Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Da, asta e alta poveste cu nesimtirea si incompetenta politiei romane, mai exact a oamenilor ce lucreaza acolo.

 

 

Soferii cu masini pe BG sunt mai agresivi si mai nesimtiti (poate tocmai sa se razbune pe romania si politie), mi s-a intamplat sa ma provoace unul la un semafor, nici n-a trebuit sa accelerez prea tare sa trec de renaultul lui, altii parcheaza pe zone hasurate, pietonale, pe unde chiar treceam sa intru intr-un magazin samd. Sunt si exceptii, mai ales cei care au o masina de marfa pe care lucreaza si din lipsa de fonduri au pus-o pe BG sau alti oameni care chiar se folosesc de masinile lor.

 

Ceilalti, care si-au luat o masina ca sa "se afirme" reprezinta subiectul majoritar din topicul asta.

 

Din cauza unora dintre noi am ajuns ca majoritatea care vad o masina de BG sa o catalogheze cazan,sofer nesimtit,tigan,taran,meltean etc... Nu cred ca o masina inmatriculata pe BG este mai cazan ca o dacie din 1975 care saraca dacie nu polueaza deloc sa nu mai zic basculantele alea care zici ca merg pe carbuni alea nu polueaza frate alea nu mai sunt cazane alea trabuie sa mearga prin Romania ca nu polueaza masinile care polueaza sunt un golf 4 din 2003 un seria 3 din 2003 orice altceva.Cum poti sa mai lasi o dacie inmatriculata in 1977 si sa nu lasi un golf 4 sa il inmatriculezi? Asa sa revenim crezi ca doar masinile care au nr de BG doar alea opresc neregulamentar, iti spun eu ca nu. Asa ca nu mai aveti o gandire negativa in privinta masinilor de BG nu zic ca nu sunt si uscaciuni dar uitati-va si la cei care au masini inmatriculate pe Ro mai ales la cei cu masini scumpe gen X6 SLS Q7 sa vedeti acolo nesimtire pe d-astia cu ceafa lata de cred ei ca au prioritate peste tot,astia nu se vad sau nu sar asa rau in evidetna ca au nr de Ro!

Link to comment
Share on other sites

Corect :) Aia cu Q7 etc sunt alt gen de melteni. Asta suntem noi, ca popor, niste parveniti, o data ce am ajuns la o masina, un statut, prin mijloace usoare sau mai grele, parca ne intra un bat un fund si ramane acolo.

 

Am inteles si de pe la cunostinte din strainatate, comunitatile de romani nu se ajuta intre ei, ba chiar se sapa daca au ocazia, sunt invidiosi si rau voitori. In fine, deviez, dar ideea e ca poporul roman mai are pana sa ajunga la civilizatie, de orice fel.

Link to comment
Share on other sites

Corect :) Aia cu Q7 etc sunt alt gen de melteni. Asta suntem noi, ca popor, niste parveniti, o data ce am ajuns la o masina, un statut, prin mijloace usoare sau mai grele, parca ne intra un bat un fund si ramane acolo.

 

Am inteles si de pe la cunostinte din strainatate, comunitatile de romani nu se ajuta intre ei, ba chiar se sapa daca au ocazia, sunt invidiosi si rau voitori. In fine, deviez, dar ideea e ca poporul roman mai are pana sa ajunga la civilizatie, de orice fel.

 

 

Eu nu am nimic cu nimeni nici cu aia cu masini de BG nu ca ar fi si a mea inmatriculata pe BG nici cu aia cu ceafa lata nici cu aia cu Q7 X6 etc eu am ce am cu conducerea tarii care sunt niste retardati si incompetenti si ciorditori care nu stiu cum sa mai fure tara asta, si pe noi si tot ce se poate valorifica sa ia fiecare cat mai mult sa aibe, poate o sa le ia pe lumea cealalta.

Edited by ad!tza
Link to comment
Share on other sites

asta e din ciclul BMW cocalar, mercedes tigan borat etc etc,..

pe miile de nesintit cu masini cu numere de ro nu ii remarci, ca aia nu sar in ochi..

+1

Eu am spus exact acelasi lucru cu multe pagini in urma.

Este imposibil ca numarul cascadorilor cu numere de Bg sa fie mai mare decat cel al cascadorilor cu numere de RO,prin simplu fapt ca traim in RO si la urma urmei taxe mari si aberante, etc....tot vor fi mult mai multe masini inscrise in RO.

