Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

De unde ai scos dumele astea colegule?

 

Aberatiile astea iti ravasesc tie mintea cand vezi pe unul cu numere de Bg?

 

 

Dumnezeu sa va mai inteleaga ca in urma cu ceva vreme unul sustinea ca e fita maxima sa arati ca platesti taxe mari la stat...

+1. E talent cum ar veni sa dai bani fara numar pentru posetele lui Nuti si pentru buzele lui Eba.

Link to comment
Share on other sites

eu acum postez din bulgaria,mai precis ruse, unde sunt sa imi inmatriculez masina..

Din cauza ca era o coada enorma, nu am reusit intr-o zi, sunt maine gata actele, asa ca numai ce m-am cazat intr-un hotel, inainte sa merg sa halesc ceva si sa beau o kamenitza..

 

Din cine credeti ca era coada enorma asta formata,?

pai cam din 75 % romani, cu tot felul de masini, de la troace, pana la range rover vechi de 2-3 ani, caravane, utilitare, tot ce iti trece prin minte.

Sa traiasca uniunea europeana, care e un mediu concurential inclusiv d.pd.v al taxelor, si si cui nu ii convine stare de fapt, sa se mute dracului in belarus, la Comunitatea statelor Independente..

Va-ti obisnuit scalvi si fara drepturi, uite ca acum suntem in UE si avem niscaiva drepturi, iar statul roman sa ma pupe in cur, si orice alte comentarii despre colcalari, stare tehnica etc etc, sunt de prisos..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand individul merge la examinarea medicala, inclusiv cea psihologica si apoi la examinarea propriu zisa pentru permisul de conducere, merge aici in Romania, aici se imbata ca ''porcul'' dupa ce a luat sala cu 22 puncte si traseul cu ''n'' euro...deci, faptul ca este ''cocalar'' se datoreaza faptului ca asa a fost educat de un sistem romanesc bolnav. Este adevarat ca o masina de ''doua parale'' inmatriculata pe ''doua parale'' in Bulgaria, nu are nicio durere sufleteasca in momentul unui final dezastruos, cu sau fara victime omenesti. Ceea ce nu inteleg, este de ce colegul ''euadicabobo'' face lobby de atata timp pentru masinile inmatriculate pe Bulgaria. Daca te crezi victorios ca circuli cu o astfel de masina, eu spun sa te bucuri in liniste de realizarea ta si sa nu mai dam curs acestor polemici...fiecare este liber sa faca ce vrea.
Link to comment
Share on other sites

eu eram teapan pana mai ieri, din august anul trecut am mers cu numere de DE,

nu se lua nimeni de mine.

 

De maine sunt o zeama,o scursura care are masin pe BG..

E adevarat ce se spune, haina face pe om, nu invers..

 

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, nu o mai tot dati de gard.

Constatarea mea personala este ca statistic, multi dintre cei cu numere de Bg sunt niste nesimtiti in trafic. Cand am intrebat amici, prieteni, de ce unii se comporta asa mi s-a spus clar, ca nu prea au cum sa fie sanctionati si ca-i doare-n pwla.

 

Ei, mie mi se rupe unde are unul masina inmatriculata si chiar il felicit ca nu plateste taxe nesimtite statului roman dar nu mi se mai rupe cand consecinta faptului ca ala isi poate permite mojicii datorita carora eu am de suferit, e o marlanie fara margini.

De aici legatura intre inmatricularea pe Bg si "bulgari".

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, nu o mai tot dati de gard.

Constatarea mea personala este ca statistic, multi dintre cei cu numere de Bg sunt niste nesimtiti in trafic. Cand am intrebat amici, prieteni, de ce unii se comporta asa mi s-a spus clar, ca nu prea au cum sa fie sanctionati si ca-i doare-n pwla.

 

Ei, mie mi se rupe unde are unul masina inmatriculata si chiar il felicit ca nu plateste taxe nesimtite statului roman dar nu mi se mai rupe cand consecinta faptului ca ala isi poate permite mojicii datorita carora eu am de suferit, e o marlanie fara margini.

De aici legatura intre inmatricularea pe Bg si "bulgari".

 

+1

 

Stiu ca era retorica intrebarea ta cu gradul de rudenie, doar ca mi s-a parut foarte romantica (ca sa nu zic fantezista) povestea colegului cu varul Igor :)

Link to comment
Share on other sites

Mai oameni buni, nu o mai tot dati de gard.

Constatarea mea personala este ca statistic, multi dintre cei cu numere de Bg sunt niste nesimtiti in trafic. Cand am intrebat amici, prieteni, de ce unii se comporta asa mi s-a spus clar, ca nu prea au cum sa fie sanctionati si ca-i doare-n pwla.

nu li se rupe pentru ca daca este oprit in trafic, tot soferul plateste, pe permisul lui, buletinul lui...

in fine, vorba colegului, ciocu' mic si joc de glezne celor care se descurca si sunt in regula

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ma simt victorios ca insel statu,cred ca ai inteles gresit, nu cred ca ar trebui sa fiu obligat sa fac asta.

