Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Pai dacă ala este prețul mașinii in piața, tu vrei acum sa te pui împotriva vântului ca doar atâția bani ai. 

Nu mai contează dacă este normal sau nu sau nu ti se pare ție normal, aia e masina pe care o vrei, ala e prețul mediu in piața, ori mai pui niște bani dacă chiar E92 vrei, ori caută E90 sau altceva. 
 

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Ideea e foarte simpla: daca e posibil sa cumperi o masina proasta la bani multi, e aproape imposibil sa gasesti una buna la bani putini. Nimeni nu o sa ceara bani putini pe o masina buna....ca pretul pe piata e mai sus decat ar trebui din cauza masinilor care doar par bune...asta e alta discutie

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am pus mai sus un link cu un F10 535i din Romania, la 18k. Colegii, carora le multumesc, au facut-o praf. Nu degeaba sunt la 25k in Germania, acolo este pretul corect la masina corecta. Aici, la noi, cred ca piata este plina peste 80% de masini samsarite.

Incerc sa vand niste masini corecte, ingrijite si nu pot de samsarii care le vand la jumatate de pret. Ba mi-a mai si zis unu ca ei fac preturile, e piata lor, fmm. Ok, nu le vand - nu cumpar alta, dar degeaba nu le dau (nu am o ruda apropiata, ca ar fi singura varianta pe care sa o accept).

Inclusiv aici am fost criticat ca cer mult pe un cabrio, desi, in Germania, pretul era acolo. 

Link to comment
Share on other sites

Ideea mea e simpla. Am cautat masina strict la dealeri BMW, daca se poate si cu garantie de fabrica. M-am uitat de distrctie pe autovit si altele din tara... 

Asta nu spun ca nu sunt. Am avut doua oferte absolut fenomenale chiar aici pe forum si le multumesc celor doi. Alte motive m-au facut sa nu iau acele masini. Deci sunt si masini corecte... doar ca e asa greu de gasit ce cauti in acele putine, incat riscul e prea mare si nu merita.

Link to comment
Share on other sites

Suntem un pic off topic, insa nimeni nu cauta in mod constient masini masluite, din contra, pot spune ca un cumparator roman e mult mai atent, tipicar si as zice "cunoscator" fata de un client din vest (unde daca le pui hartiile in fata cu istoricul, se uita 2 minute, o conduc 5 minute, si gata, au cumparat-o); am vandut o masina in timpul pandemiei si cumparatoarea era oarecum jenata cand i-am zis sa ia masina sa se plimbe 10 minute, era impacata cu ideea ca va conduce masina dupa ce o achita.

Problema este alta, asteptarile sunt nerealiste , si exista si o presiune sociala imensa de a epata in cercul social, plus conceptul ca traficul este o combinatie de cartheft si madmax, deci trebuie cea mai cea mai masina....si de aici incep compromisurile, iar situatia financiara a unor cumparatori nu are nici o legatra cu marca/modelul achizitionat.

Nu uitati ca Romania e tara in care se sfintesc masini, in care se fac urari semi-religioase la achizitia unei masini, asa ca nu e greu de imaginat faptul ca exista o masa mare de cumparatori ce traiesc cu speranta ca ei vor reusi sa gaseasca perla rara, ca poate dracul nu e atat de negru, si oricum, fiind o tara de achizitie predominant sh, o cumpara ei si o pun la punct cu timpul.

Link to comment
Share on other sites

problema noasta este ca suntem zgarciti, si cautam ce e cel mai ieftin, dar totodata sa fie tzipla si mega dotat.

NU exista asa ceva. Ce e ieftin, n-are cum sa fie bun. Iefin, adica cu cateva mii de euro mai iefin decat o masina similara in Germania.

Daca acolo o masina e 25k eur, in Romania aceeasi masina n-are cum sa coste 20k eur.

Cine cauta ieftin, asta primeste, si per total in timp il costa mai mult decat daca dadea banii pe o masina ok de la bun inceput.

  • De acord! 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, toffefe said:

@pvsilviu ai putea sa iti listezi si tu masinile pe mobile.de sau autoscout, te adresezi astfel unei piete mai mari. Poate se gaseste cineva de prin Ungaria sau Bulgaria sa fie interesat.

Passatul nu merita sa-l pun acolo, are valoare prea mica, plus ca sunt sute. 

In schimb, la primavara, daca nu ma razgandesc, voi pune cabrio acolo. Deocamdata, familia este total impotriva vanzarii lui (a mai primit si un garaj nou, nout).

Am pus la vanzare si 325xi, pe olx, in 7 zile are 1400 vizualizari, 55 salvari, 0 telefoane. Pret, 5700 euro, negociabil (nu scot nici macar cheltuielile de anul trecut si anul acesta, insa imi asum gaura). La el am zis ca, daca nu obtin 5k euro, il radiez si-i dau lui fii-miu 5k plus restul, cat are nevoie pentru un seria 4 (asta isi doreste).

Piata auto din Romania mi se pare suprasaturata

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pvsilviu said:

Passatul nu merita sa-l pun acolo, are valoare prea mica, plus ca sunt sute. 

In schimb, la primavara, daca nu ma razgandesc, voi pune cabrio acolo. Deocamdata, familia este total impotriva vanzarii lui (a mai primit si un garaj nou, nout).

Am pus la vanzare si 325xi, pe olx, in 7 zile are 1400 vizualizari, 55 salvari, 0 telefoane. Pret, 5700 euro, negociabil (nu scot nici macar cheltuielile de anul trecut si anul acesta, insa imi asum gaura). La el am zis ca, daca nu obtin 5k euro, il radiez si-i dau lui fii-miu 5k plus restul, cat are nevoie pentru un seria 4 (asta isi doreste).

Piata auto din Romania mi se pare suprasaturata

E pret ok , ai nevoie de rabdare, noroc , si ceva nervi. Ma gandesc cu groaza ca daca scot 140ul la vanzare o sa fiu "mancat"  de combinatii si oferte . Edit : as scoate din anunt descrierea "deosebit"  si  "Masina este foarte bine intretinuta si merita vazuta" 

Ceva gen masina este in stare buna cred ca ar fi indeajuns . ar merge pusa si seria de sasiu 🙂 

Inca un edit - chestie de gust dar as zice ca pedalele nu dau prea bine, mai ales ca nu par "originale" 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Pedale astea le-am avut pe compact https://www.ecstuning.com/b-genuine-bmw-m-performance-parts/bmw-performance-pedal-set-aluminum/35002213213/ 

arata foarte frumos evident scumpe  daca ai gasi un set la un pret rezonabil ar merita schimbate 🙂 

A bun rectific nu se mai fabrica, ciudat .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa mai investesc nimic in el, daca se poate. 

Daca nu-l vand (ca asa ziceam in pagina de prezentare), il conserv asa cum este si ma joc doar cu maruntisuri, un surub pe ici, o bujie pe colo. Singurul lucru pe care l-as mai face ar fi sa montez acel oil catch can, insa nu am timp sa studiez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.