Jump to content

Ajutor!


Alex86

Recommended Posts

Am avut un incident neplacut azi :blink: Am vrut sa merg la mare.

In drum spre brasov,in localitatea Rupea s-a intamplat tot....Aveam cam 130 la ora,si in fata mea era un TIR,ghinionul a fost ca unul din carligele care sustin remorca s-au rupt si a intrat direct in radiatorul meu.Spoilerul si radiatorul sunt avariate,noroc ca nu a intrat si in motor.

Politia a stabilit ca eu sunt devina,pt ca nu am adaptat viteza pt o sosea europeana si pt ca nu am pastrat cum trebuie distanta(eu zic ca am pastrat destul de bine)...totusi m-au ajutat sa imi aduc masina pana acasa

Vreau sa imi spuneti care stiti un service care lucra in special cu masini straine,nu conteaza unde dar daca se poate cat mai aproape de Mures.

Este vorba de 530d e60.....sunt disperat,va rog sa ma ajutati

Link to comment
Share on other sites

ba da am...dar nu prea imi suna bine sa folosesc casco

116110[/snapback]

 

Cum adica nu iti suna bine :).

Paguba face pe putin 50-60 de milioane.Reintregirea la casco te va costa cateva milioane.Si anul urmator poti sa faci la alta firma casco,daca te temi de o cota marita.

Iar faza ca tu esti de vina ma pune pe ganduri :) .Daca se desprindea remorca si ma omora ,eu eram de vina ???

Incredibila solutionare :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cum adica nu iti suna bine :).

Paguba face pe putin 50-60 de milioane.Reintregirea la casco te va costa cateva milioane.Si anul urmator poti sa faci la alta firma casco,daca te temi de o cota marita.

Iar faza ca tu esti de vina ma pune pe ganduri :) .Daca se desprindea remorca si ma omora ,eu eram de vina ???

Incredibila solutionare :blink:

116122[/snapback]

eu zic ca am pastrat destul de bine distanta.Pur si simplu totul s-a intamplat foarte rapid,eu conduceam linistit si aud o pocnitura...cand ma dau jos vad o gaura in radiator.Pur si simplu am incremenit.

Link to comment
Share on other sites

S-a constatat toata tarasenia si s-a consemnat intr-un proces-verbal?

Daca da, eu zic sa il contesti si sa iti faci masina pe asigurarea aluia cu tirul.

Dupa capetele patrate de politisti, ar trebui sa avem distanta un km intre masini pe sosele, caz in care aia din fata explodeaza, ii sare o roata etc. si sar bucati la cateva sute de metri, cel din spate sa nu fie afectat. :blink:

...unul cade pe strada si eu sunt vinovat ca mergeam in spatele lui si ii suflam in ceafa... :)

Link to comment
Share on other sites

ai reprezentanta bmw in tg.mures. nu esti tu de vina. contesta si da in judecata daca e nevoie. si foloseste casco, ca de asta il ai. iar in caz ca ajungi sa se recunasca ca nu tu esti de vina, fii convins ca asiguratorul isi va recupera banii de la cei ce i-au facut rca la tirul ala. procedura se cheama regres si cica functioneaza foarte bine.
Link to comment
Share on other sites

ai reprezentanta bmw in tg.mures. nu esti tu de vina. contesta si da in judecata daca e nevoie. si foloseste casco, ca de asta il ai. iar in caz ca ajungi sa se recunasca ca nu tu esti de vina, fii convins ca asiguratorul isi va recupera banii de la cei ce i-au facut rca la tirul ala. procedura se cheama regres si cica functioneaza foarte bine.

116219[/snapback]

Urmeaza sa vorbesc cu Agent Festeu sa ne rezolvam problemele.Deocamdata am doar hartia cu care pot sa bag masina in service.

Oricum actele sunt retinute si mie si aluia,pana maine asa am inteles

Link to comment
Share on other sites

nu are voie sa va retina actele.

 

si cum ai putea sa NU folosesti CASCO ? pai nu il folosesti cand iti fura o oglinda sau vre-un bandou, dar nu cand faci praf un radiator si un spoiler, atunci la ce l-ai mai facut

116225[/snapback]

 

Se mareste prima de asigurare, daca esti de vina si o repari pe banii lor?

Link to comment
Share on other sites

Am avut un incident neplacut azi  :blink: Am vrut sa merg la mare.

In drum spre brasov,in localitatea Rupea s-a intamplat tot....Aveam cam 130 la ora,si in fata mea era un TIR,ghinionul a fost ca unul din carligele care sustin remorca s-au rupt si a intrat direct in radiatorul meu.Spoilerul si radiatorul sunt avariate,noroc ca nu a intrat si in motor.

Politia a stabilit ca eu sunt devina,pt ca nu am adaptat viteza pt o sosea europeana si pt ca nu am pastrat cum trebuie distanta(eu zic ca am pastrat destul de bine)...totusi m-au ajutat sa imi aduc masina pana acasa

Vreau sa imi spuneti care stiti un service care lucra in special cu masini straine,nu conteaza unde dar daca se poate cat mai aproape de Mures.

Este vorba de 530d e60.....sunt disperat,va rog sa ma ajutati

116103[/snapback]

 

 

 

Intra pe link-ul asta si vezi care e mai aproape de tine :

 

http://www.bmw.ro/frameset_static.asp?Sect...vices_retea.asp

Link to comment
Share on other sites

pt ca nu am adaptat viteza pt o sosea europeana si pt ca nu am pastrat cum trebuie distanta(eu zic ca am pastrat destul de bine)...

116103[/snapback]

 

Cum adica nu ai adaptat viteza pentru o sosea europeana? Se adapteaza viteza intr-un fel de DN si in alta pe DE? :blink:

Link to comment
Share on other sites

sa nu va mire nimic in tara asta ...in accidentul ce l-am avut acum o sapt si unpic cu un prieten cu A4 in Urziceni...politistul nici nu i-a dat procesul verbal in original....le-a dat la ailalti doi implicati in accident originale ca cica aia sunt nevinovati si d-aia si unul ramane la politie ca cica nu exista accident cu mai mult de 3 masini in legislatia lor ...nu se intocmesc procese verbale pt toate partile in original ..maxim 3 ...o tampenie....si cand s-a dus la asigurator la Constanta i-a cerut ala procesul in original ...si iar fugi la Urziceni ....sa puna nush ce stampila....o prostie..si cand l-am intrebat pe politai in seara accidentului daca e valabil si ala copie..."cum sa nu ...da da" ..cu o scarba de parca ar fi fost buricul pamantului si eu un tigan venit la cersit.....Alex86 parerea mea e sa o faci pe Casco...e cel mai bine ..e mai ieftin decat sa dai banii tai la vreun carpaci maestru si dupa aia sa iti para rau ....plus ca aia de la AB iti dau si garantie pe lucrare
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.