Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Stiu ca o sa imi pun in cap multi oameni dar asta e.

 

"Problema" masinilor imatriculate in Bulgaria e cu totul alta.

 

1) Marea majoritatea care conduc astfel de masini sunt niste cocalari pusi mereu pe harta si/sau care nu stiu sa plece de la semafor decat cu claxon si scart.(si da stiu ca si pe forum sunt oameni care au masini imatriculate in bulgaria dar daca nu fac precum maimutele prin trafic atunci sunt scosi de sub incidenta numelui de cocalar)

 

2) Daca tu (proprietar de masina imatriculata in Bulgaria) ma lovesti pe mine, eu am toate sansele sa imi platesc singur dauna(exista pe aici pe forum chiar exemple concrete)

 

Deci pana cand cele doua de mai sus nu inceteaza eu am tot dreptul sa spun despre "problema" masinilor imatriculate in Bulgaria.

BRAVO !....Este perfect adevarat si inca ar mai putea fi adaugate multe sincope legate de astfel de masini, care de fapt sunt a proprietarilor bulgari. L-asi intreba pe initiatorul acestui topic, cui face de fapt reclama?...are vreun procent din incasarile din Bulgaria?

Link to comment
Share on other sites

BRAVO !....Este perfect adevarat si inca ar mai putea fi adaugate multe sincope legate de astfel de masini, care de fapt sunt a proprietarilor bulgari. L-asi intreba pe initiatorul acestui topic, cui face de fapt reclama?...are vreun procent din incasarile din Bulgaria?

pai bag-o p-aia cu sincopele, e loc cacalau pe forum...ai dreaq ei de bulgareti...

de 2 ani de cand a fost deschis topicul, initiatorul si-o fi scos parleala, daca tot lustruia maciulia cuiva...si totusi l-as intreba, ca nu costa nimic! ;)

Link to comment
Share on other sites

Bine zis. Si marea majoritate a oamenilor care conduc astfel de masini sunt cocalari.

 

Tare as vrea si eu sa vad pe unul imbracat la costum intr-o pisica inmatriculata in BG in loc de bermude, tricou mulat pe burta, ras in cap si ascultator de manele.

Nu se stie, poate o sa ai ocazia sa ramai surprins :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

care de fapt sunt a proprietarilor bulgari

Ai fi surprins sa aflii ca nu e deloc asa ?

 

Foarte bine asa! In sfarsit o lege mai de "Doamne ajuta". Insa daca eu am masina inmatriculata in BG ce trebuie sa platesc acolo?

Trebuie sa platesti urmatoarele : asigurarea 100 de euro , inspectia tehnica 25 de euro , rovinieta la ei 5 euro , rovinieta la noi pentru un an , drumul pana acolo plus taxa de pod sau bac-ul , depinde unde te duci si pe unde .

 

Cat despre cat iti ia bulgarul sa o inmatriculezi acolo , nu stiu , eu acum 4 ani am dat 300 de euro . Acum chiar nu mai stiu , depinde de la intermediar la intermediar , cred ca se invarte in jurul a 500 de euro .

 

Vezi ca KAT (itp-ul lor) se face anual deci cheltuielile din primul rand sunt anuale .

Link to comment
Share on other sites

Ai fi surprins sa aflii ca nu e deloc asa ?

 

 

Trebuie sa platesti urmatoarele : asigurarea 100 de euro , inspectia tehnica 25 de euro , rovinieta la ei 5 euro , rovinieta la noi pentru un an , drumul pana acolo plus taxa de pod sau bac-ul , depinde unde te duci si pe unde .

 

Cat despre cat iti ia bulgarul sa o inmatriculezi acolo , nu stiu , eu acum 4 ani am dat 300 de euro . Acum chiar nu mai stiu , depinde de la intermediar la intermediar , cred ca se invarte in jurul a 500 de euro .

 

Vezi ca KAT (itp-ul lor) se face anual deci cheltuielile din primul rand sunt anuale .

 

Ok. Iti multumesc frumos! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Pe mine niciodata nu m-au intrebat de varsta la asigurare , si plus de asta eu niciodata nu am platit impozit acolo .

 

Presupun ca nu e asa bine . . .

fii sigur de asta. oricum, vom vedea de la anul, cand se va marii iar taxa de prima inmatriculare, nu vei putea lua alta masina decat noua (asta tot din cauza taxei), si poate in jurul datei de 06.2013 se va baga impozit si la bicicleta pe timp de vara si la bocanci pe timp de iarna.

Link to comment
Share on other sites

BRAVO !....Este perfect adevarat si inca ar mai putea fi adaugate multe sincope legate de astfel de masini, care de fapt sunt a proprietarilor bulgari. L-asi intreba pe initiatorul acestui topic, cui face de fapt reclama?...are vreun procent din incasarile din Bulgaria?

Ce sa castig ...esti nebun?Ai vazut cumva ca am dat vreun numar de telefon si am oferit vreun fel de serviciu aici pe forum?

