Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu prea am incredere in MOL si plus de asta nu am nimic in apropiere de casa ....... fac 1 ora pana la cel mai apropiat MOL in plin trafic.

 

Am intrebat de OMV fiindca am una aproape de mine . Nici Petrom nu imi e departe , de aia am intrebat......

 

Deci sa bag 99+ ?

Nici eu nu aveam inainte incredere in nimic decat 99+ insa dupa ce am incercat evo...am ramas surprins. Insa nu merita dif de pret pt ca totusi...nu-s la top gear :)

Link to comment
Share on other sites

Ce benzina imi recomandati pentru un motor 2.2i 6cyl 170cp din 2004 , ca sa fie ok motorul si ca performante si consum ?

99+ de la petrom

de cand am inceput sa bag, consumul a scazut dar insesizabil insa performantele au crescut semnificativ ;)

 

.... iar 99+ parca 4,14 daca u ma insel sau 4,13.

parca 4.11 era acum cateva zile :)

Link to comment
Share on other sites

ryso omv nu aduce benzina de nicaieri ci o cumpara de la petrom scrie chiar si in statiile omv pe undeva ca sunt obligati.Deci benzina omv este de fapt petrom.Ceea ce platim noi in plus este sa zicem conditiile mai bune , gen magazin , toalete etc

 

Poate o cumpara de la rafinariile Petrom(facuta special pt ei), nu stiu.. Oricum cred ca nu au voie sa pretinda ca are cifra octanica 100 si ea sa fie de 99...

Link to comment
Share on other sites

Nu este benzina cu cifra octanica 100....au pana in 98.

 

Ba exista.. ba chiar exista combustibili cu cifra octanica mai mare... Cifra octanica nu reprezinta un procent.Ea reprezinta rezistenta la autodetonare. http://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating

Eu vorbesc de romania. Pote in alte tari sa fi benzina de 91-92 si sa aibe cifre octanice diferite.

 

ECU-ul unei masini are ceva ce se numeste un Map, de la care pleaca si cuvantul des folosit remapare (chiptuning), adica harta care contine diferite "setari" sau instructiuni. Daca deschizi capacul de la rezervor ai sa observi scris 91-98octane. Deci hartile sunt facute pt astfel de benzina, de aceea cand aduci o masina din SUA e nevoie de o resoftare a ecu-ului ca aceasta sa mearga in parametrii. Deci degeaba ii pui tu benzina de 100. E ca si cum ai lua un card de 4gb pt un telefon care suporta 2gb :)

 

Oricum, in concluzie dintre carerra 100, mol evo 100 si 99+ niciuna din ele nu are peste 98. Singura care nu duce in eroare e cea de la rompetrol 98, da nu mi se pare cine stie ce si e si foarte scumpa.

 

In ce priveste benzina de 95, adica petrom 95, mol 95, rompetrol 95 e buna...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

la aprins gratarul ;)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

"Astãzi toate staÞiile OMV ºi PetromV aduc aceºti carburanÞi numai din rafinãriile Petrom. Aºadar benzina Petrom Premium 99+ este acelaºi lucru cu OMV Carrera 100, iar Top Euro Diesel 5 este acelaºi lucru cu OMV Premium Diesel. Nu existã absolut nici o diferenÞã pe linia de distilare, aditivare, tratare etc În rafinãrie." sursa Blog Buhnici
Link to comment
Share on other sites

eu am un E36 320i din 93 motor M50B20 si pe capacu de la rezervor scrie ceva in germana fara plumb 95 cred.. are ceva ca bag mol evo 100..care ar fii benzina ce`a mai potrivita pt tipu meu de motor inafara de ce`a de 95 ca ii jalnica ;) ma gandesc ca evo100 sa nu aibe cifra octanica prea mare pt timpul meu de motor :)
Link to comment
Share on other sites

Nu prea a mentionat nimeni urmatorul aspect: Intr-adevar nu au voie sa zica ca o benzina are cifra octanica 100 cand ea de fapt are 98. Dar nici nu au zis asa ceva!! Benzina se numeste (de exemplu) carerra 100. Dar nu scrie pe ea "carera, cifra octanica 100". Intelegeti? Pur si simplu asta e numele ei. Ii lasa pe cumparatori sa inteleaga ce vor ei. Dar in cazul in care sunt verificati cu legea sunt curati, pentru ca nu au scris nicaieri ca acel 100 sau acel 99+ reprezinta cifra octanica..
Link to comment
Share on other sites

Nu prea a mentionat nimeni urmatorul aspect: Intr-adevar nu au voie sa zica ca o benzina are cifra octanica 100 cand ea de fapt are 98. Dar nici nu au zis asa ceva!! Benzina se numeste (de exemplu) carerra 100. Dar nu scrie pe ea "carera, cifra octanica 100". Intelegeti? Pur si simplu asta e numele ei. Ii lasa pe cumparatori sa inteleaga ce vor ei. Dar in cazul in care sunt verificati cu legea sunt curati, pentru ca nu au scris nicaieri ca acel 100 sau acel 99+ reprezinta cifra octanica..

E o chestie de marketing....carerra, evo, 99++++++ :)

 

Nici petrom 99+ nu are 99 cifra octanica ;)

 

Şi eu am zis că are?

Ai zis ca n-are ?

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

Petrom pretinde ca Top Premium 99+ are cifra octanica minim 99.

Nu am putut sa pun link pentru ca era prea lung...Intrati pe www.petrom.ro la Produse - Carburanti si Top Premium 99+

 

Si pe pagina OMV la sectiunea Carburanti Carrera100 are cifra octanica 100.

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Nu am urmarit topicul ĂŁsta. Azi am fĂŁcut plinul, nu Âştiu ce m-a apucat, de unde puneam doar 95 fara plumb, indiferent unde mergeam, azi la Mol am pus 98 nu-Âştiu-ce. Pompistul vroia sĂŁ mĂŁ convingĂŁ sĂŁ pun ceva care se cheamĂŁ EVO Âşi e cu aditivi, zicĂŁnd cĂŁ aÂşa nu mai trebuie sĂŁ pun eu aditivi ĂŽn maÂşinĂŁ. Am zis nu mersi, data aviatoare, moÂşule.

Nici o diferenÞã sesizabilã. E vorba de un Rav4 2L. Dealerul mi-a zis când am ridicat-o, acum 5 luni, cã ei pun doar fãrã plumb 95 pentru drive teste ;). ªi la Toyo, ºi la Lexus. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.