Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Pentru 14 cai in plus si 180 Nm in minus la motor eu nu il consider superior 535d'ului. Multumesc de tip dar parerea mea e ca o alegere mai buna ar fi diesel'ul in acest caz.

180 Nm in minus cei drept, dar trebe sa ne uitam la rapoartele cutiei, unde benzina castiga destul de mult.

335i e mai sportiv decat 335d in testele comparative, e greu de crezut ca la seria 5 s-ar putea inversa rolurile.

dar daca ne gandim ca diferenta de performanta este destul de mica si, diferenta de consum nu e neglijabila, intradevar dieselu are sens.

 

depinde insa foarte mult de stilul tau de condus, de ce vrei de la o masina si de cati km faci pe an.

Km nu fac foarte multi pe an insa vreau o masina care sa ma tina 20-30 de ani. Eu zic ca un diesel e mai fiabil in timp iar 535d e mai mult decat suficient pentru mine. Sunt fan diesel inainte de a fi fan BMW asa ca nu cred ca voi renunta curand la acest lucru. Milioanele de oameni care isi cumpara o masina diesel nu cred ca se pacalesc asa cum reiese din acest forum unde majoritatea sunt pro-benzina. FIecare cu ce ii place insa eu am ales deja.

Link to comment
Share on other sites

Pentru 14 cai in plus si 180 Nm in minus la motor eu nu il consider superior 535d'ului. Multumesc de tip dar parerea mea e ca o alegere mai buna ar fi diesel'ul in acest caz.

180 Nm in minus cei drept, dar trebe sa ne uitam la rapoartele cutiei, unde benzina castiga destul de mult.

335i e mai sportiv decat 335d in testele comparative, e greu de crezut ca la seria 5 s-ar putea inversa rolurile.

dar daca ne gandim ca diferenta de performanta este destul de mica si, diferenta de consum nu e neglijabila, intradevar dieselu are sens.

 

depinde insa foarte mult de stilul tau de condus, de ce vrei de la o masina si de cati km faci pe an.

Km nu fac foarte multi pe an insa vreau o masina care sa ma tina 20-30 de ani. Eu zic ca un diesel e mai fiabil in timp iar 535d e mai mult decat suficient pentru mine. Sunt fan diesel inainte de a fi fan BMW asa ca nu cred ca voi renunta curand la acest lucru. Milioanele de oameni care isi cumpara o masina diesel nu cred ca se pacalesc asa cum reiese din acest forum unde majoritatea sunt pro-benzina. FIecare cu ce ii place insa eu am ales deja.

 

20-30 de ani??? :twoup: :twoup:

daca ai bani pt. o asa masina cred ca ai bani si ca sa-ti schimbi masina la maxim 8-10 ani.

Link to comment
Share on other sites

Sper ca glumesti.

 

Twin turbo = biturbo

 

Din cate stiu eu, twin turbo inseamna 2 turbine mai mici, puse in paralel, care functioneaza deodata. bi-turbo inseamna 2 turbine, dar una e pentru turatii mici, cu inertie mica si una pentru turatii mari.

 

twin= siamezi adica sunt parctic legate un de alta

bi turbo =identice[de aceeasi marime .

Link to comment
Share on other sites

Pentru 14 cai in plus si 180 Nm in minus la motor eu nu il consider superior 535d'ului. Multumesc de tip dar parerea mea e ca o alegere mai buna ar fi diesel'ul in acest caz.

180 Nm in minus cei drept, dar trebe sa ne uitam la rapoartele cutiei, unde benzina castiga destul de mult.

335i e mai sportiv decat 335d in testele comparative, e greu de crezut ca la seria 5 s-ar putea inversa rolurile.

dar daca ne gandim ca diferenta de performanta este destul de mica si, diferenta de consum nu e neglijabila, intradevar dieselu are sens.

 

depinde insa foarte mult de stilul tau de condus, de ce vrei de la o masina si de cati km faci pe an.

Km nu fac foarte multi pe an insa vreau o masina care sa ma tina 20-30 de ani. Eu zic ca un diesel e mai fiabil in timp iar 535d e mai mult decat suficient pentru mine. Sunt fan diesel inainte de a fi fan BMW asa ca nu cred ca voi renunta curand la acest lucru. Milioanele de oameni care isi cumpara o masina diesel nu cred ca se pacalesc asa cum reiese din acest forum unde majoritatea sunt pro-benzina. FIecare cu ce ii place insa eu am ales deja.

 

20-30 de ani??? :twoup: :twoup:

daca ai bani pt. o asa masina cred ca ai bani si ca sa-ti schimbi masina la maxim 8-10 ani.

Daca am bani sa schimb masina asta nu inseamna automat ca si o sa o fac. Eu in masina nu investesc decat odata pentru ca nu imi aduce nici un profit. Nu are rost sa o schimb la fiecare 5 ani cand apare ceva mai bun/nou. Un 535d va fi intretinut si condus doar de mine si nu cred ca nu va rezista ani buni si lungi cu un singur proprietar.

Link to comment
Share on other sites

BMW pe de o parte face 1 motor de 2996 cmc cu 218 cai = 525i, apoi il face si cu 272 de cai = 530i, si apoi vine si face unul de 2979 cmc cu 2 turbine si 305 cai=535i...presupun ca 525i e solicitat mai putin in favoarea fiabilitatii, pe cand la 535i e invers.

La diesel 525, 530 si 535 au tot motoare de 3000.

 

Fie ca e benzina sau diesel, mie un motor suprasolicitat de 2 turbine nu imi inspira fiabilitate.