Am initiat topic-ul pentru a explica toata procedura de inmatriculare in BG,eu conduc masina inmatriculata in Bg din 2007...acum suntem in 2012...Pur si simplu mi-am cumparat la vremea aia o masina din DE care avea taxa foarte mare,am studiat foarte bine problema asta cu inmatricularile in BG ..si am inmatriculat-o si eu....mai toti cunoscutii imi spuneau ca o sa dea o lege, o sa ne scoata din circulatie pentru numere bulgaresti,ca o sa ne arda pe rug...etc si multe alte baliverne.

In 2010 cand am initiat topicul inca mai circulau tot felul de zvonuri(din ce in ce mai multe si mai absurde)ca o sa ne fure statu boii de la bicicleta,ca o sa ne arunce statu intr-o groapa comunala si sa ne puna sa jucam ruleta ruseasca intre noi si apoi sa ne ingropam singuri,daca avem masini inscrise in BG.Si din experienta mea de a circula asa total inafara legii ca un adevarat proscris ce sunt...am povestit pas cu pas toata procedura, asa ca sa se calmeze spiritele macar aici pe forum, am incercat eu sa expun o soltie la o problema care dupa parerea tuturor(chiar si a alora antiBg)nu ar fi trebuit sa existe.

Topicul din pacate a deviat de la subiect si s-a transformat in altceva, intentia mea a fost una de informare gratuita din propria experienta, nu de prestare servicii sau de batjocorire sau de....nici nu stiu cum sa spun la ceea ce sa intamplat aici.

 

Eu sper totusi ca informatiile postate aici au fost macar cuiva de folos!

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu ma lasa rece parerile celor poate invidiosi, am un e46 inmatriculat pe bulgaria si a fost o decizie luata datorita hotiei din romania. Nu mi se par oameni cu 'probleme' cei cu masini bulgaresti, ci poate doar putin mai curajosi fata de cei care si`au dat averi sa inmatriculeze masinile in tara. Vorbesc din punctul meu de vedere, sunt o persoana absolut normala , destul de calm in trafic, cu o familie si un venit lunar de aproximativ 800euro si prietena in jur de 500e. Precizez asta ca sa se inteleaga ca aveam posibilitatea sa platesc taxa la noi cu venitul dintr`o singura luna al familiei dar cu putin curaj am ales calea mai riscanta( pentru ca atunci nu se spuneau decat lucruri rele despre actele de bg) dar mult mai usoara, mai rapida si mult mai putin costisitoare.

Actele sunt perfect legale, asigurarea lafel, un exemplu concret: din nefericire acum 2 saptamani am lovit un tir, din vina mea si a cauciucurilor de vara, totul a decurs normal, am facut intelegerea amiabila, firma careia apartinea tirul a facut reparatia perfect legala, a fost nevoie de prezenta politiei pentru ca am lovit rupt si o sina din aceea de pe marginea drumului, mi`au verificat actele si totul a fost in regula.

Nu vreau sa fac reclama sau sa influentez pe cineva dar va sfatuiesc sa alegeti metoda asta mai putin costisitoare si foarte legala daca taxa va depaseste mult posibilitatile. Singurul sfat este sa alegeti una dintre firmele mari care au deja experienta in asa ceva, din ce cunosc eu (fara sa fac reclama sau sa dau nume) este una in pitesti si una in bucuresti, se poate descoperi foarte usor cu o singura cautare pe google. eu am apelat la firma din bucuresti, niste oameni foarte corecti si primitori, totul s`a rezolvat foarte rapid, am plecat cu masina pe platforma lor undeva la 4 dimineata din pitesti si la ora 12 30 eram inapoi in pitesti cu masina inmatriculata , toate taxele platite, actele pe numele meu si cu o cheltuiala de 2300 ron. Imi pare rau daca am suparat pe cineva dar , din punctul meu de vedere, este o metoda care se adapteaza la posibilitatile noastre, perfect sigura si legala, pot sa va dau exemplu si de un avantaj al inmatricularii pe bulgaria, taxele care trebuiesc platite anual pt a circula in regula sunt undeva la 1000 ron/an, ceea ce este mult sub ce as fi platit la noi pentru un motor de 3000 (ma refer la asigurare, itp, rovigneta, impozit la primarie)

Link to comment
Share on other sites

Sincer sa fiu ma lasa rece parerile celor poate invidiosi, am un e46 inmatriculat pe bulgaria si a fost o decizie luata datorita hotiei din romania. Nu mi se par oameni cu 'probleme' cei cu masini bulgaresti, ci poate doar putin mai curajosi fata de cei care si`au dat averi sa inmatriculeze masinile in tara. Vorbesc din punctul meu de vedere, sunt o persoana absolut normala , destul de calm in trafic, cu o familie si un venit lunar de aproximativ 800euro si prietena in jur de 500e. Precizez asta ca sa se inteleaga ca aveam posibilitatea sa platesc taxa la noi cu venitul dintr`o singura luna al familiei dar cu putin curaj am ales calea mai riscanta( pentru ca atunci nu se spuneau decat lucruri rele despre actele de bg) dar mult mai usoara, mai rapida si mult mai putin costisitoare.

