Jump to content

[Vand] proiectoare far E46 - noi


Recommended Posts

  • Replies 197
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salut, am un e46 cu FL si 3 intrebari:

1- daca am bixenon pe masina, mai am nevoie de alte piese/adaptari/modificari in afara decupajului pentru a incapea proiectorul FXR?

2- dupa decupaj FXR-ul se prinde in niste suruburi acolo sau cum il aliniez/fixez sa stiu ca sta fix si drept?

3- as putea sa folosesc tot palariile originale (cele care sunt acum pe masina), se potrivesc / raman intregi daca le demontez de pe proiectorul OEM?

 

Multam anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Salut, am un e46 cu FL si 3 intrebari:

1- daca am bixenon pe masina, mai am nevoie de alte piese/adaptari/modificari in afara decupajului pentru a incapea proiectorul FXR?

2- dupa decupaj FXR-ul se prinde in niste suruburi acolo sau cum il aliniez/fixez sa stiu ca sta fix si drept?

3- as putea sa folosesc tot palariile originale (cele care sunt acum pe masina), se potrivesc / raman intregi daca le demontez de pe proiectorul OEM?

 

Multam anticipat!

salut.

1. nu mai ai nevoie de alte piese- decupezi si inlocuiesti proiectorul

2. proiectorul se desface in 2 parti prinse cu suruburi ( oglinda metalica din spate si lupa din fata)- eu am reusit sa prind plasticul farului intre aceste 2 parti si sa strang cu surub(dupa ce l-am aliniat)/ dar e mult mai simplu sa-l lipesti (oricum lipitura o sa tina)

3. da, le poti folosi pe cele originale ( trebuie sa ramana intregi.. au 2 cleme pe interior)

Link to comment
Share on other sites

Iti multumesc mult pentru raspuns. Mai am totusi o nelamurire: si la cele care au xenon oem(cazul meu) o sa ramana gaura la partea din spate, sau e doar la cele fara xenon? Daca da, problema ar aparea si in cazul proiectoarelor FXR v2, stie cineva?

nu stiu la care gaura te referi. scrie mai bine pe topicul de diy, sigur vei gasi mai multe raspunsuri :)

Link to comment
Share on other sites

Se merita investitia? Chiar sunt interesat. Ma gandesc ori la lupe ori la alte faruri cu lupe.

 

Ce modificari implica masinii?

 

Ce fel de becuri se folosesc?

la mine s-a meritat din plin. aveam xenon din fabrica la care s-au ars oglinzile din spate ( fiind din plastic) si nu mai luminau deloc noaptea. Aveam 2 solutii ori proiectoarele FXR ori farurile la vreo 1000 si ceva de euro :).. folosesti o instalatie xenon cu becuri D2S

Edited by florinkx
Link to comment
Share on other sites

sal.am si eu cateva nelamuriri poate ma poti ajuta..am un bmw 318 i fl cu xenon din fabrica...problema e ca noaptea nu lumineaza mai deloc... m ia desfacut cineva farurile si oglinda cea din spate era arsa crapata etc.. am remediat cu o banda izolera... dar din pacate lumina nui asa cum a trebui pt un far cu xenon.. precizez ca am becuri cumparate de la un magazin de xenoane de pe o instalatie de xenon normala.nu am becuriel originale de la bmw.acest lucru conteaza ? as vrea sa stiu daca cumpar aceste proiectoare de la tine lumina de xenon va fii cea normala pt un far de bmw cu xenon sau trb sa schimb becurile cu unele originale de bmw? mai ajuta mult daca imi vei da un sfat:)
Link to comment
Share on other sites

Ce modificari implica?

 

Cam cat dureaza operatiunea?

ai aici mai multe detalii http://www.bmwclub.ro/forums/topic/79175-diy-upgrade-de-la-faruri-normale-la-bixenon/

 

de durat... depinde foarte mult de tine, sunt useri aici pe forum care au capatat experienta si le schimba in cateva ore

 

sal.am si eu cateva nelamuriri poate ma poti ajuta..am un bmw 318 i fl cu xenon din fabrica...problema e ca noaptea nu lumineaza mai deloc... m ia desfacut cineva farurile si oglinda cea din spate era arsa crapata etc.. am remediat cu o banda izolera... dar din pacate lumina nui asa cum a trebui pt un far cu xenon.. precizez ca am becuri cumparate de la un magazin de xenoane de pe o instalatie de xenon normala.nu am becuriel originale de la bmw.acest lucru conteaza ? as vrea sa stiu daca cumpar aceste proiectoare de la tine lumina de xenon va fii cea normala pt un far de bmw cu xenon sau trb sa schimb becurile cu unele originale de bmw? mai ajuta mult daca imi vei da un sfat:)

problema ta nu sunt becurile, ci oglinda din spatele lupei. aceeasi problema am avut-o si eu - am vopsit oglinda aia matuita... am incercat orice.. degeaba. Banda aceea izoliera nu poate avea efectul de oglinda necesar.

Link to comment
Share on other sites

ai aici mai multe detalii http://www.bmwclub.ro/forums/topic/79175-diy-upgrade-de-la-faruri-normale-la-bixenon/

 

de durat... depinde foarte mult de tine, sunt useri aici pe forum care au capatat experienta si le schimba in cateva ore

 

 

problema ta nu sunt becurile, ci oglinda din spatele lupei. aceeasi problema am avut-o si eu - am vopsit oglinda aia matuita... am incercat orice.. degeaba. Banda aceea izoliera nu poate avea efectul de oglinda necesar.

 

 

 

ok dupa ce vb cu persoana care sa ocupat de faruri o sa iau legatura cu tine sa le cumpar.si zici ca becuri sunt bune ? nu trb sa cumpar originale?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Anunt valabil ! Proiectoare + palarii = 450 ron

Cei care au xenon din fabrica pot folosi palariile originale. Proiectoarele fara palarii = 400 RON (palariile fara proiectoare nu le vand). Proiectoarele au lupa de 2.5 inch, sunt bi-xenon si sunt pentru bec D2S. Acesta este un retrofit, deci implica unele modificari la farul masinii, la sistemul de prindere, la palarii - look-ul final fiind OEM.

Cei din Bucuresti pot apela la XXL pentru montaj :)

post-3662-0-48356400-1335119971_thumb.jpg

post-3662-0-79020500-1335119975_thumb.jpg

post-3662-0-02575500-1335119980_thumb.jpg

post-3662-0-14892100-1335119984_thumb.jpg

post-3662-0-87683500-1335119988_thumb.jpg

post-3662-0-05927800-1335119993_thumb.jpg

post-3662-0-78236200-1335119997_thumb.jpg

post-3662-0-43979700-1335120002_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.