Jump to content

Criza in Romania? Nu la BMW


AlterEgo

Recommended Posts

BMW Romania si-a publicat rezultatele pe prima jumatate de an:

"Marca auto premium BMW a inregistrat pe piata romaneasca vanzari in crestere cu 42% in primul semestru, la 689 de unitati, X5 fiind modelul care detine un sfert din comenzi."

Daca doriti mai multe informatii: AICI de exemplu

Desigur ca si aparitia noului model are un cuvant de spus. Dar e mai mult de atat: nu e singura noutate in peisaj si nu este singurul model cu crestere.

Iar un astfel de rezultat intr-o piata scazuta cu peste 50% fata de perioada de anul trecut, este cel putin remarcabil.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu inseamna ca e boierie in Romania, cum le place jurnalistilor sa traga concluziile care le convin lor(in functie de trustul de presa din care se trag).

Inseamna doar ca s-au vandut cu 200 si ceva de masini mai mult anul acesta. La nivel de tara e cam caca maca.

Link to comment
Share on other sites

Asta nu inseamna ca e boierie in Romania, cum le place jurnalistilor sa traga concluziile care le convin lor(in functie de trustul de presa din care se trag).

Inseamna doar ca s-au vandut cu 200 si ceva de masini mai mult anul acesta. La nivel de tara e cam caca maca.

+1

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, asta cu bogatia e o chestie care nu m-a prins niciodata, pur si simplu nu o inteleg.

 

Mi-ar placea sa fiu atat de bogat incat sa-mi cumpar ce vreau pentru a-mi satisface mofturile, pasiunile. Ce satisfactie poti sa ai aratand ca esti bogat ca eu unul nu inteleg. Recunosc spasit ca faza asta cu bogatia nu am inteles-o si se presupune ca e oarecum usor sa intelegi un prost caruia ii place sa se dea bogat. Dar na, cum tara asta e cladita pe kitch-uri, asa o fi si cu bogatia asta, precum manelele si tricourile armani, tot un kitch.

Link to comment
Share on other sites

sincer eu nu cred ca cine isi cumpara x5 nou si da 60-70k euro pe el il ia doar din dorinta de a arata bogat,exista si categoria aceasta insa acestia cumpara doar sh-uri

 

bmw a vandut in iunie 2010 645 unitati,ceea ce este f bine,avand in vedere ca hyundai a vandut doar 762unitati,kia 364 unitati ;ultimile doua fiind marci ieftine,au modele si sub 10k euro (mai ales prin remat)

 

vb dealerul din baneasa si zicea ca se vand f bine modele scumpe si cele la oferta (vechiul x3)

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multi care au mostenit sau au avut de mult timp terenuri plasate in zone bune la marginia oraselor si de pe urma vanzarii lor si-au putut cumpara masini scumpe SH din clasa premium, dupa care si-au dat seama ca nu mai sunt "lovele" sa le si intretina corespunzator. Sunt multi care au vandut terenuri in valoare de 20-30k euro, si-au cumparat masina de toti bani, avand salariu de doar 1000lei/luna si o familie cu copii de crescut si normal ca nu ai cum sa intretii o masina de 20-30k euro. Aici vorbesc in special de anii 2007-2008 cand preturile la terenuri erau nejustificate (zic eu) de mari. Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

Plus cã asta aratã doar snobismul multor români care de fapt nu-ºi permit astfel de maºini.

 

X5 ĂŽn parcare, iar garsoniera cu ziare-n geam e viaĂža.

 

Mai rar ziare in geam si masina noua.

 

Mult mai frecvent insa ii putem vedea pe cei cu sh, primele masini iesite pe poarta fabricii, sa fie ieftina, nu conteaza ca sunt km dati inapoi...important e sa nu se vada km si ... imagine buna sa aiba masina. In rest nu mai conteaza.

 

Si am putea da exemple cu carul, inclusiv de aici de pe forum...

Link to comment
Share on other sites

Pe langa snobism, manelism si alte calitati de caracter de care dau desigur dovada posesorii de X5 si garsoniere, sa nu uitam ca SUV-urile polueaza inutil planeta :)

O singura fraza care contine mai multe stereotipuri si neadevaruri decat ziarul Scanteia din 1982. Si asta pe un forum BMW :twoup:

Stiu ca nu a vrut nimeni sa generalizeze, sa arate cu degetul... :)

 

Opinia mea e urmatoarea: X5 este o masina frumoasa dar BANALA, care nu te ajuta sa iesi din anonimat. De asta am si cumparat-o (pe langa celelalte calitati). Sunt sigur ca daca trec pe langa cineva in acelasi timp cu E39-ul M pack al fratelui meu o sa se observe ca el si-a curatat recent jantele, iar ixul... care ix? A... mda, parca.... - asta e reactia obisnuita si nu exagerez deloc.

Nu vreau sa spun mai multe despre motivatiile mele, pentru ca nu era intentia sa ma transform in studiu de caz. Dar categoric nu consider X5 o masina de LUX (ceea ce nici nu este).

 

Banalitatea X5-ului este data de designul destul de cuminte, dar si de succesul pe care l-a avut in vanzari, cu cele peste 1 milion de exemplare vandute. De ce totusi la noi e asocierea cu manelele? Pentru ca X5 a fost introdus in Romania la inceputurile lui de baietii ca lanturi mari de aur la gat, care si-au cumparat second din Germanica tot felul de oboseli. Si mie mi se pare primul model, chiar si acum, un pic cam "colorat". Desi saracul de el nu e deloc lipsit de calitati.

