Jump to content

Cum se schimba tija de metal din portbagaj


Recommended Posts

Salut,am o nelamurire,cum se schimba acea tija de metal care tine roata de rezerva fixa la e36?Mai exact,cea care are in capat un plastic rotund care se insurubeaza,a mea a ruginit in partea de jos,la baza si vreau sa o schimb.Am gasit un e36 sedan,de la care pot lua mai multe piese si de acea vroiam sa stiu,daca este fixata cu vreun surub mai mare ceva sau este sudata.
Link to comment
Share on other sites

Salut,am o nelamurire,cum se schimba acea tija de metal care tine roata de rezerva fixa la e36?Mai exact,cea care are in capat un plastic rotund care se insurubeaza,a mea a ruginit in partea de jos,la baza si vreau sa o schimb.Am gasit un e36 sedan,de la care pot lua mai multe piese si de acea vroiam sa stiu,daca este fixata cu vreun surub mai mare ceva sau este sudata.

 

 

 

este sudata bogdyy

trebuie taiata cu flexu si sudata

Link to comment
Share on other sites

Shark, pai daca stii, este asa greu sa scrii cum se desface?

 

daca ai sa poti sa pui o poza reala si de calitate cu situatia ta concreta o sa vad ce ai in realitate acolo si, poate, o sa pot sa iti dau o solutie.

daca vrei sa initializezi numai thread-uri absurde, e treaba ta, forumul cred ca e gresit.

Link to comment
Share on other sites

Shark,eu cred ca am fost destul de clar,dar daca tu nu ai e36,nu cred ca sti despre ce este vorba,in fine,o sa fiu si mai clar.Roata de rezerva este tinuta fixa de o tija care vine pe mijlocul ei,tija de metal are in cap un filet unde se infileteaza un capac de plastic,diametru de 5 cm.Pe mine ma intereseaza partea de jos a tijei,cum este fixata,cum o scot de acolo,este fixata intr-un surub mai gros,este sudata,sau fixata prin presare?

 

XXL iti multumesc de raspuns si de poza,insa vreau ceva concret care se refera strict la e36,mi se pare ca poza care ai pus-o tu este de la e30,sau e34.

Link to comment
Share on other sites

daca tot suspensia aia joasa o ai o sa trebuiasca s-o ridici putin pe cric de puntea spate ca probabil garda e mai mica decat lungimea tijei filetate.

 

sau, incearca sa pui doua piulite stranse in contra pe tija si incerci s-o desfiletezi...

 

eu iti dau toate variantele posibile, chiar daca despre flex n-am zis nimic ... asa "de pe forum"... poate daca ai baga lanterna mai adanc p-acolo ai gasi o solutie mai exacta...

Link to comment
Share on other sites

Pai am intrebat mai intai pe forum ca sa nu ma pierd timpul cu uitatul si cu analizatul,asa daca cineva mi-a zis cum se desface eu aplic ce mi-a spus,evident daca a vb. serios,bun o sa incerc si cu piulitele,ca de pus apoi pot s-o pun.

 

bagi doua piulite pe ea si le strangi una peste alta. Apoi desfaci cu ajutorul celei de jos. Asta e o metoda de scos prezoanele.

Dar ti s-a rupt tija? :) Nu este un pericol daca a ruginit putin..de rupt nu se rupe :twoup: . Practic poti s-o lasi asa si sa te dedici altor chestii mai serioase...balamale...torpedouri...becuri la picioare si lumini de dat cu spatele.

Lasa Bogdane tija aia acolo daca nu s-a rupt ca mu tine masina cat tine aia.

 

PS: Si da...inca o greseala de proiectare...puteau sa puna inginerii aia nemti roata sub masina sau pe capota....unde sunt vremurile alea cu IMS-urile alergate de tovarasi care aveau rezerva pe usa sau pe capota in fata (safari...daktari....chestii...)

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

Sax,exista o diferenta...cazan,necazan...treaba este ca eu ma folosesc de ea in fiecare zi,insa tu esti la stadiul de investitii,deci masina sta pe loc,nu profiti de ea,asa ca...,bun,deci ceva cert,acea tija se desfileteaza sau e prinsa cu sudura,un raspuns clar,scurt si la obiect,va multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.