tweetere mai bune decat cele standard. Nu o cred,mai degraba ar fi vreun montaj care afecteaza sunetul.

 

Chiar voi demonta fata de usa iar, pentru ca eu am impresia ce pe sedan e difuzorul ala mare din clip(de medii). Mi se pare foarte aiurea cu mediile la picioare.

 

Referitor la treaba cu difuzoarele de la picioare de 13 (nu coaxiale!) inca nu am primit raspuns. Sper sa primesc.

 

Eu parca n-as pune woofer in portbagaj, stiu ca e antifonata bine

Edited by vimann
Link to comment
Share on other sites

eu gasisem ceva interesant de la infinity, dar nu mai gasesc linkul.. toata combinatia costa undeva la pana in 2000 lei si cam rupeau in 2 (testate pe un C klasse), se auzeau si tare si clar.

PS: depinde foarte mult si ce mp3/dvd player ai..

Link to comment
Share on other sites

La e36 sedan in fata jos la picioare sunt de 13 , spate la fel , in usi sunt medii . Configuratia ideeala pt un pretentios este in felul urmator : 4x Alpine SPR-13C + medi sau tweetere de la Dietz sau Focal ( amandouafirmele sunt calumea ) Difurile trebuiesc neaparat amplificate , de la player nu suna deloc bine . Amplificate cu un amplif Alpine PMX-F640 . Ca player eu folosesc Alpine iDA-X200 , nu am legat numai mediile + inca 2 tweetere pe el puse separat de mine in spate restu difuzoarelor sunt pe amplif . In rest numai tras fire asa corect si de calitate si nu va mai trebe woofer , bubuie piticile destul cat sa nu auziti ambulanta sau politia :) . Spor
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat boxele alea de la picioare cu unele Alpine, de 13, pe spate am diff-urile originale NOKIA, si in portbagaj un subw Alpine de 500 RMS, amplificat corespunzator...player am un DVD Panasonic , si pot spune ca se aude chiar foarte bine.

Mai am un amplif Magnat, pe 4 iesiri, si in viitor e in plan sa schimb toate 4 diffurile, si sa le amplific.

Munca multa a fost cu numarul, sa il fac sa nu mai zornaie...

Intr-adevar e destul de bine antifonat E36, un subw mai mic nu cred ca ar fi eficient....

Link to comment
Share on other sites

1- Antena din cate stiu eu se afla pe stalpul din spate stanga si este amplificata... adica in stalp practic...

 

2. Nu stiu cum e la sedan dar eu la coupe am 2 x 13 jos la picioare 2x mid plus 2x tweeter un usi si 2 x10 plus tweetere in cutiile din spate.. sau ma rog asa aveam...

 

acu am montat 1xMagnat b30 de la be-loud subwoofer in portbagaj si se auzea bine... dar gajaiau cartoanele cand dam mai tare sa bubuie wooferu si atunci am schimbat si pe spate cu 2 jbl GT5 ovale de 70w bucata... si acu se aude marfa.... o sa le schimb si pe fata tot cu 2 JB pe 13 si iese parfum...

 

Mentionez ca eu am deja statie din fabrica pe ea deci nu-mi mai trebuie pentru boxele normale.. iar wooferu este amplificat de statie magnat de 150w.

 

3- Exista difuri coaxiale si sisteme... coaxialele au in componenta lor woofer plus tweetere si tweetere low freq.

Sistemele sunt woofere cu tweeter separat independet plus filtrele aferente.

 

So, parerea mea este sa-ti pui una din marcile castigatoare in ultimi 5 ani la categoria best car sound speakers si anume : Focal, JBL , Hertz si parca mai are cineva...

Link to comment
Share on other sites

So, parerea mea este sa-ti pui una din marcile castigatoare in ultimi 5 ani la categoria best car sound speakers si anume : Focal, JBL , Hertz si parca mai are cineva...

 

 

ALPINE ! , focal e o firma care face difuri mult mai mult pt claritate decat volum :) , JBL e o marca buna dar e sub Alpine si sub Focal cu mult .... sa nu mai zic de Hertz . Cea ce vorbesti tu aici e o mare diferentza intre preturi :) . Nu poti compara un difuzor de la JBL care costa 1.5 mil sa zic 2x13 cm sau niste Hertz-uri tot 2x13 cm 3.5 mil in aceas gama . Daca vorbim de gama hi end atunci vorbim si de alte preturi !

Link to comment
Share on other sites

So, parerea mea este sa-ti pui una din marcile castigatoare in ultimi 5 ani la categoria best car sound speakers si anume : Focal, JBL , Hertz si parca mai are cineva...

