Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu vorbim despre benzina mai slaba calitativ, vorbim despre benzine cu cifre octanice diferite.

 

Benzina de 99 de ex. se va consuma mai repede decat cea de 95 prin simplu fapt ca arde mai repede.

Arde mai repede? WHAT DOES A HIGH OCTANE VALUE MEAN, TO ME?

A high octane rating ensures that it takes a REALLY hot ignition source to ignite the fuel (such as a spark plug or the flame-front itself) and not just the rise in pressure & temperature that's a result of normal combustion. Note that the thermal rises in the cylinder are in direct proportion to the compression ratio of the engine (more below). The higher the compression ratio, the higher the octane of the fuel that's needed.

 

Again, if the mixture in a gasoline engine ignites before the spark plug fires, we call that "pre-ignition." Pre-ignition can damage an engine before you finish reading this sentence. To reiterate, what we're really concerned with is called "knock" and that's the spontaneous ignition of the fuel-air mixure ahead of the flame-front as a result of the rise in cylinder pressure caused by the onset of ignition (caused by the firing of the spark plug).

de?

Putere calorica mai mare. Deci trebuie o cantitate mai mica de benzina ca pistonul sa faca aceias cursa in aceias sarcina. Un amestec mai mic de carburant in camera de ardere pentru acelasi lucru mecanic

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate stiu eu benzina are cam aceeasi energie calorica (fie ca e de 95 sau 98) adica aproximativ 45Mj/kg. Cifra octanica in schimb, arata cat de stabila este la detonatie, in functie de turatie si presiunea din cilidrii.

O benzina cu CO de 98 controleaza mult mai bine detonatiile si motorul merge mai bine la turatii inalte si opresiuni mai mari in camera de ardere. De aceea sunt folositi combustibili cu fira octanica peste 100 pt motoarele de inalta performanta.

Benzina cu CO mare permite motoarelor sa functioneze la compresii mai mari prin prevenirea detonatiilor, ducand astfel la o putere marita.

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Nu vorbim despre benzina mai slaba calitativ, vorbim despre benzine cu cifre octanice diferite.

 

Benzina de 99 de ex. se va consuma mai repede decat cea de 95 prin simplu fapt ca arde mai repede.

da acelash lucru cred si eu , daca bagi 100 carrera de la omv se duce foarte repede si daca bagi 95-ul parca tine mai mulkt acu nu stiu poate doar mi se pare mie:))

Link to comment
Share on other sites

Dupa cate stiu eu benzina are cam aceeasi energie calorica (fie ca e de 95 sau 98) adica aproximativ 45Mj/kg. Cifra octanica in schimb, arata cat de stabila este la detonatie, in functie de turatie si presiunea din cilidrii.

O benzina cu CO de 98 controleaza mult mai bine detonatiile si motorul merge mai bine la turatii inalte si opresiuni mai mari in camera de ardere. De aceea sunt folositi combustibili cu fira octanica peste 100 pt motoarele de inalta performanta.

Benzina cu CO mare permite motoarelor sa functioneze la compresii mai mari prin prevenirea detonatiilor, ducand astfel la o putere marita.

Deci putere marita duce la km in plus cu aceias cantitate de combustibil. Acum intrebarea mea este daca exista o benzinarie anume recomandata de cei de la Bavaria. Si aici ma gindesc si la aditivii pe care ii contine mai benefici pentru motoarele de BMW.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
da acelash lucru cred si eu , daca bagi 100 carrera de la omv se duce foarte repede si daca bagi 95-ul parca tine mai mulkt acu nu stiu poate doar mi se pare mie:))

 

pai este normal sa se duca mai repede , pentru ca are arderea mai mare ...

carrera bag si eu de vre-o 2 saptamani si nu am simtit nicio diferenta (doar la buzunar)

Link to comment
Share on other sites

Nu-mi vine sa cred in ce eroare sunt unii p'aici... Cum sa arda mai repede benzina cu cifra octanica mai mare? Pe romaneste cifra octanica se refera la randament (cum a mai spus cineva aici).

 

"Octane rating has no direct impact on the deflagration (burn) of the air/fuel mixture in the combustion chamber. Other properties of gasoline and engine design account for the manner at which deflagration takes place. In other words, the flame speed of a normally ignited mixture is not directly connected to octane rating. Deflagration is the type of combustion that constitutes the normal burn. Detonation is a different type of combustion and this is to be avoided in spark ignited gasoline engines. Octane rating is a measure of detonation resistance, not deflagration characteristics."

 

sursa www.wikipedia.org

 

Edit: cu o benzina cu cifra octanica mai mare in general se obtine un consum mai redus (la aceeasi maniera de condus).Daca vi se pare ca

"se duce" mai repede benzina OMV Carrera 100 este ori pt ca atunci cand alimentati cu asa ceva conduceti mai sportiv ori pentru ca este mult mai scumpa si una e sa bagi de 1 mil carrera 100(pret 4.4RON/l)-vreo 22l alta e sa bagi benzina normal (sub 4 RON/l parca)- peste 25l.

