Jump to content

Furt de oglinzi


corl3on3

Recommended Posts

atunci casco...din pacate. si facuta plangere la pol d fiecare data, cu revenire la fiecare 30 d zile daca nu va raspund. faceti adresa si la asigurare daca va raspunde pol ca s-au gasit autorii, sa se constituie asiguratorul parte civila in proces, asa scapati de reintregire pt casco anul urmator.

Pai pe casco ca daca stau sa-mi iau oglinzi saptamanal o iau razna. Si asa pierzi o groaza de timp la politie si pe la asigurari, mai astepti si cateva zile pana iti vin oglinzile.

Unui vecin de-al meu i le-au furat in 3 saptamani de 4 ori, tot la un E60...si erau si inscriptionate :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nu va inteleg d c nu le marcati, sa le dati la temelie la cretinii astia cu furatul. are cineva cva date despre autori ?

 

Se fura si inscriptionate, daca au sistem antifurt au grija sa le sparga...in acest fel se incurajeaza "comertul" second hand.

Edited by RaduXI
Link to comment
Share on other sites

atunci casco...din pacate. si facuta plangere la pol d fiecare data, cu revenire la fiecare 30 d zile daca nu va raspund. faceti adresa si la asigurare daca va raspunde pol ca s-au gasit autorii, sa se constituie asiguratorul parte civila in proces, asa scapati de reintregire pt casco anul urmator.

Pai pe casco ca daca stau sa-mi iau oglinzi saptamanal o iau razna. Si asa pierzi o groaza de timp la politie si pe la asigurari, mai astepti si cateva zile pana iti vin oglinzile.

Unui vecin de-al meu i le-au furat in 3 saptamani de 4 ori, tot la un E60...si erau si inscriptionate :twoup:

 

daca se dau jos atat de usor le luati seara in portbagaj si gata.

Link to comment
Share on other sites

atunci casco...din pacate. si facuta plangere la pol d fiecare data, cu revenire la fiecare 30 d zile daca nu va raspund. faceti adresa si la asigurare daca va raspunde pol ca s-au gasit autorii, sa se constituie asiguratorul parte civila in proces, asa scapati de reintregire pt casco anul urmator.

Pai pe casco ca daca stau sa-mi iau oglinzi saptamanal o iau razna. Si asa pierzi o groaza de timp la politie si pe la asigurari, mai astepti si cateva zile pana iti vin oglinzile.

Unui vecin de-al meu i le-au furat in 3 saptamani de 4 ori, tot la un E60...si erau si inscriptionate :twoup:

 

daca se dau jos atat de usor le luati seara in portbagaj si gata.

Pai asta ar fi una dintre solutii...sau ti le spargi singur ca sa nu le mai fure.

Link to comment
Share on other sites

nu va inteleg d c nu le marcati, sa le dati la temelie la cretinii astia cu furatul. are cineva cva date despre autori ?

 

Se fura si inscriptionate, daca au sistem antifurt au grija sa le sparga...in acest fel se incurajeaza "comertul" second hand.

 

Da, eu sunt una dintre victime, mi le-au furat inscriptionate :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Cand sunt drogati si li se zbate vena, nu se mai uita daca e sparta sau nu...

 

PĂŁi las-o la luminĂŁ sĂŁ se vadĂŁ cĂŁ-i crĂŁpatĂŁ, sau aruncĂŁ jumĂŁtate din ea sĂŁ fie mai evidentĂŁ paguba. :twoup:

Asa mai bine ti le scoti seara cand intri in casa daca tot ti le fura si crapate.

Link to comment
Share on other sites

Mi le-au furat si mie aseara inscriptionate. Eu sincer daca vad pe unu cu numarul altuia pe oglinda chem politia si zic ca e furt. Da-i draq ca nu le-ar lua daca nu s-ar gasi cine sa le cumpere.

 

Da' sa zicem merci ca nu gasim 2 oglinzi si o urma de masina noastra dimineata...

Edited by V8Li
Link to comment
Share on other sites

daca numarul inscriptionat pe oglinzi nu corespunde cu cel de pe placuta de inmatriculare, se poate ca masina sa fie cumparata second hand si proprietarul s-a schimbat numarul, dar nu si oglinzile. nu cred ca e nimeni atat de idiot sa cumpere oglinzi inscriptionate cu alt numar decat cel pe care il are. cat despre furtul lor..ale mele au disparut de 3 saptamani.recunosc, mi-e lene sa ma duc la casco sau sa cumpar altele, dar ma descurc si fara. asta pana la prima amenda usturatoare :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Nu, ziceam ca trebuie sa fie o lege in care scrie ca e musai sa ai oglinzi laterale... omologate, nu? Daca tot ti le-au furat si nu ai timp sa cumperi altele si te chinuiesti oricum asa cu ea prin oras sau la parcari ca sa ajungi la servici sau sa iti faci treburile ar fi frumos sa iti iei si amenda, nu? Stiu ca aia din stanga e obligatorie, mai stiu ca daca lipseste ceva la masina sau ai ceva neomologat pe ea (neoane de ex) ti se opreste talonul pana revizuiesti defectiunea, nu? Eram si putin ironic referitor la organ, me gandesc ca s-ar exprima ceva de genul: "vi se retine talonul pentru ca masina nu are oglinzi laterale omologate", nu zice ca ai acolo o gaura unde trebuia sa fie oglinda...
Link to comment
Share on other sites

La KAT (itp-ul la bulgari) un mos a facut figuri ca am oglinzile crapate , imi venea sa-l scuip intre ochi , i-am explicat ciordeles la bucale dar el o tinea pe a lui , noroc ca m-am inteles cu un angajat mai tanar care a inteles problema si am trecut itp-ul cu brio .

 

P.S : asta iarna mi-au furat de 2 ori cate o oglinda desii era zgariat si numarul de inmatriculare si crapata .

Edited by Billy M
Link to comment
Share on other sites

mie mi-au furat oglinzile inscriptionate , dupaia am pus antifurturi , mi-au furat`o cu tot paia din dreapta , am mers toata vara fara , si alaltaieri mi-au spart masina , cel mai probabil tot aia care mi-au sutit oglinzile ... e jungla , o sa stau intr`o seara la soramea in masina cu trancanu in mana si daca il prind pe unu ii rup dibla ...
Link to comment
Share on other sites

tin sa va reamintesc ca noi, traim intr-un stat de drept si trebuie sa avem incredere in autoritatile statului pentru ca ei vor rezolva toate, dar chiar toate problemele pe care le intampina cetatenii acestei mirifice tari :twoup: :) :) :(

in alta ordine de idei d-rive are dreptate. pana nu va ajunge cutitul la os in asa fel incat sa ne apucam sa ii pandim si sa ii kilarim ca in vestul salbatic nu se va rezolva problema asta.

totusi dupa ce spun asta vin si intreb: ce mai trebuie sa ni se intample la masini ca sa facem ceva?

toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

nimic , pt mine a ajuns , am un 206 , stam 2-3 in masina , mai facem inca o masina in fata la a mea , luam walkytalkyuri dalea , parcam masina mea la strada si gata , pun pariu ca in maxim 2 seri de asteptat prindem ceva ... 100% , mare grija trebuie sa fim mai multi ca ei sunt 3 cel putin si au cutite la ei :twoup:)
Link to comment
Share on other sites

matei, au spart masina si ce ti-au luat din ea? Ce trist e ca se intampla asa ceva... Banuiesc ca in B e criza mare de garaje nu? Ca daca ar fi destule banuiesc ca ati inchiria.. mai bine da-i 70 de euro/luna pe un garaj decat 800 de euro pe oglinzi...
Link to comment
Share on other sites

Eu cand va spuneam ca pana nu va faceti o brigada si sa stati sa-i prindeti, sa-i "batuciti" bine si dupa aia sa-i predati la Politie cu tot cu filmarea cand omul opera... Asta e singura solutie sa scapati de ei.

 

problema e ca nu e asta o solutie . Daca il bati , filmezi etc , tot ii vor da drumul , mai sunt si sanse sa-ti deschida tie un dosar. ORi il bati si taci si-ti asumi apoi consecinte ca se va razbuna pe masina sau altceva/cineva ori iti vezi de treaba ta si previi cum poti . Legea junglei functioneaza perfect in Buc .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.