 

 

ALPINE ! , focal e o firma care face difuri mult mai mult pt claritate decat volum :) , JBL e o marca buna dar e sub Alpine si sub Focal cu mult .... sa nu mai zic de Hertz . Cea ce vorbesti tu aici e o mare diferentza intre preturi :) . Nu poti compara un difuzor de la JBL care costa 1.5 mil sa zic 2x13 cm sau niste Hertz-uri tot 2x13 cm 3.5 mil in aceas gama . Daca vorbim de gama hi end atunci vorbim si de alte preturi !

 

 

Ok Nate - atunci spune-mi tu mie cand a castigat alpine premiul pentru speaker-ul anului?!

 

 

Focal marca pentru claritate decat volum... deci asta e cea mai tare faza... pai mai omule tu preferi sa ai un volum de 92db cu distorsiuni cat casa sau unu de

89 de decibeli dar care sa se auda perfect??

 

In caz ca nu stiai Focal a castigat de cele mai multe ori speaker-ul anului...so... crek asta zice multe...

 

 

Later edit : Citez EISA - 2002-2003 HERTZ

-2003 - 2004 Focal

- 2004 - 2005 DLS

- 2005 - 2006 Focal

-2006 - 2007 Morel sound system

-2007 - 2008 JBL

-2008 -2009 Audison

-2009 - 2010 DLS acestia sunt castigatorii la best car speakers.... si eu nu vad nici un alpine p-aici.... Poate te refereai la Statii...

Edited by Sorin Enache
Link to comment
Share on other sites

Sa va spun si eu cateva ceva despre sonorizarea la E36.

 

Difuzoarele de la picioare, cele din fata... din experienta mea, orice am pus acolo, se auzea naspa, adica nu exista bass-ul ala profund.

Ma rog, am lasat acolo niste Pionner-uri pentru ca se auzeau mai tare decat Magnat-urile care as fi vrut sa le pun.

 

Pe spate mi-am pus Magnat pe 4 cai, boxe ovale cu adaptor. Se aud bine.

Exista si adaptor pentru boxe rotunde de 13'' cu tweeter-e.

 

Am lasat la sfarsit difuzoarele din usile de pe fata pentru ca e mai mult de vorbit.

Cei care au un singur difuzor pe usa, trebuie sa stie ca ala este tweeter (adica difuzor de inalte).

Cei care au 2 difuzoare, e clar... ala mic e de inalte iar cel mare este de medii.

La exterior, masca difuzorului de medii de pe fata de usa cu 2 difuzoare este la fel cu masca de inalte de pe fata de usa cu un singur difuzor, dar difera difuzorul.

Difuzoarele de mai sus sunt Nokia.

Acum, mai exista si varianta de difuzoare HK (Harman Kardon). Aceste difuzoare nu se potrivesc in locul celor Nokia. Trebuiesc cumparate si fetele de usa.

Deci, sa nu va ganditi ca daca aveti difuzoare Nokia si faceti rost de difuzoare HK, o sa se potriveasca la fix! Gresit!

Au dimensiuni diferite, iar fata de usa are o altfel de curbura in zona difuzoarelor.

Eu am difuzoare HK, si pot spune ca se aud clar si frumos... dar sunt proaste !

Problema lor este ca incep sa paraie dupa o perioada, chiar daca nu le folosesti la maxim.

La mine deja a inceput un difuzor de medii sa paraie.

Eu nu am amplificator pe masina. Am un CD Player JVC si toate difuzoarele sunt legate la el, iar pe fata volumul este dat mai incet decat pe spate.

In link-ul de mai sus, "meseriasul" din filmulet inlocuieste difuzoarele HK cu unele facute de bsw (Bavarian SoundWerks). Difuzoarele bsw sunt facute special ca sa inlocuiasca difuzoarele HK originale (stricate) de pe BMW-uri.

 

Eu o sa inlocuiesc difuzoarele de medii HK cu unele bsw, vreau sa-mi cumpar o statie pentru difuzoarele din spate (ca sa le folosesc la adevarata lor valoare) si probabil ca o sa-mi cumpar si un subwoofer slim pe care sa-l prind de policioara de sub luneta si cam asta o sa fie sistemul meu audio.

 

PS. vimann se merita trecerea de la difuzoarele originale la cele ovale pe spate. Diferenta se simte. Adaptorul nu inlocuieste cutia de plastic a vechilor difuzoare, ci doar te ajuta sa "prinzi" difuzoarele after market de policioara de sub luneta care nu este dreapta, ci are unele neregularitati.

Edited by SlowDeath
Link to comment
Share on other sites

La exterior, masca difuzorului de medii de pe fata de usa cu 2 difuzoare este la fel cu masca de inalte de pe fata de usa cu un singur difuzor, dar difera difuzorul.

