Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Un prieten bun si-a luat una asemanatoare acum 2 ani pe vremea cand lucra in Germania. A dat 3.800 euro si nu are toate optiunile ca cea de mai sus. Tot benzina si in jur de 120.000 km. Asta ca a luat-o de acolo, fara alte cheltuieli (drum, transport etc etc).

Normal ca cea de mai sus, NU E FATA MARE la banii astia. Daca scazi 1.000 minim din suma ceruta, poti aproxima pretul la care a fost achizitionata de acolo. Apoi, la 2.000 euro, te cam pune pe ganduri ce fel de masina e...

Link to comment
Share on other sites

Myx, eu nici nu am spatiul necesar sa depozitez toate prostiile astea. Daca as face un astfel un upgrade, de la scaune textil la cele sport, cele textil as cauta sa le vand cat mai repede. Si cand pui navigatie la E46 poti sa vinzi cd-player, rama etc, ramai cu un pret decent pentru navigatie. Sunt, bineinteles, si exceptii, ma gandesc la subwoofere, statii, ecrane in tetiere.

Nu sunt mare cheltuitor, dar cand fac un upgrade la masina, il fac DEFINITIV, nu ma gandesc ca atunci cand vand masina sa imi pastrez respectivul upgrade sau sa il vand. Asta inseamna ca nu mi l-am permis de la bun inceput. La Audi o sa schimb saptamanile astea(preventiv) piese de vreo 4500lei, o sa aprecieze cineva asta? Ii consider deja bani pierduti, alaturi de toti cei investiti pana acum in masina, in upgrade-uri, piese samd. Eu prefer sa pierd 500-1000E si sa primesc acel "gand bun", cel de care tu spui ca nu conteaza. :thumbsup:

 

Eu spre ex am muzica de 1k euro in masina, jante + anvelope vara alta mie, suspensie/articulatii schimbat tot alta mie, soft+evacuare+jante+cauciucuri iarna alta mie, o sa-mi mai iau interior alta mie si asa am ajuns la 5k. Masini ca a mea se vand cu 4-5 hai 5.5k euro cu un set de cauciucuri de 10 ani facute franjuri. Eu as recupera poate 20% din toate astea. Cine are 9-10k cash isi ia un model mai nou in stare proasta, nu un model vechi in stare perfecta.

 

Faptul ca tu bagi bani in nestire intr-o masina care e de vanzare in loc sa scazii banii aia acum si s-o dai pe loc e.. interesant.

 

Nu comentez preturile la 320d-uri. :D

Link to comment
Share on other sites

are si Myx dreptate dar ii dau si lui rzv, pana la urma tine de proprietar cat si de cumparator. Cand am vandut RS6-le tocmai ii luasem cu nici 1 luna inainte o evacuare Milltek si jante de RS4 pe 19 cu cauciucuri noi, s-au dus scurt cca 3k Eur in astea si nu am mai avut puterea sa ma apuc sa o readuc in starea stock, mi se rupea inima, norocul a fost ca singurul care a sunat sa vada masina la nici 2 zile dupa ce o postasem a apreciat toate imbunatatirile si mi-a oferit pretul cerut, evident tot am pierdut bani la ea dar m-am bucurat ca am dat de unul care a apreciat munca si cheltuiala facuta. Atunci cand faci lucruri de genul asta ar trebui sa le faci cu ideea bine bagata in cap ca nu iti vei recupera banii decat foarte greu sau deloc, nici eu nu m-as apuca sa dau chestii jos de pe masina odata puse, le-ai pus ca ti-a placut, te-ai bucurat de ele si incerci sa dai de unul care sa aprecieze toate + aduse, altfel o tii pana consideri ca s-au amortizat investitiile facute. Farmecul masinii sta tocmai in imbunatatirile astea aduse, altfel e un oarecare 320d Coupe, cu sau fara M-pack, oricum toate au M-pack mai nou, nu mai e nimic deosebit pentru un necunoscator iar daca are habar atunci sunt sanse si sa aprecieze restul.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu spre ex am muzica de 1k euro in masina, jante + anvelope vara alta mie, suspensie/articulatii schimbat tot alta mie, soft+evacuare+jante+cauciucuri iarna alta mie, o sa-mi mai iau interior alta mie si asa am ajuns la 5k. Masini ca a mea se vand cu 4-5 hai 5.5k euro cu un set de cauciucuri de 10 ani facute franjuri. Eu as recupera poate 20% din toate astea. Cine are 9-10k cash isi ia un model mai nou in stare proasta, nu un model vechi in stare perfecta.

