Jump to content

E36 318i touring din '95-VITEZA MAXIMA!


Catalin BMW

Recommended Posts

Salut!! Am creat un nou topic in speranta ca voi afla viteza maxima (cu care ati mers) a acestor modele si in special al acestui tip de motor.

Am mai creat acest topic si pt faptul ca nu sunt convins de puterea masinii mele,in sensul ca am ajuns la viteza maxima in jurul valorii de 195km/h si ma gandesc ca sunt altele care depasesc aceasta cifra.

As vrea pareri de la cei ce au astfel de motorizari (sau similare),dar care sa fie standard,adica fara tiunning-uri,cipuiri si alte minuni.

Mentionez ca nu am "calcat-o" la noi in tara,ci pe autostrazile din UE :) (acolo ai unde).

Respect si La Multi Ani si un an nou cu bucurii la toata lumea. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

mi-a trebuit juma de autostrada sa ajung la 180 :) si atunci m-am plictisit si am redus LOOOOL probabil ca in cealalta jumatate ajungea la 195 :) :twoup:

 

318 '92

:twoup: :twoup: :twoup: :twoup: :angry: :lol: foarte tare asta cu juma' de autostrada!!!

 

Vezi cit ai viteza maxima constructiva in talon, mai adaugi aproximativ +5 (deviatie vitezometru bord) si cam atit poti sa ii dai...asta in conditiile in care masina este in mintile ei.

Gogule,pe naiba ca nu cred o iota din ce scriu astia pe taloane,si stii de ce?pt ca la mine scrie 145,iar eu am depasit-o cu mult viteza asta! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@Catalin (or fi in mile :) )...eu stiu ca pe vremea cind aveam 318is maxim a tinut 220 (Ploiesti - Baicoi)...pe vremea aia se putea (~10 ani), insa sigur nu erau 220 reali, cum la 528 desi pe bord ajunsese in 242-243 constructiv are 238 viteza maxima...in concluzie conform abaterii ~ 5 -6 km cam acolo ajungi. la un 318i in mintile lui mai mult de 205-210 nu ai cum sa te duci (poate tunat dar si asa sa zicem ca ajungi in 220-225). Nu pune in calcul viteza la vale ca ....asa treci de m3 :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Viteza e "limitata" de diferential...Cu un diferential de 3.45(pus de obicei pe motoare mici 1.6,1.8, 1.8is), cu motor de 2.5 , am ajuns la 220 km/h, si eram aproape de limitare...

de asta vroiam sa amintesc si eu, pisicul meu are de 3.38, deci se duce mai mult :twoup:

Link to comment
Share on other sites

acum nu stiu cat de reala e viteza de pe bord . . . La mine undeva pe 210-215 se cam plafoneaza , 318i 1997 . Oricum mi se pare ca se tine destul de bine , asta referitor la ce spunea colegul mai de sus cu juma de autostrada . . . acum sincer vorbind mai conteaza si cat de ingrijita e masina . Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Cat de intretinuta masina se reflecta in timpul in care se atinge viteza maxima, si mai ales in senzatiile pe care le ai la viteza aceea...:twoup:)

 

eventual si timpul in care franeaza de la viteza aia si cum... ma rog, detalii mai putin importante.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.