Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

A fost cineva in Germania , la vreun dealer BMW sa cumpere ulei OEM si filtre? Sa vedeti cat costa acolo , si ce fel de ulei este acela? Incercati si o sa ramaneti surprinsi ce preturi au acolo , comparativ cu Romania....

 

 

cat costa acolo? si ce ulei au? :twoup:

Vei fi surprins ce ulei folosesc service-urile in Germania ca si ulei al casei... ai auzit de SRS?, este un ulei facut in o rafinarie din Hamburg si este cum s-ar spune marca rafinariei respective, desi acestia produc si imbuteliaza ulei ptr mai multe firme cu renume. Acesta este unul dintre Uleiurile pe carte le folosesc service -urile BMW in Germania , iar BMW AG nu poate spune nimic sau sa interzica utilizarea acestui ulei deoarece el este in conformitate cu parametrii recomandati de catre BMW, doar ca este ceva mai ieftin , fiind cumparat cu cisterana sau in butoaie de 208 l .

Link to comment
Share on other sites

Vei fi surprins ce ulei folosesc service-urile in Germania ca si ulei al casei... ai auzit de SRS?, este un ulei facut in o rafinarie din Hamburg si este cum s-ar spune marca rafinariei respective, desi acestia produc si imbuteliaza ulei ptr mai multe firme cu renume. Acesta este unul dintre Uleiurile pe carte le folosesc service -urile BMW in Germania , iar BMW AG nu poate spune nimic sau sa interzica utilizarea acestui ulei deoarece el este in conformitate cu parametrii recomandati de catre BMW, doar ca este ceva mai ieftin , fiind cumparat cu cisterana sau in butoaie de 208 l .

 

 

nu te intrebam pe tine in primul rand

in al doilea rand era vorba si de filtre

eram si eu curios de preturi :)

in al treilea rand, toti producatorii de uleiuri scot produse conforme cu cerintele BMW si chiar superioare :)

 

LE oricum pana acum dupa ce s-a spus in topicul asta uleiul BMW e contrafacut :twoup:

Edited by claudiuBWR
Link to comment
Share on other sites

Vei fi surprins ce ulei folosesc service-urile in Germania ca si ulei al casei... ai auzit de SRS?, este un ulei facut in o rafinarie din Hamburg si este cum s-ar spune marca rafinariei respective, desi acestia produc si imbuteliaza ulei ptr mai multe firme cu renume. Acesta este unul dintre Uleiurile pe carte le folosesc service -urile BMW in Germania , iar BMW AG nu poate spune nimic sau sa interzica utilizarea acestui ulei deoarece el este in conformitate cu parametrii recomandati de catre BMW, doar ca este ceva mai ieftin , fiind cumparat cu cisterana sau in butoaie de 208 l .

 

 

nu te intrebam pe tine in primul rand

in al doilea rand era vorba si de filtre

eram si eu curios de preturi :)

in al treilea rand, toti producatorii de uleiuri scot produse conforme cu cerintele BMW si chiar superioare :)

 

LE oricum pana acum dupa ce s-a spus in topicul asta uleiul BMW e contrafacut :twoup:

ok

 

am inteles , daca vrei sa stii cum poti avea preturi bune la repere originale , atunci poate incepi sa vinzi oem si dupa vre-o 5 ani de vandut piese oem , poate vei ajunge sa cumperi la preturi speciale piesele . Sunt convins ca nu vrei sa cunosti poveste mea , dar am sa iti spun un singur lucru , cand am luat prima data ulei original bmw , aproape acum 5 ani , am platit putin peste 10 eur pe litru ,in prezent cumpar cam 1000 de litrii o data sau putin peste , motiv pentru care imi negociez pretul in functie de cantitate.Este un aspect important si faptul ca platesti cash.

Link to comment
Share on other sites

ok

 

am inteles , daca vrei sa stii cum poti avea preturi bune la repere originale , atunci poate incepi sa vinzi oem si dupa vre-o 5 ani de vandut piese oem , poate vei ajunge sa cumperi la preturi speciale piesele . Sunt convins ca nu vrei sa cunosti poveste mea , dar am sa iti spun un singur lucru , cand am luat prima data ulei original bmw , aproape acum 5 ani , am platit putin peste 10 eur pe litru ,in prezent cumpar cam 1000 de litrii o data sau putin peste , motiv pentru care imi negociez pretul in functie de cantitate.Este un aspect important si faptul ca platesti cash.

 

 

si care e legatura?

mult succes la achizitionarea de piese oEM in continuare

pe mine nu ma intereseaza foarte tare ( sa vad cum o sa te descurci in 2012 cand se deschid depozitele originale si nu o sa mai fie obligatorie garantia la reprezentante :twoup: )

sa poti sa cumperi 10.000 de litri de maine nu 1.000 ca acaum

bafta! :)

 

Eu nu mai am nici-o urma de indoiala de provenineta uleiului de la Alex.teile deoarece cand am cumparat de la el consumabilele mi-a aratat facturi de Germania cu preturile lui + adaosul firesc .... Eram total impotriva uleiului OEM se poate verifica si in postarile mele precedente despre uleiuri .

