Jump to content

Ce sa fac..?merita investitia...?sau sa o vand


bogdyy

Recommended Posts

Daca ai 3000 de euro eu zic sa-ti iei tot o pisicuta de prin 97 cu mai putine probleme iar pe asta sa o dezmembrezi, o sa obtii poate ceva mai multi bani decat daca ai vinde-o, din ce spui tu aici pare ca masina e cazuta si daca are si probleme de tinichigerie nu o sa mai fie ca noua oricat ar muncii meseriasii la ea.

Ar mai fi o varianta poate ceva mai ieftina, s ate folosesti de faptul ca a ta e inmatriculata, sa recarosezi o masina neinmatriculata pe care poti sa o cumperi mai ieftina.

Edited by mihai vigariu
Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti spun si eu ceva:am si eu un e36 din 95,intr-adevar sta perfect la capitolul tinichigerie,o am de un an,am dat pe ea 1400€,in prima saptamana m-a usurat de 500€(radiator,termostat,tuburi,etc toate noi). Ca sa nu zic ca pt schumbarea proprietarului am dat de 2 ori cate 500€ + doua asigurari(la 6 luni) de cate 300€ fiecare,toate reparatiile pana in momentul de fata,au depasit 3500€!! :bashwall: .Fa si tu un calcul si vezi la cat m-a ajuns masina asta...

Aaa,doar ce-am scos-o de la mecanic(pompa da apa,curele,role,valva PCV),iar m-a sarit de 330€,si nu vreau sa-ti spun ce am schimbat la ea ca as incarca o pagina.

Acum eu nu stiu cati bani ai bagat tu de cand o ai,dar sincer eu n-o mai dau nici daca vin 10 insi si ma roaga,pt ca stiu cati bani am bagat in ea si sunt constient ca nu mi-i mai scot niciodata,asa c-o tin pana la adanci batraneti(ale ei :) ). Gandeste-te bine.

Link to comment
Share on other sites

Dane,cine stie,poza e mai demult,intre timp sa deteriorat,eu nu am bibilit-o,desi sunt momente cand imi place sa fac asta,dar cu trecerea timpului ea sa deteriorat,adica cum am spus in unele parti a aparut rugina destul de multa,asta denota ca am mers cu ea pe orice anotimp,deci m-am folosit de ea.Zilele trecute vorbeam cu cineva,care are o pisica cu jante,kit m,xenoane,etc,etc,aranjata,dar de cand da ploile toamna si pana primavara o tine in garaj,pai atunci de ce mai e masina.Daca as dori sa o tin,eu ma gandeam sa-i fac partea de exterior si dupa posibilitati ceva la mecanica,asta nu insemna ca ar deveni o masina la linia de plutire,dar oricum ar fi ceva in plus decat cum este acum.
Link to comment
Share on other sites

acum serios, problema se pune altfel.. ce iti iei in loc. Depinde de bugetul tau. Daca iei un doar ceva mai noua, sa zicem veche de 8 ani, nu e o garantie ca nu vei baga un leu in ea, din contra, probabil ca vei baga aceasi suma + cat ai mai dat pe asta mai noua. Cand cumperi alta masina sh cumperi un set nou de probleme.

Intodeauna cand iti vei pune problema ca nu merita reparata ca valoarea ei de piata e mica te inseli si faci un calcul eronat, singura alternativa la asa ceva e sa iei o masina noua.

 

 

 

Daca nu ai bani de ceva mult mai nou sari din lac in put..

 

Link to comment
Share on other sites

Hai sa-ti spun si eu ceva:am si eu un e36 din 95,intr-adevar sta perfect la capitolul tinichigerie,o am de un an,am dat pe ea 1400€,in prima saptamana m-a usurat de 500€(radiator,termostat,tuburi,etc toate noi). Ca sa nu zic ca pt schumbarea proprietarului am dat de 2 ori cate 500€ + doua asigurari(la 6 luni) de cate 300€ fiecare,toate reparatiile pana in momentul de fata,au depasit 3500€!! :bashwall: .Fa si tu un calcul si vezi la cat m-a ajuns masina asta...

