Jump to content

seria 3 si rivalii


sandumrs

Recommended Posts

Ce te deranjeaza poll-ul? Vreau sa aflu parerea lumii. Nu vreau sa demonstrez nimic, insa un lucru e clar: pe acest forum, cum am pus la indoiala perfectiunea vreunui BMW, am fost harsait. Iar indivizii care fac asta fara discernamant, intr-un topic CARE TOCMAI DESPRE CONCURENTII BMW DISCUTA, pentru mine se incadreaza de minune in anumite categorii sociale. Dar, ca sa nu trag concluzii pripite, m-am gandit sa intreb si pe altii.

13173[/snapback]

 

Cine face afirmatii ingineresti... neavand studii ingineresti despre asa ceva... intra in categoria sociala a "fudulistilor, complexatilor, incultilor " stiai asta?

 

te rog eu frumos nu mai fi rasist... astfel de poll-uri despre cine conduce ce masina sunt rasiste si PUNCT ! d'asta n-ai sa vezi in nici o revista respectabila asa ceva... doar tu ai inventat. Daca ai probleme existentiale cauta in alta parte concilere... vreun psiholog ceva...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 203
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

. :blink: Vai ce varza e in topicul asta.

 

Concurenta in Seria3 eu o vad in Audi A4 care incearca sa combine sportivitatea Bmw cu confortul lui C Klase1.

De la japonezi concurentul pentru Seria3 e Honda Accord denumit Bmw-ul japonej de AMS. Test intre Seria3 si Acord gasiti in AMS Nr.7 2003 Japonia vs Europa.

 

Noul seria 3 va lasa mult in spate orice concurent

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
singurii care pot fi rivali cu seria 3 sunt mercedes sau audi

 

de multe ori bmw-ul e mai ieftin decat celelalte 2 shi are cel mai bun motor shi tren de rulare

15384[/snapback]

 

 

Cred ca mai sunt si alti rivali ptr BMW...

 

De fapt nu se poate spune ca Mercedes sau Audi ar fi cu mult inferioare BMW-ului.

Pana la urma este vorba de ce vrea fiecare sa cumpere.

 

Cat despre motoare si tren de rulare e cam la fel.Nu se poate spune ca cel de la BMW este perfect iar cel de la concurenta este prost.

 

De exemplu cei de la Subaru au niste masini cu tren de rulare extraordinar.

 

Eu imi mentin parerea ca cine doreste BMW va cumpara BMW(daca isi permite).

 

Dar exista si multi nehotarati care nu sunt foarte pasionati de BMW dar vor o masina sportiva sau de prestigiu sau care sa ofere siguranta etc ,etc si atunci intervine concurenta...

Sunt multi care vor sa iasa din tiparul BMW,Mercedes ,Audi si atunci cumpara Lexus,Infiniti,Subaru sau mai stiu eu ce masina care li se pare lor ca nu este comuna.

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte multi rivali pentru seria 3, din nefericire.

Passatul este unul dintre ei. Atunci cand sa lansat vw pheton, marca germana si-a pregatit terenul pentru a intra in zona premium. Chiar daca phetonul nu a avut prea mare succes, a pregatit terenul pentru touareg si passat, pentru a accede in lumea buna. Cum zicea cineva, este doar opinia mea, vw, nu mai este o marca populara.Fostul presedinte de la vw, afirma ca VW se va transforma, va tinti spre mercedes, iar audi spre bmw.

Ca sa va dau un exemplu concret, noul passat va fi dotat din toamna cred, cu un motor total nou, disponibil si pe audi a4, cu o cilindree de 3.2l fsi, care va concura direct 330i-ul.

Cat despre alti rivali, sunt multi, probabil ati vazut alfa 159 sau noul lexus is.

 

Forte interesant este exemplul cu noul cadillac bls(V6turbo 2.8l si 270cp), cu aceasta masina cadillac intra pe piata masinilor premium. Acest bls, chiar daca nu va fi la fel de rapid, la fel de bun la interioare sau tehnologie ca o masina nemteasca sau japoneza, cred ca va miza foarte tare pe exclusivism. Ceea ce spun este ca, europenii au alternative si la masinile germane premium si la cele japoneze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Asa e...si eu am citit ca VW vrea sa fie concurentul direct al lui MB, iar Audi sa fie concurentul direct BMW-ului.

Personal cred ca ,,masina poporului" nu va ajunge niciodata la nivelul unul MB.(nu poti scimba o imagine de firma in doar cativa ani).

Cat despre rivalii directi ai 3-arului, asa cum s-a mai spus, acestia sunt cei din categoria Premium a clasei Medii, si anume A4 si C-Klasse. Restul mai au mult pina sa ajunga la nivelul acestora (in primul rand trebuie sa isi schimbe imagine de firma, si anume sa treaca de la imaginea de masini ieftine si slabe ca motorizare si sa treaca la imaginea de scumpe si puternice).

Link to comment
Share on other sites

Asa e...si eu am citit ca VW vrea sa fie concurentul direct al lui MB, iar Audi sa fie concurentul direct BMW-ului.

  Personal cred ca ,,masina poporului" nu va ajunge niciodata la nivelul unul MB.(nu poti scimba o imagine de firma in doar cativa ani).

  Cat despre rivalii directi ai 3-arului, asa cum s-a mai spus, acestia sunt cei din categoria Premium a clasei Medii, si anume A4 si C-Klasse. Restul mai au mult pina sa ajunga la nivelul acestora (in primul rand trebuie sa isi schimbe imagine de firma, si anume sa treaca de la imaginea de masini ieftine si slabe ca motorizare si sa treaca la imaginea de scumpe si puternice).

