Jump to content

ulei cutie e46


Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dupa ce am citit topicul asta ma bate gandul sa ma duc sa ii schimb si eu uleiul din cutie ! Tot un 320d din 2001 am si eu si a inceput sa intre un pic mai greu cateodata in viteza 1 si/sau 2 ....... nu e la fel de usor ca in a 3-a sau a 4-a !
Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am citit topicul asta ma bate gandul sa ma duc sa ii schimb si eu uleiul din cutie ! Tot un 320d din 2001 am si eu si a inceput sa intre un pic mai greu cateodata in viteza 1 si/sau 2 ....... nu e la fel de usor ca in a 3-a sau a 4-a !

175681[/snapback]

Si mie imi face la fel, un 320d din 99, intra un pic mai greu in 1 si 2. A mea are 161000km. Cred ca ar trebui si eu sa-l schimb, poate poate o merge mai bine.

Link to comment
Share on other sites

am fost la augsburg sa iau ulei si mi'au zis ca sa ma uit pe cutie ca am o eticheta..... dar undeeeeeeee ?????? nu am gasit nici o eticheta pe bune...

151287[/snapback]

 

Dac nu ai eticheta units with no label

Eticheta o gaseti U]The labels are located next to the oil filler plug [/u]

 

Banuesc ca trebue sa arate in halu urmator http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...848&hg=23&fg=05

 

nu stiu ca nici eu nu am facut operatiunea dar urmeaza cat de curand. Pe mine m-ar tenta sa o spal pe dinauntru dar nu stiu cu ce daca stie cinea cu ce il rog sa spuna si dece se spala cu acea spubstantza :bash:

 

 

Ce priveste Diferentialul is in ceatza totala:

 

1: "bajetii" de la BanatCar TM (poate mai este si altundeva in tara) au spus ca se pune ceva foarte special acolo "Valvolina" !!!

 

Rusine sa imi fie dar eu nu am auzit de asa ceva.

 

2: Asta nu ar fi mare problema :) doar ca mi-au spus ca acea substantza NU SE SCHIMBA ci se schimba diferentialul cu totu :) :blink:

 

Sincer nu stiu ce sa cred. Dupa cum se vede exista o garnitura

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...042&hg=33&fg=10

 

Nu stiu de ce dar la mine e "ud" tot diferentialul si se intinde pana pe piesa 8 din link-ul anterior

 

Sincer pe mine ma temteaza sa schimb garnitura dar ce ii mai dau de mancare la diferential ? :D

 

Tot in link-ul anterior exista si acel tub "9" "FLĂSSIGDICHTUNG LOCTITE 5970" banuesc ca este silicon pt etanseitate (sa ma corectati daca aberez :) )

 

Manual gearboxes: units with orange label with wording 'ATF Oil', TQD; units with green label with wording 'Special Oil', REFER TO MAIN DEALER. The labels are located next to the oil filler plug

 

g. Capacity unquoted:

 

h. Manual gearbox units with yellow label with wording 'MTF-LT-1': REFER TO MAIN DEALER; units with yellow label with wording 'MTF-LT-2': REFER TO MAIN DEALER;units with no label: SYNTRAX UNIVERSAL. The labels are located next to the oil filler plug

 

f. Automatic transmissions: ZF 3HP22, ZF 4HP22, ZF 4HP22EH, 4HP24, A4S270R/310R/310Z (with black rating plate), TQ DEXRON III; A5S310Z, ZF 5HP 19, ZF 5HP 24, ZF HP30 (with green rating plate), REFER TO MAIN DEALER; all others, check label for special lifetime fill requirements. Always check manuals/labels to ensure use of correct fluid

 

u. Use only BMW approved automatic transmission fluids and final drive gear oils

 

Informatia e luata de pe http://www.ew2.lubesinfo.com/frameset.asp?...c=1156&langid=1

 

:D iara am avut diaree verbala :D

Link to comment
Share on other sites

Mergeti la Bavaria si cumparati ulei de cutie. Garantez ca nu e scump. EU am cumparat castrol 5W30 de pe piata si apoi am constatat ca BMW longlife 1 5W30 la Bavaria era mai ieftin. Recomand cu caldura sa folositi consumabile originale

178997[/snapback]

 

 

sunt deacord cu tine dar uite in tm il au la bidon de 20l.

 

E aiurea dar am adus eu un bidon in care a fost ulei (sa fie cu gura mare bidonu si nu numai, inchidere s.a.m.d.) spalate in prealabil sa nu se amestece si mi-au spus ca ei nu fac asa ceva............

