BMWClub: Imi cam schimb parerea despre BMW - BMWClub

Jump to content

• 57 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Imi cam schimb parerea despre BMW BMW vs. Mercedes

Poll: Mercedes sau BMW? (1522 member(s) have cast votes)

Mercedes sau BMW?

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#41 User is offline   d-rive 

• muhahahahaaaa
  • Group: Members

Posted 18 December 2006 - 19:53

avlad, on 18/Dec/2006, 19:32, said:

Aici gresesti complet. Si eu am gresit putin, BMW e pe 17 nu pe 15. Dar Audi?  :blink: Uite ce zic baietii astia.
View Post

Daca vrei iti dau linkuri unde se zice exact opusul, chiar au fost surprinsi de rezultatele obtinute de Audi :) e relativa chestia asta cu clasamentele facute de diversi.
0

#42 User is offline   Cosminbad 

• posesor Bmw
  • Interests:Bmw , Jocuri PS3

Posted 19 December 2006 - 22:56

In Romania , orice masina are probleme.depinde cat de mult o folosesti . Daca te-ai saturat sa cunosti fiecare denivelare a drumului de acasa pana la servici sau de la orice A la orice B , atunci alege Mercedes.Ar fi bine totusi sa bei o cafea inainte ca sa nu adormi la volan.Daca vrei sa ajungi obosit la destinatie dar satisfacut in orgoliul tau de sofer, atunci alege Bmw.Consider ca Mercedes e cu un pas inainte din punct de vedere al confortului si inovatiilor(sa le zic gadget-uri) pe noile modele.Bmw e cu un pas inainte in lumea motoarelor.Si Audi a inceput sa faca de cativa ani lucrurile bine.Si a luat si de la Mercedes si de la Bmw.Dar parca mai mult de la Bmw.Si vezi ca apare RS6 (Audi) cu 550 cp :blink: .Intre Bmw si Mercedes aleg Bmw.Sunt tanar si inca nu ma doare spatele de la suspensia tare si nici nu vreau sa adorm la volan.Cat despre fiabilitatea modelelor , aici nu ma pot pronunta.Asa cum sunt Bmw-uri cu probleme sau fara , asa sunt si Mercedes-urile.Din punct de vedere estetic , Mercedes a pastrat modelele mai clasice ca si design , fara chestii f inovative ...poate doar noul S prin forma spatelui sau R-classe care arata ca un Sanng = Yonng(nush cum se scrie corect asta ).Raman fan Bmw.

This post has been edited by Cosminbad: 19 December 2006 - 22:57

0

#43 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 20 December 2006 - 18:18

Cosminbad, on 19/Dec/2006, 23:56, said:

In Romania , orice masina are probleme.depinde cat de mult o folosesti . Daca te-ai saturat sa cunosti fiecare denivelare a drumului de acasa pana la servici sau de la...............................................................................classe care arata ca un Sanng = Yonng(nush cum se scrie corect asta ).Raman fan Bmw.
View Post

bravo. asa e.
0

#44 User is offline   Cosminbad 

• posesor Bmw

Posted 20 December 2006 - 23:23

deci .....cum ramai ?
0

#45 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 21 December 2006 - 01:21

d-rive, on 18/Dec/2006, 10:19, said:

In ecuatia asta BMW, Mercedes eu as baga Audi care se pare ca sta mai bine la fiabilitate decat BMW si Merc.
  View Post

Cum ai ajuns la concluzia asta?
0

#46 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 21 December 2006 - 07:07

Cosminbad, on 21/Dec/2006, 00:23, said:

deci .....cum ramai ?
View Post

nu stiu. daca bmw nu scoate ceva notabil in primavara trec la mercedes.
0

#47 User is offline   d-rive 

• muhahahahaaaa

Posted 21 December 2006 - 08:45

Bavaria, on 21/Dec/2006, 01:21, said:

