Jump to content

Probleme inchidere centralizata!?


Recommended Posts

Salut, a aparut prima problema la masinuta mea :blink:.

De ceva zile nu se mai deskid portierele din telecomanda de la cheie.

Deci, apas pe butonul de deschidere...nimic. Daca apas pe cel de inchidere(usile fiind inchise) se aute un "click" cum ca s-ar inchide usile.Bun... intr-un final...deschid cu cheia portiera soferului,intru in masina,pun contactul si abia dupa aceea pot sa deskid restul usilor din butonul aflat langa cel de avarii, altfel nu merge. Tin sa precizez ca aceasta problema NU survine de la telecomanda cheilor, pentru ca le-am incercat pe toate...si cu nici una nu mai functioneaza :) .Inca ceva... are momente....cateodata se mai deskide...dar foarte rar . Si e foarte FOARTE nasol sa tot deskizi usa soferului, sa intrii sa pui contactul si apoi sa deschizi si celelalte usi :).

A mai avut cineva problema asta? se poate sa schimb tot sistemul de inchidere centralizata si sa folosesc tot butonul de la cheie??? sau ce sa fac?

Edited by Sorin7650
Link to comment
Share on other sites

eu am patit asta la e39 am fost la reprezentanta unde electrocnisul mi-a zis ca s-a pierdut legatura dintre cheie si masina..cum nu stiu..idee e ca mi-a recodificat-o pe loc,a intrat in masina,a inchis toate usile, a pus cheia pe prima pozitie,a asteptat a scos cheia,a tinut-o langa oglinda retrovizoare dupa care nu mai stiu:))a pus-o din nou in contact,in fine..a mers dupa,nu ma costat nimic.

:blink:))asta dupa ce am taiat cheia cu un cutit ca sa vad dc nu e gata acumulatorul..bineinteles ca era ok(aveam o singura cheie)

Link to comment
Share on other sites

sal oameni buni!

eu am aceiasi problema cu inchidere!

in momentul in care actionez comanda de deschidere parca nu are vlaga si refuza sa se deschida, daca actionez cheia in yala se deschide numai usa de la sofer, iar celelalta usi sunt efectiv blocate, tot incerc si la un moment dat daca am noroc e posibil sa se deschida din cheie! cand sunt cu cineva si trebuie sa folosim toate portierele ma apuca groaza ca sar putea sa-mi faca fitze(subliniez are toane si in plus credeti-ma ca se intimplla foarte mul pe timpul noptii, ziua am rar tare aceasta probleme ba chiar deloc! Nu este de la "pirderea legaturii intre cheie si masina", asa cum spune "grozadan" pt ca nici cheia nu deschide normal toate portierele, parca acioneaza ceva contrar si nu da voie la declansare deschiderii!!!ce parere aveti prieteni,luminati-ma! :blink: :) :) :) :D :D :bounce: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

O fi acumulatorul din cheie descarcat ?

 

La mine facea chestii nasoale cand am folosit a doua cheie (statuse vreo doua luni printr-un sertar) in sensul ca nu deschidea usile sau portbagajul din telecomanda.

Am pus contactul, am ascultat ceva muzica pana am sters bordul de praf si dupa aia a mers.

Link to comment
Share on other sites

Salut, aceeasi problema o am si eu cu inchiderea. La reprezentanta mi`au spus ca reparatia costa 3-400 eur. E vorba de un modul de caroserie sau asa ceva- daca bine am retinut, si se pare ca acesta poate fi remediat si de un service sau un meserias bun la un cost de 10 ori mai ieftin...Zilele urmatoare o sa merg cu ea la reparat si o sa va tin la curent.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
am rezolvat eu problema.

Am fost la un service, au scos Modulul de la inchiderea centralizata si au schimbat 2 sau 3 diode..nu stiu sigur, asa mi-au zis, si au reprogramat fiecare cheie, iar acum merge totul bine. Toata operatiunea m-a costat 90 ron.

143079[/snapback]

 

unde ai fost? Bucuresti? scuze ... am vazut ca esti din Targu Jiu abia acum... :blink:

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
deci... trebuie schimbat releul de deschidere usi, sau reparat, aflat pe modulu general,modul ce controleaza si luminile si geamurile si inchiderea si deskiderea usilor, aflat in spatele torpedoului. fiecare opratiune are un releu..trebuie skimbat cel de deschidere. si pus unul de aceeasi marime .. ma rog nu ma pricep..dar asta trebuie facut pt k altfel nu se repara de la sine... nu e complicat si stie orice electronist si nici scump nu trebuie sa fie.. eu unul sunt foarte fericit ca pot sa deskid de la buton :blink:)
Link to comment
Share on other sites

Salut oameni...La mine e asemanator; daca merg putin, nu se intampla nimic, dar daca plec de la c-ta la buc, cand ajung acolo sigur nu mai functioneaza usile; se inchid din butonul de la cheie, dar de deschis... pauza. Se aprinde lumina in interior, dar nu se deschide nici o usa; bag cheia, intru, si atat; pot sa apas pana imi vine rau pe butonul de deschidere din interior ca degeaba. Daca o las in pace, in cateva ore isi revine :blink: ( s-o bag in ma-sa). Au zis baietii astia ceva de niste relee de pe sub torpedou si ceva de diode.... Stie cineva cum arata modulul ala de inchidere? Pe unde sunt pozitionate mai exact? Sunt mai proaspat in ale BMW-ului, si nu cunosc masina inca... TKS.

 

P.S. Mai am o ''buba''. Nu-mi merge nici comanda de la BC. Afiseaza doar temperatura si atat. Asa am luat-o, deci ... please, HELP!!!

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, ati incercat sa sincronizati inchiderea? Deschideti toate sigurantele de la usi, inchideti usile, bagati cheia in usa din dreapta soferului, intoarceti cheia spre punctul de inchidere la maxim si incercati apoi din telecomanda... Ia vedeti, merge?
Link to comment
Share on other sites

oameni buni, ati incercat sa sincronizati inchiderea? Deschideti toate sigurantele de la usi, inchideti usile, bagati cheia in usa din dreapta soferului, intoarceti cheia spre punctul de inchidere la maxim si incercati apoi din telecomanda... Ia vedeti, merge?

169732[/snapback]

 

 

Se poate sincroniza inchiderea centralizata? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.