 

Faptul ca tu bagi bani in nestire intr-o masina care e de vanzare in loc sa scazii banii aia acum si s-o dai pe loc e.. interesant.

 

Nu comentez preturile la 320d-uri. :D

 

Tu consideri investitie faptul ca ai luat cauciucuri si ai schimbat piese la suspensie/articulatii? Alea le faci pentru siguranta ta. Am si spus, un set de jante+anvelope inteleg, mai ales ca sunt seturi pe 18-19" care costa cat un Logan sh, la fel si muzica. De ce este modelul nou in stare proasta, ca nu are muzica de 1.000E, soft, evacuare si alt interior? De la cazuri generale trecem la particulare, nu asta era scopul discutiei. La Bmw, cu 2-3 luni inainte sa il vand, am schimbat volant+kit ambreiaj, discuri frana, ulei+filtre, ceva chestii de articulatie, o suma consistenta oricum. Ce pot spune e ca am avut noroc si cel care a luat masina a apreciat starea tehnica si mi-a dat exact cat am cerut. Eu raman la parerea mea, daca faci o modificare la masina o lasi asa, nu o faci gandindu-te ca la vanzare iti iei upgrade-ul si il vinzi separat.

 

P.s. Incetati sa credeti ca toate masinile puse la vanzare sunt la pamant dpdv tehnic, ca au cauciucuri de 10ani si ca sunt rupte in doua. Majoritatea masinilor sh de 10.000-15.000E nu necesita mai mult de 1000-1500E investiti pentru a fi totul ok. Am vazut/verificat o gramada de masini, Alfa Romeo, Audi, Bmw, Mercedes, Volvo, Subaru, Lexus etc, foarte putine aveau probleme serioase, la multe dintre ele am zis pas din chestiuni subiective.

Edited by B-490-RZV
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

eu cred ca ati uitat regula generala care se aplica la masini: din momentu in care ai cumparat o masina, fie ea iesind de pe poarta fabricii, isi pierde din valoare. tu ca proprietar atunci cand ai adus o imbunatatire masinii fie ea tehnica, vizuala, etc. ai pierdut din start. nu poti pleca cu gandul ca imi modific masina ca sa castig bani pt ca nu se va intampla asta. cei care castiga bani din afacerile cu masini sunt samsarii, dar ei nu aduc nicio imbunatatire masinii, poate doar in photoshop. sau ti-o fac sa mearga cat sa te pacaleasca ca n-are nicio problema si peste 2 luni ti-a picat turbina s.a.m.d.

 

apreciez de o groaza de ori mai mult un e46 clubsport original decat unul modificat. pt ca raritatea vine din fabrica si nu din retrofituri.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

B-490-RZV: anvelope sunt si la pretul X, si la o treime, si noi, si rulate, si resapate; valabil si la piese, pe langa faptul ca cele originale "mai mergeau sefu". Multi proprietari merg cu masinile in scarba si le neglijeaza in ideea ca oricum le vand, proprietari care din pacate impreuna cu samsarii fac pretul pietei.

 

andubalauru: exact asta am zis. Bagi bani, imbunatatesti, ok, de ce esti penibil daca vinzi masina stock la pret de masina stock decat sa faci cadou upgradeuri? pt asta desfaci cateva suruburi, nu e ca si cum ai scoate internele forjate din motor. Daca anunti cumparatorul inainte nu vad care e problema.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Foarte foarte foarte interesanta discutia de pe acest topic, urmaresc de mult timp. Sunt si eu in cautare de o noua masina si am gasit asa ceva: http://www.autovit.ro/bmw-530-C30738290.html

Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine, cunoasteti ceva despre masina aceasta sau vi se pare ceva in neregula la poze? Am verificat VIN-ul pe http://www.bmwarchive.org/vin/bmw-vin-decoder.html si majoritatea optiunilor care sunt scrie in anunt par a corespunde si cu datele de la VIN decoder.

Anuntul pare cam de samsar - "masina full", "ireprosabila", etc. si m-ar ajuta niste sfaturi din partea voastra.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Foarte foarte foarte interesanta discutia de pe acest topic, urmaresc de mult timp. Sunt si eu in cautare de o noua masina si am gasit asa ceva: http://www.autovit.ro/bmw-530-C30738290.html

Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine, cunoasteti ceva despre masina aceasta sau vi se pare ceva in neregula la poze? Am verificat VIN-ul pe http://www.bmwarchive.org/vin/bmw-vin-decoder.html si majoritatea optiunilor care sunt scrie in anunt par a corespunde si cu datele de la VIN decoder.

