Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

mama, da astia sunt nenorociti rau de tot....puteau sa le dea si ei la un 100 k macar da nu in halu asta...

 

 

 

ce ziceti ce de poze au facut aia din franta? cu absolut toate detaliile :o....asa da

 

asa se face, la licitatie parca.. wlf stie mai bine, asa am vazut pe site-urile de licitate, poze cu toate defectele...

Link to comment
Share on other sites

oricum am da-o..eu nu am vazut nici un caz de condamnare de inselaciune in Romania pentru masini masluite, si cazuri+dovezi sunt destule.....asa ca pana nu o sa se faca ordine de catre autoritati....samsareala denumita dealer auto o sa prolifereze.

 

nu inteleg de ce statul....care e tot preocupat sa protejeze cetatenii romani de masini nesigure si poluante nu obliga pe cei ce sunt dealeri sa vanda masinile cu ITP nu mai vechi de 2 luni si o garantie 3 luni, sa zicem....dar dealeri sa fie firme care vand masini, nu de alte "gigi-auto" de pe autovit, iar la persoanele fizice care si-au facut din vanzarea auto un mod de viata sa le puna taxe la vanzarea a mai mult de 3 masini pe an de exemplu,ca doar nu ar fi greu de urmarit la finante dupa CNP.

 

In ceea ce priveste RAR-ul....ar trebui sa isi puna la punct o baza de date ce poate fi consultata on-line de catre oricine, cu seria autovehiculelor si numarul de revizii ITP cu numarul de km aferenti fiecarei revizii.

 

Daca ar exista un minim de dorinta de a reglementa lucrurile si s-ar face un mic efort de disciplinare si constientizare a celor implicati, s-ar putea reduce fenomenul de inselaciune denumit vanzari auto in Romania....insa instinctele balcanice coroborate cu ignoranta si nepasare sunt mai puternice.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dupa passat-ul de ieri revin cu un 318d: http://www.autovit.ro/bmw-318-C26185436.html

Ignorand numarul de KM (reali se mai adauga 60 000), masina pare OK, are imperfectiuni minore la caroserie.

 

Nu stiu prea multe despre 318d (am avut VAG pana acum), ati putea sa imi spuneti despre:

 

- motorizare, are probleme N47?

- DPF, necesita mentenanta? Daca da la cati km? Masina are acum 18x 000 km (http://www.carsontheweb.com/en/cardetail/614048/bmw%20318d%20touring%20corporate)

- Ce fel de sistem multimedia are, zice de HDD si USB, ce capabilitati are?

 

Multumesc.

Cristian

Edited by ccristian
Link to comment
Share on other sites

iar la persoanele fizice care si-au facut din vanzarea auto un mod de viata sa le puna taxe la vanzarea a mai mult de 3 masini pe an de exemplu,ca doar nu ar fi greu de urmarit la finante dupa CNP.

Crezi ca samsarii stau sa inregistreze masina la fisc?

Link to comment
Share on other sites

oricum am da-o..eu nu am vazut nici un caz de condamnare de inselaciune in Romania pentru masini masluite, si cazuri+dovezi sunt destule.....asa ca pana nu o sa se faca ordine de catre autoritati....samsareala denumita dealer auto o sa prolifereze.

 

nu inteleg de ce statul....care e tot preocupat sa protejeze cetatenii romani de masini nesigure si poluante nu obliga pe cei ce sunt dealeri sa vanda masinile cu ITP nu mai vechi de 2 luni si o garantie 3 luni, sa zicem....dar dealeri sa fie firme care vand masini, nu de alte "gigi-auto" de pe autovit, iar la persoanele fizice care si-au facut din vanzarea auto un mod de viata sa le puna taxe la vanzarea a mai mult de 3 masini pe an de exemplu,ca doar nu ar fi greu de urmarit la finante dupa CNP.

 

In ceea ce priveste RAR-ul....ar trebui sa isi puna la punct o baza de date ce poate fi consultata on-line de catre oricine, cu seria autovehiculelor si numarul de revizii ITP cu numarul de km aferenti fiecarei revizii.

 

Daca ar exista un minim de dorinta de a reglementa lucrurile si s-ar face un mic efort de disciplinare si constientizare a celor implicati, s-ar putea reduce fenomenul de inselaciune denumit vanzari auto in Romania....insa instinctele balcanice coroborate cu ignoranta si nepasare sunt mai puternice.

 

 

+1 !

