Jump to content

Posesorii de BMW...


320i_24valve

Recommended Posts

Sunt oprit intr-una din zilele trecute de catre un nenea militianul, eu conducand pe Rahova cu aprox 70 km/h. " Bine ca va luati voi bemveuri, mergeti in spania, adunati doua mii si va luati bemveuri , le rupeti si ziceti ca sunteti grozavi, ia da-te jos din masina ma!!!"

Eu: "Ordonati domnule agent. Cu ce v-am suparat?" :)

el: " Lasa-ma bai cu d'astea, oi fi si tu vreun pui de barosan ceva de ma iei asea"

... ma rog ideea e ca eu am sacrificat enorm pentru masina asta. Nu sunt recunoscut ca fiind un copchil care braveaza, am un statut (noroc ca m-am insurat). Vi se mai intampla si voua sa fiti luati asa? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 163
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O data am patzit-o shi eu, s-a luat unul de mine ca "ce bai, ai BMW", etc. Depashisem pe loc cu depashirea permisa :blink: , dar era prin dreptul locului unde statea el, shi unde totzi incetineau ca boii... A venit dupa mine cu girofarurile aprinse, m-a oprit shi, pe langa chestia aia cu "ai BMW" mi-a mai zis ca il sfidez, depashind in zona lui :)

 

Am scos dijitalul (aveam un aparat foto digital d'ala mic, de 3 lei), am butonat un pic la el, shi i-am zis ca sa nu se supere, dar il inregistrez, ca sunt uituc shi nu pot tzine minte, nume, grad, motiv oprire, etc.

 

Am luat amenda de lipsa centuri. :) Pe cel mai amabil ton posibil de care era in stare ala la ora aia (era shi un pic abtziguit, cred).

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Nu as fi zis nimic. M-as fi gandit ca e un necivilizat. Dar acu 2 luni mi-au furat oglinzile. Poate mai ti minte ca m-am plans pe forum de felul in care am fost tratat la 1 noaptea intr-o sectie de politie. Oare e invidia? Sau s-a impamantenit ideea ca daca ai BMW ai si bani sau esti un bravor. Nu consider ca BMW este neaparat o masina de fitze. Mai degraba un mazda rx5, etc sunt masini de fitze.
Link to comment
Share on other sites

M-am saturat de totzi din jur care sunt au un cui impotriva BMW-ului...

 

Daca la un moment dat au de ales intre un BMW shi altceva, shi ishi iau altceva, incearca dupa aceea - non stop - sa se convinga ca au facut alegerea corecta. Shi non-stop se uita invidioshi dupa toate BMW-urile de pe strada. :) Shi la randul lor ii indruma pe urmatorii sa ishi iau orice altceva decat BMW, ca sa nu fie singurii fraieri.

 

Nu e intrebare pe vre-un forum cu "Ce sa imi iau, BMW sau Xxxx", sa nu zica majoritatea "Iatzi Xxx", indiferent ca Xxx = tricliclu cu magari.

 

Pana la urma, cred ca incepe sa imi convina chestia asta, ca numai oamenii cu caracter sunt consecventzi shi trag la BMW. Shi ar fi bine sa se aleaga graul de neghina.

 

De aceea, zic shi eu:

 

- BMW consuma MUUUUULT!

- NU sunt fiabileeeeeee!

- Am prea putzin stele NCAP, mai bine Renault!

- Piesele sunt la pretzuri astronomice, shi facute pe genunchi.

- Etc.

