Jump to content

"Problema" masinilor inmatriculate pe Bulgaria


euadicabobo

  

250 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu de exemplu, NU am avut probleme vreodata cu vreun alt sofer/autoturism cu nr BG, nici accident, si nici sicane/probleme in trafic, ci dimpotriva, cu meltenii RO...

 

"Cazane" sunt O GRAMADA si cu nr RO, melteni sunt MULT MAI MULTI cu nr de RO, deci...?! La fel de bine te poate lovi si unul cu nr RO care sa nu aiba asigurare valabila.

TU, ai zis bine, dar majoritatea texanilor sunt cum sunt. Cazane cu nr de ro sunt mai putine decat cele cu nr de bg, melteni sunt cu duiumul de ambele parti, dar cei cu nr de bg sunt si sfidatori, pentru ca mizeaza pe faptul ca pot scapa usor, si nu dau 2 bani pe masinile pe care le conduc.

Link to comment
Share on other sites

In mod oficial le urez multa carne multora din cei cu jeguri de masini inmatriculate pe Bg.

Astazi le-am umpluf frigiderul la doi dintre ei si presimt ca urmatorul si-o ia pe carca.

 

Pe scurt. Astazi unul dintre ei cu un opel frontera mergea ca p-la pe doua benzi si cu viteza mica incurcand traficul si surpriza, cand am ajuns in dreptul lui in timp ce intr-un tarziu s-a dat deoparte pe banda doi ca eu sa-l depasesc pe 1... i-a zburat unul dintre stergatoare in masina mea bagaiash stergatoru-n dos...

Altul oprise pe banda doi si pusese avariile... coborase sa-si ia tigari de la un chiosc... ii urez si astuia numai si numai bine... dar mult bine...

 

 

Cei care aveti masini pe Bg si sunteti ok, faceti cumva si incercati sa va delimitati de marea majoritate ca handeilor cu masini pe Bg care nu fac decat rele.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit pe net un anunt f tare:

 

VAND:

 

Numere si acte franta valabile pe 2012 pt e36 sedan 1. 6 L

 

numere si acte austria pt E36 2, 5 L benzina

 

numere si acte lituania pt e36 2. 0L

 

numere si acte germania pt e36 1, 6 L

 

50 euro / set

 

poze si detalii la tel sau mail

 

Cred ca numerele sunt facute intr-un atelier ceva, din acelea care teoretic se fac personalizate, pt soferii de camion si ei fac numere de circulat. Pai sa te loveasca un din-asta, ce mai faci...

Link to comment
Share on other sites

Cei care aveti masini pe Bg si sunteti ok, faceti cumva si incercati sa va delimitati de marea majoritate ca handeilor cu masini pe Bg care nu fac decat rele.

Nu ai cum sa faci asa ceva si sincer mi se rupe mie de cum sunt vazut de ceilalti in trafic , sunt convins ca m-as purta la fel si cu nr. de ro .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

In mod oficial le urez multa carne multora din cei cu jeguri de masini inmatriculate pe Bg.

Astazi le-am umpluf frigiderul la doi dintre ei si presimt ca urmatorul si-o ia pe carca.

 

Pe scurt. Astazi unul dintre ei cu un opel frontera mergea ca p-la pe doua benzi si cu viteza mica incurcand traficul si surpriza, cand am ajuns in dreptul lui in timp ce intr-un tarziu s-a dat deoparte pe banda doi ca eu sa-l depasesc pe 1... i-a zburat unul dintre stergatoare in masina mea bagaiash stergatoru-n dos...

Altul oprise pe banda doi si pusese avariile... coborase sa-si ia tigari de la un chiosc... ii urez si astuia numai si numai bine... dar mult bine...

 

 

Cei care aveti masini pe Bg si sunteti ok, faceti cumva si incercati sa va delimitati de marea majoritate ca handeilor cu masini pe Bg care nu fac decat rele.

 

Asa zic probabil si Italienii, Nemtii, Austriecii(astea sunt exemple vazute de mine, in Austria a intors Tuaregul cu nr romanesti pe iarba in fata hotelului de a ramas sant...a urcat intentionat ca sa nu mai dea innapoi si a si accelerat... ) despre romanii care conduc intr-un mare fel prin Europa in masini inmatriculate in Romania....

Nu sunt vinovati oamenii cinstiti care vor sa-si cumpere o masina si care refuza sa plateasca niste taxe aberante!Cei ce ne guverneaza ar trebui...(nu mai continui)...Daca exista o portita nu vad de ce sa platesti si pana la urma daca platesti cel putin sa stii unde merg banii aia...

Eu am masina inmatriculata in Romania dar daca ar fi nu as zice nu nici la Bulgari daca totul e legal...

Daca tot se vorbeste de o Europa unita, globalizare etc...

Edited by lospa alin
Link to comment
Share on other sites

Azi, am vazut cu ochii mei, cum o masina din asta care ridica autovehicole parcate neregulamentar, era inmatriculata in Bulgaria.Deci ramai fara cuvinte, daca nici astia care fac o groaza de bani pe spinarea noastra, ajutati de consilierii astia de carton din primarie, nu se sinchisesc sa-si inmatriculeze masinile, noi ce sa mai zicem...???

Baietii destepti fac bani si fraierii platesc taxe la stat!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salutare tuturor! Vreau sa aflu si eu o chestie: sa zicem ca voi cumpara o masina inmatriculata pe BG, ce trebuie sa am in vedere atunci cand o cumpar? Adica ce acte trebuie sa imi inmaneze cel care o vinde? V-as fi recunoscator daca m-ati putea lamuri fara fel si fel de remarci "anti-Bulgaria".
Link to comment
Share on other sites

Din ce am vazut eu pe strada, cele mai multe masini inmatriculate 'pe bulgaria' sunt cazane. Deci daca pui cap la cap starea masinii si faptul ca e inmatriculata in bulgaria, deja un semnal de alarma e tras. Dupa care, daca te loveste unul si fuge e mai greu sa dai de el. O a treia chestie ar fi amenzile: cati dintre cei care au masinile inmatriculate in bulgaria primesc amenzi prin posta (radar, parcare, orice) si cati le platesc?

 

Deci dupa mine masinile astea reprezinta o potentiala problema. Nu discut aici taxele aberante care duc la inmatricularile astea, ci doar ce vad pe strada. Si da, imi dau seama si ca exista o minoritate care are masini ok inmatriculate peste granita, din motive de taxa.

 

Ce conteaza ca nu isi ia ala inmatriculat pe BG amenda pentru radar, sa inteleg ca esti unul din aia frustrati care este invidios ca tu iei amenda pt radar si unul pe BG nu isi ia? gen sa moara si capra vecinului nu?

Link to comment
Share on other sites

Colegule Aditza, nu doare faptul ca unul inmatriculat pe Ro isi plateste amenda si unul pe Bg nu o plateste.

Doare, uneori la propriu, ca multi dintre cei care gandesc fix ca si tine, adica gresit, nu au priceput ca amenda este o modalitate de penalizare, de pedepsire a felului in care unii, indiferent unde au masina inmatriculata, conduc pe sosele. Adica agresiv, periculos, punand in primejdie viata celorlalti care circula legal.

Stiind ca nu poti fi pedepsit, atunci devii mai agresiv, lucru dovedit in practica vietii de catre cei cu masini inmatriculate pe Bg.

 

Deci ideea lui @mgi nu era ca tu sau altii sa platiti amenda ci ca sa conduceti responsabil si daca nu o faceti din ratiune proprie, din bun simt si respect pentru viata ("aptitudini" care lipsesc cu desavarsire la multi conducatori auto din Romania), macar sa o faceti de frica amenzii, asa cum fac destul de multi cu masinile inmatriculate in Ro.

 

Tinand cont de agresivitatea din gandirea ta, agresivitate care uite ca tocmai ti-a umbrit logica problemei, cantareste si tu acum, dupa ce ti-am desenat, ce prostie ai spus si in ce mod aiurea ai pus problema.

Tu ce credeai, ca tocmai de grija "bulgarilor" ca nu platesc amenzile murim noi astia care avem masinile inmatriculate in Romania? :pardon:

 

Ca idee, eu sunt de acord cu inmatricularea masinilor pe BG dar nu sunt de acord si nu agreez ca 80% din meltenii care le conduc sunt niste oameni fara caracter... asta ca sa fiu finut si sa nu le spun pe nume.

Edited by d-rive
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ca tot vorbin de responsabilitate, i-a faceti voi un pol cati au detectoare de radar si staii CB..

 

Ce are mancarea cu mancarimea? crezi ca toti cu statii CB pe masina si-au montat doar pt. a incalca regulile de circulatie? aberatia asta o aud deja a doua oara aici pe forum.

pai eu aveam statie acum 10 ani cand inm. pe Bg era poate un vis.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor! Vreau sa aflu si eu o chestie: sa zicem ca voi cumpara o masina inmatriculata pe BG, ce trebuie sa am in vedere atunci cand o cumpar? Adica ce acte trebuie sa imi inmaneze cel care o vinde? V-as fi recunoscator daca m-ati putea lamuri fara fel si fel de remarci "anti-Bulgaria".

Pai ai nevoie de la vechiul proprietar de carte mare, de talon si de asigurare.Tot vechiul proprietar ar trebui sa te puna in legatura cu bulgarul pentru procura(care are pret variabil in functie de pretentiile bulgarului 50-100E).Contractul de V-C se face normal in RO,iar tu ar trebui sa ramai si cu contactul de V-C de la bulgar la vechiul proprietar inclusiv procura acestuia.

Daca faci toate astea esti in perfecta regula!

Link to comment
Share on other sites

Pai ai nevoie de la vechiul proprietar de carte mare, de talon si de asigurare.Tot vechiul proprietar ar trebui sa te puna in legatura cu bulgarul pentru procura(care are pret variabil in functie de pretentiile bulgarului 50-100E).Contractul de V-C se face normal in RO,iar tu ar trebui sa ramai si cu contactul de V-C de la bulgar la vechiul proprietar inclusiv procura acestuia.

