Jump to content

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04


alex.teile

Recommended Posts

Eu am schimbat uleiul prin august, am mers tot vreo 3000-3500km, doar vreo 300km in afara, restul in oras, iar masina a consumat in tot acest interval cam 1-1,2l de ulei.. :faceless:

 

Nu te mai complica cu oem BMW ... parerea mea.

Cred ca un 5w30 castrol edge ar fi bun pt tine.

Dar ai mare grija de unde cumperi ...

Si un Aral ar fi bun de incercat.

Edited by SML
Link to comment
Share on other sites

Exista o multime de topicuri generale legate de uleiuri.

Titul acestui topic este :

CONTROVERSATUL ULEI 5W30 ORIGINAL BMW -LONGLIFE 04 PARERI

 

Atat!

 

!

Toate posturile fara legatura cu uleiul original BMW vor fi sterse.
Link to comment
Share on other sites

Pentru un e46 325ci ce sa folosesc? Am avut liqui moli (nu stiu sigur daca asa se scrie :rolleyes: ) 5w30 si il cam papa. A consumat vreo 500ml in 800km, apoi timp de 2000km nu a consumat deloc, acum iar a consumat 300ml..am mers 95% in oras, in acelasi trafic si regim de viteza, deci nu inteleg felul in care a consumat uleiul <_< . Am primit ca recomandari: 5w30 oem bmw, 5w40 oem bmw, 5w30 castrol edge si cam atat..ce ulei sa pun? :mellow:

in principiu daca nu ai foarte multi km 0W40 e ok,eu pe asta merg eu am luat BMW .bine in functie de anul de fabricatie vrea LL04 sau LL01.

Link to comment
Share on other sites

uleiul bmw , care se vinde la preturi de 35-37 ron 5w 30 , cu siguranta nu este un ulei prost .

).

Nu exista pe piata un alt ulei 5W30 cu caracteristici de tip LL04 care sa coste la end user doar 35-37 de lei. De la niciun alt producator de uleiuri!

 

Banuiesc ca nu crezi ca BMW face acte de caritate si vrea sa sparga piata cu uleiul sau vandut sub pretul celorlalti.

Si nici ca absolut toti ceilalti producatori s-au vorbit si au dublat preturile doar ca sa para uleiul BMW ridicol de ieftin :) .

Link to comment
Share on other sites

m-ati pierdut complet unde naiba putem gasi un pret corect la uleiul asta pana la urma?

 

de ex pe ebay.de gasesc 0W40 la maxim 8 euro iar la noi e cam 37-40 lei litrul...

@Acero - cu 5W40 Motul era mai zgomotos uleiul la mine,in schimb "arata" foarte bine(intreaba-l si pe Ilie ca la el l-am schimbat)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

daca pui 5W 40 sa imi spui si mie daca suna diferit motoru ca sunt curios , pana la urmatoru schimb o sa depasesc 150.000km si parca as merge pe ceva putin mai gros , ms !

 

Eu am mers vreo 5 sau 6 schimburi - 50 000 - 60 000 km pe castrol magnatec 5w40. Recunosc, poate n-a fost cea mai potrivita alegere, insa nu putea decat sa-i dauneze filtrului de particule. Dupa aia am facut vreo doua schimburi cu castrol 5w30 ...iar acum voi trece pe castrol edge turbo diesel 5W40 - ulei recomandat de bmw.de, alaturil de castrol edge turbo diesel 0W30. Asta nu inseamna ca doar astea doua sunt bune.

 

Dupa cum am mai zis, parerea mea e ca 0W30 e mai bun pentru filtrul de particule, iar 5W40 e mai bun pentru motor, cel putin vara. Iarna, merge 0W30. Eu cel putin asa o sa fac, o sa merg vara pe CASTROL EDGE TURBO DIESEL 5W40 si iarna pe CASTROL EDGE TURBO DIESEL 0W30.

 

Depinde ce vrea fiecare mai mult, sa protejeze motorul sau filtrul de particule. Eu prefer sa protejez motorul, ca vreau sa mai tin masina :)

 

Oricum, ambele uleiuri sunt foarte bune, mai ales daca le schimbi la cel mult 10 000 km :)

Link to comment
Share on other sites

Un ulei CASTROL EDGE TURBO DIESEL OW30 e cam intre 18 si 23 de euro in Germania, litrul.

Asta in magazin.

 

La un magazin virtual, il gasesti si cu 10 euro/l.

 

La noi, e mult mai ieftin. Desigur, nu c-ar fi mai prost, ci ca se cumpara in cantitati industriale :)

Link to comment
Share on other sites

Nu exista pe piata un alt ulei 5W30 cu caracteristici de tip LL04 care sa coste la end user doar 35-37 de lei. De la niciun alt producator de uleiuri!