 

:blink:

 

Poate asha ma lasa in pace totzi care baloshesc pe langa mashina cand cred ca nu ii vad, iar cand ii vad ma iau ca "mai bine itzi luai Xxxx" :)

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Oare pentru care masina te certi cu toata familia doar pentru ca tu, ca om care te respecti crezi in masina, in marca? Acu nu vreau sa creez epopeea posesorului de bmw. Dar pe care om intreg la cap dupa ce a avut un bmw si l-a dat nu il arde sufletul cand e la volanul unui clio si trece pe langa el un 325i?
Link to comment
Share on other sites

prima mea masina a fost o dacie berlina zambetu cucuvelei noua nouta din 2004. am tunat-o am rastunat-o am forjat-o, am vandut-o si mi-am luat un ursulet din 90 break 325 i. cand a vazut tata, mama, logodnica ce vechitura am luat si cat sunt de mandru de ea sa moara toti. m-au facut de am dat-o. apoi mi-am luat la insistentele nevestii un punto 1,9 diesel. Mergeam pe dn1 si a trecut pe langa mine in toata splendoarea sa un M3. Va rog sa ma credeti ca in sec 2 aveam ochii plini de lacrimi. Pe bune deci am plans. Si am plans serios. Se uita iubita la mine ca la zidu berlinului. Apoi am dat punto-ul cumparat cu 5400 la nici 6 luni la numai 3900 ca mai aveam eu ceva si sa imi pot lua 320i . dupa ce a urcat iubi in BMW nici ca ai mai dat-o jos. Era un cazan de masina da tot ii placea. Nu stiu BMW e o stare de spirit. Asa incet incepe si DKO al meu sa semene a BMW. Si nu ma las pana nu il fac OK!!! E! Cam asta cred eu ca seamana a pasiune.
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma, aia e! Ranjetul tot pe fatza mea este. :)

 

Mai nou am observat o faza care enerveaza la culme pe cei din trafic cu alte mashini:

 

Daca dau prioritate galant la un BMW (in diverse situatzii, schimbare de banda, intrare de pe un drum lateral, etc.), shi sunt cu BMW-ul ii vad pe cei din jur cum mesteca in barba injuraturi cu " 'ratzi ai dreaq cu BMW-urile voastre", iar daca sunt cu alta mashina, in primul rand cel cu BMW-ul se mira ca ce am patzit, iar ceilalti din spate ma claxoneaza k disperatzii, ca "dal in pulpa mea, de smecher cu BMW, sa stea la coada" :blink:)

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Cred ca au "drag" de BMW-uri...Cel putin cei din Craiova! Am fost ieri pina la Selgros, care e in partea cealalta a orasului fata de unde stau eu. La intoarcere, am trecut pe linga cel putin 10 Loganuri politiste cu cate 4 capete luminate inauntru. (a jucat Craiova cu Dinamo...si i-au scos pe strazi). De fiecare data au intors capetele dupa mine ca girofarele si n-am cuvinte sa redau privirile gingase cu care m-au privit...de ce oare? Din cauza masinii sau a blondei (nevasta-mea :blink: ) de linga mine?
Link to comment
Share on other sites

Nu as fi zis nimic. M-as fi gandit ca e un necivilizat. Dar acu 2 luni mi-au furat oglinzile. Poate mai ti minte ca m-am plans pe forum de felul in care am fost tratat la 1 noaptea intr-o sectie de politie. Oare e invidia? Sau s-a impamantenit ideea ca daca ai BMW ai si bani sau esti un bravor. Nu consider ca BMW  este neaparat o masina de fitze. Mai degraba un mazda rx5, etc sunt masini de fitze.

118648[/snapback]

 

 

asa am eu un amic care nu prea duce lipsa a nimic dar isi cumpara mereu VW Passat noi...:) a avut 2 pana acum si inca mai conduce un Passat nou...

 

cand m-a vazut cu BMW-ul mi-a zis din prima sa-l vand... desigur nu avea motive dar il rodea pe el undeva...:) culmea e ca intr-un an si ceva mi-a zis de vreo 3-4 ori si cel mai tare a fost cand l-am luat cu mine in masina sa vada si el cum e cu BMW-ul... deliranta faza pentru ca la un moment dat mi-a zis: Dar Passatul meu de ce nu trage asa? Mentionez ca are un Passat model nou cu tractiune integrala si motor diesel de 2 litri (parca)... I-am explicat amabil ca Volkswagen inseamna masina populara si ca oricate brizbrizuri i-ar pune ei pe ea tot aia o sa fie si nu are cum sa se compare cu o masina cu ADN sportiv...:blink: A turbat instantaneu... Culmea e ca este un om la vreo 40 de ani care poate sa-si ia si 3 BMW-uri (noi) daca are el chef dar asa cum cineva a observat pe aici daca au de ales saliveaza la BMW si isi cumpara apltceva dupa care plang dupa BMW si mai fraieresc si pe altii ca vezi doamne nu-i masina...