Parca citeam in minunatul articol prin care se anunta minunatul proiect de lege anti masini inscrise in alte tari care circula pe teritoriul Romaniei,ca de fapt circula in RO vreo 40,000 de masini inscrise in alte tari din care jumate sunt inscrise in Bg,deci un procent foarte mic.Daca toti cei 20,000 de posesori cu masini bulgaresti ar face cascadorii in trafic ,tot ar fi mult mai putini decat cei cu masini inscrise in RO.

 

P.S.:Parerea mea personala este ca sunt mai mult de 20,000 de masini inscrise in BG care circula in Romania dar nicidecum 1 din 10 raportat la nivel de tara!

Link to comment
Share on other sites

Nu mi-e clar daca legea minune se aplica celor cu procuri, care nu sunt proprietari sau celor cu masini pe firma si care sunt trecuti ca utilizatori in talonul bulgaresc. Stie cineva ceva? Ca eu inteleg ca legea se refera doar la contracte de vanzare cumparare.
Link to comment
Share on other sites

Si daca eu nu am act de vanzare cumparare si am doar procura , ce fac?

 

 

mergi linisti, altceva ...poate daca fumezi , iti aprinzi o tigare si iar te plimbi linisti.

 

Ca idee, eu sunt de acord cu inmatricularea masinilor pe BG dar nu sunt de acord si nu agreez ca 80% din meltenii care le conduc sunt niste oameni fara caracter... asta ca sa fiu finut si sa nu le spun pe nume.

 

inmatriculatul in BG "a fost" oferit legal de catre ai nostrii guvernanti in momentul U.E.

spiritul de samsar, japcar, etc....si toate epitepele posibile caracteristice rasei mioritice....a profitat de ocazie

 

consecinta...topicul de fata, discutii, polemici, etc

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am nimic cu nimeni nici cu aia cu masini de BG nu ca ar fi si a mea inmatriculata pe BG nici cu aia cu ceafa lata nici cu aia cu Q7 X6 etc eu am ce am cu conducerea tarii care sunt niste retardati si incompetenti si ciorditori care nu stiu cum sa mai fure tara asta, si pe noi si tot ce se poate valorifica sa ia fiecare cat mai mult sa aibe, poate o sa le ia pe lumea cealalta.

Si on`topic, si off`topic, esti ... TOTAL PE LANGA!

Link to comment
Share on other sites

dar pana la urma, "legea" asta, a fost votata in Parlament? a fost promulgata de Basel? A fost publicata in MO?

 

din cate tin eu minte, doar a fost initiata si aprobata o hotarare de guvern, dar de aici si pana la a se aplica mai sunt niste etape...si eu cred ca a ramas in pom.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

asa este. Se refera la cele in care, in actele (exceptand procura) bulgaresti este trecut un roman.

 

Despre care acte vorbesti? In cele bulgaresti clar nu esti trecut ca proprietar dar pt ca ai contract de VC cumva esti obligat s-o inmatriculezi. Eu asta inteleg.

 

Daca insa nu ai nici un contract, doar procura, de ce sa te oblige sa inmatriculezi ceva ce nu ai cumparat sau care nu-ti apartine?

Sau daca ai masina pe firma bulgareasca dar esti trecut ca utilizator e acelasi lucru: cum sa obligi un utilizator sa inmatriculeze masina pe numele lui, cand de fapt nu e a lui? Nu mai vorbesc ca daca le arati si o conventie/contract de munca intre tine si firma respectiva, ai inchis discutia cu tristul.

Link to comment
Share on other sites

Despre care acte vorbesti? In cele bulgaresti clar nu esti trecut ca proprietar dar pt ca ai contract de VC cumva esti obligat s-o inmatriculezi. Eu asta inteleg.

Eu stiu ca multi se sperie cand trebuie sa inmatriculeze masina pe numele altcuiva si fac CV cu bulgarul dupa ce o inmatriculeaza, iar actele se trec pe numele romanului. Asta stiu eu, repet

 

Daca insa nu ai nici un contract, doar procura, de ce sa te oblige sa inmatriculezi ceva ce nu ai cumparat sau care nu-ti apartine?

