Jump to content

Problema inchidere centralizata E90 2005


costinlogin

Recommended Posts

Salut. Masina este un E90 din 2005 cu inchidere centralizata si buton start/stop. Probleme: din telecomanda masinii poti deschide doar portbagajul, portierele raman incuiate. Daca folosesti cheia se deschide doar usa de la sofer celalalte portiere nu se deschid. Portierele nu se deschid nici din interior manual si nici nu reactioneaza la butonul de blocare usi din interior. Singura portiera care se deschide din interior manual este cea de la sofer. La fel cand apesi pe inchidere din telecomanda portiera de la sofer se inchie dar de deschis nu se mai deschide. Ceva pareri ? Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

da, am pareri:

1-cel mai prost sistem de inchidere centralizate este la bmw

2-am avut o problema asemanatoare, numai la usa dreapta fata. nu se dechidea deloc, nici din cheie nici din interior. am fost la bavaria unde au "spart" broasca si mi-au pus alta (un alt service nu am gasit sa ma rezolve).

din pacate s-ar putea sa fie de la modulul de inchidere centralizata. la tine cred ca este cel central, la ce ai spus usa din stanga se deschide doar manual.

 

 

ianinte sa incepi sa shimbi sau sa te duci la service-uri, mai incearca sa lovesti usor modulul

 

acum 2 zile mi sa intamplat la fel cu usa spate stanga. nu se deschidea nici din interior, nici din telecomanda. am uract in masina, am inchis usile din butonul de pe consola, iar cand am deschis am dat cu pumnul in usa in dreptul cuiului (cred ca acolo se afla modulul), dar am dat mai cu mila asa.

la mine a functioant, nu a mai facut probleme pana acum....momentan.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o problema cu deschiderea.

Cheia(telecomanda), pe care o folosesc in mod normal, merge foarte bine, toate cele 3 butoane - deschidere, inchidere, portbagaj - functioneaza, se inchide, se deschide masina din interior, exterior - deci nici o problema

Cheia(telecomanda) mai veche/uzata, pe care nu o mai folosesc, executa toate comenzile cu exceptia deshiderii usilor. Apas pe butonul de deshidere si nu se intampla nimic. Am mers cu ea la un drum lung (de vreo 600km) sperand ca se va reincarca si va functiona normal, dar tot nimic...

Oare ce are?

Link to comment
Share on other sites

verifica siguranta 56 si 57 (parca)... sunt verzi si mici

 

daca sunt ok sigurantele, ti-a "murit" broasca... adica actuatorul de la usa soferului... si nu costa mult, decat vreo 600 lei nou...

 

se pare ca e un defect specific pt E90 :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Salut. Masina este un E90 din 2005 cu inchidere centralizata si buton start/stop. Probleme: din telecomanda masinii poti deschide doar portbagajul, portierele raman incuiate. Daca folosesti cheia se deschide doar usa de la sofer celalalte portiere nu se deschid. Portierele nu se deschid nici din interior manual si nici nu reactioneaza la butonul de blocare usi din interior. Singura portiera care se deschide din interior manual este cea de la sofer. La fel cand apesi pe inchidere din telecomanda portiera de la sofer se inchie dar de deschis nu se mai deschide. Ceva pareri ? Multumesc.

 

aceeasi problema o am si eu de 2 zile. Tot usa sofer. Ai rezolvat? Ce a fost?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Salut. Masina este un E90 din 2005 cu inchidere centralizata si buton start/stop. Probleme: din telecomanda masinii poti deschide doar portbagajul, portierele raman incuiate. Daca folosesti cheia se deschide doar usa de la sofer celalalte portiere nu se deschid. Portierele nu se deschid nici din interior manual si nici nu reactioneaza la butonul de blocare usi din interior. Singura portiera care se deschide din interior manual este cea de la sofer. La fel cand apesi pe inchidere din telecomanda portiera de la sofer se inchie dar de deschis nu se mai deschide. Ceva pareri ? Multumesc.

 

BMW e90 2007

Am avut exact aceeasi problema. Simptome:

- din telecomanda nu se deschidea nicio usa cu exceptia portbagajului;

- usa soferului si portbagajul se inchideau din telecomanda;

- usa soferului se putea deschide cu cheia, celelalte usi ramanand blocate;

- din interior singura usa care se deschidea manual era cea a soferului dar nici aceasta nu se deschidea mereu. Cand ramaneam blocat in masina deschideam geamul soferului si deblocam usa cu cheia;

- nicio portiera nu se deschidea din butonul de blocare usi din interior; acest buton doar inchidea usa soferului (si banuiesc ca si portbagajul);

- dereglari ale setarilor pe care le facusem eu, de exemplu: semnalizarea nu mai licarea de 3 ori, limba afisajului s-a modificat (din engleza in germana), modificari ale posturilor de radio pe care le fixasem, modificari in jurnalul de bord, etc.