22385[/snapback]

 

Io-s de parere ca Audi A4 deja a ajuns seria3. Cu noul model, seria 3 a cam ramas in urma la desgin!!! :blink:(

Link to comment
Share on other sites

Concurenta vine de peste tot si noul Passat concureaza seria 3 eu l-am condus si nu e rau si are multe inovatii ca la masinile mai scumpe.Cat despre cum se concureaza una pe alta trebuie sa va uitati la cate bucati se vand pe luna sau an.Seria BMW 5 a fost in ian pe locul 2 in Germania dupa Golf si cred ca e ceva mai ales ca coasta lejer peste 40.000€.Sigur datele trebuie urmarite pe tot Globul eu nu am datele decat din Germania si piata germana este ceea mai mare din Europa evident la vanzari.
Link to comment
Share on other sites

Faza cu numarul de bucati pe luna nu inseamna ca e neaparat mai bun sau mai frumos bmw decat restu(nu ma refer numai la golf). Lumea zice: "Imi iau BMW ca e scula, si ma dau mare cu ea!"si nu mai cerceteaza piatza! Parerea mea este ca o serie 3(cel putin pana acum cu E90)facea mai mare impresie decat un A4! Si lumea lua BMW seria 3 si avea scula de masina! Acum, cei care se ghidau asa inainte vor ramane tot pe BMW, la fel si unii din fani dar cei calculati si care cerceteaza piata cu mult inainte sa isi ia o masina buna, vor alege sigur altceva! Si este un lucru ingrijorator! Seria 3 era stalpul de sustinere al BMW! Bangle s-a cam jucat cu ea, vrand probabil s-o faca ceva mai comerciala, dar nu prea i-a reusit! Nu zic ca BMW E90 e urata rau sau alte chestii nasoale despre ea...ci doar ca...se putea mai bine!

 

Sunt fericit ca am modelul pe care il am! Are un design exterior mult mai frumos!

La interior...ma bucur ca am bordul orientat:)

Edited by ironm
Link to comment
Share on other sites

Am vazut un E90 saptamana trecuta in Pitesti, parcat, si pot spune ca arata SUPER BINE masina!!

Ca design este mult mai reusit decat E46, mai agresiva in partea frontala, iar spatele pot spune ca este OK (nu este super reusit, ci OK). Desigur asta este doar o parere personala.

Nu pot spune ca noul A4 (care este defapt un face-lift la modelul lansat in 2001 sau 2002) nu este frumos. Dar mai frumos este E90-ul.

Link to comment
Share on other sites

chestie de gust , evident... mie oricum imi place mai mult BMW...

 

oricum, la ora asta A4 are la 3.2 litri 250CP, iar BMW are la 3.0 litri 258 de cai...

 

asa ca, la fel ca in reclama la E90: Nimic de adaugat !

Edited by Luk
Link to comment
Share on other sites

In realitate, BMW seria 3 E90 arata foarte bine dupa gusturile mele si nu am absolut nimic de comentat in ceea ce-l priveste.

Consider ca Seria 3 ramane varful in clasa medie premium, iar rivalii sunt intr-o ofensiva continua.

Ma repet, cum de altfel spunea si Turboman, noul Passat este un rival pentru Seria 3.

Audi A4, in schimb, dupa parerea mea a fost, este si va fi, cel mai complet si mai competent rival pentru seria 3. C-Klasseul, a pierdut de mult terenul, vin tare masinile japoneze si Alfa 159.

Link to comment
Share on other sites

Poate asta crezi tu, dar Passatul este un four door sedan din clasa medie, asa cum este si seria 3, iar pretentiile noului Passat sunt mari si sunt justificate. Parerea mea.

22803[/snapback]

 

 

Deci poate asa cred eu, dar tu crezi mai bine :blink: Ceva de genul asta reiese din comentariul tau.

 

Din declaratiile oficiale BMW, Passatul nu este concurent pentru seria 3.Daca tu insa il consideri concurent,este parerea ta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

noul A4 nu e chiar nou, ci doar facelift...asa ca nu aduce mari schimbari fata de predecesor...

Saab si Volvo ar putea aduce si ei concurenti mai puternici atat in europa cat si in america. Dar, cel putin pentru mine, NOILE modele dela marcile astea se compara cu e46-ul, si nu cu e90, care incepe sa imi placa.....cu bixenon parca arfi un tauras asa :) ...noul jetta poate o sa fie si el un concurent pe aici prin europa...dar cand te uiti la jetta si noul treiar se observa o diferenta de clasa. :blink:

Totusi, pana una-alta e60 mi se pare mai apropiat de 3-er ca imagine si atitudine decat e90...asa ca e si asta un rival :)

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

noul jetta? nu vezi ca lumea de aici nu accepta nici passat in comparatie? sincer e un model bun, cu materiale bune si motoare ok. lumea e pragmatica... dau bani pe cine ofera mai mult la un pret mai mic, deobicei.

pacat ca VW nu poate concura cu nimeni dintr-o clasa de pretentii cat timp inca poarta numele de 'masina poporului'. daca scoteau passat-ul sub sigla audi era alta treaba, nu? asa A4 este un model care defapt nu a fost chiar niciodata nou (din '95 pana acum s-a trecut din facelift in facelift, si pana la urma cel din '95 semana binisor cu audi 80). in timp ce E90 e mai bine gandit la interior, A4 inca e la fel de meschin la spatiu ca si E46. C klasse a imbatranit dar noul model va rupe gura targului (presupun ca nu e cineva care sa nu fi vazut pozele oficiale). Saab 9-3 e plin de plasticuri ieftine, Volvo sunt frumusele, spatioase si cu materiale bune dar cu retele de service proaste si scumpe si devalorizare mare la sh.

Accord e un mare DA.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.