 

Eu am 2 difuzoare pe usa si de curand am schimbat fetele de usi. Cele noi aveau un singur difuzor. Difuzorul mare de la masina mea nu a incaput in gaura de la fata de usa noua, cea cu un difuzor. A trebuit sa mai decupez cativa mm ca sa intre.

Diofuzoarele intradevar nu au nici o legatura, cele de la sistemul cu 2/usa sunt mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Sorin Enache , vad ca nu sti absolut nimic despre Alpine :) cred ca nu ai auzit in viatza ta ce pot niste difuzoare Alpine hi end :twoup: :( . Daca nu sti nimic despre Alpine atunci dute veziti de DSL si de Focaluri :)

 

Si sa-ti si demonstrez ca Alpinu bate multe difuzoare hai intr-o plimbare pan la Baia Mare si sa i-ti arat cum suna un woofer , firma ta Focal Polyglass SB 21 V2 pe langa un Alpine SWR-1042D + cutie facuta de mine , Crezi ca eu nu am avut focal in masina ? pfff am avut focal pe vremuri , dar m-am lamurit cu ele , scumpe ca dracu + sensibile ( nu zic , sunt niste difuri extraordinare la claritate ) dar dupa parerea mea suna mult mai bine alpinurile ce le am acum in masina :) si claritate si putere , i-ti garantez eu . La cate masini am montat muzica , toti cu alpine au sunt multumiti . Si asa sa sti de la mine , nu ca m-as da mare , dar ce Focaluri gasesti aici in tara credema ca nu sunt cele originale :D tre sa fi foarte atent la ce cumperi si cate lovele scoti din buzunar .

 

PS: Viman , cati bani esti dispus sa bagi in sonorizare ? si ce pretenti ai ? poate i-ti putem face un calcul ce si cum , si cat de rentabil va fi :D . O zi buna salutari

Link to comment
Share on other sites

Cred ca undeva pe la 1500 lei (nu vreau woofer in portbagaj).

In fetele de usa, stie cineva ce diametru au tweeterele ? Ma gandeam poate merg inghesuite niste coaxiale de 10 cm MTX sau DLS, poate cu niste mici modificari la fata de usa/ cutiuita difuzoarelor

Link to comment
Share on other sites

Draga Nate nu inteleg dc tot ocolesti subiectu speakere legandu-te de subwoofer si mai mult de atat iti dai singur raspunsuri ("nu zic , sunt niste difuri extraordinare la claritate ") ... eu m-am referit doar la speakers la difuzoare normale nu la woofere dedicate frecventzelor joase.... Crede-ma ca nu esti singurul care a facut incinte pt difuzoare... Sincer cu o incinta bine gandita eu bag mana in foc ca pot sa-ti fac un domotec sa sune la fel ca alpine-ul tau - ma refer la subwoofer aici .

 

Tu crezi ca EISA este un fel de asociatia topitorilor de fludor?! Acolo sunt oameni cu experienta in juriu cu ani de activitate in domeniu... Si tu imi spui mie ca premiile care le dau ei sunt niste nimicuri si ca tu ai dreptate... inca o data eu ma refer doar la speaker-e nu subwoofer, pentru ca la altceva a castigat si alpine multe premii, cum ar fi....navi, video component, headunit, subwoofer dar la speaker NU!

 

Cat despre subwoofer sincer aici tine de urechea persoanei care asculta... tu daca vrei sa auda mai mult cei de-afara si sa stai cu dopuri in urechi iti pui alpine de 500w... eu daca prefer un kick decent cu presiune pe 30-60hz fara sa-mi sbarnaie timpanele atunci mi-am luat un magnat pentru ca mi s-a parut ce-a mai buna alegere... si am probat si alpine si mtx ... dar asta mi-a sunat mie bine...

 

 

@viemann

 

Cate gauri ai in usa? ai difuri si la picioare? Pe spate se recomanda adaptoare plus ovale. Ele merg cel mai bine pentru bass fara sa faci modificari in tabla din spate.. adica poti sa pui si de 13 dar nu o sa se auda la fel de bine frecventele sub 80hz, asta pentru ca nu vrei woofer in portbagaj.

Ai statie din fabrica pe ea?!

Edited by Sorin Enache
Link to comment
Share on other sites

La exterior, masca difuzorului de medii de pe fata de usa cu 2 difuzoare este la fel cu masca de inalte de pe fata de usa cu un singur difuzor, dar difera difuzorul.

 

Eu am 2 difuzoare pe usa si de curand am schimbat fetele de usi. Cele noi aveau un singur difuzor. Difuzorul mare de la masina mea nu a incaput in gaura de la fata de usa noua, cea cu un difuzor. A trebuit sa mai decupez cativa mm ca sa intre.

