Jump to content

Q7


fbdcnt

Recommended Posts

am dat x5-ul, ma rog, se presupune ca voi lua noul x5. am trecut insa pe la porsche si m-am urcat intr-un q7 expus in showroom. finisajul interior m-a lasat mut in comparatie cu x5, era o combinatie de piele normala dar fina gen napa cu piele intoarsa, ca o catifea. trim-ul era aluminiu si arata f bine de asemenea. totul impecabil. avea roti de 20" f aratoase. nu-mi place ca e prea lung, nu stiu cum o fi motorul, masina de test nu era acolo, o sa ma duc dupa amiaza. voi ce stiti de q7? preturile sunt ca la x5 dar nu are taxe. Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

platforma este de touareg upragata pt audi , motoarele sunt detul de bune ( 3.0 tdi cu commonrail ) dar nu stiu cum sta in comparatie cu toaureg la sist de franare ( un prieten al meu a avut touareg si a fost total nemultumit de frane ,de suspensie care cam batea si de calitatea finisarilor ) .

 

pare fain , incearca si tu e edmunds.com sau alte siteuri care fac teste cu masinile ....

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine e o alternativa la un X-5,pe care eu personal as prefer-o,dar cum scriu todeauna gusturile si banii sunt diferiti asa ca Doru alegerea e a ta,dar nu faci nimic gresit daca cumperi un Q 7.Oricum prelucrarea si technica e f f buna.
Link to comment
Share on other sites

platforma este de touareg upragata pt audi

Nu stiu exact care a contribuit mai mult, dar platforma Touareg e comuna cu a Porsche Cayenne. Trebuie sa fie destul de interesanta, desi cam veche deja.

Audi parca e totusi prea mare pentru gustul meu.

Vezi pe Automarket mai multe, poti face si o comparatie cu vechiul X5 - dimensiuni, motorizari, performante, dotari.

Link to comment
Share on other sites

Q7 e un Allroad ridicat. Asta impresie imi face. Prea lung. Nu are nimic din alura unui SUV klumea... Sunt sigur ca sta bine la tehnologie, la materiale, la motoare, dar... pune-l in linie cu noul X5, cu noul ML, cu Chayenne, si vei vedea ca arata ca un amarat de break intre ele... Pana si Tuaregul shi XC90-ul parca au alura de SUV mai frumoase...
Link to comment
Share on other sites

mda, se pare ca nu e mare branza de el, sunt enorm de multe de vanzare chiar noi pe mobile.de. asta spune ceva despre o masina de-abia aparuta. oricum, as cam schimba strada, nu stiu daca masina sau service-ul e de vina, nu gasesc adresa noua. finisajul interior insa e mult peste bmw.
Link to comment
Share on other sites

la noul BMW o sa fie coada de minim un an.

Q7-raport excelent pret calitate.

nu cred ca e ok suspensia pe aer in Ro, si asta din cauza prafului. aici cred ca e singurul aspect neplacut la cele ce au sa fie cu aceasta optiune.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit si cu prietenul asta... in mare a zis ca Q7 e o masina medie... nu e nici super tare nici ultima varzaciune. Din ce am inteles de la el... in general astea cat sunt in garantie cand vin acolo si pun VAG-ul pe ele... cam doua pagini ies cu roshu (adica probleme) ... se sterg alea din computer si se da masina inapoi... pana iese din garantie... acum fiecare intelege ce vrea... Cu siguranta si la bavaria se intampla aceleasi lucruri. In final nu e o masina rea...dar cred ca nimeni nu poate sa faca o comparatie clara.

 

Eu personal am observat ca daca masina are mai multe computere, mai multa tehnologie etc etc ... cu atat sunt mai multe probleme

 

Sa ne anunti ce ti-ai luat :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mie nu-mi place deloc Q7-le....arata ca un camion. Sunt sigur ca tehnic si ca dotari e excelent dar nu-mi place datorita spatelui mult prea lung si in plus aia nu e masina de off-roading, cine vrea asa ceva sa-si ia Toyota Landcruiser.

Si ca SUV folosit majoritar in oras cred ca Range Rover Sport e excelent sau X5-ul.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

E prea lung Q7.Ampatamentul mi se pare urias. Desi e aproape cat la X90 si la Discovery, vizual pare mai mare.zici ca e un catel d-ala lunguiet.Arata bine doar cu garda la sol ridicata la maxim.Asa se mai compeseaza disproportia.Eu zic sa faci un test drive cu Q7 si cu noul X5 cand va aparea. Si abia apoi sa te decizi.Nu e ieftina nici una dintre ele si tocmai d-aia mai bine sa fii convins de ce cumperi
Link to comment
Share on other sites

Desi Q7 pare foarte masiv, atentie, are doar 4 stele la testul NCAP. Daca asta poate sa iti influenteze alegerea. Vechiul X5 avea 5 stele.

Materialele mai fine in Audi, insa se depreciaza mult mai repede. Daca te uiti la un A6 si un 5 cu acelasi numar de km, se vede diferenta (de pe la 50.000 km)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.