Sau daca ai masina pe firma bulgareasca dar esti trecut ca utilizator e acelasi lucru: cum sa obligi un utilizator sa inmatriculeze masina pe numele lui, cand de fapt nu e a lui? Nu mai vorbesc ca daca le arati si o conventie/contract de munca intre tine si firma respectiva, ai inchis discutia cu tristul.

Aici, totul foarte adevarat si logic pana la urma... :thumbsup:

Edited by verssatu
Link to comment
Share on other sites

Proiectul ala de lege dadea doar in proprietarii de masini cu numar strain. Adica nu puteau sa faca nimic astora care sunt trecuti ca utilizatori in talon, proprietarul masinii fiind o firma bulgareasca.

 

Iar acum, de cand s-a schimbat guvernul, trebuie re-evaluate toate proiectele astea de lege. Ma gandesc ca oricum nu era chiar prioritate si poate ca astia de la USL n-au aceleasi interese pentru inmatricularea masinilor.

 

Cert e ca in cel mai rau caz mai dureaza pana sa apara ceva concret si chiar si asa nu pun capac complet inmatricularilor pe Bulgaria, ci doar inmatricularilor ILEGALE, fara plata taxelor, etc. Iar in cel mai bun caz dispare si tampenia asta de tot.

 

 

Ca s-o inmatriculezi ok, fara probleme, o inmatriculezi pe o firma bulgareasca, te trec ca utilizator, primesti procura cu traducere, rca, tot tacamul, costa vreo 500 euro si aia e. Daca apare legea asta, se face un contract cu firma aia cum ca ai luat masina in leasing. Si atunci e simplu.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

Se ia cazul cel mai simplu:

 

Vine Igor varul meu din Bulgaria la mine pe litoral ca e mai ieftin decat la ei :hyper: Ne punem pe baut pana dimineata :drinks: Pe la ora X, varu zice ba nu mai avem bere. Eu nu conduc beat. Eu zic, lasa varuleeeeee, mergeeee. Bine ma zice varu ia tu masina si du-te sa iei bere. Cu actele lu' varu si cu masina lu varu, merg la alimentara sa iau bere. Ma opreste ninja in albastru si zice: actele boss. Aaaaaa... e masina pe bulgaria, de ce nu o inmatriculezi?

Masina nu e a mea, e a lu varu. In acte nu esti tu, este bulgarul, cum sa il oblige p-ala din alta tara, a carui bun il folosesti tu, sa inmatriculeze masina pe numele cui o foloseste? N-am procura nenea, e cumnatu, e ruda de gradu 1, e la mine acasa, mi-a dat masina sa merg sa iau o lulea de colea. Mergeam la bunica, asta e... verfica-ma ca nu e varu meu primar din fosta casatorie a lu bunicu bulgar. Hai sa te vad!

Link to comment
Share on other sites

Teoretic solutii exista pentru rezolvarea acestei "probleme",numai ca nu cred ca se vor aplica la noi...ever.

Dupa cum vad eu situatia, adevaratele problemele sunt :

 

1. Invidia,"de ce sa platesc numai eu la stat sa plateasca si melteanu ala texan,care a fortat azi semaforul si era sa ...... nu mai stea la semafor a 10 oara" din ciclu sa moara si capra vecinului

2. Frica si ura pentru ceva ce este diferit fata de restu',"Uita-l pa texanu ala, nenorocitul dracu',cum a trecut la semafor daca ma lovea..ii rupeam ficatii in el "

3. Grandomania stupida,"Ai masina inscrisa in Texas...dai foc in p..a mea la cazanu ala cu 4 roti, si vii sa stai de vorba cu mine cand iti cumperi masina adevarata, ca a mea inscrisa unde trebuie ... in Romania"

 

Abia cand nu vor mai exista aceste probleme in mintea fiecaruia dintre noi,vom putea avea pretentii la altii sa isi inscrie propriile masini unde consideram noi ca e bine...pana atunci nu cred ca va trece nici o lege care sa interzica acest fenomen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

De unde ai scos dumele astea colegule?

 

Aberatiile astea iti ravasesc tie mintea cand vezi pe unul cu numere de Bg?

 

 

Dumnezeu sa va mai inteleaga ca in urma cu ceva vreme unul sustinea ca e fita maxima sa arati ca platesti taxe mari la stat...

Edited by d-rive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.