Am citit diferite pareri pe net si am crezut la un moment dat ca s-au stricat releele de la modulul de inchidere centralizata. Am avut noroc ca am dat peste topicul lui Alex wly si am incercat varianta lui. Am inlocuit siguranta 57 (20A) care era intr-adevar arsa dar tot nu mergea. Apoi, din greseala, vrand sa scot siguranta 56 am scos din nou siguranta 57, dupa care am scos si siguranta 56 (15A - care parea buna). Le-am inlocuit pe amandoua si totul a revenit la normal.

Un mare minus este faptul ca panoul de sigurante este situat in spatele torpedoului, facand ca operatiunea de schimbare a sigurantelor sa fie destul de grea (mai ales atunci cand usa drepta fata nu se poate deschide).

Multumesc celor care posteaza rezolvarile problemelelor pe care le-au avut! Uneori acest lucru ajuta. Eu sunt un exemplu concret.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

BMW e90 2007

Am avut exact aceeasi problema. Simptome:

- din telecomanda nu se deschidea nicio usa cu exceptia portbagajului;

- usa soferului si portbagajul se inchideau din telecomanda;

- usa soferului se putea deschide cu cheia, celelalte usi ramanand blocate;

- din interior singura usa care se deschidea manual era cea a soferului dar nici aceasta nu se deschidea mereu. Cand ramaneam blocat in masina deschideam geamul soferului si deblocam usa cu cheia;

- nicio portiera nu se deschidea din butonul de blocare usi din interior; acest buton doar inchidea usa soferului (si banuiesc ca si portbagajul);

- dereglari ale setarilor pe care le facusem eu, de exemplu: semnalizarea nu mai licarea de 3 ori, limba afisajului s-a modificat (din engleza in germana), modificari ale posturilor de radio pe care le fixasem, modificari in jurnalul de bord, etc.

Am citit diferite pareri pe net si am crezut la un moment dat ca s-au stricat releele de la modulul de inchidere centralizata. Am avut noroc ca am dat peste topicul lui Alex wly si am incercat varianta lui. Am inlocuit siguranta 57 (20A) care era intr-adevar arsa dar tot nu mergea. Apoi, din greseala, vrand sa scot siguranta 56 am scos din nou siguranta 57, dupa care am scos si siguranta 56 (15A - care parea buna). Le-am inlocuit pe amandoua si totul a revenit la normal.

Un mare minus este faptul ca panoul de sigurante este situat in spatele torpedoului, facand ca operatiunea de schimbare a sigurantelor sa fie destul de grea (mai ales atunci cand usa drepta fata nu se poate deschide).

Multumesc celor care posteaza rezolvarile problemelelor pe care le-au avut! Uneori acest lucru ajuta. Eu sunt un exemplu concret.

 

 

Exact aceleasi simpotme le-am avut si eu acum 3 sapt! La mine pana la urma a fost doar una din sigurante arsa! Foarte ciudat comportamentul! La mine trebuia sa plec si spre casa pt vreo 230KM, in sensul ca trebuia sa alimentez cu motorina si evident ca usita de la rezervor era blocata! Evident ca am aflat abia dupa, ca se putea deschide din portbagaj de la acea tija de plastic, verde :(( Noroc ca totusi am mai avut motorina si abia pe cand am ajuns in oras mi s-a aprins martorul in bord! A trebuit sa merg tot drumul doar cu viteza legala si fara depasiri inutile a.i. sa economisesc motorina! Cu ocazia asta am reusit sa scot si un consum de 4,9l/100km, consum pe care nu l-am mai avut de pe vremea cand am cumparat masina!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salut...am citit cateva posturi...dar inca nu am reusit sa ma lamuresc...practic azi dmineata am observat sa portiera dreapta se incuie doar din cheie, dar nu se deschide...am verificat sigurantele de 15 par a fi inregula. Cand actionez inchiderea din butonul de pe consola nu are nici un efect asupra portierei dreapta. Aveti ideea ce ar putea fi? Sa fie alta siguranta busita? Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Stie cineva de ce la deschiderea masinii (E90) din cheie, pinul de la inchiderea centralizata se ridica din fata usii, dar la inchidere tot din cheie nu se lasa in jos?! (ramane ridicat), dar daca incerci sa deschizi usa pe dinafara, e incuiata.

Doar la o singura usa pe spate se intampla.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Portiera dreapta fata am avut-o si eu blocaa pe inchis, nu se deschidea nici din telecomanda, nici din interior. Rezolvare: o broasca sh la 150 RON si un tip priceput de la un service de cartier care a stiut sa sparga broasca blocata. Din pacate toate rahaturile din brosca sunt electrice si nu prea merita sa incerci sa repari ceva.
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.