Jump to content

Cablu frana mana


Recommended Posts

Am avut astazi neplacuta surpriza, sa trag frana de mana si sa constat ca nu mai tine ca lumea. :blink:

 

Ma intereseaza cum se regleaza si de unde. Tb. sa fie un surub, ceva sa mai strang putin cablul!

 

Multumesc pt. sugestii!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut astazi neplacuta surpriza, sa trag frana de mana si sa constat ca nu mai tine ca lumea. :)

 

Ma intereseaza cum se regleaza si de unde. Tb. sa fie un surub, ceva sa mai strang putin cablul!

 

Multumesc pt. sugestii!

109450[/snapback]

Imi spune si mie la e34 cum sa regleaza k nici la mine nu mai tine :blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Sunteti siguri? :blink:

Ar fi bine deoarece ca sa urmaresti unde duce cablul acela tb. sa dai esapamente jos plus protectia caroseriei.. de temperatura esapamentelor! :)

Unde este localizat acest surub, mai precis?

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

trebe sa fie cate un surub in spate la fiecare tambur pentru reglat in functie de uzura sabotilor, iar la mine la e12 am si sub maneta de frana de mana doua suroabe de unde pot sa reglez cablurile.

suruburile de sub maneta saunt mai accesibile.

Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei, Coobra e la obiect :blink:

 

Vadime, shi la E34 reglajul il faci din habitaclu, din spatele manetei de frana de mana. Sunt 2 suruburi.Daca ai un pic de dexteritate, nu trebuie sa dai jos decat imbracamintea manetei.

 

Dao si spune-ne daca suruburile sunt slabite.

Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei, Coobra e la obiect  :blink:

 

Vadime, shi la E34 reglajul il faci din habitaclu, din spatele manetei de frana de mana. Sunt 2 suruburi.Daca ai un pic de dexteritate, nu trebuie sa dai jos decat imbracamintea manetei.

 

Dao si spune-ne daca suruburile sunt slabite.

109517[/snapback]

Maine am sa vad daca sunt surupurile alea .

Iar daca nu sunt alea am inseamna ca trebuie facut ce a zis Enescu

Link to comment
Share on other sites

Maine am sa vad daca sunt surupurile alea .

Iar daca nu sunt alea am inseamna ca trebuie facut ce a zis Enescu

109519[/snapback]

daca are discuri are surup scurt intre saboti,daca este discuri are sub cilindru tot un surup,dar mai lung care tine loc si de distantier care se autoregleaza,dar daca se gripeaza nu se mai autoregleaza,iar despre reglajul de la amneta nu mai tin miunte sigur daca are,varianta cu tamburi.

Link to comment
Share on other sites

daca are discuri are surup scurt intre saboti,daca este discuri are sub cilindru tot un surup,dar mai lung care tine loc si de distantier care se autoregleaza,dar daca se gripeaza nu se mai autoregleaza,iar despre reglajul de la amneta nu mai tin miunte sigur daca are,varianta cu tamburi.

109773[/snapback]

 

 

Pai E39 are si discuri si tamburi pe spate. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Pai E39 are si discuri si tamburi pe spate. :blink:

109777[/snapback]

da omul,dar am zis ca daca are discuri surubul de reglaj este scurt,daca are numaio tamburi are surubul de reglaj mai lung.

piesa 7 este reglajul(surubul)

post-880-1154375003_thumb.jpg

post-880-1154376067_thumb.jpg

Edited by enescu
Link to comment
Share on other sites

E39 are numai discuri pe spate, nu a existat asa ceva cu tamburi. De la E12 pana la E39 sunt vreo 3 generatii, era culmea sa ramana tehnologia asa in urma.

 

Ca de obicei, Coobra e la obiect  :blink:

 

Vadime, shi la E34 reglajul il faci din habitaclu, din spatele manetei de frana de mana. Sunt 2 suruburi.Daca ai un pic de dexteritate, nu trebuie sa dai jos decat imbracamintea manetei.

 

Dao si spune-ne daca suruburile sunt slabite.

109517[/snapback]

 

Reglajul la E34 se face incepand de la saboti, nu de la maneta.

 

http://www.bmwe34.net/e34main/maintenance/...rear_brakes.htm

Link to comment
Share on other sites

E39 are numai discuri pe spate, nu a existat asa ceva cu tamburi. De la E12 pana la E39 sunt vreo 3 generatii, era culmea sa ramana tehnologia asa in urma.

Reglajul la E34 se face incepand de la saboti, nu de la maneta.

 

http://www.bmwe34.net/e34main/maintenance/...rear_brakes.htm

109796[/snapback]

ia vezi mestere piesa 11 este cumva o piulita de reglaj.la e34.

post-880-1154376244_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ia vezi mestere piesa 11 este cumva un surub de reglaj.

109802[/snapback]

 

Dragul meu, am avut 3 E34 pana acum si fi sigur ca stiu cum arata mecanismul de reglaj de la maneta de frana de mana. Operatia in sinea ei nu este doar de a strange piulita, pentru ca atunci e pierdere de vreme. Pe link-ul ala iti explica cum sa intinzi cablul.

Link to comment
Share on other sites

Dragul meu, am avut 3 E34 pana acum si fi sigur ca stiu cum arata mecanismul de reglaj de la maneta de frana de mana. Operatia in sinea ei nu este doar de a strange piulita, pentru ca atunci e pierdere de vreme. Pe link-ul ala iti explica cum sa intinzi cablul.

109806[/snapback]

si daca intinzi cablul nu reglezi frana de mana?nu am inteles ,de ce este pierdere de timp daca strangi piulita,ca reglezi frana de mana,ca doar asta este subiectul,(reglajul franei de mana)

Link to comment
Share on other sites

si daca intinzi cablul nu reglezi frana de mana?nu am inteles ,de ce este pierdere de timp daca strangi piulita,ca reglezi frana de mana,ca doar asta este subiectul,(reglajul franei de mana)

109813[/snapback]

 

Pai dupa cum spuneti voi, gata, strangi surubul si frana e stransa.

Link to comment
Share on other sites

La ce spui tamburi? Saboti? Cred ca eu confund tambur cu altceva.

109812[/snapback]

Conform DEX, tamburul este o "Piesã În formã de cilindru gol, fixã sau mobilã În jurul unui ax, fãcutã din metal, din lemn etc., cu diverse ÎntrebuinÞãri În tehnicã"

Deci e piesa pe care al carei interior actioneaza sabotii de frana. :blink:

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.