@d-rive:te asigur ca tot ce am scris nu vine de la mine,vin de la oameni cu care am discutat la modul general si din cele 50 de pagini din urma.

Link to comment
Share on other sites

@d-rive:te asigur ca tot ce am scris nu vine de la mine,vin de la oameni cu care am discutat la modul general si din cele 50 de pagini din urma.

d-rive a zis-o mai bine: nu e invidie, grandomanie, etc, ci doar frica...Multi au fost implicati in evenimente cu bulgareti si au patit-o. De ce? Pentru ca multi dintre cei care si-au inmatriculat masina in bulgaria habar nu au de implicatiile legale ale actiunii si au acceptat oferte de 2 lei unde "bulgarul" a tras in teapa ce a prins: asigurari temporare, ITP-uri false, stickere manarite...si de aici, potopul.

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca multe lucruri s-au schimbat in bine in ceea ce priveste itp-ul si asigurarea acolo,teapa nu prea mai merge.

Acum o luna am fost sa imi reinnoiesc actele si am vazut masina respinsa pentru ca avea nitul de la numarul din spate rupt,asigurarea nu se mai face cu indigo ci pe calculator,masinile chiar intra fizic in garaj la controlat, as indrazni sa spun ca cel putin unde am fost eu nu prea e diferenta intre itp-ul din RO

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca multe lucruri s-au schimbat in bine in ceea ce priveste itp-ul si asigurarea acolo,teapa nu prea mai merge.

Acum o luna am fost sa imi reinnoiesc actele si am vazut masina respinsa pentru ca avea nitul de la numarul din spate rupt,asigurarea nu se mai face cu indigo ci pe calculator,masinile chiar intra fizic in garaj la controlat, as indrazni sa spun ca cel putin unde am fost eu nu prea e diferenta intre itp-ul din RO

in martie le-am reinnoit si eu, stiu despre ce vorbesti :)

Link to comment
Share on other sites

Eheeee, daca v-as spune ce am eu in cap in legatura cu permisele de conducere si itp-ul si conformitatea masinilor ati spune ca-s dus cu capul... dar daca ati aprofunda, ati intelege ca e o chestie fireasca sa vrei sa pui lucrurile la locul lor, acolo unde trebuie, astfel incat circulatia sa fie mai sigura/corecta atat din punct de vedere al fiarelor cat si dpdv al cimpanzeilor de la volan.

 

Nu in ultimul rand as reforma tot sistemul de taxe si impozite astfel incat sa se incaseze bani la bugetul de stat, chiar mai mult decat acum dar in mod cat de cat corect, logic si nu aiurea cum e acum.

 

Iar pentru politistul care ia spaga la examinare, chiar si cel care ia spaga in trafic, fie ca ia de la "bulgar" sau roman... as avea ceva cu totul si cu totul special.

 

Dar sa-mi dau doua palme si sa-mi revin, sa nu mai visez la corectitudine, logica, respect... in tara asta...

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca multe lucruri s-au schimbat in bine in ceea ce priveste itp-ul si asigurarea acolo,teapa nu prea mai merge.

Acum o luna am fost sa imi reinnoiesc actele si am vazut masina respinsa pentru ca avea nitul de la numarul din spate rupt,asigurarea nu se mai face cu indigo ci pe calculator,masinile chiar intra fizic in garaj la controlat, as indrazni sa spun ca cel putin unde am fost eu nu prea e diferenta intre itp-ul din RO

Asta e extrem de gogonata, chiar de 1 mai vorbeam cu cineva care lucreaza la vama Negru-Voda, si mi-a spus clar: actele falsificate sunt in floare, si nu se rezuma doar la rca sau altele, se falsifica CIV-uri de nu`ti vine sa crezi. Si da, el are masina inmatriculata in BG.

Link to comment
Share on other sites

Eu luna viitoare trebuie sa-mi reinnoiesc actele. Nici nu stiu cand a trecut un an... Oricum, nu pot sa zic ca am avut probleme prea mari din cauza asta. De politie am fost oprit de 2 ori din cauza mea (viteza) si o singura data fara motiv (dar era filtru, oprea pe toata lumea... n-aveau nimic cu masinile bulgaresti).

 

Singurele neplaceri sunt in trafic. Unor oameni (normali) nu le pasa ca ai numere de Romania, Bulgaria, etc. se comporta normal si uman. Si ii aplaud pentru asta!

Dar mai sunt si dobitoci.

