Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

ĂnseamnĂŁ cĂŁ te ĂŽnÂşeli amarnic.

 

Ănainte sĂŁ-mi iau E39 vroiam sĂŁ-mi iau 166.

M-am documentat bine Âşi am aflat cĂŁ au probleme mari de fiabilitate, practic sunt niÂşte cazane gunoiere din punct de vedere al fiabilitĂŁĂžii.

TatĂŁl unui amic avea una cumpĂŁratĂŁ nouĂŁ Âşi avusese foarte multe probleme cu ea, nu mai Âştia cum sĂŁ scape de ea.

D-aia se ºi depreciazã atât de rapid.

 

Cam orice BMW.

Gândeºte-te cât de abuzate sunt E36-urile ºi totuºi merg.

 

Pãrerea celor de pe un forum auto din România nu este relevantã, mai ales dacã este destinat unei mãrci, subiectivismul este Întotdeauna prezent.

ÂŞi BMW-urile au mari probleme de fiabilitate, ĂŽnsĂŁ se gĂŁsesc destui Âşi pe BMWclub care sĂŁ afirme contrariul din fanatism.

 

Nu e o regula generala bazandu-te doar pe parerea altora.

 

Eu chiar am condus mult timp una din aia , dar ma rog poate doar aia sa spunem era asa buna.

 

E la fel ca si cum ai spune Toate bmw-urile din Romania sunt superfugarite . desi partial este adevarat.

 

Asta nu inseamna ca undeva exista o masina fiabila si bine intretinuta.

 

As cumpara maine un 166 in detrimentrul oricarui e39 de aceeasi generatie .

 

Singura chestie nasoala este ca se depreciaza ft rapid .

Link to comment
Share on other sites

DacĂŁ cineva ia maÂşina nouĂŁ Âşi tot are probleme ĂŽn prostie, ĂŽĂži poĂži face o pĂŁrere obiectivĂŁ cu privire la fiabilitate.

 

Majoritatea sunt fugĂŁrite, de ce sĂŁ ne ascundem de realitate.

 

E alegerea ta, ĂŽnsĂŁ E39 e mult peste 166, la fel cum Âşi BMW este peste Alfa Romeo.

Link to comment
Share on other sites

Sunt in cautare de un E90, an minim 2007 si KM maxim 60.000, cu istoric complet. Stie cineva ceva de asta....http://www.autovit.ro/bmw-320-C17355493.html

va multumesc

ti-a dat vin-ul in anunt.suna la reprezentanta si verifica.mai mult,intra pe realoem si baga vin-ul sa vezi ce iti da.

cei de la reprezentanta de la Timisoara mi-au spus ca nu pot vedea interventiile din tara. E adevarat sau au vrut sa scape de mine?

Link to comment
Share on other sites

e adevarat,cei de la baneasa nu pot vedea interventiile din otopeni sau filaret.

Mersi.......buna treaba.....deci daca faci o revizie la Bucuresti , una la Constanta si una la Timisoara si vrei sa vezi istoricul complet nu ai decat sa ii suni pe fiecare in parte....

Link to comment
Share on other sites

Apropo de Fiat-ul lui Mirceagsm. Pai ce imi e Fiat ce imi e Alfa Romeo, ca tot din acelasi loc provin si mergand pe logica cu Alfa, si Fiatul ar trebui sa fie la fel de prost. :twoup:

am avut vreo 6 fiat 500 pana acum,nici macar un bec nu am schimbat.foarte fiabile micutele.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti....cat ar merita asta

http://www.autovit.ro/bmw-320-C15993345.html

daca bineinteles totul e asa cum scrie in anunt...astept pareri...multumesc

 

cauta e90 cu xenon. arata de 10000 de ori mai bine. BMW fara angel eyes arata urat.

 

cele fara xenon nu au angel eyes, iar daca zici ca ii pui after market ceva CCFL... alea arata nasol. cea din primul anunt merita banii. incearca sa suni la sibiu sa vezi ce iti spun despre istoricul ei.

 

iar cea din primul link dat de tine avea motorul N47 - cel de 177hp, care e mai bun decat cel vechi.

 

din poze masina pare ingrijita. incearca sa te intalnesti cu proprietarul sa vezi ce fel de om e. vorbesc de anuntul asta, sa fie clar

320d

Edited by vidoq
Link to comment
Share on other sites

Apropo de Fiat-ul lui Mirceagsm. Pai ce imi e Fiat ce imi e Alfa Romeo, ca tot din acelasi loc provin si mergand pe logica cu Alfa, si Fiatul ar trebui sa fie la fel de prost. :twoup:

am avut vreo 6 fiat 500 pana acum,nici macar un bec nu am schimbat.foarte fiabile micutele.

 

 

Pai asta zic si eu, toata lumea zice ca italienele sunt proaste, dar nimeni n-a avut nici una sa stie exact. Fiat sau Alfa tot un drac. Pe cuvant ca mi-as lua 159 pentru ca are dotari la bani putini, decat un E90 chel.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

A avut tata Lancia Prisma, Dedra, Thema si Lancia Kappa (gen fan Lancia). Mi-au placut mult masinile alea, aveau o anumita personalitate, stiu ca se plangea de multe probleme electronice/electrice, insa nu imi amintesc sa se fi plans de ceva mecanic etc. A si la Prisma/Thema, era o problema tabla, au ruginit foarte, foarte repede.