Cum ai ajuns la concluzia asta?
View Post

E o parere si o impresie in acelasi timp, am citit mai multe articole de pe afara si cei de acolo laudau Audi in dauna Mercedes si BMW, se refereau strict la masini cu defectiuni in perioada de garantie, o sa caut articolele sa le pun dar le-am citit acu' ceva timp in urma :blink:
In fond si topicul, e de dat cu parerea, asa daca ar fi sa facem o chestie corecta si obiectiva, daca ne referim strict la incidenta defectarii auto in garantie, ar trebuie sa luam numarul de intrari in service la fiecare marca in parte si am sti exact cum stam, din pacate nu stiu daca avem unde gasi asa ceva.
0

#48 User is offline   verssatu 

• premiant
  • Group: Banned

Posted 21 December 2006 - 11:52

d-rive, on 21/Dec/2006, 08:45, said:

In fond si topicul, e de dat cu parerea, asa daca ar fi sa facem o chestie corecta si obiectiva, daca ne referim strict la incidenta defectarii auto in garantie, ar trebuie sa luam numarul de intrari in service la fiecare marca in parte si am sti exact cum stam, din pacate nu stiu daca avem unde gasi asa ceva.
View Post

think twice, read twice...si nu numai. :blink:
link
0

#49 User is offline   d-rive 

• muhahahahaaaa

Posted 21 December 2006 - 14:10

verssatu, on 21/Dec/2006, 11:52, said:

think twice, read twice...si nu numai. :blink:
link
View Post

multumesc, citisem dar.... e un dar, cum am mai zis si sus citisem si alte articole de prin alte parti si nu stiu pe cine sa cred acum, eu am prieteni cu Audi care merg ceas, insa am si cu BMW si merg la fel de bine, deci dupa mine, adica dupa cazurile astea ar trebuie sa zic ca si BMW si Audi sunt 2 marci foarte bune :)
Stii cum e aici, ca topicul ala cu tractiunea integrala unde erau filmulete unde Audi Quattro era inexistent iar BMW rupea tot :) sau filmuletul ala unde nicio masina 4x4 nu a urcat dealul iar Audi cu Quattro al lor defilau... deci sincer nici nu stiu ce sa mai cred... de aia ii cred pe cei care au BMW si aud direct de la ei ce e cu marca asta, eu inca nu sunt fericitul posesor al unui BMW dar sunt in devenire, sper si nu bat campii cand spun asta, insa de ce sa nu recunosc ma uit si la Mercedes ce scoate si la Audi, tocmai de aia sunt nehotarat plus ca astept sa treaca iarna si sa se limpezeasca apele cu taxele si impozitele sa stiu si eu ce si cum dar sincer daca ar fi sa iau in calcul doar fiabilitatea tot as lua BMW, indiferent ca e pe locul 1 sau 30, in urma Audi sau Mercedes.
Masinile se defecteaza, asta e nu avem ce sa le facem, ma uit la japoneze ca zice lumea ca sunt bune, eu zic ca sunt doar exceptii, am analizat calitatea de fabricatie la un Nissan Primera si a fost dezolant, sincer am o Skoda care este cu o clasa mai sus decat NIssan, insa la Toyota si la Honda lucrurile stau altfel, de aceea e greu sa iti faci o parere, astept sa vad ce mai iese si dupa aia ma decid.
Vad ca si Doru, e oarecum dezamagit de BMW dar tot la BMW ii sta mintea deci... :)
0

#50 User is offline   verssatu 

• premiant

Posted 21 December 2006 - 16:07

d-rive, on 21/Dec/2006, 14:10, said:

multumesc, citisem dar....
...............eu inca nu sunt fericitul posesor al unui BMW dar sunt in devenire, sper si nu bat campii cand spun asta..........

hai ce mai stai! :blink:

daca citeai, mai aveai acceasi reactie de negare? in cel mai fericit caz mai cautai ceva sa-ti confirme (sau infirme) acel tabel...dar dupa cum bine observai tu, poate ca nu mai exista...oricum ideea ridicata de tine in postul anterior celui citat de mine e deja tocita pe forum.

si, de cele mai multe ori experientele Personale isi formeaza ideile si-ti dau directie, nu Hollywood-ul sau Buftea.
0

#51 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 21 December 2006 - 19:43

MAS, on 21/Dec/2006, 20:15, said:

@doru: Un om care cumpara BMW vrea un cocktail de sportivitate si lux, insa cu o doza mai maricica de sportivitate. Din moment ce de la inceput ai fost mai mult pe ideea de sportivitate(avand in vedere ca ai M3), greu de crezut ca vei trece la asta este parerea mea, deci va rog nu comentati), as prefera un Porsche Cayman mai cumintel, ce-i drept, de "doar" 280cp, in loc de 306cp...Insa care emana prin toti porii lui personalitate si performanta...
View Post

nu mai vreau nici o senzatie. am motocicleta, nici o masina nu-ti da senzatii ca un motor, tot ca la birou esti. nu mai vreau nici sa tin doua masini, de fapt asta e problema. vreau o masina de zi cu zi in bucuresti. acum inclin spre cls 320 cdi dar astept pana in martie cred sa vad si noul x5 si ce-o mai apare.
0

#52 User is offline   alex_55 

• Senior

Posted 21 December 2006 - 19:45

m-am cam decis, vreau sa renunt definitiv la BMW, nu mai vreau sa am de a face cu automobile bavaria si cu modele bmw (cele noi sunt sub orice critica si vechi ... ce rost mai are)
0

#53 User is offline   Cosminbad 

• posesor Bmw

Posted 21 December 2006 - 20:12

eu , daca ar fi sa imi mai schimb masina, chiar daca as ramane la Bmw sau la alta marca , tot ceva 4 x 4 mi-as lua si cu garda la sol mai mare.
0

#54 User is offline   e46_316i 

• Membru

Posted 22 December 2006 - 03:33

Dorule.. nu ziceai ca ai schimbat jumate din masina la vreo 30mii km dupa ce ti-ai luat e-classe?
0

#55 User is offline   Bavaria 

• Veteran

Posted 22 December 2006 - 03:40

d-rive, on 21/Dec/2006, 02:45, said:

E o parere si o impresie in acelasi timp, am citit mai multe articole de pe afara si cei de acolo laudau Audi in dauna Mercedes si BMW, se refereau strict la masini cu defectiuni in perioada de garantie, o sa caut articolele sa le pun dar le-am citit acu' ceva timp in urma :)
View Post

Articolele sunt mai mult sau mai putin subiective.Numarul de intrari este destul de nerelevant,poate o masina intra in service pentru un bec ars,alta pentru a schimba cutia :blink:
0

#56 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 22 December 2006 - 07:54

e46_316i, on 22/Dec/2006, 04:33, said:

Dorule.. nu ziceai ca ai schimbat jumate din masina la vreo 30mii km dupa ce ti-ai luat e-classe?
View Post

da, cel care a luat-o de la mine a schimbat injectoarele si articulatiile pe fata. era in garantie. la ora asta eu cred ca mercedes are masini mai misto pe lista. repet, daca noul x5, coupe-l cabrio nu o sa-mi placa ma mut la mercedes.
0

#57 User is offline   Tien 

• Fan

Posted 22 December 2006 - 07:57

Doru, on 22/Dec/2006, 07:54, said:

da, cel care a luat-o de la mine a schimbat injectoarele si articulatiile pe fata. era in garantie. la ora asta eu cred ca mercedes are masini mai misto pe lista. repet, daca noul x5, coupe-l cabrio nu o sa-mi placa ma mut la mercedes.
View Post

Muta-te, muta-te, ca o sa te muti inapoi ,iti spun eu!!! :blink: :)
0

#58 User is offline   alex_55 

• Senior

Posted 22 December 2006 - 14:27

pai daca astepti pt niste piese 2 saptamani si dupa alte doua saptamani nu au facut nimic la masina... ce sa mai zic
0

#59 User is offline   fbdcnt 

• Pasionat

Posted 22 December 2006 - 15:27

alex_55, on 22/Dec/2006, 15:27, said:

pai daca astepti pt niste piese 2 saptamani si dupa alte doua saptamani nu au facut nimic la masina... ce sa mai zic
View Post

da ce are a ta?
0

#60 User is offline   alex_55 

• Senior

Posted 22 December 2006 - 21:15

pai printre altele :blink:) mi-a esit elicea de la motor ( vascocuplajul ) sau cum draq se numeste si eu mergeam asa pana cand mi s-a incins apa...
0

Share this topic:

• 57 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic