Jump to content

Consum mediu Seria 1


andrei1302

Recommended Posts

120d automat, an 2005 consum afara autostrada 7 % mers 120 kmh constant. Consum oras 9-10. Mixt cam 8. Nu e cam mare? Bmw da in carte afara 5,4 si nici mergand cu 90 kmh nu l-am obtinut.

 

Nu e mare, este normal pentru automate.La mine a crescut de la 7 mixt la 9 de cand a dat frigul, pe distante relativ scurte. 120d manuala

Edited by dragos612
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...320d LCI, la 120km/h pe pilot imi ia si mie sub 5, acum ca e frig ia 5,5...

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

 

Am avut Opel Astra H 1,9cdti, in oras nu ini lua niciodata sub 10 iar afara 7 era un vis.

 

 

Sent from my iPhone 1s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Scapati fratilor de runflat si jante grele :). La LCI 118d am media in bord 6,6, nici nu stiu cand am resetat ultima oara :) f. mult oras la mine si destul de aglomerat la orele cand merg cu ea. Afara la mers cuminte am sub 4,5, cu unele consumuri record chiar da' nu vi le mai zic ca iar va luati de mine.

 

Inca ceva, anvelope cu rolling resistance scazut sa va luati, fac toti banii si se amortizeaza repede (rĂŁpidi rĂŁpidi cum ar zice Arsinel).

Link to comment
Share on other sites

Anvelopele runflat nu influenteaza semnificativ consumul daca sunt umflate la presiunea corecta si daca sunt de cea mai buna calitate (cel putin clasa B pentru consum, zgomot si aderenta).

La mine (116d, cutie automata cu 8 trepte, 2013), consumul mediu este constant de cand am cumparat masina: 6.0 l/100km. Circul cca 80% in oras (folosesc un F10 pentru drumurile lungi). Nu am dezactivat niciodata functia start/stop si folosesc numai motorina de cea mai buna calitate (numai OMV sau Mol). Nu folosesc aditivi suplimentari in motorina.

Si ca sa nu existe dubii, am talpa grea, nu prea protejez motorul, mai ales la plecarile de la stop. :)

 

http://content.screencast.com/users/satwien/folders/Snagit/media/39dfb03d-1149-4b00-bee0-9519bebd42b3/IMG_1296.jpeg

 

Era sa uit, pe motorul asta am pus PowerChip, depaseste lejer un 118d netunat (testat!). :)

Link to comment
Share on other sites

Era sa uit, pe motorul asta am pus PowerChip, depaseste lejer un 118d netunat (testat!). :)

 

Tunat tunat si al meu, :) dar cu soft nu cu powerchip. Record de consum am 3.0l/100 pe Bacau-Focsani insa nu am dat a 6-a, mai am un 3.7l/100 Bucuresti-Focsani, mers pe cat posibil in marja 90-110km/h si in rest stau pe la 4.2-4.5 mers normal (fara atentie la consum)

Link to comment
Share on other sites

Anvelopele runflat nu influenteaza semnificativ consumul daca sunt umflate la presiunea corecta si daca sunt de cea mai buna calitate (cel putin clasa B pentru consum, zgomot si aderenta).

La mine (116d, cutie automata cu 8 trepte, 2013), consumul mediu este constant de cand am cumparat masina: 6.0 l/100km. Circul cca 80% in oras (folosesc un F10 pentru drumurile lungi). Nu am dezactivat niciodata functia start/stop si folosesc numai motorina de cea mai buna calitate (numai OMV sau Mol). Nu folosesc aditivi suplimentari in motorina.

Si ca sa nu existe dubii, am talpa grea, nu prea protejez motorul, mai ales la plecarile de la stop. :)

 

http://content.screencast.com/users/satwien/folders/Snagit/media/39dfb03d-1149-4b00-bee0-9519bebd42b3/IMG_1296.jpeg

 

Era sa uit, pe motorul asta am pus PowerChip, depaseste lejer un 118d netunat (testat!). :)

Salut DAN, spune-mi si mie te rog PowerChip de la ce firma ai? Un link daca ai avea.. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Scapati fratilor de runflat si jante grele :). La LCI 118d am media in bord 6,6, nici nu stiu cand am resetat ultima oara :) f. mult oras la mine si destul de aglomerat la orele cand merg cu ea. Afara la mers cuminte am sub 4,5, cu unele consumuri record chiar da' nu vi le mai zic ca iar va luati de mine.

 

Inca ceva, anvelope cu rolling resistance scazut sa va luati, fac toti banii si se amortizeaza repede (rĂŁpidi rĂŁpidi cum ar zice Arsinel).

 

+1

 

Si la E60 s-a simtit diferenta. E mare si merita din plin!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Perfect de acord cu tine, dar ce faci daca iei un cui in anvelopa? Dupa ce ca are portbagajul mic, n-am de gand sa-l umplu cu roata de rezerva, cric etc.

 

 

Kit de pana, mic si compact, repari cuiul ala intr-un timp relativ decent. Daca pui si calculezi cat carburant arzi in plus datorita runflat-urilor ai sa vezi ca nu renteaza. Am mai bine de 4 ani de la ultima pana, care a fost de fapt un cauciuc taiat de un fier undeva pe centura Sibiului. Aveam p-atunci roata in spate :) ulterior am trecut la kitul de pana si roti pe 16".

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Pai si ce consum de oras mai e si asta cu " evit orele de varf? Nu e relevant atunci. Asa si daca mergi noaptea prin oras consumi sub 7 , dar ce relevanta are? Un 2 litri diesel in conditii mixt de trafic in Bucuresti ( exclus ambuteiaje de ex Stefan cel Mare la 7 jum dimineata) consuma 8-9. Daca ai si ore de varf as zice 10 si peste.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.