 

Kappa chiar era misto :twoup:

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Era un zvon acum vreo 2 ani ca astia de la alfa au furat un fel de production manger de la BMW sa le rezolve problemele electrice.

Fiat 500 cel putin am auzit ca sunt foarte fiabile.

Alfa trebuie sa fii pasionat .. treci peste chestiile enervante daca iti place masina, cum treci si peste cele de la BMW.. cica nu esti petrolhead adevarat daca nu ai avut si o alfa.. :twoup:

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
cica nu esti petrolhead adevarat daca nu ai avut si o alfa.. :twoup:

 

Da, se zice ca Alfa Romeo a castigat premiul "cea mai tractata masina din toate timpurile"

 

Era si o gluma parca la Top Gear: "Alfa mea a fost tractata atat de des, incat se crede barca"

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti....cat ar merita asta

http://www.autovit.ro/bmw-320-C15993345.html

daca bineinteles totul e asa cum scrie in anunt...astept pareri...multumesc

 

cauta e90 cu xenon. arata de 10000 de ori mai bine. BMW fara angel eyes arata urat.

 

cele fara xenon nu au angel eyes, iar daca zici ca ii pui after market ceva CCFL... alea arata nasol. cea din primul anunt merita banii. incearca sa suni la sibiu sa vezi ce iti spun despre istoricul ei.

 

iar cea din primul link dat de tine avea motorul N47 - cel de 177hp, care e mai bun decat cel vechi.

 

din poze masina pare ingrijita. incearca sa te intalnesti cu proprietarul sa vezi ce fel de om e. vorbesc de anuntul asta, sa fie clar

320d

e clar ca nu ma intereseaza decat accesori originale BMW.....dar de ce zici ca tipul e din Sibiu? in anunt e Bucuresti. multumesc de sfaturi ....

Link to comment
Share on other sites

astea noi nu mai sunt asa de japite.. desi mai au probleme mai ales electrice sau cu softul, ca multe alte masini noi. In Luxembourg e plin de ele.. am multe colege, in special, care au ...

Vorbesc de masini de pana in 3-4 ani sa zicem..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Modelele mai vechi din grupul Fiat aveau ceva probleme cu electrica si cu tabla - rugineau foarte usor. Cele noi as zice ca sunt cam pe acelasi plan ca si concurenta, spre exemplu am avut Golf IV iar acum am noul Bravo, si pot spune ca am avut cam la fel de multe probleme cu ambele. Ce mi se pare un avantaj la Fiat/Alfa este service-ul, care mereu m-a ajutat si mi-a raspuns la orice problema as fi reclamat, niciodata nu m-au trimis la plimbare sau tratat cu sictir. Pe de alta parte, ce ma enerveaza la Fiat e ca au dat cu batul in balta la niste chestii simple, de amanunt, cum ar fi faptul ca daca speli parbrizul toata apa iti ajunge pe geamul stanga fata, sau ca pozitia la volan este una cam ciudata (depinde si de persoana).

Tot din experienta pot spune ca Alfa e altceva decat Fiat, au dat mult mai multa atentie la detalii, si in general sunt mai sofisticate si gandite pentru cei pasionati de feeling-ul la volan. Fiind posesor de Fiat, am mers la diverse intalniri/evenimente ale grupului si am avut ocazia sa conduc 159 2.4 M-jet si 1.8 TBI si Giulietta 1.4 M-air 170cp, si diferenta fata de un Fiat este foarte mare. Nu degeaba se spune de Giulietta ca este liderul clasei compacte, alaturi de Golf, iar de 159 ca este cel mai dinamic sedan FWD din lume.

 

@WLF: ca tot veni vorba de Fiat, desi nu stiu daca intra in preferinte:

http://www.autovit.ro/fiat-bravo-C17005935.html

http://www.autovit.ro/fiat-bravo-C11986010.html

http://www.autovit.ro/fiat-bravo-C14493334.html

Link to comment
Share on other sites

Ce mi se pare un avantaj la Fiat/Alfa este service-ul, care mereu m-a ajutat si mi-a raspuns la orice problema as fi reclamat, niciodata nu m-au trimis la plimbare sau tratat cu sictir.

 

Tu lucrezi la AI sau te platesc aia sa le faci reclama ?

 

Zi-mi si mie la ce reprezentata te duci tu ... ca eu pentru o incuietoare de la bancheta spate si pentru usa de la torpedou am asteptat de am iesit din garantia de 3 ani ... :twoup:

 

Fereasca Sfantu sa aveti nevoie de vreo reprezentanta Fiat ... :twoup:

 

Ma rog , Fiat 500 este din alt film fata de un GP , Albea , Linea , etc ... referitor la calitatea asamblarii si la materiale.

 

Dar la motor si cutie este la fel ca restul modelelor .

 

Iar la cutie automata facuta de Fiat .... omg .... astia nu au fost in stare sa faca o cutie manuala calumea , asa ca nu vad cum le-ar reusi una automata (dualogic asta a lor) :)))

Si la fel ... roagate sa nu ai probleme la automata de la 500 , ca daca ajungi la reprezenta ai pus-o . (era unul cu o Panda care-si blestema zilele )

 

LE : am uitat sa spun ca Blue&Me este chiar misto si sistemele audio se aud bine :)

Edited by dangrig
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.