Jump to content

ce placute de frana folositi?


bogdyy

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

MAi bine schimbi furnizorul, probabil erau contrafacute. Mie mi se par extrem de OK ATE. In plus, o multime de componente ale sistemului de franare sunt ATE. Daca greseau atat de grosolan incat sa nu fie corecta nici macar dimensiunea, BMW ar fi renuntat de mult la ATE.

Esti sigur totusi ca era placuta mai mica si nu se largise cumva locasul in care intra placuta?

Link to comment
Share on other sites

Nu are ABSOLUT nicio importanta. E o simpla sarma. Cel mai ieftin e cel mai bun!

Problema e ca mie, de exemplu, senzorul pe spate nu mi-a mai dat niciun semn. Se uzasera bine de tot placutele pe spate si am avut noroc ca am observat la timp, ca altfel imi puneam in pericol si discurile. Cand l-am am scos, senzorul era praf...literalmente. Cred ca s-a copt sau ceva de genul. Deci sant si ele destul de importante. Acum daca iei unul mai scump nu cred ca e neaparat mai rezistent la caldura dar pe mine faza asta m-a facut sa imi introduc pe lista de verificari periodice si starea placutelor...cred ca este mai sfant asa.

 

Cat despre placute, eu pana in prezent inca nu am avut probleme cu ATE. Multa lume insa mi-a recomandat Textar. Dspre discuri am auzit si eu probleme destule.

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

Problema e ca mie, de exemplu, senzorul pe spate nu mi-a mai dat niciun semn. Se uzasera bine de tot placutele pe spate si am avut noroc ca am observat la timp, ca altfel imi puneam in pericol si discurile. Cand l-am am scos, senzorul era praf...literalmente.

Senzorul se face praf, pe asta se bazeaza functionarea lui! Inseamna ca si-a facut datoria :twoup: .

 

Senzorul in sine este de fapt o bucatica de tabla sau de sarma care incepe sa frece de disc cand se tocesc placutele. Ca urmare a frecarii tablita se toceste si se intrerupe un circuit electric. Acest lucru este semnalizat prin aprinderea unui martor in bord.

 

La tine ori nu a fost montat senzorul corect, ori fusese scurtcircuitat la un schimb anterior de placute. Am mai vazut mecanici care in loc sa schimbe senzorul il scurticuiteaza cu o sarma ca sa stinga becul din bord.

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca mie, de exemplu, senzorul pe spate nu mi-a mai dat niciun semn. Se uzasera bine de tot placutele pe spate si am avut noroc ca am observat la timp, ca altfel imi puneam in pericol si discurile. Cand l-am am scos, senzorul era praf...literalmente.

Senzorul se face praf, pe asta se bazeaza functionarea lui! Inseamna ca si-a facut datoria :) .

 

Senzorul in sine este de fapt o bucatica de tabla sau de sarma care incepe sa frece de disc cand se tocesc placutele. Ca urmare a frecarii tablita se toceste si se intrerupe un circuit electric. Acest lucru este semnalizat prin aprinderea unui martor in bord.

 

La tine ori nu a fost montat senzorul corect, ori fusese scurtcircuitat la un schimb anterior de placute. Am mai vazut mecanici care in loc sa schimbe senzorul il scurticuiteaza cu o sarma ca sa stinga becul din bord.

 

Si-a facut pe jumatate datoria. Praf s-a facut dar de tipat nu a tipat la timp :) ! Improvizatia in cauza am vazut-o si eu de cateva ori prin service-urile mioritice. Masina insa eu am luat-o de la un amic neamt din Hamburg care a schimbat discurile si placutele inainte sa o cumpar eu. Ma indoiesc ca dupa ce a dat banii pe un set complet(discuri si placute, fata-spate) ATE s-a gandit sa faca economii la 2 senzori :( ! Constient fiind insa de aceea scurtcircuitare care e la moda, si de faptul ca mecanicii romani si turci au emigrat si prin alte tari exista posibilitatea ca la montare sa se fi umblat cu prostii :twoup: !

Edited by ViBogdan
Link to comment
Share on other sites

Si eu am schimbat recent placutele si senzorii.

Acum am placute TRW si senzori ATE.

Firma TRW e ok?

Nu am cumparat eu piesele, doar am lasat masina in service si cu astea m-am ales :twoup:

 

P.S. Am pe Peugeot placute Ferodo, puse la reprezentanta. Nici aici nu am mers cu piesele mele, au pus ei de-ale lor.

Scartaie ca trenu'.

Edited by Adrian M
Link to comment
Share on other sites

Dan_316i,man,de unde ai mai scos-o cu sotia,copiii?nu a venit momentul Dane,au fost niste tentative in 2008 dar esuate......,asta este,asa si sa revin la placute,ieri tacanitul acela era asa mai acentuat,acum a mai disparut,un mecanic mi-a zis sa am rabdare ca dispare de tot.....,dar acum cand pun frana asa usor,usor scoate un scartait asa.....destul de tare,daca apas un pic mai tare nu mai scoate nici un sunet,sper,sper ca si acel scartait cand pun frana usor sa dispara, pt ca este cam ...rusinos,sa spun asa.....
Link to comment
Share on other sites

Dan_316i,man,de unde ai mai scos-o cu sotia,copiii?nu a venit momentul Dane,au fost niste tentative in 2008 dar esuate......,asta este,asa si sa revin la placute,ieri tacanitul acela era asa mai acentuat,acum a mai disparut,un mecanic mi-a zis sa am rabdare ca dispare de tot.....,dar acum cand pun frana asa usor,usor scoate un scartait asa.....destul de tare,daca apas un pic mai tare nu mai scoate nici un sunet,sper,sper ca si acel scartait cand pun frana usor sa dispara, pt ca este cam ...rusinos,sa spun asa.....

Userul e de vina :twoup: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=73530&hl=

Link to comment
Share on other sites

Salut,ce placute de frana folositi?Eu le-am schimbat pe toate astazi ,au costat toate 135 ron,spate-fata,desi celelalte mai mergeau un pic,dar scartaiau cateodata la frane si am zis ca sunt pe duca...

 

Pe fata discuri ferodo groase, ventilate - 250 lei cu discount, de fapt erau in jur de 310-320 lei.

Placute pe fata tot Ferodo, erau vreo 150 lei in magazin, eu le-am luat cu 50 sau 60 lei.

Nu am ce sa le reprosez, decat ca uneori mai scartaie...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.