Jump to content

Centura la volan


Romulus

Recommended Posts

Prima data am inceput sa port centura ca sa nu dau motiv baietilor sa imi dea amenda

in timp a devenit un accesoriu nelipsit. daca nu pun centura lipseste ceva.

nu m-a salvat deocamdata de la nimic si sper sa nu se intample nici de acum incolo. nici mie nici altora.

apropo dupa cate stiu unele masini din grupul VW parca au computerul de la airbag legat de centura....adica daca nu ai centura nu se declanseaza airbagul in caz de impact.

explicatia.....din cauza impactului (accidentul in sine odata si fata cu airbagul care totusi e o punga care explodeaza a doua oara) risti sa lesini si airbagul sa se muleze pe fata si sa te sufoci.

Link to comment
Share on other sites

Prima data am inceput sa port centura ca sa nu dau motiv baietilor sa imi dea amenda

in timp a devenit un accesoriu nelipsit. daca nu pun centura lipseste ceva.

nu m-a salvat deocamdata de la nimic si sper sa nu se intample nici de acum incolo. nici mie nici altora.

apropo dupa cate stiu unele masini din grupul VW parca au computerul de la airbag legat de centura....adica daca nu ai centura nu se declanseaza airbagul in caz de impact.

explicatia.....din cauza impactului (accidentul in sine odata si fata cu airbagul care totusi e o punga care explodeaza a doua oara) risti sa lesini si airbagul sa se muleze pe fata si sa te sufoci.

8569[/snapback]

 

Vezi accidentul cu Passat-ul din topicul Accidente(alte marci).

Din cei trei pasageri,nimeni nu purta centura si totusi au sarit trei airbag-uri!

Iar de sufocat...cred ca ar putea sa existe o sansa de 1 la 1.000.000 sa se intample asa !

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

daca respecti legea, ai voie.

 

ce m-am saturat de fitze d-astea "eu in oras nu port centura ca n-are ce sa mi se intimple" sau "nu port ca transpir" sau "nu port ca-s jmecher"... :blink:

 

hai sa vorbim totusi despre curatarea centurilor. cred ca avem topic special pentru a purta sau a nu purta centura... daca nu avem, esti invitatul meu sa faci unul.

Link to comment
Share on other sites

la mine se aplica faza "eu in oras nu port centura ca n-are ce sa mi se intimple" si faptul ca ma deranjeaza...

nu mi se pare ca esti smecher daca mergi fara centura...

 

ok! din partea mea poti sa stergi posturile astea..:blink:

Edited by florin83
Link to comment
Share on other sites

E alegerea fiecaruia daca vrea sa poarte centura sau nu.

Cine nu o poarta suporta consecintele............

42533[/snapback]

 

sincer, alegerea mea ar fi sa ma sui intr-o tatra si sa ii calc pe toti aia care afirma astfel de prostii ! iarasi vorbiti fara sa va ginditi putin inainte... iarasi trebuie sa va dau exemple, poate aveti linga voi prietena sau copilul sau pe altcineva, si ala/aia nu-si pune centura pentru ca n-are chef. va e bine cind le adunati creierii de pe pereti ?

 

scuze de ton. incercati sa va treziti la realitate, sa nu va luati dupa toti "soferii" de dupa blocuri.

Edited by jaffar
Link to comment
Share on other sites

Desi ma deranjeaza un pic (e clar ca masina mea este facuta pentru soferi mai...inalti)eu port tot timpul centura,iar cine sta in dreapta mea o poarta la cererea mea.

Daca era un accesoriu mai putin important cred ca nu aveam un martor in bord care sa ma atentioneze ca nu o port!

Consider util ca si pasagerii din spate sa poarte centurile,cel putin in afara orasului.

Link to comment
Share on other sites

Acum catva ani nu o purtam decat in afara orasului si atunci cand i-mi aduceam aminte. De 3 ani am schimbat firma la care lucrez si astia au reguli foarte stricte. Chiar daca esti pe locurile din spate si nu ti-ai pus centura nu pleaca masina. Daca masina are 5 locuri dar numai 4 centuri de siguranta atunci numai 4 persoane pot merge cu acea masina. Nepurtarea centurii de siguranta e motiv intemeiat de concediere. Au scris-o in contract ca sa o stii de la inceput. Par reguli prea dure dar stiu ei de ce. Dar asa lucreaza marea majoritate a companiilor straine care sunt constiente de riscul pe care-l presupune mersul cu un autovehicul. Si vor sa micsoreze acest risc.

Asa ca m-am obisnuit si cer si celorlalti care urca la mine in masina sa folosesca centurile de siguranta. Si in fatza si in spate! La modelele astea noi de BMW nici nu poti sa spui ca te incomodeaza...daca o faci atunci e blasfemie!

Link to comment
Share on other sites

sincer, alegerea mea ar fi sa ma sui intr-o tatra si sa ii calc pe toti aia care afirma astfel de prostii !

42534[/snapback]

 

si tot nu ai rezolva nimic. in cazu asta nu te mai salveaza nici 10 centuri :blink:

 

Referitor la topic, sunt 100% de acord cu centura si am fost intotdeauna si incerc pe cat posibil sa nu uit s-o pun :) . Chiar si pe locurile din spate.

...cu toate ca nu prea sunt ascultat de catre ocupantii din spate cand le zic asta(aici ma refer doar la drum lung).

Link to comment
Share on other sites

centura afara. in oras rar. sunt un dobitoc pt asta.

 

in schimb am observat ca din ce in ce mai multa lume umbla fara numar pe fata... nu este interzis? sau asta ii ultima jmecherie, ca sa le arati tuturor ca tu ai bani sa platesti amenda, sau pile? oricum, mie mi se pare ca orice masina arata inestetic fara numar pe fata.

Link to comment
Share on other sites

Eu, sincer nu port centura decat in afara Bucurestiului! Asa m-am obisnuit! Cum intru in Bucuresti mi-a intrat in reflex sa scot centura! :)

 

330xi - la ce firma lucrezi??? :blink:

Edited by butcky
Link to comment
Share on other sites

centura afara. in oras rar. sunt un dobitoc pt asta.

 

in schimb am observat ca din ce in ce mai multa lume umbla fara numar pe fata... nu este interzis? sau asta ii ultima jmecherie, ca sa le arati tuturor ca tu ai bani sa platesti amenda, sau pile? oricum, mie mi se pare ca orice masina arata inestetic fara numar pe fata.

42577[/snapback]

 

:blink:

:) Incearca sa pui nr. pe fata la un CHEVROLET CORVETTE! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.