Daca faci toate astea esti in perfecta regula!

Iti multumesc frumos pentru informatie! E tot ceea ce vroiam sa stiu. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Colegule Aditza, nu doare faptul ca unul inmatriculat pe Ro isi plateste amenda si unul pe Bg nu o plateste.

Doare, uneori la propriu, ca multi dintre cei care gandesc fix ca si tine, adica gresit, nu au priceput ca amenda este o modalitate de penalizare, de pedepsire a felului in care unii, indiferent unde au masina inmatriculata, conduc pe sosele. Adica agresiv, periculos, punand in primejdie viata celorlalti care circula legal.

Stiind ca nu poti fi pedepsit, atunci devii mai agresiv, lucru dovedit in practica vietii de catre cei cu masini inmatriculate pe Bg.

 

Deci ideea lui @mgi nu era ca tu sau altii sa platiti amenda ci ca sa conduceti responsabil si daca nu o faceti din ratiune proprie, din bun simt si respect pentru viata ("aptitudini" care lipsesc cu desavarsire la multi conducatori auto din Romania), macar sa o faceti de frica amenzii, asa cum fac destul de multi cu masinile inmatriculate in Ro.

 

Tinand cont de agresivitatea din gandirea ta, agresivitate care uite ca tocmai ti-a umbrit logica problemei, cantareste si tu acum, dupa ce ti-am desenat, ce prostie ai spus si in ce mod aiurea ai pus problema.

Tu ce credeai, ca tocmai de grija "bulgarilor" ca nu platesc amenzile murim noi astia care avem masinile inmatriculate in Romania? :pardon:

 

Ca idee, eu sunt de acord cu inmatricularea masinilor pe BG dar nu sunt de acord si nu agreez ca 80% din meltenii care le conduc sunt niste oameni fara caracter... asta ca sa fiu finut si sa nu le spun pe nume.

 

Nu cred ca tu nu ai incalcat niciodata legea si nu ai fost prins,si nici nu cred ca atunci cand ai incalcato ti-ai fi dorit sa fi prins. Eu unul ma bucur ca nu are ce sa-mi faca daca incalc legea si nu ma opreste pe moment un gabor,care stau ascunsi prin balarii,ei crezi ca sunt corecti cand stau la panda? Chiar zilele trecute ma uitam la niste gabori opariti care stateau cu radarul ascunsi dupa o reclama exact in parcarea mare de la Casa Poporului unde se strang majoritatea cluburilor din bucuresti si mai faci o liniuta la semafor, de ce nu ar fi stat si ei la vedere ca doar nah ei trebuie sa previna nu sa pandeasca de aceea sunt politisti si nu pandari,ei cum se bucura cand mai trage pe cate unul pe dreapta ca va da o amenda sau va lua o spaga.Acum vre-o saptamana ma intorceam de la Fundulea pe Autostrada Soarelui si mi sa aprins becul de la apa la masina de servici, am oprit pe banda de urgenta am pus avariile si am asteptat sa treaca masinile sa pot sa cobor din masina cand ce sa vezi in spatele meu un sarac oparit a venit la geam si mi-a dat amenda ca nu am pus triunghiul reflectorizant asta se intampla in mai putin de 2 min deci el in loc sa vina sa ma intrebe ce am patit daca mi-e rau sau orice altceva sa prezentat mi-a luact actele mi-a spus ca nu am triunghiul pus i-am zis ca am oprit de nici 2 min si a zis ca indiferent ce s-ar intampla asta sa fie primul lucru pe care trebuie sa il fac sa pun triunghiul,infine mi-a dat amenda de 420 de lei platibil 210 lei in 48 de ore ca vezi domne amenzile de pe autostrada au alt regim infine de ce crezi ca nu m-ar bucura cand as trece cu 240 pe langa niste gabori d-astia si nu ar avea ce sa-mi faca sa le zboare caschetele din cap.

Link to comment
Share on other sites

Da, asta e alta poveste cu nesimtirea si incompetenta politiei romane, mai exact a oamenilor ce lucreaza acolo.

 

 

Soferii cu masini pe BG sunt mai agresivi si mai nesimtiti (poate tocmai sa se razbune pe romania si politie), mi s-a intamplat sa ma provoace unul la un semafor, nici n-a trebuit sa accelerez prea tare sa trec de renaultul lui, altii parcheaza pe zone hasurate, pietonale, pe unde chiar treceam sa intru intr-un magazin samd. Sunt si exceptii, mai ales cei care au o masina de marfa pe care lucreaza si din lipsa de fonduri au pus-o pe BG sau alti oameni care chiar se folosesc de masinile lor.

 

Ceilalti, care si-au luat o masina ca sa "se afirme" reprezinta subiectul majoritar din topicul asta.

Edited by P.I.M.P.
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma ce se va intampla cu masinile inmatriculate in alte state, avand in vedere faptul ca se propune a circula in Ro doar 90 zile? Am gasit un E39 3,0d inmatriculat pe BG si chiar l-as cumpara, daca as sti ca mai pot circula cu el vreo 2 ani.rolleyes.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.