Jump to content

Comparativ 1.9 benzina


Tato

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu am un E46 din 2000, motor 1.9 benzina.

 

As vrea sa stiu cine are motor ca acesta pe aici si sa-mi spuneti si mie consumul vostru (SINCER) pentru ca mie mi se pare ca a mea consuma prea mult :twoup:

 

daca te referi la 316 i , stai linistit ca ia 14 vara cu Ac , chiar si 15 . Ala e consumul in Bucuresti .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Eu am un E46 din 2000, motor 1.9 benzina.

 

As vrea sa stiu cine are motor ca acesta pe aici si sa-mi spuneti si mie consumul vostru (SINCER) pentru ca mie mi se pare ca a mea consuma prea mult :twoup:

 

daca te referi la 316 i , stai linistit ca ia 14 vara cu Ac , chiar si 15 . Ala e consumul in Bucuresti .

 

Da, este 316i. Exagerat consum...oare de ce sa fie asa mare totusi? Trage greu motorul atata caroserie :)

Edited by Tato
Link to comment
Share on other sites

316i cu motor de 1,9 am si eu si consuma in regim de mers normal foarte apropiat de consumul dat de producator in carte.

Ultima data cand am calculat consumul(mixt), era diferenta de <1litru, intre consumul afisat si cel calculat(arata 7,2 si calculat era aprox 8).

Depinde mult si cum mergi, motorul este fiabil pentru ca nu s-a dorit stoarcerea performantelor la maxim din diferitele componente ale acestuia, cei 105cp si 165Nm obtinuti din 1895cmc nefiind tocmai multi (altii obtin puterea respectiva din 1200cmc, folosind turbina) dar sunt suficienti pentru a avea totusi un confort (poti sa folosesti clima si sa atingi 200kmh destul de lejer daca ai pe unde, la alte marci la motorizarile cele mai mici daca folosesti clima s-a dus naibii cam tot).

Link to comment
Share on other sites

Acu mult timp cand ma interesa consumul era cam 8 media. In oras cam 10-11 (e.g. Cluj-Napoca) afara cam 6.5-7 (e.g. Cluj-Budapesta).

Primavara asta am facut un drum pana in spania (autostrada), 4 persoane si bagaje plin, mergeam cu un rezervor cam 850 km, fara sa scad la mai putin din jumatatea ultimului sfert :twoup:. Media ... cam 7.5-8 L/100 Km, la o medie de 120-130 Km/h.

Ce am observat eu la motorul asta, daca mergi moderat, afara, fara talpa grea e consumul e super. In oras e putin mai grumand, dar cine se mai uita la 1L in plus. Toate astea la un motor mai batran de 240k km.

 

Bafta

Edited by Armadyllo
Link to comment
Share on other sites

Si cand te gandesti ca eu cu 328i fac intre 450-500km in oras...

Consum nejustificat de mare la tine, motor mic, chinuit. Asta e singurul lucru ce-mi sare in minte acum...

 

Da, asta am auzit si eu ca motoarele mai mari au acelasi consum cu al meu...328i 500km...e ceva oarecum normal...dar eu cu un 1.9.... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

In principiu motorizarile mici sunt gandite pentru un condus rezonabil fara exagerari si turatii exagerate, doar asa se obtin consumuri decente la motorizarile mici ( indiferent de marca / model ). E posibil ca un motor de 1.6 condus in mod sportiv sa consume mai mult decat un motor de 2.0 condus sportiv montat pe acelasi tip de autoturism, motivul fiind optimizarea performantelor motorului in raport cu dimensiunea / greutatea caroseriei. Cel mic e mai solicitat pentru a face fatza solicitarilor soferului si dimensiunii // greutatii caroseriei, si de aici un consum aproximativ egal cu motoare mult mai mari ca si cilindree // putere. CU SIGURANTA daca nu il fortzezi exagerat vei obtine o reducere a consumului !!!

 

Oricum mi se pare exagerat de mult ... pentru un motor 4 cil / 1.6L !!!

Link to comment
Share on other sites

Am avut un E46 316i, si pot zice cu mana pe inima ca am acelasi consum la actualul E36 320i, consumul era undeva intre 11 si 13. Numai iubita mea zice ca celalta consuma mai putin, pana i-am explicat ca atunci cand aveam E46 de 70 de lei puneam 20 si ceva de litri, acum de 70 de lei pun 13 litri, ce vremuri... cand era benzina 3,2 lei/litrul :twoup:. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

In principiu motorizarile mici sunt gandite pentru un condus rezonabil fara exagerari si turatii exagerate, doar asa se obtin consumuri decente la motorizarile mici ( indiferent de marca / model ). E posibil ca un motor de 1.6 condus in mod sportiv sa consume mai mult decat un motor de 2.0 condus sportiv montat pe acelasi tip de autoturism, motivul fiind optimizarea performantelor motorului in raport cu dimensiunea / greutatea caroseriei. Cel mic e mai solicitat pentru a face fatza solicitarilor soferului si dimensiunii // greutatii caroseriei, si de aici un consum aproximativ egal cu motoare mult mai mari ca si cilindree // putere. CU SIGURANTA daca nu il fortzezi exagerat vei obtine o reducere a consumului !!!

 

Oricum mi se pare exagerat de mult ... pentru un motor 4 cil / 1.6L !!!

 

Nu este 1.6 L !!! este 1895 cmc (1.9L)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum aveti voi consum de 8 in oras ca mie sub 11 nu-mi scade.

 

consum mediu nu inseamna oras, ci mai degraba 50% oras cu 50% exterior. Iar referitor la consumul in oras nu pot spune o valoare pt ca nu am mers un anumit nr de km numai in oras fara sa am drum in afara,

 

Nu stiu cum aveti voi consum de 8 in oras ca mie sub 11 nu-mi scade.

 

consum mediu nu inseamna oras, ci mai degraba 50% oras cu 50% exterior. Iar referitor la consumul in oras nu pot spune o valoare pt ca nu am mers un anumit nr de km numai in oras fara sa am drum in afara,

 

cred ca tu ai inteles ca mediu reprezinta bucurestiul. eu am vrut sa spun ca jumatate din consum a fost facut in oras (buc) si cealalta parte afara, asta inseamna mediu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.