Jump to content

2004 BMW 530 E60 - pierdere putere dupa inlocuire turbo


Recommended Posts

Salut,

 

Dupa un diagnostic gresit acum cateva luni de zile am comandat un turbo reconditionat din germania. Pe scurt eu am avut o problema cu filtrul de particule iar mecanicul a crezut ca este turbina... Deci masina mergea ok dupa ce am eliminat problema cu filtrul de particule, dar am zis daca tot am turbo "nou", sa-l pun pe masina.

 

Odata cu instalarea turbinei noi am eliminat si catalizatorul... nu stiu daca asta are vre-o legatura cu pierderea de putere, daca trebuie facuta si o modificare electronica ca in cazul filtrului de particule. Mecanicul mi-a zis ca nu.

 

Ideea este ca acum am o serioasa pierdere de putere, desi motorul se aude corect, nu scoate fum, nu are nici un simptom in afara pierderii de putere.

 

Pe tester da urmatoarele erori:

3F57 DDE: Charge Air Pressure Controller

4587 DDE: Heated fuel filter blocked

 

Poate cineva sa ma ajute cu un sfat? A mai patit cineva chesita asta?

Va multumesc anticipat!

 

PS: Schimbatul pieselor in exces de zel dauneaza grav sanatatii masinii...

Link to comment
Share on other sites

Ai eliminat filtrul de particule? Trebuie sa mergi la cineva care sa-l anuleze si din soft, altfel masina va merge prost.

 

Mersi de raspun! Filtrul de particule a fost eliminat in urma cu 3 luni de zile (fizic si electronic), masina a functionat foarte bine. Am schimbat turbina doar pentru ca aveam una noua.

Personal ma indoiesc ca turbina care am luat-o din germania este defecta.

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie alt mecanic...

 

Evident... Doar ca locuiesc in Franta si crede-ma ca este foarte dificil sa gasesti un mecanic bun. La reprezentanta nu discuta prea mult cu tine, schimba piesa fara sa vada daca probabil problema este una minora (ex: un senzor etc). Preturile sunt halucinante ... pe nimic.

Link to comment
Share on other sites

Credeam ca ai dat jos si catalizatorul in acelasi timp cu filtrul de particule.

 

Pune-i catalizatorul la loc daca ai cum.

 

Imposibil. Carcasa a fost taiata, filtrul eliminat iar apoi sudata. As comanda un catalizator nou daca as stii ca asta e problema 100%, dar cum nu este prima oara cand cumpar piese degeaba la masina am rezerve. ex: turbo si debitmetru :)

Link to comment
Share on other sites

E normal sa nu traga daca are eroarea aia de charge air pressure controller.

 

Cu eroarea aia actuatorul de la geometria variabila nu va functiona.

 

Vezi daca e mufat corect sau daca nu a taiat sau intrerupt cumva vreun fir cand a dat jos turbina.

 

Fara geometria variabila vei avea pierderi mari de putere si mai ales la turatii joase.

 

Mufa respectiva se afla sub traseul de admisie dintre turbina si filtrul de aer, pe stanga cum te uiti la motor.

Edited by Service Premium
Link to comment
Share on other sites

E normal sa nu traga daca are eroarea aia de charge air pressure controller.

 

Cu eroarea aia actuatorul de la geometria variabila nu va functiona.

 

Vezi daca e mufat corect sau daca nu a taiat sau intrerupt cumva vreun fir cand a dat jos turbina.

 

Fara geometria variabila vei avea pierderi mari de putere si mai ales la turatii joase.

 

Mufa respectiva se afla sub traseul de admisie dintre turbina si filtrul de aer, pe stanga cum te uiti la motor.

 

Mersi de raspuns! Am sa verific diseara daca totul a fost conectat cum trebuie.

Daca nu ce sa inteleg ca m-am ales cu o turbina cu electronica stricata ? :)

Link to comment
Share on other sites

esti sigur ca turbina este buna, adica electronica?

 

Nu pot sa fiu sigur de nimic... :) Deocamdata, cu ajutorul vostru, am aflat ca de fapt problema este de la turbina/geometrie variabila... si ca nu are nimic de-a face cu eliminarea catalizatorului. Am sa verific diseara ca totul este conectat si daca problema nu dispare o sa pun turbina veche... alti bani alta distractie :)

Multumesc inca o data pentru interes.

 

sau nu-i functioneaza corect partea electrica de actionare a turbinei

 

Ok, dar din cate am inteles electronica vine lipita pe turbina si nu este indicat sa schimbi doar partea electronica...

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Am fost la mecanic si mi-a remontat turbina veche. Masina merge impecabil si fara catalizator. Se pare ca m-am ales cu o turbina defecta, cel putin partea electronica. Nu vreau sa risc sa schimb electronica intre ele... la cat noroc am avut nu vreau sa le stric de tot pe amandoua.

Macar m-am ales cu conductele curatate si cu elimnearea catalizatorului.

Nu mai prezinta nici un simptom negativ si nu scoate fum deloc. Nu mai are nici o eroare pe partea motorului.

 

Va multumesc inca o data pentru sfaturi/asistenta!

 

Cu respect,

Cosmin Craciun

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evident... Doar ca locuiesc in Franta si crede-ma ca este foarte dificil sa gasesti un mecanic bun. La reprezentanta nu discuta prea mult cu tine, schimba piesa fara sa vada daca probabil problema este una minora (ex: un senzor etc). Preturile sunt halucinante ... pe nimic.

 

 

Aici iti dau dreptate, si eu stau in Franta (Cannes).Te rogi la Dumnezeu sa nu ai probleme cu masina ca "mecanicii" francezi pentru o defectiune minora iti schimba tot cap-coada sau cum a patit un amic: "La pubela"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.