Anuntul pare cam de samsar - "masina full", "ireprosabila", etc. si m-ar ajuta niste sfaturi din partea voastra.

Masina e full fara m-paket, trapa, navigatie mare, distronic, hud, etc si fabricatie 2005-10-21.

Link to comment
Share on other sites

Are aceeasi tapiterie ca a mea , tind sa cred ca are km reali , eu am pe la 200k km si nu arata asa bine. Ai grija cu motorul ala. un prieten a avut probleme cu vanos-ul daca imi aduc bine aminte , in rest foarte reusit motorul.

 

motorul este Valvetronic , Vanos era cel vechi de 231cp

 

si tot referitor la 530i-ul respectiv are 258cp nu cat scrie gigel ala acolo , 272cp are varianta LCI cu motorul N53

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Foarte foarte foarte interesanta discutia de pe acest topic, urmaresc de mult timp. Sunt si eu in cautare de o noua masina si am gasit asa ceva: http://www.autovit.ro/bmw-530-C30738290.html

Va rog daca se poate sa ma ajutati si pe mine, cunoasteti ceva despre masina aceasta sau vi se pare ceva in neregula la poze? Am verificat VIN-ul pe http://www.bmwarchive.org/vin/bmw-vin-decoder.html si majoritatea optiunilor care sunt scrie in anunt par a corespunde si cu datele de la VIN decoder.

Anuntul pare cam de samsar - "masina full", "ireprosabila", etc. si m-ar ajuta niste sfaturi din partea voastra.

slab dotata pt un benzinar 3.0 si nu-mi pare nici ieftina .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, ma voi orienta catre altceva atunci. Cautam un 530 sau 535, benzina sau motorina, pana in 13,000-14,000 EUR, cu cutie automata si piele, insa cam tot ce e pe autovit sunt samsareli si/sau la o distanta cam mare de mine (sunt din Rm. Valcea). Daca pierd o zi pe drum fara sa stiu macar 90% ca o sa cumpar masina la care ma duc... Imi bag picioarele si imi iau Logan :p (glumesc bineinteles).

 

Ma mai uit.

Edited by smith2329
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pare interesant, oare merita? http://www.autovit.ro/bmw-530-C31987056.html

 

Si mai interesant pare , ca are farurile aburite bine..

Ce nasol sa se abureasca asa farurile, la o masina cu pretentiile astea.. si nu-i singurul bmw cu problema asta, multe bmw-uri am observat ca au probleme cu farurile.. si la e60'uri, si la F-uri vad...

Link to comment
Share on other sites

Vazusem un f10 la parcul asta. Observ ca are o gama variata de marci si nu orice. Ce parere aveti de parcul asta AutoSibiu?

http://www.autosibiu.autovit.ro/bmw-520-C31566160.html

 

Am trecut pe la ei, in general au masini cu doar un ex-propietar ofera garantie 6 luni si par destul de seriosi.

 

Am un coleg care si-a luat un Passat de la ei si a fost multumit, i-au oferit chiar si istoricul masinii de la reprezentanta.

Experienta mea cu ei nu a fost chiar asa fericita, am vazut un Golf teoretic la 128k si dupa o veificare la reprezentanta am aflat ca avea 180k anul trecut si 20 de intrai in service intr-un singur an, partea cu service-ul pare specfica Golf VI dar cu KM nu este scuzabila.

 

Ca si sumar, sunt serosi dar mai dau si ei cate o teapa asa din cand in cand :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vazusem un f10 la parcul asta. Observ ca are o gama variata de marci si nu orice. Ce parere aveti de parcul asta AutoSibiu?

http://www.autosibiu.autovit.ro/bmw-520-C31566160.html

Am verificat eu masina asta la bmw. Dupa seria de sasiu nu gasisera mai nimic. Cica ar fi fost pentru Olanda. Si bmwarchiv zice language version - dutch. Iar omu de la Sibiu zice ca e din Germania si area acte de Germania. Nu stiu ce sa zic. Omu parea serios, dar nu stiu masina cum e.

Link to comment
Share on other sites

Doresc sa achizitionez un bmw 318i/320i LCI,am gasit doua masini,am scris email la dealar si nu imi raspunde nimeni.

Pe firma am email cu @yahoo.uk,crezand ca sunt din anglia mi-a raspuns,dar cand le-am spun ca vreau sa cumpar la pret net fara tva nu mai imi raspund.

Parca as fi ciumat sau nu vor sa vanda. Mi se pare jenant,macar puteau sa imi raspunda ca nu imi vand fara tva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.