Jump to content

ce placute de frana folositi?


bogdyy

Recommended Posts

  • Replies 198
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Adevarul ca acum scartie,dar nu inteleg,trebuiesc placute cumva de 400 ron ca sa nu mai existe carcoteala?cum sa cada placutele?odata ce sunt fixate cum sa cada?si banuiesc ca din disc se mananca repede daca esti o fire de conducator care franeaza brusc deobicei,dar daca franezi normal nu cred ca se accentueaza problema,acum da scartie cand pun frana,dar pana se mai aseaza un pic banuiesc,ce am mai observat cand am plecat de la service,era ca se audea un zogomot,parca agata ceva,si m-am intors,iar cel de la service mi-a zis ca este o placuta care nu este perfect dreapta si atinge de disc la rotatii si pana devine perfect dreapta se aude acel zgomot,tacanit sa spun asa,sper sa fi avut dreptate......
Link to comment
Share on other sites

Bogdy, placutele ieftine (ca orice marfa pe lumea asta) sunt facute din materiale proaste. De aici pot proveni o sumedenie de necazuri. Trecand peste toate aceste chestii, incearca sa le rodezi putin, si vezi daca mai scartaie dupa aia.

 

Ca sa imi dau si eu cu parerea, recomand ATE (discuri si placute). Din experienta personala mi-au placut cel mai mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut Kruger,da dar zicea cineva mai sus ca ia cazut o placuta de frana,eu nu inteleg,pai cum sa-i cada de acolo daca au un sistem bun de prindere?dar numai asa.....sti,pareri din astea spre cel mai mare rau,celelelate sunt bunicele,oricum ca grosime nu se compara cu astea noi,alea sunt peste jumatate subtiate,dar asa cam cat de tin niste placute din astea daca ai un mers normal cu masina,in medie asa......!?
Link to comment
Share on other sites

sunt ft multumit de REMSA si SIMER, dupa parerea mea sunt cele mai bune marci de placute de frana fabricate vreodata iar raportul calitate/pret e excelent. am impresia ca echipeaza si oe anumite marci de autoturisme unele chiar premium.

 

pe partea stanga fata/spate am REMSA iar pe dreapta tot fata/spate am SIMER, in ciuda faptului ca frana de diferita stanga/dreapta masina franeaza excelent fara macar sa am senzatia ca trage vre-un pic in vre-o parte. :)

 

 

numai bine! sper ca ti-am fost de ajutor.

 

PS: putin off..

 

bogdyy, am observat ca ai inceput sa folosesti virgula (,).. incet incet o iei pe drumul cel bun :) asa mai inteleg si eu ce vrei sa spui :( si nu ma mai dor ochii dupa ce citesc un post de-al tau :D (pfff.. daca ai mai folosi si "space bar-ul" :twoup: )

 

 

edit: ahhh.. si am mai fost multumit , cu multi ani in urma de placutele alea (nu le mai retin numele) care se fabricau la rm sarat, ft multumit, la fel .. raportul calitate/pret excelent :(

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Acum scartie,dar sper ca acest scartait sa inceteze dupa ce se mai aseaza ele,sper...sa dispara......,apropo,referitor la senzor,mecanicul mi-a desfacut senzorul de pe partea stanga fata,mi la desfacut de pe placuta veche si la pus pe cea noua,normal si normal ar fi trebuit sa se ia si senzorul odata cu placutele,dar nu inteleg de ce trebuie schimbat si asta de indata ce al poti folosii pe cel vechi,se desface simplu si se pune simplu,dinn cate am observat,iar placutele cred ca tin vreo 20 mii mers normal.....?
Link to comment
Share on other sites

cum sa cada placutele?odata ce sunt fixate cum sa cada?

mi-a zis ca este o placuta care nu este perfect dreapta si atinge de disc la rotatii si pana devine perfect dreapta se aude acel zgomot,

 

Nu Bogdane. S-a referit la faptul ca s-au uzat ...cred...Cand spui ca mi-a "cazut" debitmetrul nu trebuie sa-ti inchipui ca l-ai gasit undeva in scut. E un simplu joc de cuvinte...

Ai facut o treaba buna ca ai schimbat placutele...Siemer sunt bune chiar daca uneori sunt deformate si trebuie sa mergi putin sa devina plane...

Acum se vede treaba ca ai inceput sa te ocupi serios de masina :twoup:

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.