Actele sunt perfect legale, asigurarea lafel, un exemplu concret: din nefericire acum 2 saptamani am lovit un tir, din vina mea si a cauciucurilor de vara, totul a decurs normal, am facut intelegerea amiabila, firma careia apartinea tirul a facut reparatia perfect legala, a fost nevoie de prezenta politiei pentru ca am lovit rupt si o sina din aceea de pe marginea drumului, mi`au verificat actele si totul a fost in regula.

Nu vreau sa fac reclama sau sa influentez pe cineva dar va sfatuiesc sa alegeti metoda asta mai putin costisitoare si foarte legala daca taxa va depaseste mult posibilitatile. Singurul sfat este sa alegeti una dintre firmele mari care au deja experienta in asa ceva, din ce cunosc eu (fara sa fac reclama sau sa dau nume) este una in pitesti si una in bucuresti, se poate descoperi foarte usor cu o singura cautare pe google. eu am apelat la firma din bucuresti, niste oameni foarte corecti si primitori, totul s`a rezolvat foarte rapid, am plecat cu masina pe platforma lor undeva la 4 dimineata din pitesti si la ora 12 30 eram inapoi in pitesti cu masina inmatriculata , toate taxele platite, actele pe numele meu si cu o cheltuiala de 2300 ron. Imi pare rau daca am suparat pe cineva dar , din punctul meu de vedere, este o metoda care se adapteaza la posibilitatile noastre, perfect sigura si legala, pot sa va dau exemplu si de un avantaj al inmatricularii pe bulgaria, taxele care trebuiesc platite anual pt a circula in regula sunt undeva la 1000 ron/an, ceea ce este mult sub ce as fi platit la noi pentru un motor de 3000 (ma refer la asigurare, itp, rovigneta, impozit la primarie)

Dar cum faci pentru a plati taxele? Te duci personal sau cum? In ce perioada? Intreb si eu pentru ca momentan sunt in pom cu chestiile astea, insa mi se pare foarte avantajos. :rolleyes:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt deacord cu masinile inmatriculate in Bulgaria , multe dintre ele sunt implicate in tot felul de accidente sau conflicte , ca apoi sa plece de la locurile respective. Apoi evident ca multi din ei nu mai sunt de gasit apoi. ( http://www.ziare.com/stiri/accidente-rutiere/masinile-inmatriculate-in-bulgaria-cel-mai-des-implicate-in-accidente-rutiere-1078648 ) Sunt dezinteresati in trafic facandu-i sa fie soferi camicaze , sustin ca nu costa mult sa ia alta si sa o inmatriculeze din nou pe BG ( cunosc cazuri concrete apropo de asta ).
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dar cum faci pentru a plati taxele? Te duci personal sau cum? In ce perioada? Intreb si eu pentru ca momentan sunt in pom cu chestiile astea, insa mi se pare foarte avantajos. :rolleyes:

Cred ca nu ai sa ai dificultati in a gasi pe cineva sa te duca in BG sa iti inscrii masina acolo,cat despre taxele anuale si procedura in sine, gasesti informatii in primele posturi din topic,toata chestia e sa tii legatura cu ala care a inscris masina,iar in cazul in care nu mai ai numarul de telefon a bulgarului ...tot exista posibilitati sa rezolvi tot stai linistit pentru bulgari acolo reinnoirea actelor ...e paine...e de ajuns sa te duci in vama ca te ajuta si politistii de acolo!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu sunt deacord cu masinile inmatriculate in Bulgaria , multe dintre ele sunt implicate in tot felul de accidente sau conflicte , ca apoi sa plece de la locurile respective. Apoi evident ca multi din ei nu mai sunt de gasit apoi. ( http://www.ziare.com/stiri/accidente-rutiere/masinile-inmatriculate-in-bulgaria-cel-mai-des-implicate-in-accidente-rutiere-1078648 ) Sunt dezinteresati in trafic facandu-i sa fie soferi camicaze , sustin ca nu costa mult sa ia alta si sa o inmatriculeze din nou pe BG ( cunosc cazuri concrete apropo de asta ).

stai linistit ca mai multi sunt cu numere de ro.

vanatorii de accidente aveau cumva numere de bg (astia care au ajuns si in media).

nu poti spune toti, nici eu nu pot spune toti. sunt oameni si oameni.

nu nr de inmatriculare te face mai om, ci bunul simt .

o seara placuta!

Link to comment
Share on other sites

toata chestia e sa tii legatura cu ala care a inscris masina

Nu l-am mai vazut pe bulgar din ziua cand am inmatriculat-o , ma duc si pur si simplu ma asez la coada la itp , asigurarea este tot acolo , nu odata mi s-a intamplat dupa mine la rand sa fie alti romani , este ceva normal , pana si programul era scris si in romana si in bulgareste si asa era peste tot in zona .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.