 

Banuiesc ca nu crezi ca BMW face acte de caritate si vrea sa sparga piata cu uleiul sau vandut sub pretul celorlalti.

Si nici ca absolut toti ceilalti producatori s-au vorbit si au dublat preturile doar ca sa para uleiul BMW ridicol de ieftin :) .

 

 

eu nu am spus ca BMW face uleiuri ieftine :) am spus ca uleiul din bidoane este un ulei ok, pt ca altfel ar fost circ mare cu motoare stricate, la cat ulei d-asta se vinde , atat bmw , ford, GM

 

Eu iau 0W40 de la grozadan,am incredere...

 

 

ce ulei vinde Grozadan , gasesti pe toata piata, sa fi sigur de asta :)

adica nu vinde el altceva , decat este in piata,toate vin din acelasi loc , prin mai mute persoane intermediare

 

La noi, e mult mai ieftin. Desigur, nu c-ar fi mai prost, ci ca se cumpara in cantitati industriale :)

 

 

pai cum iti explici ca Romania a devenit tara bananiera ?! adica vinde banane la export mai ieftin decat in tarile din care cumpara ROmania :turned: ?! suntem prea buni negociatori ?! sau sunt banane facute in Turcia/China ?!

 

preturile in De nu sunt chiar atat de ieftine, depinde ce taxe se platesc , si ce salarii au , ca sa se poate plati pretul :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

si la mine ,pretul la uleiul bmw 5w 30 este de 35ron/L :) si garantez ca este acelasi ulei cu cel pe care il vinde Grozadan :)

 

piesele vin toate cam din aceleasi locuri, doar ca difera cine le vinde si normal , pretul care este influentat in mare de pretul de achizitie al vanzatorului :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

pai cum iti explici ca Romania a devenit tara bananiera ?! adica vinde banane la export mai ieftin decat in tarile din care cumpara ROmania :turned: ?! suntem prea buni negociatori ?! sau sunt banane facute in Turcia/China ?!

Nu, Romania nu vinde banane ieftine.

Tot ce face Romania este ca aduce banane verzi din Ecuador si alte tari bananiere si le tine la rece in niste depozite.

Cand e sa le vanda le baga rapid la o instalatie de coacere fortata si le scoate pe piata.

Romania vinde ca urmare ac

este chestii care aduc a banane tarilor din jur, insa nu sunt nici mai ieftine nici mai bune ca cele din Turcia de exemplu.

 

Cu uleiul e alta treaba. Nu e nici facut si nici copt in Romania ca sa iasa mai ieftin :) .

Este pur si simplu acel ulei fabricat in China despre care se amintea la inceputul topicului.

Link to comment
Share on other sites

Este pur si simplu acel ulei fabricat in China despre care se amintea la inceputul topicului.

 

 

o fii sau n-o fii (gen to be or not to be) ,cert e ca isi pastreaza totusi proprietatile , ca si un ulei castrol de exemplu, am testat eu :) testul picatura dupa 10 mii (eu am testat 0w40 bmw ,comparat cu 0w 40 castrol dupa 10 mii km)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

in EU in general, la producatori mari nu mai sunt cine site ce diferente de pret.. decat de la TVA. Sunt variatii bineteles, dar nu ca din cauza ca in RO salariu mediu e de 400 de euro un ulei bun, sintetic, o sa coste 100 de ROn 5 kile.. in nici un caz.

 

Pot fi service-uri care au deal special cu un producator si daca faci schimbul la ei sa fie o diferenta mai mare.. dar si acolo sunt niste limite.

Pe mine personal daca iau uleiul din supermarket si filtrele, ma costa mai mult de cat la service sa fac schimbul, cam cu 20 de euro de exemplu. iar asta cu tot cu manopera de la service.

Dar to o faca la bordura ca imi place , mai verific una alta etc..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

si la mine ,pretul la uleiul bmw 5w 30 este de 35ron/L :) si garantez ca este acelasi ulei cu cel pe care il vinde Grozadan :)

 

piesele vin toate cam din aceleasi locuri, doar ca difera cine le vinde si normal , pretul care este influentat in mare de pretul de achizitie al vanzatorului :)

 

 

eu zic sa nu te agiti inutil

fiecare are parerea lui ferma vis a vis de uleiul BMw

nici unul nu si-a pus problema cat costa marketingul pentru uleiul BMW = 0 bani

la castrol sau alte firme; inghite foarte multi bani care trebuie recuperati cumva si ghici ce .... plateste consumatorul final :)

Link to comment
Share on other sites

o fii sau n-o fii (gen to be or not to be) ,cert e ca isi pastreaza totusi proprietatile , ca si un ulei castrol de exemplu, am testat eu :) testul picatura dupa 10 mii (eu am testat 0w40 bmw ,comparat cu 0w 40 castrol dupa 10 mii km)

 

trebuia sa faci testul picatura la 5w30. ca acoloe traba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.