 

Nu te supara dar pt un schimb de ulei la gutia de viteze nu am de gand sa la dau 1 mil juma + ulei :blink:

 

Alta Obtiune ?

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu uleiul la cutie (320d - 136cp) si am pus Aral PE Synth 75W-90 - cam 1,6 litri, iar la diferential am pus Castrol SAF-X 75W-140 - putin peste 1 litru. Sper ca am pus ce trebuie, fiindca nu am service BMW in Oradea si m-am ghidat dupa ce scrie pe aici.

Am fost saptamana trecuta in Germania si aia de la service-ul BMW la care ma programasem mi-au facut schimb de ulei motor in loc de Getriebe Oel cum le spusesem, lucru pe care l-am observat abia dupa ce am plecat de acolo. La plecare mi-au spus ca totul e OK, asa ca io n-am mai intrebat, ca eram in Germania, la Munchen, la mama lui BMW. Dar se pare ca toti suntem datori cu greseli. A, si mi-au pus Castrol LL04 0W-30, care mi se pare cam subtire pentru o masina cu 173.000 km. Dar probabil ca asa o fi trebuind, ca eram in Germania, la Munch...

P.S. Totul a costat 208 euro, din care 30 de euro au fost ceva modificari de confort - inchidere automata a usilor, blinkuit semnalizatoare la inchidere, etc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Acum m-am intors de la una dintre cele mai mari reprezentante BMW din Spania si de la un atelier imens care are o retea de peste 50 de service'uri in toata Spania.

 

1. Ieri mi-au spus la alt service ca NU se schimba uleiul la automata.

La BMW mi-au spus la fel. NU SE SCHIMBA !!! Daca este cumva negru uleiul...nu este din cauza lui. Probabil ceva functioneaza rau in ea. EVIDENT ca DACA se poate repara...schimbi si uleiul.

2. La BMW mi-au spus ca geometria se face si fata si spate la un BMW. Nu este suficient pt. fata.

Geometria se face obligatoriu la :

-schimb amortizoare

-schimb elemente de directie

-schimb cauciucuri

Se recomanda la 25.000 km chiar daca nu ai schimbat nimic intre timp.

Se face atunci cand se constata ca masina vireaza stanga / dreapta, dar nu din cauza unor elemente de directie stricate sau nereglate.

 

Cine e curios ... ii arat proforma cu amortizoare+geometrie, sau cauciucuri+geometrie...by default !!!

Link to comment
Share on other sites

1. Atunci de ce se schimbĂŁ ĂŽn US?

 

Sunt aceleaÂşi cutii Âşi aceleasi tipuri de ulei.

 

nu stiu !!! am citit tot ce se poate citi pe net in legatura cu schimbul uleiului la cutie. pe toate site'urile consacrate BMW.

 

Peste 10.000 km am INSPECTION II de facut. O sa le spun sa imi schimbe si uleiul...<_<

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce tip de ulei este folosit la BMW pt diferntial si cutie ca eu tot nu m-am lamurit, sunt postate variante si variante. As vrea sa stiu de la cineva care a schimbat in reprezentanta sau dupa catalog.

 

De ce nu ĂŽntrebi chiar la BMW?

 

De asta intru pe forum sa ma lamuresc si sa ma dumiresc cu privire la unele intrebari.

Pana sa merg la BMW e mai comod din 2 clik-uri sa aflu ceva.

 

In alta ordine...

 

La BMW s-ar putea sa aflu raspunsul magic e - lifetime

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
si eu am schimbat uleiul din diferential , nu gasesc acum factura cred ca e prin masina , oricum operatia a fost undeva pana intr-un milion la Auto top, macar atat au facut bun caci in rest am luat-o asa cum am dus-o la ei!

 

Da cunosc marfa la Top Auto....

Link to comment
Share on other sites

si eu am schimbat uleiul din diferential , nu gasesc acum factura cred ca e prin masina , oricum operatia a fost undeva pana intr-un milion la Auto top, macar atat au facut bun caci in rest am luat-o asa cum am dus-o la ei!

 

Da cunosc marfa la Top Auto....

 

 

 

 

In afara de dacii nu cred ca au habar baietii sa repare altceva , pe cuvant de nu, Nu sunt pe treaba lor deloc, Oricum in Brasov sunt ok Alabel din Noua si la Auto Kino ! <_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.