Diofuzoarele intradevar nu au nici o legatura, cele de la sistemul cu 2/usa sunt mai mari.

 

E posibil, nu te contrazic. Am mai auzit ca anumite difuzoare de medii si inalte nu se pot schimba intre ele.

Dar, pe fetele de usa pe care le-am avut eu, nu a trebuit sa intervin deloc. Difuzoarele mari fie ca erau inalte sau medii, s-au potrivit la fix nu a contat ca fata de usa avea o gaura sau doua. Si am avut 3 perechi de difuzoare: 1 pereche dif. inalte subtiri, 1 pereche medii negre (SCHWARZ) si 1 pereche medii albastre (BEIGE). Singurele gauri in care nu se potriveau au fost cu cele de HK. Difuzoarele HK sunt mai mici si au cheita orientata altfel, nu este in sus.

 

vimann, daca ai un difuzor pe fata de usa inseamna ca ala este difuzor de inalte.

In locul tau, eu as face asa: difuzorul de inalte (DLS-ul sau MTX-ul) nu l-as pune pe fata de usa. L-as pune pe plasticul din dreptul oglinzii. Iar difuzorul din fata de usa l-as inlocui cu unul de medii original. Eu as evita sa stric fata de usa, pentru ca se gasesc foarte greu unele in stare buna, pe cand plasticul de la oglinzi chiar si la Bavaria e ieftin!

Ar mai fi varianta asta sau asta (dar eu m-as limita doar la fata de usa).

Nici mie nu-mi plac subwoofer-ele gen tub sau cub in portbagaj, pentru ca imi ocupa spatiul, de aceea as prefera unul slim care sa-l prind de policioara de sub luneta.

Modalitati de a avea un sistem audio performant in E36 sunt destule, unii le-au pus deja in practica altii inca nu, depinde si de imaginatia fiecaruia si de ce anume vrea in masina.

Eu unul prefer sa nu iasa prea mult in evidenta si prefer calitatea sunetului in detrimentul cantitatii.

Link to comment
Share on other sites

Pe spate chiar vroiam adaptoare + ovale. Am decat o gaura in usa

Nu am statie, sunt boxele standard nokia

 

 

Ok da cum zice si SlowDeath acolo mai mult ca sigur ai inaltele... dar mai trebuie sa mai ai 2 bucati si la picioare... adica cel putin asa arata pe realoem.

 

Si nu ai statie la modelul asta... deci daca iti pui ovale pe spate si sistem pe fata ( adica speaker simplu de 13'' plus tweeter nu coaxiale) eu zic ca o sa trebuiasca amplificate sa poata arata tot ce pot. Ca daca le lasi pe casetofon simplu si le tii la volum mare e posibil la un moment dat sa arzi finalul casului...

 

Acu tu decizi ce marca vrei sa-ti iei... Parerea mea e ca daca iti pui ovale de 70-100w pe spate si sistem pe fata 50-60w speakeru plus tweeter si o statie decenta... un magnat 4x100 ti le duce bine zic eu si la pret e destul de ok..... poti scoate un sunet foarte misto din ea... cu bass destul de explicit...

Link to comment
Share on other sites

La exterior, masca difuzorului de medii de pe fata de usa cu 2 difuzoare este la fel cu masca de inalte de pe fata de usa cu un singur difuzor, dar difera difuzorul.

 

Eu am 2 difuzoare pe usa si de curand am schimbat fetele de usi. Cele noi aveau un singur difuzor. Difuzorul mare de la masina mea nu a incaput in gaura de la fata de usa noua, cea cu un difuzor. A trebuit sa mai decupez cativa mm ca sa intre.

Diofuzoarele intradevar nu au nici o legatura, cele de la sistemul cu 2/usa sunt mai mari.

 

E posibil, nu te contrazic. Am mai auzit ca anumite difuzoare de medii si inalte nu se pot schimba intre ele.

Dar, pe fetele de usa pe care le-am avut eu, nu a trebuit sa intervin deloc. Difuzoarele mari fie ca erau inalte sau medii, s-au potrivit la fix nu a contat ca fata de usa avea o gaura sau doua. Si am avut 3 perechi de difuzoare: 1 pereche dif. inalte subtiri, 1 pereche medii negre (SCHWARZ) si 1 pereche medii albastre (BEIGE). Singurele gauri in care nu se potriveau au fost cu cele de HK. Difuzoarele HK sunt mai mici si au cheita orientata altfel, nu este in sus.

 

Masina mea (cu 2 gauri) este din 92, iar masina de pe care am luat fetele de usi noi (cele cu o gaura) era din 97. Posibil ca din cauza asta au fost diferite. In fine..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.