Jump to content

Prima mea masina BMW E92 325i


ktod_16

Recommended Posts

Frumoasa masina . O inscrii in germania ???

 

Exact la sursa :)

 

Style 225M

 

http://i264.photobucket.com/albums/ii174/alexandru_83/E92%20325i/DSC03776.jpg

Super tare masina ta. Rotile sunt marfa. Ce suspensie aveai cand ai facut pozele stock sau altceva.

Edited by ktod_16
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cata rautate.. :unsure: . imediat reprosuri legate de pret, lipsa dotarilor etc. MASINA ARE 30.000 KM, las-o in ***** de treaba. Piele se pune cu 600E, iar in rest poate merge linistit cu dotarile pe care le are, nu cred ca are vreo jena masina ca e mai putin dotata. ma mir ca nu ti-a zis nimeni inca despre celelalte posibilitati pe care le aveai..645i, 750i, 530 etc. Important e sa te simti tu bine in masina si sunt convins ca nu iti pare rau de achizitia facuta. Asa "cheala" cum e masina a costat cel putin 45.000e noua, iar dupa 30.000km cred ca inca mai are ceva vlaga in ea.
Link to comment
Share on other sites

De ce sa le dea la romani 2500-3000euro pentru o taxa abuziva? mai bine ii dai in judecata si o inscri fara nici o taxa! bafta cu masinuta si sa o stapanesti fara incidente

 

Din pacate nu numai Romania are taxe abuzive :)

Edited by Tato
Link to comment
Share on other sites

cata rautate.. :unsure: . imediat reprosuri legate de pret, lipsa dotarilor etc. MASINA ARE 30.000 KM, las-o in ***** de treaba. Piele se pune cu 600E, iar in rest poate merge linistit cu dotarile pe care le are, nu cred ca are vreo jena masina ca e mai putin dotata. ma mir ca nu ti-a zis nimeni inca despre celelalte posibilitati pe care le aveai..645i, 750i, 530 etc. Important e sa te simti tu bine in masina si sunt convins ca nu iti pare rau de achizitia facuta. Asa "cheala" cum e masina a costat cel putin 45.000e noua, iar dupa 30.000km cred ca inca mai are ceva vlaga in ea.

 

Nu cred ca e rautate. Unii au alte prioritati spre exemplu poate prefera multe optuni si multi km la mine a fost invers am preferat putini km. Daca era o luam si cu clima manuala.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza sa fii tu multumit.

Oricum, nu e rau deloc ptr "prima masina". :good:

 

Pai mie nu imi trebia neaparat masina am luat-o mai mult pentru plimbari de weekend. Pana la munca fac 10min pe jos. Si am zis ca ori imi iau masina care imi place ori nu imi iau deloc. Si asta e singura de pe piata care mi-a placut. Daca aveam neaparat nevoie de masina puneam repede mana pe un logan.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Hm...aceasta este masina mea preferata in momentul de fata...

Am E46 coupe, si visez la un E92.

Pun pariu ca daca tu iti luai acel E46...regretai enorm :)

 

Masina este de vis...cu sau fara dotari.

Un BMW la 30.000km, "inca miroase a plastic"...

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente bineinteles!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Multumesc de aprecieri nu am mai avut timp de poze pana azi. Dupa o mica plimbare prin ploaie am zis sa trag ceva poze.

Masina a implinit 57000 km

modificarile aduse masinii intre timp sunt:

 

-roti noi de vara styling 193 pe 18 si Michelin PS2 RFT(marimi standard 225/255),

-arcuri Eibach Pro Kit 3.5cm fata /2.5cm spate,

-Tipsuri cromate OEM,

-folie(autorizata) jumate de masina,

-volan, maciuca schimbator si manson frana de mana(piele cu gaurele :) )

 

Cu interiorul nu am facut poze ca e cam murdar si nu am vrut sa o arat asa.

post-22414-0-57181300-1346005493_thumb.jpg

post-22414-0-87226800-1346005509_thumb.jpg

post-22414-0-93548300-1346005705_thumb.jpg

post-22414-0-85828900-1346005767_thumb.jpg

post-22414-0-64491000-1346006013_thumb.jpg

Edited by ktod_16
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina.. Pune o folie si pe geamurile din fata, chiar daca mai deschisa, o sa arate mai bine , prea mare diferenta dintre spate si fata , asa fara folie...

 

Sa o stapanesti sanatos in continuare.. Cum se comporta cu arcurile eibach? eu am vrut sa pun pe masina mea, e60, dar nu am fost hotarat si am renuntat pana la urma, am zis ca si asa scutura destul de tare..

Link to comment
Share on other sites

superba masina din profil. sper sa nu ai deja "obisnuitele" probleme tehnice ale marcii

 

NU stiu despre ce probleme obisnuite vorbesti. Din ce am citit sunt destul de fiabile. Daca stii tu altceva baga aici sa auzim si noi.

 

 

Frumoasa masina.. Pune o folie si pe geamurile din fata, chiar daca mai deschisa, o sa arate mai bine , prea mare diferenta dintre spate si fata , asa fara folie...

 

Sa o stapanesti sanatos in continuare.. Cum se comporta cu arcurile eibach? eu am vrut sa pun pe masina mea, e60, dar nu am fost hotarat si am renuntat pana la urma, am zis ca si asa scutura destul de tare..

 

Folie pe fata nu pun ca trebue demontata fata la usa. Si nu vreau asta pentru ca risc sa imi apara "greierasi" in usi(deja am unu sau doi in bord).

Arcurile sunt super. Ma asteptam sa fie f. naspa dar nu e chiar asa. Vara asta am fost in Ro si chiar si pe drumurile alea nu e nimic de speriat. Diferenta fata de cele originale e ca se simt mai putin denivelarile mici dar la denivelari mari masina se balanseaza mai mult(nu mai are cursa la fel de lunga ca sa absoarba denivelarea drumului). Oricum calitatea asfaltului in Ro s-a mai imbunatatit nu mai sunt craterele de acum cativa ani. Cam peste tot pe unde am mers asfaltul era acceptabil spre foarte bun.

Pentru Romania problema cea mai mare o reprezinta bordurile care sunt cam inalte pentru arcurile astea si risti tot timpu sa o lovesti la praguri sau bara fata.

Edited by ktod_16
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

Folie pe fata nu pun ca trebue demontata fata la usa. Si nu vreau asta pentru ca risc sa imi apara "greierasi" in usi(deja am unu sau doi in bord).

 

 

Depinde, nu trebuie sa apara nici un greieras, daca este demontata cum trebuie si nu rupe clemele cand demonteaza fata de usa.. eu am demontat de mai multe ori pentru folie si nu am nici un greieras..

 

M-ai pus pe ganduri iar, cu arcurile alea...

Edited by mada13
Link to comment
Share on other sites

Depinde, nu trebuie sa apara nici un greieras, daca este demontata cum trebuie si nu rupe clemele cand demonteaza fata de usa.. eu am demontat de mai multe ori pentru folie si nu am nici un greieras..

 

M-ai pus pe ganduri iar, cu arcurile alea...

 

Faza e ca arcurile nu o sa intareasca suspensia ele doar o vor lasa mai jos pentru ca sunt mai scurte. Eu zic ca amortizoarele au rolul de a rigidiza suspensia. Practic daca pastrezi aceleasi amortizoare diferenta de confort va fi foare mica zic eu. In plus la mine a devenit parca mai silentioasa (sau poate e placebo). Spre exemplu crapaturile (nu gropile) din asfalt parca nu mai sunt asa zgomotoase acum. Aproape nici nu le simt. Inainte se auzea tot.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina, culoare potrivita, imi plac mult si noile jante.

Pune folie si pe geamurile din fata nu o sa regreti, fetele de usi chiar nu au de ce sa dea greierasi sau dute la cineva care nu le da jos.

Am dat jos fetele de usi la doua masini si nu am avut greierasi dupa.

Edited by branevl
Link to comment
Share on other sites

cei de la Expert Detailing pun folia fara sa dea fetele de usi jos, eu doar acolo am pus si a fost mereu foarte bine, si eu am fixul asta ca daca vor da jos fetele de usi vor aparea greierasi desi la cum sunt acum prinse nu prea au de unde sa apara, insa e mai bine sa nu le demontezi :), asa ca poti merge la ei! Balansul nu poate fi mai mare fata de arcurile stock, eventual scutura putin mai tare, tocmai pentru ca nu mai este cursa la fel de lunga, insa stabilitatea e peste ce aveai inainte!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.