Jump to content

schimb renault laguna2 cu bmw 525tds


morpheusst

Recommended Posts

  • Replies 93
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

tonul face muzica . Nu are importanta daca vorbesti prostii sau nu, ci cum te exprimi. Vorbesti de sus si esti jignitor...mai domolostete si tu un pic, e doar un forum..

 

Vorbesc de sus pt ca imi permit sa vb de sus pana una alta degeaba te exprimi academic daca din 2 vorbe 4 sunt prostii eventual poate ai alta ocupatie decat sa-ti spui parerea despre mine care nu ti-a cerut-o nimeni insa multumesc pt efortul depus. Sunt convins ca toata lumea e ferm interesata de ce crezi tu de mine si despre experienta ta de viata.

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate DOMI, ai un fel cam jignitor de a vorbii. Parca numa tu ai E39 si intretii masina bine!!

 

Cum s-a mai zis, e doar un forum!

 

Da asa e stau prost cu nervii, ar fi de inteles dar nu cred ca trebuie sa dau cuiva explicatii.Nu cred ca sunt singurul dar cel putin aici pe forum singurul care intretine masina cum din trebuie din cati am cunoscut pana acum e Ciupanezul si inca vreo 2 care nu imi aduc aminte numele si ma enerveaza nu faptu ca nu-si intretin masinile ca n-au decat sa faca bors cu ele cum iti asterni asa dormi, si eu am multi tigani cu bani in oras si cu bani nu gluma oameni care au omorat si legea nu lea facut nimic au cate 4 bmw-uri si 2 dintre ei sunt vecini cu mine am avut ocazia sa ma sui intr-un E60 arata groaznic tapiteria rupta, scrum peste tot, zaruri din alea mari puse in oglinda bordu ars cu tigara si daca n-ar avea bani unu merge cu uleiu ars de 3 ani ma mir cum de mai merge masina si a zis ca nu-l schimba pana nu cedeaza masina dupa care o pune pe autovit si o vinde. Ma enerveaza faptul ca oamenii care fac tot felu de inginerii de genul asta pe masini si nu schimba ce si cand trebuie pt nu au bani sa o faca, cumpara masina o tin 4-5 ani ca de cumparat si de pus motorina nu-i greu mai schimba una alta asa la minim si apoi o vand pe net cu anutnuri din alea tipic autovit: Carte Service, revizii la zi, numai la reprezentanta stare exceptionala, km reali (140.000) etc. Asta ma supara si ma deranjeaza ce-l mai tare ca de-ar fi sa nu-ti intretii masina ar fi la fel sa nu ai grija de femeia ta, cui ii pasa ? dar apoi prostesti pe altu si il incarci in spate cu povara ta si bataia ta de joc ii dai o masina in care trebuie sa investeasca mult sa o aduca la normal dar nah am sa incerc sa numai zic nimic eventual sa imi vad de treaba si sa intru pe forum mai putin oricum degeaba ma zbat eu ca nu se schimba nimic. Imi cer scuze pentru jignirile si imi retrag toate cuvintele. Sanatate numai bine la toata lumea.

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Si eu stau prost cu nervii :twoup: Pe forum incerc sa ma calmez !!

 

Ce zici tu e adevarat, sunt multi care isi bat joc de masina !!

 

Eu am un trecut mai dificil e complicat de explicat. Problema e ca sunt oameni sincer si care strang greu bani si fac sacrificii f mari renunta la multe ca sa cumpere o masina sa se bucure si ei si ajung apoi in tot greul ca naivitatea ii indeamna sa cumpere de la desteptii care le fac praf si apoi se spala pe maini cu ele fara sa se gandeasca o secunda ca poate ala caruia o vinde sa chinuit cine stie cat timp sa obtina banii de aia sunt foarte revoltat dar nah fiecare om are si parti bune si parti rele inca odata scuze si ma voi retrage din discutie. Cum a zis Vadim: "ar merita sa ma strofoc daca a-si sti ca rezolv ceva insa din pacate Romania tot Romania ramane."

Edited by Tetsuzan
Link to comment
Share on other sites

Vad ca este foarte hulit TDS-ul, nu as putea spune asta(poate sunt subiectiv)pentru ca sunt posesorul unuia si nu am bagat banii in el cu miile, desi de cand l-am am facut aproape 50.000 de km, si e e34 din 95. Recunosc ca am fost eu dupa masina in Germania, si nu m-au interesat atat dotarile cat m-a ineresat ca masina sa corespunda din punct de vedere tehnic....eu sunt de parere ca degeaba ai dotari...dar masina sta prin service-uri... . Am grija de ea ca si de copilul mic, cu toate ca nu am un buget prea generos, schimb de ulei la timp + toate filtrele fara exceptie. Si eu sunt de parere sa nu-ti ieie masina doar ca sa-ti iei, nu cumpara una toata jerpelita si mai ales din Romania unde intretinerea se face cum se face, deoarece nu toti posesorii de bmw se uita la masina ca la soare... . Totusi eu zic ca daca vrei e39 sa iti iei un 525D nu 520D sau vreu benzinar(mai laes daca faci multi km ca te rupe la benzina). 525D e in sase pistoane e un motor mult mai fiabil decat 520D, mai perfomant si plus de asta la consum nu e mare difrenta.

