Jump to content

De ce iti trebuie "Cartea de Detailing pentru Do-It-Your-Self"?!


Recommended Posts

Doar pentru initiatorul topicului....

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...t&p=1042740 :)

si inca un detaliu..... cand crezi ca ai "controlul" asupra unui lucru sau fapt.... atunci fara sa vrei ajungi "sclavul" propriilor lucrurilor sau fapte.....

Ma bucur ca exista oameni asemeni tie, sincer vorbind, asa imi pot confirma/solida propria scara de valori :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am primit si eu. multumesc.

suficiente explicatii ... sa iti dat seama ce ai nevoie la "aranjarea" masinii.

pentru mine, cele mai interesante :

5.7. Ingrijirea regulata a vopselei: decontaminare/curatare si protectie

5.8. Infatisarea/pregatirea de “ocazie”

6.5. Tapiteria din piele

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesanta cartea de detailing! Nu'mi pot lua ochii de pe ea... citesc si nu ma mai pot opri.

Interesanta povestea si mai ales explicatiile privind imbatranirea aspectului atat exterior cat si interior. O "unealta" care trebuie avuta la indemana.

P.S. Astazi am vazut ca o aveam primita, dar a fost trimisa imediat. Multumesc domnule Cristian Pop si ca sa raspund la intrebarea dvs, cea mai mare frustrare in legatura cu ingrijirea cosmetica a masinii mele este vopseaua: decontaminare/curatare si protectie.

P.S. 2: Parerea mea... Daca doriti cateva hint'uri despre cum sa va ingrijiti masina preferata cere'ti acest manual. Merita :twoup:

Edited by MisterClau
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am primit, am citit cam 1/2 si mi se pare foarte interesanta, dar va trebui sa mai reiau partea tehnica cu denumiri sa inteleg bine ce face fiecare substanta si ce ar trebui sa contina un produs pentru a-mi satisfacce nevoia, si a sti asta mi se pare extrem de util.

Multumesc foarte mult

Link to comment
Share on other sites

ExpertDetailing am si eu o intrebare pentru tine. Cu ce este cel mai bine sa se lipeasca tapiseria de pe plafon? A inceput sa se dezlipeasca panza care este foarte subtire si mi-e teama ca daca folosesec prenadez o sa treaca prin ea si sa se cunoasca pe fata.
Link to comment
Share on other sites

Am primit si eu cartea. Multumesc.

 

Sper ca aceasta carte sa ma ajute sa imi mentin masina in forma buna. Personal, sunt ingrijorat de efectele produse de excrementele porumbeilor asupra masinii. Asadar, intotdeauna am la mine un bidon cu apa in portbagaj. :twoup:

 

Marius

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
care crezi ca este pentru tine - fiecare in parte - la ora actuala, cea mai mare frustrare in legatura cu ingrijirea cosmetica a masinii tale?

 

Ma deranjeaza ca vopseaua este batrana si plina de defecte... (ciupituri si zgarieturi care nu pot fi rezolvate cu polish...)

 

Dar in legatura cu "ingrijirea cosmetica" ma deranjeaza ca peste noapte (sau spre dimineata?) se pune roua pe masina - iar apoi se pune praf peste stropii astia de apa si pana plec la lucru masina mea (spalata cu o seara inainte) e deja "pistruiata" :twoup: E frustrant!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Foarte interesanta cartea. Cred ca scopul lucrarii este de a te determina sa mergi la un salon de detailing si de a inlatura mitul care spune ca daca-i faci un polish strici vopseaua. Partea proasta este ca preturile din Romania pentru detailing sunt foarte mari. In plus, nu toti cei care lucreaza in astfel de saloane de specialitate stiu ce fac si atunci te trezesti cu o lucrare indoielnica si cu o gramada de bani dati. Domeniul este la inceput in Romania. Cine are bani sa investeasca in asa ceva poate face chestii interesante.
Link to comment
Share on other sites

Foarte interesanta cartea. Cred ca scopul lucrarii este de a te determina sa mergi la un salon de detailing si de a inlatura mitul care spune ca daca-i faci un polish strici vopseaua. Partea proasta este ca preturile din Romania pentru detailing sunt foarte mari. In plus, nu toti cei care lucreaza in astfel de saloane de specialitate stiu ce fac si atunci te trezesti cu o lucrare indoielnica si cu o gramada de bani dati. Domeniul este la inceput in Romania. Cine are bani sa investeasca in asa ceva poate face chestii interesante.

