Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pana azi am mers pe plinul cu Rompetrol Efix . Azi am bagat plin de Petrom 99+ . Nu exagerez , dar intradevar se simte diferenta de putere.....consum nu prea (m-am dat la ea azi) si nu am sesizat daca a scazut , dar masina se misca mai bine.

 

din auzite, cica Efix-ul este de proasta calitate si nu-mi merita banii.

daca esti calm la volan o sa scada f putin si consumul :)

daca uiti sa ridici piciorul de pe acceleratie... s-ar putea sa nu-ti dai seama.

 

Ultimul plin: efix, la rompetrol comarnic... fata de 95 fara plumb de la mol sensibila diferenta, parca masina era mai usoara. Cand am pus 99 de la petrom, nici o diferenta fata de 95, am pus acest 99 la petrom tunari, petrom sinaia (cand inca functiona), petrom ploiesti, petrom peste tot, nu am sesizat diferenta fata de 95, asa cum a fost acum cu efixul asta.

Am pus si "euro 4" de la un partener rompetrol azuga si pe langa faptul ca costa aproape 5 ron/l (am pus acolo cat sa ajung la petromv), prima oara cand parca masina era impiedicata, am facut repede plinul cand am ajuns la predeal. 100 de la omv mi-a dat aceeasi senzatie, desigur folosit dupa 95 (sau cum se cheama echivalentul de la omv).

 

Evit cat pot "partener rompetrol" acum un an am platit cu card si au pus comision la tranzactie inscris pe chitanta emisa de pos.

Link to comment
Share on other sites

Deocamdata Mol , Petrom-ul e in schimbare de look ( PetromV ). Noroc cu Mol ( abia deschis , nou-nout ) ca in oras mai sunt doar 2 : pertener rompetrol si una no-name. Evo Benzina de ce nu are si cifra octanica inscrisa undeva ? Pana la urma de cat e : 98,99,100 ? Oricum fata de 99+ e mare diferenta la pret si doar atat.
Link to comment
Share on other sites

Inainte de a citi acest topic, eram de parerea ca toata benzina este la fel si anume ca nu sunt diferente asa mari intre benzina cu aceeasi cifra octanica indiferent de marca(petrom, lukoil, omv..etc.), acum trei zile am zis sa incerc si eu omv carrera 95 atat de "laudata" de colegii de forum in defavoarea benzinei pe care o foloseam uzual si anume petrom 95 sau uneori petrom 99 (cand plecam din Bucuresti). Subliniez faptul ca merg cel putin 150km pe zi 80% din acesti km sunt "executati" in Bucuresti :) .

Marea mea surpriza a fost sa constat ca dupa trei zile de utilizare a "utilajului" pe aceleasi trasee si aceleasi aglomeratii motorul merge mai rotund, mai liniar mai nu stiu cum..dar este o diferenta in sensul pozitiv, consumul a scazut cu 0,8l la suta de la 15,3...la 14,5, dar cel mai important lucru raspunde sensibil mai bine la demaraje usoare.

Ps: Unul din scopurile pentru care imi "pierd" timpul pe acest forum este sa ma documentez si sa adun informatii uneori foarte pretioase, si bineinteles sa ofer atat cat pot informatii utile...

Pot spune ca am o imensa bucurie interioara ca fac parte din aceasta comunitate unica in felul ei....

Cu respect pentru toti colegii mei de forum :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

99+ e aceeaÂşi Carrera 100 sub un alt nume.

 

De ce ai rĂŁmas ĂŽn intersecĂžie?

...pai stiu asta...

 

Cred ca era apa in benzina...altfel nu-mi explic...noroc ca am pus doar 10 litrii ca mi s-a parut suspecta benzinaria... :)

De atunci (1 an ) nu am mai avut astfel de probleme...dar am pus numai de la OMV si Mol.

Link to comment
Share on other sites

99+ e aceeaÂşi Carrera 100 sub un alt nume.

 

:)

 

PoÞi sã râzi ºi sã crezi cã benzina de la OMV este importatã din Austria.

 

Atât OMV Carrera 100 cât ºi 99+ au acelaºi nume În acte ºi anume Benzinã Super 100.

Treaba cu Austria a fost la inceput, acum OMV comercializeaza bezina rafinata de Petromul autohon.

Link to comment
Share on other sites

Exista in continuare Petrom si PetromV;

@Ciupanezu: acum sincer tu tii cu dintii de Petrom de parca ai avea dividende de luat de la compania asta :) prea ii ridici in slavi, ma faci sa imi aduc aminte de acum un an la Petrom Ploiesti m-au impiedicat sa ma servesc cu 95 fara plumb, smulgandu-mi furtunul din mana, pe motiv ca nu mai e in stoc, la protestele mele a venit alt cuplu de lucratori cu explicatie ca nu tre sa bag 95 ca 99 e mai buna. Pffff bag ce vreau 95 / 99 alternativ sau nu treaba mea, ce mai apucaturi de parca ar avea comision pe vanzari!

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu: acum sincer tu tii cu dintii de Petrom de parca ai avea dividende de luat de la compania asta :) prea ii ridici in slavi, ma faci sa imi aduc aminte de acum un an la Petrom Ploiesti m-au impiedicat sa ma servesc cu 95 fara plumb, smulgandu-mi furtunul din mana, pe motiv ca nu mai e in stoc, la protestele mele a venit alt cuplu de lucratori cu explicatie ca nu tre sa bag 95 ca 99 e mai buna. Pffff bag ce vreau 95 / 99 alternativ sau nu treaba mea, ce mai apucaturi de parca ar avea comision pe vanzari!