Aaa,doar ce-am scos-o de la mecanic(pompa da apa,curele,role,valva PCV),iar m-a sarit de 330€,si nu vreau sa-ti spun ce am schimbat la ea ca as incarca o pagina.

Acum eu nu stiu cati bani ai bagat tu de cand o ai,dar sincer eu n-o mai dau nici daca vin 10 insi si ma roaga,pt ca stiu cati bani am bagat in ea si sunt constient ca nu mi-i mai scot niciodata,asa c-o tin pana la adanci batraneti(ale ei :) ). Gandeste-te bine.

 

E clar ca tu nu stii cu cine stai de vorba :hyper: El nu a investit 2 lei de cand are masina asta .. face lunar 10 topicuri cu fel si fel de probleme la ea . Da si tu un search sa vezi ce topicuri a facut in trecut !

acum serios, problema se pune altfel.. ce iti iei in loc.

 

 

 

Daca nu ai bani de ceva mult mai nou sari din lac in put..

E clar ca vrea dacia Solenza sau logan ( chel ca e mai economic ) :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Ai scris cu atâta urã despre ea, e clar cã o urãºti.

 

Vinde-o Âşi gata, scapĂŁ de ea, nu e o maÂşinĂŁ pentru tine.

 

E o maÂşinĂŁ pentru cei care apreciazĂŁ aÂşa ceva, care au un pic de timp liber pentru maÂşinĂŁ Âşi pe care nu-i deranjeazĂŁ sĂŁ mai Âşi repare o maÂşinĂŁ un pic mai veche.

 

Tu ai nevoie de ceva cât mai recent, o maºinã cât mai puÞin uzata.

Link to comment
Share on other sites

E clar ca tu nu stii cu cine stai de vorba :hyper: El nu a investit 2 lei de cand are masina asta .. face lunar 10 topicuri cu fel si fel de probleme la ea . Da si tu un search sa vezi ce topicuri a facut in trecut !

 

E clar ca vrea dacia Solenza sau logan ( chel ca e mai economic ) :hyper:

Aaaaa,pai atunci eu ce sa-i fac?nu e vina mea ca n-a bagat nici-un ban si a lasat-o asa. Pe mine m-a zvantat cu bagatul banilor dar asta e,nu-mi pare rau pt ca tin la aceasta masina si vreau tot ce-i mai bun pt ea,nu-mi place sa-mi bat joc de un lucru de care m-am atasat extrem de mult;sincer,am avut si cazan 1310 dar nu dadeam 2 bani pe el,l-am adus in ultimul hal,dar bmw-ul...e alta treaba.

Link to comment
Share on other sites

Nu te mai lua ma dupa nimeni, eu zic sa faci o evaluare a starii in care e masina si vezi pe urma. Si daca trebuie numai de ciuda schimb-o tot cu un e36 318-320 de prin 96-98, cred ca are colegu vali de mai sus un matz fain la vanzare.

 

P.S. Nu va mai agitati sa ii raspundeti aiurea ca bogdi e idle de vreun sfert de ora.

Link to comment
Share on other sites

Sax,nu mai face afirmatii gratuite,crezi ca atunci cand mi-am luat masina,am crezut ca nu voi baga nici un ban?Am bagat desigur,ca altfel cadea toata,doar e un sh,insa nu am bagat exagerat ca sa o aduc la un stadiu bun,nu mai vorbi cea ce nu sti cu siguranta.Nu am stat sa-i bag ulei in praguri sau alte chestii care tin de bibileala,poate ca trebuia facut,dar nu am stat de asa ceva si situatia sa agravat cu timpul pana sa accentuat.Pana la e46 mai am ceva de strans,dar stiu ca si in acela trebuie sa bagi,e ceva normal ca nu e noua,dar fata de e36 e mai nou,conteaza mult asta.Deci sa nu sa inteleaga ca nu am bagat nici un ban,am bagat in cea a fost urgent,consumabile si ce sa mai stricat,asta nu inseamna ca atunci cand iei o masina sh sa o iei de la surb sa schimbi la ea.Cum am mai zis,o sa ma gandesc.
Link to comment
Share on other sites

Dane,cine stie,poza e mai demult,intre timp sa deteriorat,eu nu am bibilit-o,desi sunt momente cand imi place sa fac asta,dar cu trecerea timpului ea sa deteriorat,adica cum am spus in unele parti a aparut rugina destul de multa,asta denota ca am mers cu ea pe orice anotimp,deci m-am folosit de ea.Zilele trecute vorbeam cu cineva,care are o pisica cu jante,kit m,xenoane,etc,etc,aranjata,dar de cand da ploile toamna si pana primavara o tine in garaj,pai atunci de ce mai e masina.Daca as dori sa o tin,eu ma gandeam sa-i fac partea de exterior si dupa posibilitati ceva la mecanica,asta nu insemna ca ar deveni o masina la linia de plutire,dar oricum ar fi ceva in plus decat cum este acum.

 

Fa-i si tu o evaluare cu un mecanic serios. Apoi vezi daca renteaza s-o opresti...Din cate zici tu, mai mult de 1000 Eur nu bagi in ea (inclusiv sarma aia din scaun, torpedou, evacuare finala, ..etc).

Apoi o dai la schimb cu o Calibra....Solenza nu se mai face si nu gasesti piese...

Link to comment
Share on other sites

O masina Sh este o masina care mananca bani constant , asta pt ca nimic nu tine vesnic . La o masina de 13 ani (cazul meu) consider in primul rand o chestie de siguranta sa schimbi elementele de directie si articulatie , nu mai vorbesc de frane si consumabile . Daca tu crezi ca o masina de peste 10 ani necesita doar ulei si filtre atunci incearca sa te axezi spre altceva , cel mai probabil o bicicleta sau poate un scuter , alea intradadevar nu cer prea multa investitie ! Edited by Valentin_LMB
Link to comment
Share on other sites

O masina Sh este o masina care mananca bani constant , asta pt ca nimic nu tine vesnic . La o masina de 13 ani (cazul meu) consider in primul rand o chestie de siguranta sa schimbi elementele de directie si articulatie , nu mai vorbesc de frane si consumabile . Daca tu crezi ca o masina de peste 10 ani necesita doar ulei si filtre atunci incearca sa te axezi spre altceva , cel mai probabil o bicicleta sau poate un scuter , alea intradadevar nu cer prea multa investitie !

+1. Bagi bani si la o masina din 2005-2006,dap-ai la una de 15-16 ani?

Link to comment
Share on other sites

Probleme nu am avut,nu majore,de motor am fost chiar multumit,dar la tabla este problema si ceva mecanica,ma refer la suspensia fata care e cam dusa,ori telescoapele,ori arcurile,nu stiu,o sa ma gandesc,daca o s-o vand o sa raman fara masina un timp,chiar daca as mai lua un e36,poate exterior ar arata mai bine,in schimb poate avea probleme la motor,cu toate ca acum am experienta necesara in a-mi alege un e36 asa cum as fi dorit sa fie,dar vechimea ramane aceiasi.Nu stiu,o sa mai ma gandesc,cu toate ca imi e greu sa ma despart de ea,e o vechitura,dar am luat-o cu sufletul in primul rand.

vinde-o ca e mancatoare de bani ,repari una,pica alta !

Edited by dee-low
Link to comment
Share on other sites

tu nici nu trebuia sa ne mai intrebi . Stii bine ce ai de facut ,de cand esti pe forum te plangi ca o cipcirip ca-ti clantane dintii si-ti sare usa de la torpedou . esti nemultumit(a) si salivezi dupa logan care nu are problemele mentionate . Drum bun !!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

PS .E cea mai sincera si serioasa parere visavis de tine .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Bogdy daca tu ai impresia ca la un e46 o sa te coste intretinerea mai putin ca la e36 eu zic sa te mai gandesti odata.Parerea mea ca ori iti repari masina cu sh ori o vinzi si schimbi marca. Vad ca e rosie masina ,sa stii ca e o culoare nasoala la revopsire , nu prea ies noantele.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.