 

La un moment s-au luat unii de mine. Am impresia ca ma incadrasem gresit si am schimbat banda putin cam din scurt (dar nu sa-i pun in pericol sau ceva). Ma rog, nu mai stiu exact ce s-a intamplat, cert e ca n-am facut nimic grav. Ajunge in dreptul meu, da jos geamul cel din dreapta, se uita asa dintr-o parte in alta a masinii si-mi zice ceva de genul "Merge rabla?". Tin sa mentionez ca ei erau intr-o duba veche cu suspensia putin lasata intr-o parte si care lasa nori negri in spate. Dar avea numar de Romania. Si probabil ca platea mai putin la impozit decat as fi platit eu. :rolleyes:

 

A doua intamplare a fost cu un tip intr-un Tuareg. Eu eram in stanga lui si vine pe linia de tramvai un taximetrist si da sa se bage in fata mea la semafor. Am mers putin mai in fata, taximetristul se baga, eu dau inainte si putin in dreapta... si tot asa pana se pune verde. Pe taximetrist nu l-am lasat sa se bage si astfel am trecut foarte aproape de cel cu Tuaregul. Schimb banda, ajung in dreapta tipului cu Tuaregul si asta opreste in dreptul meu, da jos geamul si imi zice:

"Ai vazut cat de aproape ai trecut de mine?"

"Da, normal. Altfel nu ma bagam daca nu stiam."

"Da, stiai... tu cu cacatul tau de masina." si a plecat.

 

Ce sa zic.... la ambele faze am ramas interzis :turned:

Dar in rest n-am avut probleme, asa ca totusi e ok. Daca stau sa ma gandesc, de tampiti am dat si inainte, cand aveam numere de Romania...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aveti toti o varsta, nu cred ca trebuie sa vi se spuna pe forum ca prost-crescutii/obraznicii/taranii sunt la fel indiferent din ce masina se dau jos!

Nu conteaza ca mergi cu masina, ca stai la coada sau ca faci baie in piscina: vor fi mereu unii care vor iesi in evidenta, chit ca se pisa in piscina sau ca se baga in fata.

Si eu merg in trafic in fiecare zi cot la cot cu masini de Bulgaria si as putea spune cu o precizie de cel putin 90% care taran impaiat si care nu. Ii vezi dupa masina, dupa port ce neam sunt.

Link to comment
Share on other sites

Da dar sa stii ca exista niste statistici in sensul asta.

 

Eu ca beemvist sunt foarte suparat cand vad marletii cu BMW din Galati cum se baga si ce fac. De ce vad asa de des marleti cu BMW si asa de rar cu alte marci?

Loganistii la fel, au un stil de-ti vine sa-i impingi de la spate...

 

Cei cu japoneze, parca zici ca-s la prasit si asteapta sa vina seara, si aia alti moshcaiti.

 

M-am mai lovit si de situatia in care eu sunt cu BMW si altii, cu diverse masini, ma provoaca la liniute. De cele mai multe ori nu le raspund dar daca vad ca e unul care are masina competenta ma face curios si nu pot sa ma abtin... dar nu deranjez pe nimeni in trafic.

Link to comment
Share on other sites

acus am ajuns si eu acasa, din Bulgaria vin.

Am apelat la o firma specializata, cam cei mai vechi de pe piata..

Patronul participa si la diverse discutii pe TV cand se discuta magaria asta care o fac nemernicii cu taxa de prima inmatriculare.

 

Solutia aleasa a fost inmatriculare pe firma lor, cu contract de comodat, delegatie si C-V nedatat.

Toata treaba la a mea a costat 547 de euro, in care intra diversele taxe de inscriere, asigurare pe un an, ITP, impozit pe un an.

S-a facut la Ruse. .

Din pacate a durat mai mult de o zi deoarece erau niste cozi infernale, intrau la autentificare cate 40 de masini

Aia se facea relativ repede, dar certificatele ieseau destul de greu

Una peste alta sunt multumit.

Ca sa vedeti lacomia nemernica imputitului asta de stat roman, podul la dus e 26 re roni, ~ 6 euro, cand vii de la Bulgari e 4 leva, adica 2 euro :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

DOMI, crede-ma ca dupa atatia ani de Germania, esti putin defazat de realitatile romanesti.

Ce te mira pe tine astazi, ne mira pe noi cu cativa ani in urma. Si sa vezi ce-o sa urmeze...

 

Ideea pentru care am spus cele de mai sus e ca la noi, asa usor, pe nesimtite, ne vor calari astia de naiba ne ia. Si cu taxe, si cu legi si cu orice alte constrangeri.

 

Sa va ganditi doar cate taxe si libertati exista acum comparativ cu 1990. Si atunci se putea trai in regula, erau bani pentru toate... Ce-i drept, nu era clasa politica de azi care fura in nestire. Si nici milionarii si miliardarii in € de astazi.

Link to comment
Share on other sites

dai in masa de japite, daca sunt prosti lasa ca platim taxe la altii.

Ce crezi ca eu nu as vrea sa fiu in regula.?. de ce plm mea sa fiu pedepsit ca nu am cumparat o janghina din vitan..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara dar in cazul tau, tinand cont ca e masina ta din De, nu ar fi trebuit sa platesti niciun leut.

Trebuia doar sa se faca transferul din DE in RO si cu asta basta.

 

Asa mi s-ar fi parut logic si corect si candva a existat chestia asta.

 

Oricum, esti un barometru bun al diverselor anomalii, mai ales ca vii dintr-o tara foarte civilizata si bine pusa la punct din aproape toate punctele de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.