 

Cum de se vand in Romania pe vreme de criza, masini relativ scumpe, noi? Nu cred ca posesorii de garsoniere mai au curajul sa o faca, mai ales ca salariile si pensiile nu mai prezinta o garantie ca ai cu ce sa bagi motorina luna asta. Nici baietii cu terenuri si care isi faceau veacul prin Dorobanti nu o duc mai bine si cumpara mai degraba second, sau trag de ce au cumparat acu' 2 ani (stiu destui). Dar sa nu uitam ca societatea romaneasca e foarte polarizata. Iar succesul de acum al X5 poate fi chiar rezultatul crizei: cei care isi cumparau inainte Bentley, AMG sau Porsche (deloc putini), cauta acum o varianta mai IEFTINA, PRACTICA, SIGURA si oarecum PREMIUM pentru deplasare. Si care ii scapa si de spagi pentru ca nu le aduce ANAF-ul pe cap.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa snobism, manelism si alte calitati de caracter de care dau desigur dovada posesorii de X5 si garsoniere, sa nu uitam ca SUV-urile polueaza inutil planeta :twoup:

 

Opinia mea e urmatoarea: X5 este o masina frumoasa dar BANALA, care nu te ajuta sa iesi din anonimat. De asta am si cumparat-o (pe langa celelalte calitati). Sunt sigur ca daca trec pe langa cineva in acelasi timp cu E39-ul M pack al fratelui meu o sa se observe ca el si-a curatat recent jantele, iar ixul... care ix? A... mda, parca.... - asta e reactia obisnuita si nu exagerez deloc.

 

Ce treaba are X5-ul cu anonimatul?Pai tu iti cumperi o masina pentru a iesi din anonimat? :)

Cui naibii ii pasa ca unul si-a curatat jantele recent?

Probabil unii traiesc pentru altii, nu pentru ei. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Maaaare dreptate cu firmele de leasing. Cred ca o sa ajunga sa le stivuiasca masinile ca nu le mai incap prin parcari. Chestie interesanta e ca si ei tin de preturile la masinile alea de numa. Pentru o masina de 3500 euro ei cer la preluare leasing avans de 1.000 euro si pe langa dobanzi mari mai cer si taxe de administrare mari. In cazul asta sa isi pastreze masina.

 

 

 

PS: Apropo...am uitat..dureaza o luna jumate pana se face contractul de leasing :twoup:

 

 

 

BMW vinde....dar ia aruncati o priveala in gradina soc. de leasing... :)
Link to comment
Share on other sites

BMW Romania si-a publicat rezultatele pe prima jumatate de an:

"Marca auto premium BMW a inregistrat pe piata romaneasca vanzari in crestere cu 42% in primul semestru, la 689 de unitati, X5 fiind modelul care detine un sfert din comenzi."

Daca doriti mai multe informatii: AICI de exemplu

Desigur ca si aparitia noului model are un cuvant de spus. Dar e mai mult de atat: nu e singura noutate in peisaj si nu este singurul model cu crestere.

Iar un astfel de rezultat intr-o piata scazuta cu peste 50% fata de perioada de anul trecut, este cel putin remarcabil.

 

+1 :(

 

Pe langa snobism, manelism si alte calitati de caracter de care dau desigur dovada posesorii de X5 si garsoniere, sa nu uitam ca SUV-urile polueaza inutil planeta :)

 

Opinia mea e urmatoarea: X5 este o masina frumoasa dar BANALA, care nu te ajuta sa iesi din anonimat. De asta am si cumparat-o (pe langa celelalte calitati). Sunt sigur ca daca trec pe langa cineva in acelasi timp cu E39-ul M pack al fratelui meu o sa se observe ca el si-a curatat recent jantele, iar ixul... care ix? A... mda, parca.... - asta e reactia obisnuita si nu exagerez deloc.

 

Ce treaba are X5-ul cu anonimatul?Pai tu iti cumperi o masina pentru a iesi din anonimat? :D

Cui naibii ii pasa ca unul si-a curatat jantele recent?

Probabil unii traiesc pentru altii, nu pentru ei. :(

 

+1

 

Pe langa snobism, manelism si alte calitati de caracter de care dau desigur dovada posesorii de X5 si garsoniere, sa nu uitam ca SUV-urile polueaza inutil planeta :)

 

Opinia mea e urmatoarea: X5 este o masina frumoasa dar BANALA, care nu te ajuta sa iesi din anonimat. De asta am si cumparat-o (pe langa celelalte calitati). Sunt sigur ca daca trec pe langa cineva in acelasi timp cu E39-ul M pack al fratelui meu o sa se observe ca el si-a curatat recent jantele, iar ixul... care ix? A... mda, parca.... - asta e reactia obisnuita si nu exagerez deloc.

 

Si strugurii erau acri... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Maaaare dreptate cu firmele de leasing. Cred ca o sa ajunga sa le stivuiasca masinile ca nu le mai incap prin parcari. Chestie interesanta e ca si ei tin de preturile la masinile alea de numa. ......

 

O fi asa cu returnarile masinilor din cauza incapacitatii de plata, nu am date statistice, pe tipuri si categorii de pret (desi ar fi interesante). Cei care recupereaza astfel de masini - in general noi, cu km putini - tin la pret pentru ca exista acum un fenomen invers, de re-export. Masinile comandate de romani (si care stim cu totii, nu se uita cand bifeaza lista de optionale, asta e alt fenomen stupid) isi gasesc clienti in Germania, Austria, Franta. Exista si astfel de "samsari pe invers"... ma rog, firme de export (stiu un astfel de caz - a dus inclusiv M3 din Romania in Franta, o bijuterie de masina).

Indiferent, dealerii autohtoni sunt avantajati.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.