Jump to content

Xenon sau nu ?


ciucu

Recommended Posts

spalator de far nu am ... keth ai xenon si se vede rau pe ceatza ? oricum prespun ca daca pun proiectoare normale atunci nu o sa am probleme nu ?

ba o sa ai foarte mari probleme pentru ca pe ceata cu xenonul aftermaket nu vezi nimic pe deasupra o sa ai si frigideru plin de injuraturi ... oricum s-a dezbatut acest subiect de foarte multe ori ....

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti pe un bmw 320d, 2001 merge xenon ? Eu ma refer pe ceata daca o sa am probleme . Nu am proiectoare la masina.

Nu prea e indicat daca nu pui si lupe in far,iti imprastie luminamDar te descurci si asa insa cam deranjezi partenerii de trafic. :) :)

 

Eu nu inteleg care e farmecul sa pui xenon in proiectoare ???

 

Sunt in comert becuri halogen cu lumina alba .

Dar aici nu e vorba de proiectoare,omul a zis clar ca nu are proiectoare pe masina :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Eu m-am "riscat" si am pus xenon in faruri fara lupa. Vad mult mai bine dar e adevarat ca, cam imprastie lumina, dar de deranjat nu a deranjat pe nimeni pana acum ca am umblat mai mult pe la ele in asa fel incat sa nu deranjeze prea mult. Insa in proiectoare nu as pune.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

da, o sa i probleme. este exact efectul care il ai acum cand pui faza lunga pe ceata, se vede mult mai bine cu faza scurta de fapt. Daca iti pui xenon, pe ceata o sa vezi mai prost. Combinatia ideala ar fi sa iti pui Xeonon si proiectoare, dar Xenon pus corect, cu autoleveling , lupe, tot ce trebuie. Macar far cu lupe...daca nu poti altfel.

banuiesc ca mai esti si tu deranjat si orbit noaptea de tot felul de ciobani, nu fi si tu unul din ei.

.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am "riscat" si am pus xenon in faruri fara lupa. Vad mult mai bine dar e adevarat ca, cam imprastie lumina, dar de deranjat nu a deranjat pe nimeni pana acum ca am umblat mai mult pe la ele in asa fel incat sa nu deranjeze prea mult. Insa in proiectoare nu as pune.

 

Zici tu ca nu deranjezi pe nimeni.

 

Vedeti ca e un topic dedicat pe tema asta, hai sa n-o luam de la capat.

Le-as lua taloanele de tot tuturor celor care umbla cu xenon-uri puse dupa ureche. Punct. Habar nu aveti cat de tare deranjeaza pe ceilalti de pe strada.

 

Xenon-ul se poate pune numai pe far (nu e proiectoare) si cu conditia sa ai lupe, autoleveling si spalator. Ce e asa neclar ?

Chiar aseara un bizon cu un e90 statea in spatele meu la stop cu xenoane in far normal, si cu xenoane si in proiectoare. Evident, toate aprinse.

 

Azi dimineata am fost si am depus plangere impotriva lui (evident ca nu am sa dau numarul masinii pe forum) la circulatie, am numar de inregistrare la plangere si pleaca la RAR. Probabil nu va pati nimic, dar m-am saturat de specimene din astea.

Link to comment
Share on other sites

nu o sa ai probleme daca pui si lupa.

eu am pus xenon pe masina dar mi am luat si faruri cu lupa depo.

nu se compara lumina de la far normal cu xenon .

 

fara lupa deranjezi pe ceilalti soferi mai ales pe drumuri nationale(noaptea)

Edited by catalin6
Link to comment
Share on other sites

Xenon-ul se poate pune numai pe far (nu e proiectoare) si cu conditia sa ai lupe, autoleveling si spalator. Ce e asa neclar ?

Chiar aseara un bizon cu un e90 statea in spatele meu la stop cu xenoane in far normal, si cu xenoane si in proiectoare. Evident, toate aprinse.

 

Mai gândeºte-te.

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=DL91&mospid=47540&btnr=63_0781&hg=63&fg=95

 

Deci existĂŁ xenon Âşi pentru proiectoare, cu lupe.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.