 

Laud Petrom-ul pentru cã am observat cã maºina mea merge la fel de bine ca atunci când alimentez de OMV cu Carrera 100.

 

La ĂŽnceput nu alimentam de la Petrom pentru cĂŁ aveam impresia greÂşitĂŁ cĂŁ OMV-ul are carburanĂži mai de calitate.

 

Ăn orice caz, nu am ĂŽncredere ĂŽn toate benzinĂŁriile Petrom.

 

Am bĂŁgat de la Petrom-ul de la intersecĂžia Ghencea cu AntiaerianĂŁ Âşi mi-a oscilat relanti-ul Âşi maÂşina nu trĂŁgea.

 

Eu am ĂŽncredere doar ĂŽn Petrom-ul de la Favorit de unde alimentez ĂŽn general Âşi ĂŽn OMV-ul de pe AntiaerianĂŁ de unde am mai alimentat Âşi n-am avut niciodatĂŁ probleme.

 

Suntem totuºi În România, calitatea carburanÞilor variazã nu doar de la o companie la alta ci ºi de la o benzinãrie la alta.

 

Cu toate acestea, nu existã alternative mai bune decât 99+ / Carrera 100.

Link to comment
Share on other sites

Acum am inteles pe ce iti bazezi afirmatia

 

am observat cã maºina mea merge la fel de bine ca atunci când alimentez de OMV cu Carrera 100.

 

 

Iti garantez ca la fel de bine iti va merge masina si daca alimentezi cu benzina de la ARAL, in Germania. Probabil ca atunci vei sustine ca Petrom distribuie si in benzinariile ARAL, nu?

Link to comment
Share on other sites

Nu mai comparati benzina de la noi cu cea din Germania... Cea de acolo difera.. masina trage mult mai bine... Merge-ti in Germania, alimentati de acolo si face-ti diferenta cu ce avem aici.. Nu prea se compara... Cat despre banzina noastra, toti iau benzina si motorina din Constanta ( OMV, Petrom, Rompetrol, Euro Oil,etc), din port... Diferenta e la cisternele cu care se transporta (condens ce se produce), la apa care o baga in benzina si la aditivii care sunt folositi. OMV NU mai aduce din Austria, la fel cum nici Mol NU mai aduce din Ungaria de cativa ani( si chiar se simte).

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Exista in continuare Petrom si PetromV;

@Ciupanezu: acum sincer tu tii cu dintii de Petrom de parca ai avea dividende de luat de la compania asta :) prea ii ridici in slavi, ma faci sa imi aduc aminte de acum un an la Petrom Ploiesti m-au impiedicat sa ma servesc cu 95 fara plumb, smulgandu-mi furtunul din mana, pe motiv ca nu mai e in stoc, la protestele mele a venit alt cuplu de lucratori cu explicatie ca nu tre sa bag 95 ca 99 e mai buna. Pffff bag ce vreau 95 / 99 alternativ sau nu treaba mea, ce mai apucaturi de parca ar avea comision pe vanzari!

 

Pentru ce ai patit tu acolo exista o alta explicatie. Atunci cand vine cisterna sa alimenteze rezervoarele nu trebuie sa fie cineva care alimenteaza de la pompa sortimentul respectiv de benzina. Deci poate aia s-au repezit sa iti spuna sa nu bagi 95 pentru ca alimentau sau abia terminasera de alimentat rezervoarele cu 95. De obicei blocheaza pistolul respectiv, dar poate acum n-au apucat.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ce ai patit tu acolo exista o alta explicatie. Atunci cand vine cisterna sa alimenteze rezervoarele nu trebuie sa fie cineva care alimenteaza de la pompa sortimentul respectiv de benzina. Deci poate aia s-au repezit sa iti spuna sa nu bagi 95 pentru ca alimentau sau abia terminasera de alimentat rezervoarele cu 95. De obicei blocheaza pistolul respectiv, dar poate acum n-au apucat.

 

chris, am urlat de 2 ori si am avut voie imediat sa pun benzina aia :) daca era asa cum zici tu, asta mi-ar fi zis si ei, nu ca nu trebuie sa bag 95 fara plumb in masina aia ca ar fi pacat de asa masina; dupa ce am recuperat furtunul, l-am pus la loc si am mers la lukoil, alaturi, desi nu pot sa sufar statia aia de benzina, oricum la luk-ul ala e mai mica coada la wc decat la petrom.

ciupa, ms pt lamurire; carrera 100 am mai pus si eu insa nu de fiecare data am avut aceeasi senzatie de sprinteneala.

Link to comment
Share on other sites

Acum am inteles pe ce iti bazezi afirmatia

 

am observat cã maºina mea merge la fel de bine ca atunci când alimentez de OMV cu Carrera 100.

 

 

Iti garantez ca la fel de bine iti va merge masina si daca alimentezi cu benzina de la ARAL, in Germania. Probabil ca atunci vei sustine ca Petrom distribuie si in benzinariile ARAL, nu?

 

Benzina din Germania este mai bunã decât cea din Þarã, este evident.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.