Jump to content

Accident, daunĂŁ totalĂŁ?


adrianrus

Recommended Posts

Am fost lovit azi din spate ºi proiectat Într-un stâlp, pe scurt. Lãsând la o parte ceea ce se putea Întâmpla dacã nu exista stâlp ºi erau oameni pe trotuar.

Vinovatul are RCA la Euroins (da, da, Âştiu). Eu nu am casco.

 

Câteva imagini. Am fost sfãtuit sã sã o vând la dezmembrãri, maºina a fost impecabil ÎntreÞinutã ºi nu pot lua o decizie. O am de 3 ani ºi-am avut grijã de ea enorm.

S-a mai confruntat cineva cu situaÞii de genul ãsta? Cum aÞi hotãrât? Ce se Întâmplã În cazul unei daune totale? Cum se face evaluarea?

 

Imagini.

 

imagini

post-6951-0-23610400-1323177029_thumb.jpg

post-6951-0-48406900-1323177068_thumb.jpg

post-6951-0-93065700-1323177179_thumb.jpg

post-6951-0-04551100-1323177224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Depinde de banii care iti sunt oferiti. Daca sunt suficienti pt a lua alta nu asa intretinuta, o iei pe aceea si iei de pe asta tot ce stii ca e nou sau mai bun decat pe cealalta si vinzi ce ramane. La bani se rezuma totul pana la urma...
Link to comment
Share on other sites

Am fost lovit azi din spate ºi proiectat Într-un stâlp, pe scurt. Lãsând la o parte ceea ce se putea Întâmpla dacã nu exista stâlp ºi erau oameni pe trotuar.

Vinovatul are RCA la Euroins (da, da, Âştiu). Eu nu am casco.

 

Câteva imagini. Am fost sfãtuit sã sã o vând la dezmembrãri, maºina a fost impecabil ÎntreÞinutã ºi nu pot lua o decizie. O am de 3 ani ºi-am avut grijã de ea enorm.

S-a mai confruntat cineva cu situaÞii de genul ãsta? Cum aÞi hotãrât? Ce se Întâmplã În cazul unei daune totale? Cum se face evaluarea?

 

Imagini.

 

imagini

 

Urat ...urat moment :console:

 

Cum s-a intamplat ?

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu un incident de genul cu un E36.Am fost lovit in spate omu avea asigurare la carpatica. Verdictul DAUNA TOTALA eram lovit in genul cum esti tu doar ca mai tare un pic:).

Intr-un final am luat 2600euro (E36 din '93, 1.8i, sedan) si epava.

Evaluarea care au facuto acestia era ceva de genul. Pretul masinii noua la anul respectiv (la mine 1993) scade un procentaj de vechime si alte chestii care nu le-am tinut minte si a ajuns la 2600 euro si mi-a lasat si epava.

Daca imi aduc bine aminte era din 93 noua 20.000 de marci parca nu stiu exact, poate ma insel.

Edited by LeXz
Link to comment
Share on other sites

Cele mai urate accidente sunt astea in care un dobitoc cu o rabla iti face praf masina pe care ai ingrijit-o ca pe ochii din cap.

Tu/voi ati patit ceva, vad ca n-a sarit niciun airbag ? Impactul a fost destul de zdravan....

Edited by .Bogdan
Link to comment
Share on other sites

A frânat tipul cam 30 de metri dar degeaba. Eu Încercam sã parchez. Sã purtaÞi centura, eu n-am avut-o ºi am spart parbrizul.

Totul ĂŽn maÂşinĂŁ era ca nou. Nu Âştiu dacĂŁ a fost afectat Âşi motorul.

 

Nici nu ºtiu cât valoreazã o astfel de reparaÞie ºi nu aº vrea sã o repar ºi sã o repun pe drum.

Da, airbag-ul n-a sĂŁrit. De ce? Nu Âştiu. Probabil pt cĂŁ impactul a fost din spate prima datĂŁ.

 

Nu ºtiu cât valoreazã maºina asta neafectatã ca sã pot estima corect. Voi vedea.

Nu vreau sĂŁ o schimb Âşi sĂŁ repun de pe ea lucruri.

 

Ăn cazul daunei totale epava rĂŁmâne la proprietar?

 

superba masina pacat ...dauna totala cam 4000 max iti da pe ea...

 

4000 euro???

Link to comment
Share on other sites

Nasoala rau de tot treaba asta... Am vazut de cateva ori masina la intalniri, mai rar un E46 asa intretinut, si 325i pe deasupra. Din ce stiu eu, despagubirea se face dupa valoarea masinii de noua, si kilometrii la bord, scade valoarea mult, colegul nostru @Wete a patit-o si stiu ca n-o iesit prea bine ca masina avea peste 200.000km. Acum sper sa iesi bine, si am auzit ca daca nu esti multumit de ce iti da asigurarea poti da soferul in judecata, cum ii si normal. Numai bine!
Link to comment
Share on other sites

Foarte ciudat ca nu au sarit airbagurile. Sigur e o buba acolo. Nu are importanta ca ai fost lovit intai din spate.

La ce ai tu la masina trebuia obligatoriu sa ai balonasele sarite.

 

Succes cu demersurile.

 

d-rive nici la masina mea cand am avut accidentul nu au sarit airbagurile. Daca lovitura (socul) initial e mai puternic pe lateral sau spate sunt sanse mari sa nu sara. Iar masina mea a fost mototolita mai rau ca a colegului nostru.

 

Scuze de off!

Link to comment
Share on other sites

Recent am avut si eu o mica intamplare cu un dobitoc care dimineata la 7 cu bulevardul gol s-a trezit sa intoarca pe linie dubla continua exact in fata mea. Eu am avut partea dreapta fata lovita, fara sa fie afectat motorul si suspensia si a costat reparatia in jur de 4.500 EUR la reprezentanta BMW din Timisoara. Au fost afectate bara fata, aripa dreapta fata, capota, faruri (fara xenon), semnalizare dreapta si multe bucati de plastic de pe sub capota. Boul a avut RCA la Generali, asta a fost un mare noroc pentru ca totul a mers ca uns, la exact o luna de la accident am avut masina gata, acceptul de plata a venit la 2-3 zile dupa ce am dus masina. Cu siguranta a ta va fi dauna totala, avand in vedere ca la mine a fost mult mai putin afectata masina si a costat in jur de 4.500 EUR, iar cei de la asigurari mi-au spus ca am fost aproape de dauna totala si eu. La aproximativ 5.000 EUR iti va fi evaluata masina. A mea este un E46, 318i, 2003 cu pachet M interior/exterior din fabrica, 140.000 KM.

 

Bafta cu Euroins, vei avea un pic de tras dupa ei.

 

Apropos, nici la mine nu au sarit airbagurile, accidentul a avut loc pe la aproximativ 50KM/h, dar l-am lovit exact cu coltul dreapta al masinii.

Edited by mircea_novac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.