Jump to content

Cine are E90/E91 si de care?


tzucul

Recommended Posts

in cele din urma am luat E90-ul respectiv, l-am luat de trei zile si de atunci nu mai vreau sa cobor din ea. :D

 

Am luat-o la un pret foarte bun(mai ales acum cu noua taxa de poluare. :) bine ca nu s-a razgandit fostul proprietar :) ), m-a costat 58.000RON cu TVA cu tot. Inmatriculat in judet.

 

Urmeaza si poze. :D

 

Numai bine la toata lumea.

 

 

Si se doarme bine in ea? Sa stim si noi, in caz ca ne ia somnul vreodata la volan :)

Glumesc :) Asa eram si eu la inceput, ieseam seara cand se mai linistea traficul doar ca sa ma plimb... De fapt si acum ma mai apuca uneori, atat de mult imi place masina!

 

S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea; super bun pretul :)

 

Asteptam poze ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am si eu un E90 din 2005 steptronik 2000 d 163 cai...ma bate gandu sa l fac de 200 cai ...la george power bmw ....ce ziceti...in rest masina e super ok ...merge 240 km/h iar ca dotari e ok...scxaune incalzite ,pdc fata/spate/bi-xenon etc...i....trebe sa i fac schimburile acum in primavaratoata consumabilele...stiti careva care ati facut cam cat duce toata distractia? filtre/ ulei/lichid/curele etc?

ms

Link to comment
Share on other sites

am si eu un E90 din 2005 steptronik 2000 d 163 cai...ma bate gandu sa l fac de 200 cai ...la george power bmw ....ce ziceti...in rest masina e super ok ...merge 240 km/h iar ca dotari e ok...scxaune incalzite ,pdc fata/spate/bi-xenon etc...i....trebe sa i fac schimburile acum in primavaratoata consumabilele...stiti careva care ati facut cam cat duce toata distractia? filtre/ ulei/lichid/curele etc?

ms

Stii cumva cam cand te programeaza pentru un parbriz schimbat si bara fata vopsit??? Asta as vrea sa fac si eu!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Âştie cineva dacĂŁ existĂŁ parbriz heliomat pentru E90, dar tot OEM sĂŁ fie (pilkington)?

am o crĂŁpĂŁturĂŁ ĂŽn parbriz Âşi vreau sĂŁ-l schimb pe Casco Âşi dacĂŁ ar exista heliomat aÂş face cumva sĂŁ-mi pun heliomat.

presupune alte fire, legĂŁturi etc.?

Link to comment
Share on other sites

Âştie cineva dacĂŁ existĂŁ parbriz heliomat pentru E90, dar tot OEM sĂŁ fie (pilkington)?

am o crĂŁpĂŁturĂŁ ĂŽn parbriz Âşi vreau sĂŁ-l schimb pe Casco Âşi dacĂŁ ar exista heliomat aÂş face cumva sĂŁ-mi pun heliomat.

presupune alte fire, legĂŁturi etc.?

Ce fire sa ai la parbriz? :)

Si eu am buton ca si la luneta,dar nici odata nu mam gandit ca ar fi electric si pe fata,cel putin nu se vede nimic in sticla. :)

Edited by E90
Link to comment
Share on other sites

Senzorul de ploaie are fire in baza oglinzii nu in sticla,si acel buton nu face altceva decat sa directioneze aerul cald pe barbriz deci nui nimic electric. :)

atunci ĂŽnseamnă că senzorii de ploaie şi lumină din parbriz au mufe gata de a fi conectate la firele de la baza oglinzii din interior.

văd că tot menţionezi despre butonul de dezaburire parbriz, dar nu are nicio legătură cu ce am ĂŽntrebat eu. era problema altcuiva (shimano) pe alt topic , deci nicio o legătură cu ce spuneam eu, poate ai asociat termenul de heliomat cu butonul ăla.

deci ştie cineva dacă este disponibil parbriz heliomat cu senzori de ploaie şi lumină pentru E90?

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Senzorul de ploaie are fire in baza oglinzii nu in sticla,si acel buton nu face altceva decat sa directioneze aerul cald pe barbriz deci nui nimic electric. :)

atunci ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ senzorii de ploaie Âşi luminĂŁ din parbriz au mufe gata de a fi conectate la firele de la baza oglinzii din interior.

vĂŁd cĂŁ tot menĂžionezi despre butonul de dezaburire parbriz, dar nu are nicio legĂŁturĂŁ cu ce am ĂŽntrebat eu. era problema altcuiva (shimano) pe alt topic , deci nicio o legĂŁturĂŁ cu ce spuneam eu, poate ai asociat termenul de heliomat cu butonul ĂŁla.

deci Âştie cineva dacĂŁ este disponibil parbriz heliomat cu senzori de ploaie Âşi luminĂŁ pentru E90?

Pai asta am vrut sa spun ca nare nici o legatura parbrizul cu senzorii,ca senzorii vin lipiti cu oglinda cu tot pe parbriz,si firele vin de sus de undeva de sub tavan si cred ca se conectraza direct in baza oglinzii,ramine de vazut daca este parbriz cred ca antireflex sau cu ceva protectie uv se numeste,ca heliomat la ochelari  de exemplu e sticla care se inchide la culoare cand bate soarele pe ea,tu cautit alea cu tenta violeta nu? Vad ca nimeni nu ne zice... :)

Link to comment
Share on other sites

da, exact la asta mĂŁ refeream. la parbriz cu antireflexie sau protecĂžie UV. auzisem Âşi de parbrize heliomate, de-aia am pus problema. dar e bun Âşi unul cu antireflexie la urma urmei :)

deci senzorii sunt detaÂşabili de parbriz sĂŁ ĂŽnĂželeg? eu credeam cĂŁ sunt integraĂži ĂŽn sticla parbrizului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

revenind la intrebarea din titlu ma bag si eu in lista cu e90 facelift, 318i...

 

eu am si senzorul de ploaie si cel de lumini si sunt in oglinda pe suportul de lipire a parbrizului... e destul de usor de observat ca masinile cu senzorii respectivi au suportul oglinzii diferit de cele fara senzori... Cred ca la Parbrizul heliomat zona respectiva este ne-tratata pentru a functiona corect senzorii...

 

Pentru detalii studiaza aici cam cum merge treaba: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=05 si aici: http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=51&fg=40

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

320D 2006 Manuala

In afara de asta am si eu o Mare intrebare:

Am avut acum 2 ani un E 46 si nu am sesizat nici o dificultate in a misca volanul dar la acest E 90 parca nu are servo!!!!

in rest masina este impecabila.

Aveti explicatii? (am jante pe 17 si cauciucuri Runflat225/45/17)

Trebuie sa ii fac ceva teste?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.