Eu nu prea mai bag Carrera 100 cand merg prin oras pt ca am constat ca daca bag TopPremium 99 merg cel putin inca o zi cu masina la o alimentare de 100RON.

Edited by ryso
Link to comment
Share on other sites

Nu-mi vine sa cred in ce eroare sunt unii p'aici... Cum sa arda mai repede benzina cu cifra octanica mai mare? Pe romaneste cifra octanica se refera la randament (cum a mai spus cineva aici).

 

"Octane rating has no direct impact on the deflagration (burn) of the air/fuel mixture in the combustion chamber. Other properties of gasoline and engine design account for the manner at which deflagration takes place. In other words, the flame speed of a normally ignited mixture is not directly connected to octane rating. Deflagration is the type of combustion that constitutes the normal burn. Detonation is a different type of combustion and this is to be avoided in spark ignited gasoline engines. Octane rating is a measure of detonation resistance, not deflagration characteristics."

 

sursa www.wikipedia.org

 

Edit: cu o benzina cu cifra octanica mai mare in general se obtine un consum mai redus (la aceeasi maniera de condus).Daca vi se pare ca

"se duce" mai repede benzina OMV Carrera 100 este ori pt ca atunci cand alimentati cu asa ceva conduceti mai sportiv ori pentru ca este mult mai scumpa si una e sa bagi de 1 mil carrera 100(pret 4.4RON/l)-vreo 22l alta e sa bagi benzina normal (sub 4 RON/l parca)- peste 25l.

Eu nu prea mai bag Carrera 100 cand merg prin oras pt ca am constat ca daca bag TopPremium 99 merg cel putin inca o zi cu masina la o alimentare de 100RON.

Nu sustin ca Petrom 99+ este cea mai buna. Fiecare alimenteaza cum crede ca e mai bine. Depinde si de masina. Unele nu se impaca cu 99+ nu dau randament. Eu zic depinde de la masina la masina.

Link to comment
Share on other sites

vad ca se discuta de carrera 100,petrom 99+ vin si eu cu o intrebare idioata...

la un motor pe carburatie ,ce benzina merge mai bine?sa pun carera 100,dar aia e pt motoare fara pb pe injectie...astept pareri...

 

Probabil EcoPremium de la Petrom.

Link to comment
Share on other sites

Nu sustin ca Petrom 99+ este cea mai buna. Fiecare alimenteaza cum crede ca e mai bine. Depinde si de masina. Unele nu se impaca cu 99+ nu dau randament. Eu zic depinde de la masina la masina.

 

Este clar ca o benzina cu cifra octanica mai mare este mai buna.

Plus ca 99+ si Carrera 100 au mult mai putin sulf decat celalalte tipuri de benzina cu cifra octanica mai mica.

 

Cel putin teoretic..

Link to comment
Share on other sites

Nu sustin ca Petrom 99+ este cea mai buna. Fiecare alimenteaza cum crede ca e mai bine. Depinde si de masina. Unele nu se impaca cu 99+ nu dau randament. Eu zic depinde de la masina la masina.

 

 

Exact, la mine Audi se impaca mai bine cu 98 decat cu 99+, la BMW s-ar putea sa fie alta poveste, si mecanicul meu care are aceiasi masina mi-a zis ca merge mai bine cu 99+

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
OMV 100 si Petrom +99 e "aceeasi Marie cu alta palarie" luate tot de la Rafinariile Petrom si nu cred ca difera mai deloc de cea de 98.

 

Oricum am da-o tot porcarii cumparam!

 

Carrera 100 e facuta in Austria.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred.

 

Mie mi-a zis un angajat de la OMV ca este produsa in Romania.

 

Ar fi destul de neprofitabil sa aduca benzina din Austria pana in Romania.

 

Plus ca @tiberiuenache este inginer petrolist. :twoup:

Cred ca stie ce zice :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Viitorul socru e la OMV si mi-a spus ca toata benzina e made in Romania.

Personal alimentez cu MOL -95, imi consuma cu 1,2 litri mai putin in oras fata de Carera aia prea scumpa pentru calitatea ei, foarte buna benzina. Ideal ar fi sa deschida ARAL benzinarii si pe la noi, Doamne cum mai merge motorul cu benzina aia ... din pacate ultima statie de alimentare ARAL e la Nadlac :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Viitorul socru e la OMV si mi-a spus ca toata benzina e made in Romania.

Personal alimentez cu MOL -95, imi consuma cu 1,2 litri mai putin in oras fata de Carera aia prea scumpa pentru calitatea ei, foarte buna benzina. Ideal ar fi sa deschida ARAL benzinarii si pe la noi, Doamne cum mai merge motorul cu benzina aia ... din pacate ultima statie de alimentare ARAL e la Nadlac :twoup:

 

Inseamna k acum n-o mai importa.. Dar in cazul asta pretul de 4.5-4.6ron/l nu se poate justifica

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.