Link to comment
Share on other sites

BMW pe de o parte face 1 motor de 2996 cmc cu 218 cai = 525i, apoi il face si cu 272 de cai = 530i, si apoi vine si face unul de 2979 cmc cu 2 turbine si 305 cai=535i...presupun ca 525i e solicitat mai putin in favoarea fiabilitatii, pe cand la 535i e invers.

La diesel 525, 530 si 535 au tot motoare de 3000.

 

Fie ca e benzina sau diesel, mie un motor suprasolicitat de 2 turbine nu imi inspira fiabilitate.

Eu merg pe increderea inginerilor de la BMW nu pe alte presupuneri si refuz sa cred ca un 535d va avea probleme cu motorul in primii 20 ani de viata. Lucruri minore se intampla ca la orice masina insa o reparatie capitala iese din discutie atata timp cat stii sa te comporti cu masina.

Link to comment
Share on other sites

BMW pe de o parte face 1 motor de 2996 cmc cu 218 cai = 525i, apoi il face si cu 272 de cai = 530i, si apoi vine si face unul de 2979 cmc cu 2 turbine si 305 cai=535i...presupun ca 525i e solicitat mai putin in favoarea fiabilitatii, pe cand la 535i e invers.

La diesel 525, 530 si 535 au tot motoare de 3000.

 

Fie ca e benzina sau diesel, mie un motor suprasolicitat de 2 turbine nu imi inspira fiabilitate.

Eu merg pe increderea inginerilor de la BMW nu pe alte presupuneri si refuz sa cred ca un 535d va avea probleme cu motorul in primii 20 ani de viata. Lucruri minore se intampla ca la orice masina insa o reparatie capitala iese din discutie atata timp cat stii sa te comporti cu masina.

 

motorul,da.

 

dar turbinele gemene nu cred ca vor rezista 20ani fii sigur.

Link to comment
Share on other sites

Ce pot sa spun, imi place benzina, iar ///M- ul cred ca este esenta BMW si daca nu exista unul diesel cred ca spune totul.

Pe de alta parte, constat cĂŁ pt mine benzina e cam periculoasĂŁ, mĂŁ impinge la "pacate" care ĂŽmi pun ĂŽn primejdie siguranĂža. :twoup: .

Pentru nevoile de zi cu zi nu imi trebuie 190 de cai care sa se impiedice in drumurile romaneÂşti Âşi mĂŁ orientez la a doua maÂşinĂŁ strict pentru oraÂş.

Ăn altĂŁ ordine de idei o sĂŁ dau exemplu un prieten de-al meu cu un polo tdi, care din lejeritatea consumului mic face 40.000 km/an Âşi nu in scopuri profitabile , ci pur personale, care sunt uneori ridicole (gen - mergi pânĂŁ la chioÂşcul de la colĂžul strĂŁzii sĂŁ cumperi pâine :D ). Având ĂŽn vedere gradul de poluare care e in creÂştere, eu consider cĂŁ nu e nici-o ruÂşine sa laÂşi maÂşina ĂŽn parcare Âşi sĂŁ joci Âşi rolul de pieton. :D (face bine Âşi sĂŁnĂŁtĂŁĂžii).

Tot timpul când conduc la amiazã prin oraº mã Întorc acasã cu o mie de nervi ºi o migrenã de nu mai sunt bun de nimic câteva ore. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

dar turbinele gemene nu cred ca vor rezista 20ani fii sigur.

 

 

La 535d sunt doua turbine de marimi diferite, una mica pentru turatii joase si una mare pentru turatii mari.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=50

ok man eu aveam chiar si o reprezentare grafica ,cu detalii functionale .imi pare rau ca nu o pot posta pt ca este pe un cd codat.

Link to comment
Share on other sites

dar turbinele gemene nu cred ca vor rezista 20ani fii sigur.

 

 

La 535d sunt doua turbine de marimi diferite, una mica pentru turatii joase si una mare pentru turatii mari.

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=11&fg=50

 

Corectie:

 

Turbina mica pentru turatii joase, ambele turbine pentru turatii medii si turbina mare pentru turatii inalte.

Link to comment
Share on other sites

Corectie:

 

Turbina mica pentru turatii joase, ambele turbine pentru turatii medii si turbina mare pentru turatii inalte.

 

Corectia corectiei:

 

Turbinele sunt activate variabil pentru a asigura puterea optima pentru toata gama de turatii,nu exista o turbina pentru turatii mici, una pentru mari, ambele pentru...

Link to comment
Share on other sites

Asa aratau azi pe un grafic la briefing-ul pentru "Efficient Dynamics".

 

Oare sunt gresite documentatiile BMW?

 

Era un grafic care arata exact ce am spus eu.

 

Nu stiu ce sa zic, nu am participat la briefing.

Probabil era briefing-ul facut pentru marketing, cine stie.

Link to comment
Share on other sites

Ando, la mine tot timpul leacul pentru nervi si stres, este o tura cu masina.

Prefer diesel, visez sa merg dupa paine cu o masina cu consum de 30% BENZINA :twoup:

la sfarsit de saptamana sau in excursii ma simt si eu bine in masina, in rest mai putin.

Link to comment
Share on other sites

de ar fi diesel ar avea acelas efect zilnic :twoup: glumesc acuma nu te supara :twoup:

Stai linistit ca sunt genul care faca gestul asta, sa nu crezi ca frustrarea mea apare din cauza consumului, chiar daca uneori contribuie. Recunosc acest lucru, dar sunt multe aspecte care ma determina sa mai las masina si in parcare. Are si dieselul avantajele lui, dar am unele retineri din punct de vedere al fiabilitatii lui la condusul sportiv.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.