 

 

Detailingul nu este la inceput in Romania asta te asigur eu si cat priveste preturile daca fac un calcul pt un detailing complet de 2 zile , cu inchidere exterioara Zymol Concours etc etc ,iti spun ca nu e platit la adevarata lui valoare.Un detailing desavarsit poate ajunge si la 500 de euro fara tva.Calitatea costa oriunde in lume.

Link to comment
Share on other sites

Foarte interesanta cartea. Cred ca scopul lucrarii este de a te determina sa mergi la un salon de detailing si de a inlatura mitul care spune ca daca-i faci un polish strici vopseaua. Partea proasta este ca preturile din Romania pentru detailing sunt foarte mari. In plus, nu toti cei care lucreaza in astfel de saloane de specialitate stiu ce fac si atunci te trezesti cu o lucrare indoielnica si cu o gramada de bani dati. Domeniul este la inceput in Romania. Cine are bani sa investeasca in asa ceva poate face chestii interesante.

 

 

Detailingul nu este la inceput in Romania asta te asigur eu si cat priveste preturile daca fac un calcul pt un detailing complet de 2 zile , cu inchidere exterioara Zymol Concours etc etc ,iti spun ca nu e platit la adevarata lui valoare.Un detailing desavarsit poate ajunge si la 500 de euro fara tva.Calitatea costa oriunde in lume.

 

Nu am idee de preturi in Romania, dar in Olanda un spalat si un detailing sumar exterior ( polish 1 pas, produse medii gen Meguiar) este in jur de 200 euro.Fara interior. Nu stiu ce detailing pot sa faca in 2-3 ore in conditia in care mie sa spal masina ( curatator cu presiune, lance pentru spuma, compresor de aer) si sa o dau cu ceara imi ia 4-5 ore.

 

e39-le l-am dus la o cunostinta care face detailing auto pe langa jobul normal ,numai in weekend, foloseste produse high-end ( are un magazin virtual de produse de detailing). Am stat de curiozitate o sambata langa el sa "invat" meserie.

Ne-am apucat la ora 8 dimineata de masina si a terminat-o la 12 noaptea cu vreo 2 ore pauza toata ziua. Erau eu rupt de oboseala si n-am facut mai nimic decat sa ma uit.

Spalare, dat cu argila, wetsanding la zgarieturile mai mari, polish in 3 pasi, ceara, faruri polishate. Numai exterior.

Am ramas impresionat de cantitatea de munca depusa. ( nu e prea placut sa iti zbarnaie flexul ala in mana vreo 6 ore, nu mai zic ca un pas gresit si ai pus-o de o aripa pe care trebuie sa o vopsesti pe banii tai).

I-am platit vreo 350 euro si sincer mi se pare putin pentru cat e de munca, rabdarea si priceperea necesara. De costul produselor nu mai vorbesc. ( numai un elcometru de calitate costa cat un laptop bun si am vaga impresie ca unu pentru metale nu se potriveste la materiale compozite,fibra carbon, deci iti trebuie 2)

Nu mai zic ca masina arata bine si dupa 1.5 ani de la chestia asta.

Tot respectul pentru cei ce fac meseria asta cum trebuie. ( Si spun asta pentru ca am incercat si eu sa invat si m-am oprit din cumparat produse pe la vreo 600 euro inclusiv o masina de polishat rotativa Makita, si m-am lasat pagubas dupa cateva exercitii nefericite pe o aripa luata din dezmembrari )

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt de parere ca un detailing bun face toti banii insa raman la ideea ca in Romania este la faza de pionierat treaba asta. Nu din cauza celor care practica asa ceva ci din cauza preturilor care pentru romani sunt mari. Romanul vrea spalare interior-exterior la 10 lei daca se poate, cu silicon pe bord si parfum. Asta stim noi.
Link to comment
Share on other sites

pretul in Romania pare mare pentru ca mergi si revopsesti toata masina cu 600 de euro in provincie, si 800 in Bucuresti. Comparativ cu chestia asta, da, e mare. Cu inca 800 iti faci interior nou din piele.

Cand o sa dai 4000 de euro pentru un vopsit de calitate, adica demontata toate elementele, tratat fiecare mic defect al tablei si toata treaba poate sa dureze si 2 saptamani la o masina relativ noua si fara probleme majore, cat e e in vest, o sa dai fara sa te uiti un 500 de euro pe un detailing..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.