Jump to content

noul M5


modeleromy

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

BMW M5 info

 

Berlina cu patru usi si cinci locuri.

Masa proprie: 1775kg

Motor: V10 la 90 grade (ca la Formula 1)

Capacitate cilindrica: 4.999 cmc. 507 CP la 6100 rpm

Alezaj x cursa: 92 x 75,2 mm

Transmisie: cutie de viteze SMG cu 7 trepte, tractiune spate.

Demaraj 0-100 km/h: 4,8 s

Viteza maxima: 250km/h (limitata electronic)

Respecta normele de poluare Euro 4 si cele Americane LEV 2

 

Cifre

 

Viteza pistonului la 8250 rpm este de 20 de metri pe secunda:bounce:. La motorul de F1 acesta atinge 25m/s, dar fiabilitatea acestuia este de numia 800km.

 

Motorul de F1 cantareste aproximativ 80kg, in timp ce V10-le de 5l de pe M5 are 240kg, aprox cu vechiul V8 de pe M5.

 

Cuplul maxim al noului motor de pe M5 este de 520 Nm la 6100 rpm, dar la 3500 rpm dezvolta deja 450 Nm. Greutatea unui piston cu bolt si segmenti cu tot este de 481,7 grame :)

 

Raportul de compresie este de 12,0:1. Un record in materie.

Pentru racire sunt folosite injectoare de ulei conectate direct la circuitul principal de ungere.

 

Chiulasa din aluminiu este turnata dintr-o singura bucata, in acelasi loc cu cele de F1: la Lanshut.

 

Tachetii hidraulici au un diametru de 28mm si cantaresc 31 de grame fiecare.

 

Diametrul supapelor de admisie este de 35 mm, iar cel al supapelor de evacuare este de 30,5 mm.

 

Pentru ungerea motorului este folosit un sistem complex de patru pompe de ulei :blink: , presiunea maxima in instalatie putand ajunge la 80 bari. Aceasta pt. ca acceleratiile laterale suportate de M5 trec de 1G, iar la franare se depaseste bariera de 1,2G.

 

Pozitia pedalei de acceleratie este "citita" de 200 de ori pe secunda, iar timpul de deschidere la maxim al clapetelor de acceleratie este de 120 de milisecunde. Mai repede decat ati putea apasa acceleratia!!!

 

Centrala electronica a motorului, MS S65, efectueaza peste 200 milioane de operatii pe secunda datorita unui modul de control dotat cu trei procesoare de 32 de biti si primeste nu mai putin de 50 de semnale de intrare, calculand permanent doza necesara de combustibil si aer pentru fiecare piston in parte :) , momentul optim de injectie a carburantului precum si cel al aprinderii. De asemenea controleaza, prin sistemul M bi-Vanos, unghiul de deschidere al supapelor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am vazut astazi M5-ul pe Grivita...negru cu nr rosii de Ilfov! Am ramas masca...era in fata mea si a tras pe dreata si m-am oprit paralel cu el si salivam...super masina.

Iar la volan...un barbat trecut de 50ani!!! Pai daca el are asa ceva...mie nu-mi mai ramane decat...M6-le :blink:

Link to comment
Share on other sites

Am vazut astazi M5-ul pe Grivita...negru cu nr rosii de Ilfov! Am ramas masca...era in fata mea si a tras pe dreata si m-am oprit paralel cu el si salivam...super masina.

Iar la volan...un barbat trecut de 50ani!!! Pai daca el are asa ceva...mie nu-mi mai ramane decat...M6-le :blink:

23993[/snapback]

Am vazut si eu zilele astea M6 rosu......no comment....

Link to comment
Share on other sites

pentru ca daca un nene cu bani ca domnu becali (nu zic ca el ar avea asa ceva ca nush daca are sau nu) care locuieste in comuna pipera se numeste ca sta in judetul agricol ilfov............de fapt daca ma gandesc bine il cam detine :blink:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Am vazut un M5 nou parcat linga unul "vechi" (E39). Amindoua faine masinile. Sunt zile cind imi place mai mult E39, iar alte zile, E60. Am citit un articol foarte fain in ultima editie al magazinului "BMW." Faina masina, desi E39 parca arata mai "german" iar E60 mai "japonez." Bineinteles ca E60 este superior in ceea ce priveste motorul, tehnologie, etc... Nu conteaza. Chiar daca as avea bani, nu cred ca as putea cheltui 100.000+$
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.