Asta ar fi ursoaica mea!

post-7301-1273482451_thumb.jpg

post-7301-1273482849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vad ca este foarte hulit TDS-ul, nu as putea spune asta(poate sunt subiectiv)pentru ca sunt posesorul unuia si nu am bagat banii in el cu miile, desi de cand l-am am facut aproape 50.000 de km, si e e34 din 95. Recunosc ca am fost eu dupa masina in Germania, si nu m-au interesat atat dotarile cat m-a ineresat ca masina sa corespunda din punct de vedere tehnic....eu sunt de parere ca degeaba ai dotari...dar masina sta prin service-uri... . Am grija de ea ca si de copilul mic, cu toate ca nu am un buget prea generos, schimb de ulei la timp + toate filtrele fara exceptie. Si eu sunt de parere sa nu-ti ieie masina doar ca sa-ti iei, nu cumpara una toata jerpelita si mai ales din Romania unde intretinerea se face cum se face, deoarece nu toti posesorii de bmw se uita la masina ca la soare... . Totusi eu zic ca daca vrei e39 sa iti iei un 525D nu 520D sau vreu benzinar(mai laes daca faci multi km ca te rupe la benzina). 525D e in sase pistoane e un motor mult mai fiabil decat 520D, mai perfomant si plus de asta la consum nu e mare difrenta.

Asta ar fi ursoaica mea!

post-7301-1273482451_thumb.jpg

post-7301-1273482849_thumb.jpg

 

Era marfa de tot modelu asta prin anii 95-96 imi aduc aminte ce inebunit eram dupa ele au avut mare farmec masinile astea la vremea lor. Sa o stapanesti sanatos si la cat mai putine probleme cu ea !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

salutare dinou!

 

tocmai ce am ajuns din germania cu un bmw 525tds e39 din 99...masina merge imecabil.....resurse de putere satisfacatoare....incomparabil cu laguna....ca si dotari, dublu climatronic, abs, asc, scaune incalzite...airbag-uri (nu stiu cate)...consumul mai mult decat ok...pentru ce poate masina....frate-miu este foarte multumit de ea.....acum am niste intrebari.....daca este sa cumpere volan care sa aiba comenzi pentru pilot automat, se poate monta?...masina nu are cd, are caseta.....a cumparat o magazie...se poate monta sa o si recunoasca sistemul audio?

Link to comment
Share on other sites

salutare dinou!

 

tocmai ce am ajuns din germania cu un bmw 525tds e39 din 99...masina merge imecabil.....resurse de putere satisfacatoare....incomparabil cu laguna....ca si dotari, dublu climatronic, abs, asc, scaune incalzite...airbag-uri (nu stiu cate)...consumul mai mult decat ok...pentru ce poate masina....frate-miu este foarte multumit de ea.....acum am niste intrebari.....daca este sa cumpere volan care sa aiba comenzi pentru pilot automat, se poate monta?...masina nu are cd, are caseta.....a cumparat o magazie...se poate monta sa o si recunoasca sistemul audio?

 

Da se poate si volan si cd insa cred ca costa o gramada de bani nu pot sa estimez din aproximativ din cate siu magazia cd e vreo 300Euro, unitatea radio cu suport cd vreo 400 euro, volanul habar nu am insa pe putin cateva sute de euro si ala, adunate cred ca depasesc lejer 1000 euro dar poate iti da cineva niste preturi exacte care stie mai bine cum sta treaba si ca voltanul sa functioneze pe pilot automat cred ca trebuie mai mult decat volanul banuiesc ca trebuie si instalatia de cruise cotrol.

Link to comment
Share on other sites

Exista retrofit pentru pilot automat dar nu stiu detalii, poti cauta mai multe detalii la DIY la seria3 , acolo e un topic dedicat.

 

CD playerul costa de la 100 la 200 e . Depinde cum gasesti.

 

Din cate stiu eu este nevoie de magazie cd si nu cd player care costa mai mult de 100euro.

Link to comment
Share on other sites

are magazia....dak o moteaza o detecteaza automat sistemul audio?

 

Cred ca mai trebuie si o unitate radio la care se conecteaza magazia cd si boxele. Cea care recent mi sa stricat mie pe un canal si am trimis-o la reparat arata cam asa si totusi nu sunt sigur daca ti-o vede masina fara sa umbli si la soft sa stie ca exista asa ceva insa iarasi nu sunt sigur, sa dea un sfat cineva care poate a mai facut asa ceva sau stie mai bine cum sta treaba, dar logic cred ca este nevoie si de un update de soft sau ceva ca masina nu cred ca recunoaste aceste componente daca nu au fost montate standard pe ea.

Link to comment
Share on other sites

dap...update la soft sigur tre facut......am sa fac maine o poza cu magazia.....sa vedeti despre ce e vb....pana atunci multam pt pareri si noapte buna! :twoup:

 

Nu doar magazia, uitete in poza care ti-am pus-o eu chestia incercuita cu rosul daca o ai, in ea trebuie sa intre o mufa mare cu multe fire, fire care duc la difuzoare, la antena radio si la magazia cd. Daca ai magazia + acea statie in care intra toate firele cred ca tot ce mai este necesar este un update de soft care e cel mai bine sa il faci la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

dap...update la soft sigur tre facut......am sa fac maine o poza cu magazia.....sa vedeti despre ce e vb....pana atunci multam pt pareri si noapte buna! :)

 

 

citind postul de la inceput, daca ai timp fa te rog o poza cu laguna si cu actualul bmw, :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.