Link to comment
Share on other sites

In cazul meu, cand e vorba de masina si primesc "sfaturi" din astea de la diverse persoane, aplic vorba aia: "Zici ca ei si faci ca tine !". M-am convins ca asa scap cel mai rapid. N-au decat sa isi raceasca gura ca "ie piesele scumpe" :blink: , "ca consuma mult" (desi am un e46 320d) :) samd
Link to comment
Share on other sites

Ideea este k romanu tot roman ramene, am cumparat acum cateva luni un BMW 318is cu numere de germania, cand am ajuns in fata blocului un "prieten" de-al meu a spus in gura mare "o sa te duci la puscarie cu nr astea" pt simplu fapt k el face combinatii cu masini (cam 35 pana acum) shi nu a avut un BMW iar eu ala care nu sta prin fata bloclui cu "smecherii" shi nu are bani shi luat BMW, c sa zic ca era full option + clima p el, iar nishte tobe de am turbat aleea. Dar ce sa spun cunoastem cu totii acele fete care spun k masina "este frumoasa'' iar cand pleci de langa ei se uita dupa toine shi spun "se vezi ca o se strice in mas 2 sapt'' shi o sa il rupa la bani. :) :) Dar adevaratele masini tot in Germania is facute shi tot sigla alb cu albastru o au. BAfta too allll :blink: :)
Link to comment
Share on other sites

Politia....te opresc ei ...sau te opreau...in ultimul timp nu m-a oprit nimeni din senin sau fara sa fac ceva wrong....ca sunt multi cu priviri invidioase si imi spun (chiar prieteni)"mai bine iti luai Touareg , ce fain era Rav4 ..(orice numai Bmw nu! - asa lasa sa se interpreteze)" nu ai ce sa le faci ii ignori, nu te poti supara..desi nu iti pica bine sa ai masina de 2 zile si toti sa iti zica ce alegere naspa ...si cand te intorci cu spatele sa le curga balele pe ea :blink: partea asta cu balele ma linisteste....Nu cred ca posesorii de BMW sunt niste fitzosi - caracterizarea asta nu e facuta de ei , e facuta de ceilalti posesori de alte marci de masini.Personal, eu sunt un tip linistit in trafic si las chiar si o dacie veche de 30 de ani sa intre in fata daca omul ala se grabeste si nu o data am patit de se uita soferul daciei la mine ca la felul 3....nu concepea ca eu , un pusti cu Bmw sa il las in fata...si multe multe alte intamplari ...conteaza sa nu iti pese de rautatile celorlalti si sa te bucuri de masina....

PS: oare mai e vreo marca de masini care naste atatea pasiuni , controverse si invidie ?

Link to comment
Share on other sites

PS: oare mai e vreo marca de masini care naste atatea pasiuni , controverse si invidie ?

118745[/snapback]

 

da eu sunt fericitul posesor al unui trabant din '86....si ma mandresc cu cei 26 CP care ii are si cu acel motor in 2 timpi care face pipi pe o dacie la demaraj...s-au in zona de munte serpentine etc :blink: ...trabant ruulz :)

Link to comment
Share on other sites

Raspuns Dan: ideea este k beietzii au fost un pic rautaciosi cu bogdyy in posturile anterioare, iar eu mi-am exprimat atasamentul fata de E30 desi sunt superbe shi celelalte BMW, dar mie unul imi plac ursurile pt k sunt mai aproape de sufletul meu, fiind primul BMW din viata mea condus, shi am mai explicat ce a vrut sa spuna bogdyy la faza aia cu "bagaboantele", pt alte delii....... cere shi ti se va da
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.