Probabil in prima faza mai mult ca sigur el va atasa copie dupa facturile de germania pt x litri de ulei OEM sa fie clar pt. toata lumea ca uleiul achizitionat de el este din germania nu de la nu stiu ce firma fantoma...

Nu pot intelege insa Paul de ce il compari pe alex.teile cu china avand in vedere ca iti poate aduce absolut orice piesa OEM BMW intr-un timp foarte scurt, pe langa asta la preturi mai mult decat acceptabile, oare cati indivizi pot face asta in Romania ??

 

Nu se vorbeste despre faptul ca pe piata se comercializeaza ulei OEM bmw (ca exemplu 5w-30)

FARA eticheta unde scrie "Made in Germany exclusively for BMW AG D-80788 Munchen ....unde se pune aceasta eticheta ??

 

http://img34.imageshack.us/img34/8121/bmwolaj.jpg

vezi ca s-a schimbat eticheta aia de vreo 5 luni

Link to comment
Share on other sites

aha , ai dreptate , eticheta este schimbata , cred ca eduard a luat o poza de pe internet . aceasata este cea mai simpla metoda de cand exista google, dai search si gasesti orice.Eu am procedat in mod asemanator cand am atasat poze pe site-ul meu. Asa ca eticheta intr-adevar este alta acum.
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg cu ce va incalzeste sa platiti adaosuri comerciale halucinante.

La trado in Iasi piesele se vand usor mai scump decat vand baietii de aici. La ulei pretul e de 80 si ceva de lei/litru, pt ca isi pun capac adevarat.

Daca vrea cineva sa cumpere scump ca sa doarma linistit, nu e o problema. :twoup:

E normal ca uleiul oem sa fie mai ieftin decat cel cu marca comerciala. Trebuie sa ne gandim si ce costuri de marketing au cei de la castrol de exemplu pt ce vand ei direct, comparativ cu uleiul bmw, care are marketing 0 euro.

Edited by valllentin
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Da Ciupane ai dreptate,asa am patit la un x5 4,6is,am facut schimbul cu 5w40 era al 2lea dupa catalog,au zis ca e bun si dupa 300km a inceput sa bata motorul frate jos,cum ar fi o 'fusta' cv de genu,normal ca am bagat noul RS...TWS si gata MERGE.
Link to comment
Share on other sites

Si eu tind sa cred ca uleiul asta e contrafacut. Anul trecut in vara am scimbat uleiul si de atunci mi-a aparut un tacanit la motor, dupa ce se incalzeste (cu motorul rece nu se aude). Uleiul a fost adus din Germania. Am facut diagnoza (nu sunt erori) am dicutat si cu mecanicul si am ajuns la concluzia ca pot fi doua cauze posibile:

1. distributia - mai exact intinzatorul (actionat prin presiunea produsa de ulei) sau patina de la distributie

2. uleiul de motor

Tacanitul ala dispare cand turez motorul.

Mecanicul a spus ca sigur nu e de la tacheti.

Eu banuiesc tot mai mult ca uleiul e cauza .... :twoup:

Cred ca voi incerca un Aral HighTronic 5W-40

Edited by SML
Link to comment
Share on other sites

Si eu tind sa cred ca uleiul asta e contrafacut. Anul trecut in vara am scimbat uleiul si de atunci mi-a aparut un tacanit la motor, dupa ce se incalzeste (cu motorul rece nu se aude). Uleiul a fost adus din Germania. Am facut diagnoza (nu sunt erori) am dicutat si cu mecanicul si am ajuns la concluzia ca pot fi doua cauze posibile:

1. distributia - mai exact intinzatorul (actionat prin presiunea produsa de ulei) sau patina de la distributie

2. uleiul de motor

Tacanitul ala dispare cand turez motorul.

Mecanicul a spus ca sigur nu e de la tacheti.

Eu banuiesc tot mai mult ca uleiul e cauza .... :)

 

 

banuiesc ca de uzura pieselor din motor nici nu poate fi vorba , nu?

daca si uleiul venit direct din jermanica .....

numai ulei contrafacut este pe piata auto :twoup:

super alegerea cu Aral

oare nu e contrafacut si ala?

Edited by claudiuBWR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

CONCLUZIA.....??????

In cazul meu concluzia este :

Nu sunt multumit de uleiul asta.

La urmatorul schimb cred ca voi pune Castrol Edge 0W30 sau Aral.

Daca e posibil adus tot din de.

Urmeaza sa mai studiez ... problema uleiului.

Edited by SML
Link to comment
Share on other sites

Nivelul uleiului se masoara la 5-10 minute dupa ce s-a oprit motorul.

Chiar nu trebuie sa scurga tot ulieul din baie doearece se denatureaza masuratoarea. Nivelul real este cel care tine cont si de uleiul aflat in Vanos de exemplu. Ca in functionare normala Vanos-ul ste plin, nu gol.

 

Sfaturile cu masuratul a doua zi sunt doar povesti :twoup: .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.