Suntem departe.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

berlina gasesti LEJER in stare buna la 6000, chiar si din 2004. Nu ma pronunt acum la dotari ca daca tu cauti neaparat cu xenon, navi, pachet m, trapa atunci intr-adevar e greu sa gasesti cu toate astea si in stare f buna.

coupeurile intr-adevar isi tin pretul dar eu zic ca daca esti perseverent poti gasi.

 

Nu va inchipuiti ca toate masinile ieftine sunt lovite, in stare f proasta etc. Sunt si oameni care decat sa tina 500eur la pret si sa stea 15luni cu masina la vanzare prefera sa le vanda mai ieftin dar mai repede.

Link to comment
Share on other sites

In 2005 a aparut e90, asa ca un e46 dupa 05 nu gasesti decat coupe, si nu la 6k eur.

 

Eu zic ca e46 in stare buna din 2004 la 6k eur nu gasesti nicaieri.

 

Chiar 2004 nu, insa sfarsit de 2003 da. Trebuie avuta extrem de multa rabdare, eu am cautat in jur de 6 luni, initial omul cerea pe masina 7200euro.

 

Vorbesc din proprie experienta. In septembrie am cumparat un 320dA FL cu 6000euro din 11/2003, iesea din ce vroiam eu pentru ca are interiorul gri insa am facut un compromis pentru ca era inrijita si omul serios, o avea de 6 ani.. Singura faza cu masina e ca e inmatriculata in 2006, are vama platita deci fara taxa auto, eu am luat-o sa o tin vreo 5 ani (daca nu mai mult).

 

E o masina simpla, nu atrage atentia (doar trapa de sticla), scaune incalzite simple, volan cu comezi cu 4 spite. Deci nimic iesit din comun.

 

 

Singura surpriza avuta cu masina au fost arcurile din spate, unul rupt desi nu batea si le-am schimbat pe ambele. In rest am schimbat o gramada de piese care contineau cauciuc + placute frana.

 

Parerea mea e sa nu tineti prea mult cont de anul de fabricatie al masinii, nu ajuta cu nimic daca e terminata dpdv tehnic. Pe langa asta, mare grija cu taxa auto/ timbrul de mediu ca sunt niste sume serioase la euro 3 si 4 (E46 2002-2005 are si si).

 

LE: Ideea de baza e ca la 6000euro si AF 2004-2005 cu dotari sigur este ceva cu masina ;)

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e sa nu tineti prea mult cont de anul de fabricatie al masinii, nu ajuta cu nimic daca e terminata dpdv tehnic.

 

Ba ajuta, intr-o tara unde majoritatea masinilor care sunt la vanzare costa mai putin decat aceleasi masini, cu aceiasi nr de km puse la vanzare in vest, pai asta inseamna ca ori "dealerii" din Romanica fac fapte de caritate, ori au manarit numarul kilometrilor, deci daca vreau sa iau o masina cu cati mai putini km (si nu am timp sa merg sa o aduc personal din vest , o sa caut un an cat mai recent, iar tu iti vei lua o masina de zece ani (sa zicem) "tinuta in garaj", cu 50000 km la bord (ca exemplu),iar eu imi iau una de 3 ani cu 150000.... A cui crezi ca e mai "terminata" ?

Edited by gugulete
Link to comment
Share on other sites

Ba ajuta, intr-o tara unde majoritatea masinilor care sunt la vanzare costa mai putin decat aceleasi masini, cu aceiasi nr de km puse la vanzare in vest, pai asta inseamna ca ori "dealerii" din Romanica fac fapte de caritate, ori au manarit numarul kilometrilor, deci daca vreau sa iau o masina cu cati mai putini km (si nu am timp sa merg sa o aduc personal din vest , o sa caut un an cat mai recent, iar tu iti vei lua o masina de zece ani (sa zicem) "tinuta in garaj", cu 50000 km la bord (ca exemplu),iar eu imi iau una de 3 ani cu 150000.... A cui crezi ca e mai "terminata" ?

Daca re-citesti (stiu, am scris multe dar totusi am fost destul de clar) cu atentie, ma refeream la BMW E46 FL, e o masina a carei fabricatie a incetat acum 8 ani deci sunt irelevanti km + AF versus starea tehnica.

 

8 ani x 30.000km/an = 240.000km. Tare as vrea sa te vad cum aduci un E46FL vechi de 3 ani cu 150.000km ;) .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.